forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal de grupa grea (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-grupa-grea-12494.html)

viovi42 18 feb 2014 10:29:05

Jurnal de grupa grea
 
Buna dragele mele. Am postat ceva mai devreme dar cred ca a fost un raspuns la cineva complet aiurea. Deci incep de azi un jurnal si cine vrea sa fie alaturi de mine e binevenita. Am 97kg la 1,64m. Nu e nevoie sa spun ca e greu sa ma inchei la sireturi, ma misc ca o morsa pe uscat. Incepand de azi am hotarat sa schimb alimentatia si calculatorul situ-lui e marele meu ajutor. Voi scrie meniul in fiecare zi si ma voi cantari la sfarsit de saptamana sa vad rezultatele. Sunt deschisa la pareri, sugestii (sau reclamatii daca e cazul).

lucia ely 18 feb 2014 12:09:51

Re: Jurnal de grupa grea
 
Citat:

Anterior postat de viovi42 (Post 1330194)
Buna dragele mele. Am postat ceva mai devreme dar cred ca a fost un raspuns la cineva complet aiurea. Deci incep de azi un jurnal si cine vrea sa fie alaturi de mine e binevenita. Am 97kg la 1,64m. Nu e nevoie sa spun ca e greu sa ma inchei la sireturi, ma misc ca o morsa pe uscat. Incepand de azi am hotarat sa schimb alimentatia si calculatorul situ-lui e marele meu ajutor. Voi scrie meniul in fiecare zi si ma voi cantari la sfarsit de saptamana sa vad rezultatele. Sunt deschisa la pareri, sugestii (sau reclamatii daca e cazul).

buna vio !:) si bine ai venit
am vazut ca te-ai aprovizionat cu mancare de dieta!:D dar carne nu consumi?:D sau carnea o ai deja?
am vazut ca mergi pe jos :D e foarte bine!:d cand vrei sa faci in casa poti face start walking :) sau zumba!

Simmonne 18 feb 2014 15:22:21

Re: Jurnal de grupa grea
 
Buna si bine ai venit! [*53*]
In ce consta dieta asta cu lactate? Nr. de calorii mi se pare cam mic pt. greutatea ta. Cand o sa ajungi la perioada de palier (ca, deh, se ajunge si la asa ceva) nu o sa mai ai de unde sa scazi. Te-as sfatui sa urci la 1400-1500 de calorii. Asteptam meniuri si mai multe despre tine!
Te pup!

rozica1965 18 feb 2014 16:46:32

Re: Jurnal de grupa grea
 
Citat:

Anterior postat de viovi42 (Post 1330194)
Buna dragele mele. Am postat ceva mai devreme dar cred ca a fost un raspuns la cineva complet aiurea. Deci incep de azi un jurnal si cine vrea sa fie alaturi de mine e binevenita. Am 97kg la 1,64m. Nu e nevoie sa spun ca e greu sa ma inchei la sireturi, ma misc ca o morsa pe uscat. Incepand de azi am hotarat sa schimb alimentatia si calculatorul situ-lui e marele meu ajutor. Voi scrie meniul in fiecare zi si ma voi cantari la sfarsit de saptamana sa vad rezultatele. Sunt deschisa la pareri, sugestii (sau reclamatii daca e cazul).

Bine ai venit! Bafta!!!!!!

viovi42 19 feb 2014 09:40:18

Re: Jurnal de grupa grea
 
Multumesc tuturor si apreciez sprijinul vostru. De fapt nu este propriu zis un regim. este doar o alimentatie bazata pe lapte semi-degresat, iaurt 0,1%, fructe(mure congelate din vara trecuta), mere, legume fierte in abur si cateodata conserva de ton. Nu sunt retete speciale, mai degraba amestecuri ciudate in care predomina lactatele pentru simplu fapt ca imi plac mai mult decat carnea si sunt mai ieftine. Am avantajul ca nu sunt absolut deloc mofturoasa. Bineinteles ca voi manca si carne (piept de pui) dar doar sambata si duminica ca sa nu ma demoralizez complet. Toata viata am tinut regimuri de slabit pe perioade mai scurte sau mai lungi si chiar eficiente. M-am mentinut mult timp in limite normale sa zicem. De vreo trei ani(am imbatranit si m-am prostit) chiar nu mai mi-a pasat ce mananc, cand si cum, plus ca m-am lasat de fumat, plus ca sunt la premenopauza. Combinatia ideala pentru 20kg in 2 ani. Acum incerc sa repar ce am stricat. Pentru ieri am scris in meniul site-ului tot ce am mancat. de fapt am avut prea multa treaba si nu am avut timp sa mananc. Seara eram prea obosita sa ma mai gandesc la mancare. Stiu din experientele anterioare ca prima saptamana e grea. De azi incep sa-mi calculez serios caloriile. Ieri am ratat din lipsa de timp dar mai mult de 600 cal nu am mancat si bineanteles ca m-am trezit cu foame. Sunt insa hotarata sa ajung zilnic la 1200 cal. Va tin la curent cu ce voi manca azi

viovi42 20 feb 2014 18:45:10

Re: Jurnal de grupa grea
 
Buna fetelor. Ieri si azi am avut alimentatia destul de asemanatoare: ora 9- 250ml apa filtrata apoi ceai negru+lapte 1,5%, ora 10- apa apoi cafea decofeinizata+lapte1,5%, ora 11-cafea decof cu lapte, ora 12-apa, ora 12,30-pastai+ciuperci fierte in abur+vinete coapte toate acoperite de sos de iaurt cu usturoi, urda dulce de vaca si 2 felii paine secara prajita, desert cafea decof cu lapte, ora15,17,18 si cand imi aduc aminte apa,la 19 o conserva de ton in suc propriu, la televizor un iaurt mare 0,1% sau vreo doua mere mici si gata.Dupa ora 19 beau in loc de apa ceai verde+soc+tei pentru evitarea constipatiei si acumularea toxinelor. Vedem ce luni dimineata ce zice cantarul.

Simmonne 21 feb 2014 08:36:54

Re: Jurnal de grupa grea
 
Neata!
Vad ca nu ai avut practic un mic dejun :( Incearca sa mananci ceva, cat de putin in fiecare dimineata. Si apa nu cred ca e ok sa o contorizezi ca ore (sau ca "gustare"), important e sa bei macar 1.5 - 2 l pe zi :) Dupa mese incearca sa nu bei apa decat dupa cca 20-30 min. Daca vrei sa stii cata apa trebuie sa bei zilnic, formula e 30-35 ml/kg.
PS: Sa nu crezi ca te cert, doar incerc sa fiu utila :D
Pupici >:D<

viovi42 22 feb 2014 08:07:26

Re: Jurnal de grupa grea
 
Buna dimineata!
Multumesc de sfat Simmonne dar nu sunt obisnuita sa beau atat de multa apa.Ma chinui sa beau cate un pahar mare, sa zic la o ora jumatate. Tinand cont ca beau aproape 500 ml lapte(300 la mic dejun si restul amestecat cu cafea), 1 litru ceai(dupa ora17)si apa aproape 1,5 litri pentru mine este o schimbare destul de mare. Pana ma obisnuiesc si cresc cantitatea de apa. Nu prea folosesc sare si chiar nu am senzatie de sete. Beau in schimb cand apare senzatia de foame. Regimul meu de viata de 20 ani aproape este fara mic dejun si mancat seara dupa o zi de munca. Ma chinuie mai mult respectarea orelor de masa decat alimentele in sine.Nu sunt singura cred care la 5,30 era desteptarea (cum draci sa mananci la ora aia altceva decat cafea si "minunata" tigara de dimineata). La servici nici sa te duci la toaleta nu aveam timp asa ca ani de zile m-am ferit sa beau apa pana a devenit obisnuinta. De mancat normal era vorba doar seara. Repet, nu cred ca sunt singura care a avut sau are regimul asta de viata si e foarte greu sa mananci la ora cand nu ai fost obisnuit. Dar..... Totul are un inceput. Stau acasa de ceva vreme si am timp acum sa respect 3 mese + gustari, si sa schimb de fapt vechile proaste deprinderi. Te pupic. ;)

rozica1965 22 feb 2014 08:13:04

Re: Jurnal de grupa grea
 
Citat:

Anterior postat de viovi42 (Post 1331708)
Buna dimineata!
Multumesc de sfat Simmonne dar nu sunt obisnuita sa beau atat de multa apa.Ma chinui sa beau cate un pahar mare, sa zic la o ora jumatate. Tinand cont ca beau aproape 500 ml lapte(300 la mic dejun si restul amestecat cu cafea), 1 litru ceai(dupa ora17)si apa aproape 1,5 litri pentru mine este o schimbare destul de mare. Pana ma obisnuiesc si cresc cantitatea de apa. Nu prea folosesc sare si chiar nu am senzatie de sete. Beau in schimb cand apare senzatia de foame. Regimul meu de viata de 20 ani aproape este fara mic dejun si mancat seara dupa o zi de munca. Ma chinuie mai mult respectarea orelor de masa decat alimentele in sine.Nu sunt singura cred care la 5,30 era desteptarea (cum draci sa mananci la ora aia altceva decat cafea si "minunata" tigara de dimineata). La servici nici sa te duci la toaleta nu aveam timp asa ca ani de zile m-am ferit sa beau apa pana a devenit obisnuinta. De mancat normal era vorba doar seara. Repet, nu cred ca sunt singura care a avut sau are regimul asta de viata si e foarte greu sa mananci la ora cand nu ai fost obisnuit. Dar..... Totul are un inceput. Stau acasa de ceva vreme si am timp acum sa respect 3 mese + gustari, si sa schimb de fapt vechile proaste deprinderi. Te pupic. ;)

Neata!
Exact aceleasi lucruri le spuneam si eu in urma cu 3 ani si ceva! Si despre md.......si despre apa.....tot,tot....inclusiv wc-ul de la servici. Sa stii ca toate astea se pot schimba. Pt inceput eu iti recomand sa iti pui in 3 linguri de iaurt o lingura-doua de tarate de ovaz sau fulgi de ovaz,la inmuiat de seara si dimineata,dupa cafea,le papi! Nu e greu deloc! Sau fierbi de seara doua boua si dimineata le infuleci, chiar si goale. Tot e ceva,decat nimic!;)

viovi42 23 feb 2014 08:20:36

Re: Jurnal de grupa grea
 
Buna dimineata!
Iarta-ma Rozica, chiar nu am avut intentia sa te copii, doar am spus exact realitatea pe care am trait-o. Nu am citit jurnalele voastre dar ma bucur ca va am aproape. Am mai incercat chestia cu fulgi de ovaz lasati de seara in lapte dar pana in ora10-11 cu greu reusesc sa beai lapte si ala diluat cu ceai.Am fost fumatoare, nu uita. Se inchide esofagul cand e vorba sa inghit altceva decat lichide(adicatelea cafea).Dar promit ca o sa incerc iarasi de maine. Stii, lunea se incep toate. Deocamdata am 5 zile de schimbari ( nu pot spune regim) si maine e ziua cu cantaritul. Ieri au fost mosii de iarna si m-am abtinut cat am putut dar facand si vizite la rude va dati seama ca am gustat si bombite calorice, dar n-am exagerat.Oricum sunt multumita de mine.O duminica frumoasa si ne vedem maine!


Ora este GMT +2. Ora este acum 10:45:21.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO