Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Jurnal de campanie - Catalina

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
 
 
Opţiuni subiect
  #1 (permalink)  
Vechi 16 dec 2010, 12:54:54
florescu catalina's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 16 dec 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 47
Dieta: nici una
Date: 158cm, 60.7kg
Mesaje: 93
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Jurnal de campanie - Catalina

Aceste ar putea fi mai degraba un jurnal despre cum NU REUSESC SA SLABESC .
Tentativele mele de a ajunge la 52 kg, pentru 160 cm dureaza deja de un an de zile, sa o luam cu inceputul:

La inceputul anului 2010 aveam 53.700 si deja mi se parea cam mult. Am inceput sa ma interesez de diete si sa incerc sa caut solutii pentru a slabi. Am incercad diverse diete, cele mai bune rezultate le am avut cu South Beach, dar, cum fac cardio o data la 2 zile, nu rezist fara carbohidrati. Rezultate la cantar nu prea apareau, dar, datorita sportului, corpul incepuse sa arata foaret bine.
Apoi, dezastru!!! In iunie m am lasat de fumat, si din ziua aceea nu imi mai inteleg metabolismul. Nimic nu mai e cum era innainte, toate metodele de a slabi care innainte functionau acum nu mai dau rezultate.
Pe data de 7 decemrie m am cantarit si am observat ca aveam 56.90. Am hotarat sa ma straduiesc mai mult ca niciodata, si, de data asta sa nuj renunt pana la rezultat.

Cum procedez acum: folosesc o dieta proprie, la care am ajuns dupa multe tentative de a aurma diete deja consacrate, care e cam asa:
- mic dejun: carne la gratar, 1 cana de cafea ( 1 lingurita de ness, 3 zaharine, destul de mult lapte
- gustare fructe
- pranz: carle la gratar, de cele mai multe ori piept de pui, rontait asa, fara garnitura, fara paine
- gustare de fructe
- innaite sa plec spre casa: baton de slabit ( una dintre problemele mele este ca pe drum de la servici acasa - drumul dureaza cam 1 ora, mi se face extraordinar de foame, ma doare stomacul de foame, si cand ajung acasa risc sa manac orice)
- cina: piept de pui la gratar in salata, sau cu ciuperci sote, sau file pangasius la abur, cu legume sote sau ciuperci sote sau salata
- clementine, clementine, clementine
- weekend uri: se rupe filmul; stau impreuna cu prietenul, el manaca la liber, si nu pot rezista tentatiei, manc si eu cu el. De obicei in weekend pierd cam tot progresul inregistrat peste saptamana. - in jur de 7, 800 grame, chiar 1 kg, chiar peste. Dar sa nu intelegeti gresit, nu mananc mult, doar ca diversificat.
Sport: am acasa bicileta eliptica, fac seara, de la 10 - stiu ca e tarziu, dar cam asa imi permite programul - intre 30 si 45 minute de 3, 4 ori pe saptamana.
Progres: azi dimineata cantaream 55.90 - asa cantaresc de 3 zile - dar se apropie wekend ul si ma tem
Probleme:
am 3 probleme mari:
1. sunt nevoita sa manac foarte des, si daca nu manc am stari foarte proaste: sunt nervoasa, ma doare stomacul, imi e destul de rau
2. uneori, de la servici merg la mama prietenului meu, si acolo nu mi pot urma dieta, trebuie sa manc, cum s ar zice, ce e pe masa.
3. weekend urile: nu reusesc sa ma tin de dieta, mananc putin, dar putin din toate, nu reusesc deloc sa ma organizez bine.

Probleme ar mai, mai povestim noi.

Daca fac vreo gresala flagranta, sa imi spuneti, sa remediez cat mai repede.
florescu catalina, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1863 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1346 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1347 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #2 (permalink)  
Vechi 16 dec 2010, 13:36:19
Slabuta's Avatar
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: Jurnal de campanie - Catalina

Citat:
Anterior postat de florescu catalina Vezi mesajul
Aceste ar putea fi mai degraba un jurnal despre cum NU REUSESC SA SLABESC .
Tentativele mele de a ajunge la 52 kg, pentru 160 cm dureaza deja de un an de zile, sa o luam cu inceputul:

La inceputul anului 2010 aveam 53.700 si deja mi se parea cam mult. Am inceput sa ma interesez de diete si sa incerc sa caut solutii pentru a slabi. Am incercad diverse diete, cele mai bune rezultate le am avut cu South Beach, dar, cum fac cardio o data la 2 zile, nu rezist fara carbohidrati. Rezultate la cantar nu prea apareau, dar, datorita sportului, corpul incepuse sa arata foaret bine.
Apoi, dezastru!!! In iunie m am lasat de fumat, si din ziua aceea nu imi mai inteleg metabolismul. Nimic nu mai e cum era innainte, toate metodele de a slabi care innainte functionau acum nu mai dau rezultate.
Pe data de 7 decemrie m am cantarit si am observat ca aveam 56.90. Am hotarat sa ma straduiesc mai mult ca niciodata, si, de data asta sa nuj renunt pana la rezultat.

Cum procedez acum: folosesc o dieta proprie, la care am ajuns dupa multe tentative de a aurma diete deja consacrate, care e cam asa:
- mic dejun: carne la gratar, 1 cana de cafea ( 1 lingurita de ness, 3 zaharine, destul de mult lapte
- gustare fructe
- pranz: carle la gratar, de cele mai multe ori piept de pui, rontait asa, fara garnitura, fara paine
- gustare de fructe
- innaite sa plec spre casa: baton de slabit ( una dintre problemele mele este ca pe drum de la servici acasa - drumul dureaza cam 1 ora, mi se face extraordinar de foame, ma doare stomacul de foame, si cand ajung acasa risc sa manac orice)
- cina: piept de pui la gratar in salata, sau cu ciuperci sote, sau file pangasius la abur, cu legume sote sau ciuperci sote sau salata
- clementine, clementine, clementine
- weekend uri: se rupe filmul; stau impreuna cu prietenul, el manaca la liber, si nu pot rezista tentatiei, manc si eu cu el. De obicei in weekend pierd cam tot progresul inregistrat peste saptamana. - in jur de 7, 800 grame, chiar 1 kg, chiar peste. Dar sa nu intelegeti gresit, nu mananc mult, doar ca diversificat.
Sport: am acasa bicileta eliptica, fac seara, de la 10 - stiu ca e tarziu, dar cam asa imi permite programul - intre 30 si 45 minute de 3, 4 ori pe saptamana.
Progres: azi dimineata cantaream 55.90 - asa cantaresc de 3 zile - dar se apropie wekend ul si ma tem
Probleme:
am 3 probleme mari:
1. sunt nevoita sa manac foarte des, si daca nu manc am stari foarte proaste: sunt nervoasa, ma doare stomacul, imi e destul de rau
2. uneori, de la servici merg la mama prietenului meu, si acolo nu mi pot urma dieta, trebuie sa manc, cum s ar zice, ce e pe masa.
3. weekend urile: nu reusesc sa ma tin de dieta, mananc putin, dar putin din toate, nu reusesc deloc sa ma organizez bine.

Probleme ar mai, mai povestim noi.

Daca fac vreo gresala flagranta, sa imi spuneti, sa remediez cat mai repede.
Bine te-am gasit la tine in casuta.

Felicitari pentru lasarea de fumat.
Este un pas important.

Prima intrebare legata de meniul tau:

De ce atat de multa carne? Ai la toate mesele carne...

Felicitari pentru activitatea sportiva.
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii
  #3 (permalink)  
Vechi 16 dec 2010, 13:41:08
florescu catalina's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 16 dec 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 47
Dieta: nici una
Date: 158cm, 60.7kg
Mesaje: 93
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal de campanie - Catalina

Multumesc pentru ajutor. Fara tine nu mai ajungeam eu in casuta mea .

Cat despre carne... nu mi place sa am burta umflata, si carnea ma satura repede fara sa umple....plus ca nu imi da aciditate - eu am o problema cu aciditatea in stomac... am inceput sa am incredere in carnita, parca pot pune baza pe ea.
florescu catalina, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1863 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1346 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1347 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #4 (permalink)  
Vechi 16 dec 2010, 13:43:51
florescu catalina's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 16 dec 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 47
Dieta: nici una
Date: 158cm, 60.7kg
Mesaje: 93
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal de campanie - Catalina

Trebuie sa intelegi ca de cand m am lasat de fumat, senzatia de foame apare foarte des, si este extraordinar de puternica, e ceva de speriat.
florescu catalina, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1863 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1346 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1347 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #5 (permalink)  
Vechi 16 dec 2010, 13:59:14
Slabuta's Avatar
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: Jurnal de campanie - Catalina

Citat:
Anterior postat de florescu catalina Vezi mesajul
Multumesc pentru ajutor. Fara tine nu mai ajungeam eu in casuta mea .

Cat despre carne... nu mi place sa am burta umflata, si carnea ma satura repede fara sa umple....plus ca nu imi da aciditate - eu am o problema cu aciditatea in stomac... am inceput sa am incredere in carnita, parca pot pune baza pe ea.
Ai facut investigatii ca sa vezi sursa aciditatii?
De la oua iti este rau?
De exemplu, o omleta...

De la ciorbe slabe de pui/peste....?
Pestele iti da aciditate?

Citat:
Anterior postat de florescu catalina Vezi mesajul
Trebuie sa intelegi ca de cand m am lasat de fumat, senzatia de foame apare foarte des, si este extraordinar de puternica, e ceva de speriat.
Nu este o problema ca mananci des.
Si eu am cel putin 3 mese si 2 gustari.

Mai important este ce mananci toata ziua.
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii
  #6 (permalink)  
Vechi 16 dec 2010, 14:11:49
florescu catalina's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 16 dec 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 47
Dieta: nici una
Date: 158cm, 60.7kg
Mesaje: 93
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal de campanie - Catalina

Nimic din ce ai enumerat tu acolo nu mi face rau, le mananc, si chiar cu placere daca le am la indemana. In general manc atent, doar ca, atunci cand nu sunt atenta si apuca sa se instaleze senzatia de foame, nu mai tin cont de nimic, si urmatoarea masa va fi copioasa, cu paine, si urmatoarele cateva la fel, daca tot m am apucat

Pur si simplu, sunt genul care cateva zile se tine de treaba, si dupa aia strica tot.

Cu carnita m am invatat ca nu da gres, e usor de preparat, de carat dupa mmine, imi place sa o mananc, seara incerc sa fie peste, nu pui...

Cat despre aciditate....am de foarte multa vreme, dar paraca atunci cand fumam se disipa, cu sucuri si alte alea care mergea in compania tigarii, acuma se acumuleaza, si produce stari de nedescris. Colaborez cu o policlinica privata, si acolo beneficiez de sfaturile unui medic; acesta m a sfatuit sa mi fac testul pentru Pylori, si de acolo om mai vedea.
florescu catalina, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1863 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1346 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1347 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #7 (permalink)  
Vechi 16 dec 2010, 14:14:33
florescu catalina's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 16 dec 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 47
Dieta: nici una
Date: 158cm, 60.7kg
Mesaje: 93
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal de campanie - Catalina

Ah, mai am o intrebare....ieri mi am luat de la Nic o bucata de peste pane....mi a -placut ENORM, dar din cate stiu, ar trebui sa aiba multe grasimi pregatit asa.... dar amicele mele sustin ca pot manca....EU NU PREA CRED, DAR AR FI EXTRAORDINAR SA FIE ASA, PENTRU CA E FOAAAAARTE BUN, SI NU COSTA MULT, SI POT MANCA LA SERVICI FARA PB.

Problema mea pricipala este ca nu reusesc sa gestionez corect modificarea de metabolism datorata renuntarii la fumat. De aia si apelez la voi, am crezut ca ma pot descurca singura, dar vad ca nu e deloc asa de uusor. Am luat 2 kg in 6 luni, stiu ca nu e mult, dar vreu sa ma adaptez la schimbarea asta fara sa ma ingras. E foarte important pt mine sa arat bine, am un prieten mult mai mic decat mine, nu vreau sa par "trecuta" pe langa el.
florescu catalina, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1863 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1346 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1347 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de florescu catalina; 16 dec 2010 at 14:17:25.
  #8 (permalink)  
Vechi 16 dec 2010, 16:55:44
florescu catalina's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 16 dec 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 47
Dieta: nici una
Date: 158cm, 60.7kg
Mesaje: 93
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal de campanie - Catalina

Sper sa mi scrieti pana maine ceva sfaturi utile.
O seara placuta tuturor .
florescu catalina, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1863 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1346 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1347 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #9 (permalink)  
Vechi 17 dec 2010, 23:40:14
Slabuta's Avatar
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: Jurnal de campanie - Catalina

Citat:
Anterior postat de florescu catalina Vezi mesajul
Nimic din ce ai enumerat tu acolo nu mi face rau, le mananc, si chiar cu placere daca le am la indemana. In general manc atent, doar ca, atunci cand nu sunt atenta si apuca sa se instaleze senzatia de foame, nu mai tin cont de nimic, si urmatoarea masa va fi copioasa, cu paine, si urmatoarele cateva la fel, daca tot m am apucat

Pur si simplu, sunt genul care cateva zile se tine de treaba, si dupa aia strica tot.

Cu carnita m am invatat ca nu da gres, e usor de preparat, de carat dupa mmine, imi place sa o mananc, seara incerc sa fie peste, nu pui...

Cat despre aciditate....am de foarte multa vreme, dar paraca atunci cand fumam se disipa, cu sucuri si alte alea care mergea in compania tigarii, acuma se acumuleaza, si produce stari de nedescris. Colaborez cu o policlinica privata, si acolo beneficiez de sfaturile unui medic; acesta m a sfatuit sa mi fac testul pentru Pylori, si de acolo om mai vedea.
Atunci este foarte bine.
De aici facem un plan mai organizat, intr-o zi imbini carnea de pui cu aceste alimente.

In acest fel organismul tau nu va mai fi intr-o "stagnare" si sunt sigura ca va reactiona la schimbarile din alimentatie.

Sucurile carbogazoase "neutralizeaza" aciditatea, dar asta nu inseamna ca ea nu exista, dimpotriva, ii fac mai rau, senzatii pe care le vei resimti mai tarziu.

Da, neaparat fa acest test, ca sa fii cel putin sigura ca nu ai aceasta bacterie, care printre altele face si ulcer.
Legat de aciditate iti recomand acest subiect, am dat ca exemplu niste remedii naturiste pe care le-am folosit cu succes in trecut, in prezent nu ma mai plang de asa ceva.
Reglarea aciditatii stomacului

Citat:
Anterior postat de florescu catalina Vezi mesajul
Ah, mai am o intrebare....ieri mi am luat de la Nic o bucata de peste pane....mi a -placut ENORM, dar din cate stiu, ar trebui sa aiba multe grasimi pregatit asa.... dar amicele mele sustin ca pot manca....EU NU PREA CRED, DAR AR FI EXTRAORDINAR SA FIE ASA, PENTRU CA E FOAAAAARTE BUN, SI NU COSTA MULT, SI POT MANCA LA SERVICI FARA PB.

Problema mea pricipala este ca nu reusesc sa gestionez corect modificarea de metabolism datorata renuntarii la fumat. De aia si apelez la voi, am crezut ca ma pot descurca singura, dar vad ca nu e deloc asa de uusor. Am luat 2 kg in 6 luni, stiu ca nu e mult, dar vreu sa ma adaptez la schimbarea asta fara sa ma ingras. E foarte important pt mine sa arat bine, am un prieten mult mai mic decat mine, nu vreau sa par "trecuta" pe langa el.
Pane-uri de evitat, 1 la mana pentru ca tii regim si in general viata sanatoasa inseamna "fara paneuri" si 2 la mana, acutizeaza aciditatea.

Uleiuri, fainuri, prajeli... deci, nu, mai bine iti cumperi o bucata de peste, ti-l faci acasa pe gratar sau cuptor si il iei cu tine la caserola.
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii
  #10 (permalink)  
Vechi 20 dec 2010, 08:55:58
florescu catalina's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 16 dec 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 47
Dieta: nici una
Date: 158cm, 60.7kg
Mesaje: 93
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal de campanie - Catalina

Dupa weekend, astazi dimineata cantaream 56.00, ceea ce e cu 500 grame peste cat cantaream vineri dimineata, dar cu 500 de grame sub ceea ce cantaream saptmana trecuta pe vremea asta.
In weekend am mancat " la liber" dar ponderat, cu paine - in timpul saptamanii nu mananc paine, in fara de grisinele de dimineata - si am mancat si niste cozonac.
Micul dejun de astazi a constat in cateva grisine - absorb aciditatea - 2 nectarine si o cana de cafea cum nu trebuie: cu 1 lingurita de zahar si mult lapte

Sunt foarte multumita ca asta a fost prima zi de luni, in multa vreme, in care am cantarit mai putin decat saptamana trecuta
florescu catalina, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1863 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1346 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1347 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
 

Informatii despre slabit
30, 40, ani, calorii, campanie, catalina, dieta, jurnal, jurnale, sanatos, slabit

Opţiuni subiect

Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole