forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal glimmer - May the odds be ever in your favor ^.^ (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-glimmer-may-odds-ever-your-favor-12298.html)

glimmer 17 mai 2013 18:25:20

Jurnal glimmer - May the odds be ever in your favor ^.^
 
:) Salut! Ma numesc Andreea si vreau sa devin o slabuta.
Am urmarit discutiile de pe forum un timp si m-am hotarat sa imi deschid si eu un jurnal. Sper sa nu plictisesc pe nimeni cu povestea mea, care suna cam asa:
Cand eram mica eram slaba, la modul copil normal, mancam de toate, dar nu eram grasa, probabil ca la cat de mult alergam pe afara nici nu aveam cum sa fiu. Am fost asa pana in clasa a 5-a cand am inceput sa merg la o alta scoala ce avea in drum si un McDonalds. Si uite asa am inceput sa imi dau organismul peste cap, mancand din ce in ce mai des acolo, de pofta, la un moment dat cred ca devenise dependenta. Mancam cam in fiecare zi un sandvis, stiu ca sunt persoane care mananca mult mai mult din fast-food-uri, dar avand in vedere ce contin aceste mancaruri cred ca faceam un exces.
Nu mi-am dat seama ca ar fi ceva in neregula cu greutatea mea corporala pana cand nu am inceput sa aud glume ce includeau cuvintele: pufoasa, sunculite, grasime s.a. Nu am fost "bullied" in adevaratul sens al cuvantului, dar pe mine tot m-au deranjat acele remarce cu privire la cum aratam, mai ales cand aveam in jur fete foarte slabe.
Am tinut dieta hipocalorica in clasa a 8-a si am slabit sanatos pana la 45 de kg. Aratam foarte bine, acum cand ma uit in urma nu stiu de ce eram nemultumita, si totusi am inceput sa ma infometez ajungand pana la 43 de kg, moment in care mama mea si-a dat seama ca ceva nu e in regula, am avut certuri si m-a pus sa mananc foarte mult, pana ce am ajuns cu greutatea undeva la 50 de kg.
In al doilea semestru al clasei a 9-a am inceput sa mananc foarte dezorganizat, imi pierdusem complet stilul de viata sanatos pe care il avusesem candva. Mancam undeva la 3000 de kcal pe zi, din care 2000 zahar, grasime si carbo. Astfel am reusit ca la sfarsitul anului scolar sa cantaresc 59 de kg. Am fost socata cand nu ma mai incapeau hainele, faceam pliuri inestetice si imi crescuse si burta, lucru ce la mine se intampla foarte rar, avand forma de para. Am spus: "stop". Nu am vrut sa las cantarul sa imi arate 60 de kg si am inceput chiar de a doua zi sa mananc sanatos si sa fac sport.
Pana la sfarsitul verii am ajuns la 52 de kg. :)
Eram foarte mandra de mine si am vrut sa continui, dar am fost influentata de cei din jur sa ma opresc, a fost o decizie proasta, lumea e invidioasa, am pierdut timp aiurea astfel.
Am crescut iar in greutate prin mancat aiurea si am ajuns la 56 in iarna.
Am trecut prin multe dezamagiri, dar si bucurii in ultimul timp, lucruri ce m-au facut sa realizez ca am doar o viata si o voi trai asa cum vreau eu, eu trebuie sa imi iubesc corpul, nu ceilalti.
Am tinut hipocalorica pana nu de mult si am ajuns astfel la 52, desi am avut multe abateri pe parcurs.
Dieta hipocalorica este una foarte buna si o recomand oricui nu a gasit nici o metoda cu care sa slabeasca, dar mie mi se pare ca consuma foarte mult timp. Sa cantaresc tot ce pun in gura, sa fiu atenta la fiecare ingredient intr-o mancare, a devenit un chin pe care nu il mai puteam suporta.
Asa ca m-am decis sa tin Dukan, dupa ce m-am documentat mult si am citit atat pareri pro, dar si contra.
Pe 12 si 13 am tinut atac, doar 2 zile, pentru ca nu vreau sa slabesc foarte mult, dupa cum se poate observa si in ticker.
14, 15 au fost zile proteine-legume
16 proteine
Astazi 17 proteine legume.
Am decis sa o tin asa in perioada de croaziera cu raportul de 2:1 Pl:PP, desi 1:1 se spune ca ar garanta o pierdere mai rapida in kg.
Vreau ca la sfarsitul scolii (inceputul lui iulie) sa fiu o slabuta fericita si sa continui un stil de viata sanatos, fara excese. :)

Multumesc celor ce au avut rabdare sa citeasca rezumatul povestii mele cu kilogramele.
Poze gasiti in albumul meu. :)

Va pup si ne auzim sa va raportez cum merge. Acum ma duc sa fac sport :)

glimmer 17 mai 2013 22:30:38

Re: Jurnal glimmer - May the odds be ever in your favor ^.^
 
1 ataşament(e)
Ma pregatesc sa merg la culcare, maine am recuperare la scoala :( Uf!
Dar inainte de asta am zis sa va arat ce am eu pe dulap, o inimioara de motivatie pe care planuiesc sa o exting cu mai multe imagini.
Voi aveti asa ceva? Cum va mentineti motivate?

Elena19 17 mai 2013 23:54:14

Re: Jurnal glimmer - May the odds be ever in your favor ^.^
 
Citat:

Anterior postat de glimmer (Post 1260912)
Ma pregatesc sa merg la culcare, maine am recuperare la scoala :( Uf!
Dar inainte de asta am zis sa va arat ce am eu pe dulap, o inimioara de motivatie pe care planuiesc sa o exting cu mai multe imagini.
Voi aveti asa ceva? Cum va mentineti motivate?

Buna Andreea :-*

Imi place inimioara ta de motivatie,in general cam cu poze si citate imi mentin si eu motivatia!
Dukan este ok daca te simti bine cu ea si de la ea.Chiar daca poate parea un numar mic de kilograme pe care vrei sa le dai jos,stiu cat de greu e asa ca bafta!
Eu nu am avut exeperiente tocmai placute cu low-carb asa ca incerc sa mananc sanatos insa in ultima vreme .. motivatia e asa de up and down ..

Lauragirl 18 mai 2013 07:34:32

Re: Jurnal glimmer - May the odds be ever in your favor ^.^
 
Buna Andreea>:D<Felicitari pentru noul jurnal si iti doresc numai reusite in planul tau de dieta:) Cu cea hipocalorica am avut si eu de-aface si intr-adevar e foarte obositor si enervant sa tot numeri caloriile si gramajul produselor::(Sper ca osa ai succes cu Dukan.M-am uitat la pozele tale si sa stii ca esti foarte frumoasa!:xEsti deja o slabuta nu mai ai nevoie sa slabesti:-*

glimmer 18 mai 2013 09:02:04

Re: Jurnal glimmer - May the odds be ever in your favor ^.^
 
Astazi a trebuit sa merg la scoala sa fac recuperare pentru zilele pe care ni le-au dat liber de Pasti. :( Uf, asa nu imi place sa ma trezesc devreme in weekend-uri.
Am papat ca deobicei iaurt cu tarate de ovaz dimineata la scoala si acum ma pregatesc sa mananc niste curcan la gratar. Yum-yum!

Primele 2 zile de Dukan m-a durut capul, dar acum totul e bine, mi-a trecut. Am citit ca se intampla asa ca nu m-am alarmat.
Singura mea problema cu dietele (si cu stilul de viata de fapt) e ca nu imi place deloc sa beau apa. Acum beau 1.5 l pe zi, dar nu pentru ca as vrea, ci pentru ca trebuie. E ca si cum organismul meu nu vrea apa! :)) Si asa e mereu, abia vara cand e foarte cald mai intind mana dupa un pahar cu apa. As putea trai cu o cana pe zi, pe bune.. Nu stiu ce e in neregula cu mine. Si chiar daca am avut perioade de cateva luni in care am baut multa apa pe zi ca asa se recomanda, tot nu am ajuns sa simt nevoia ei, o beau in sila..

ieucumine 18 mai 2013 09:44:10

Re: Jurnal glimmer - May the odds be ever in your favor ^.^
 
Citat:

Anterior postat de glimmer (Post 1260951)
Astazi a trebuit sa merg la scoala sa fac recuperare pentru zilele pe care ni le-au dat liber de Pasti. :( Uf, asa nu imi place sa ma trezesc devreme in weekend-uri.
Am papat ca deobicei iaurt cu tarate de ovaz dimineata la scoala si acum ma pregatesc sa mananc niste curcan la gratar. Yum-yum!

Primele 2 zile de Dukan m-a durut capul, dar acum totul e bine, mi-a trecut. Am citit ca se intampla asa ca nu m-am alarmat.
Singura mea problema cu dietele (si cu stilul de viata de fapt) e ca nu imi place deloc sa beau apa. Acum beau 1.5 l pe zi, dar nu pentru ca as vrea, ci pentru ca trebuie. E ca si cum organismul meu nu vrea apa! :)) Si asa e mereu, abia vara cand e foarte cald mai intind mana dupa un pahar cu apa. As putea trai cu o cana pe zi, pe bune.. Nu stiu ce e in neregula cu mine. Si chiar daca am avut perioade de cateva luni in care am baut multa apa pe zi ca asa se recomanda, tot nu am ajuns sa simt nevoia ei, o beau in sila..


Buna!
Bine ai venit! Legat de apa, nici eu nu beam mai mult de 500ml pe zi, dar stiam ca nu e ok asa ca mi-am instalat o aplicatie care imi amintea sa beau apa. Ajungeam si la peste 3l pe zi. Acum mi-am setat-o sa nu-mi mai aminteasca, pentru ca m-am obisnuit sa beau apa si mi-e tot timpul sete. Il folosesc doar ca sa notez cata apa am baut :). Incearca, poate o sa functioneze si la tine :)

Anne10 18 mai 2013 12:05:44

Re: Jurnal glimmer - May the odds be ever in your favor ^.^
 
Buna [*1*] si bine ai venit pe slabute! Iti doresc un weekend placut si succes in tot ce iti propui!

glimmer 18 mai 2013 13:27:49

Re: Jurnal glimmer - May the odds be ever in your favor ^.^
 
Am ajuns acasa de la plimbare, am mers si pe jos o bucata ca sa mai fac putina miscare. :) Am baut o Cola zero, asa de pofta, ca desi sunt la Dukan, nu prea am folosit indulcitori pana acum, stiu ca nu sunt sanatosi.
Am mancat niste batoane de surimi cand am venit. Mai demult nu imi placeau deloc, dar acum mi se par delicioase. Pe la 5 mananc ton si o salata mare de rosii. Yum!

glimmer 18 mai 2013 17:14:51

Re: Jurnal glimmer - May the odds be ever in your favor ^.^
 
1 ataşament(e)
Am avut o zi frumoasa, tocmai ce am luat cina. Va las si voua o poza. :)
Am mancat 2 rosii, un ou si o conserva de ton.
Mai astept o ora dupa care ma duc sa fac zumba.

ella2810 18 mai 2013 19:12:02

Re: Jurnal glimmer - May the odds be ever in your favor ^.^
 
Am citit in mesajele tale ca si tu ai avut dureri de cap...pe mine toata ziua m-a durut...dar stiam ca e de la dieta...totusi sper sa imi treaca cat mai repede:(


Ora este GMT +2. Ora este acum 13:06:23.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO