forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal cu happi end :) - 1Diana (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-happi-end-1diana-4010.html)

1Diana 01 iun 2010 12:55:39

Jurnal cu happi end :) - 1Diana
 
Ciao slabutelor! Dupa mult mult mult timp m-am deci sa-mi fac si eu un jurnal in care o sa scriu cum decurge dieta,cate calorii am mancat si cate am consumat,ce stare de spirit mai am si tot ce-mi trece prin cap :) ..e important sa spui ce simti si ce gandesti.
In prezent am 96 de kg :( ,in fiecare an m-am ingrasat din ce in ce mai mult inca de cand eram mica,am incercat de f multe ori sa slabesc si tot de atatea ori am esuat..acum o sa fiu cea mai ambitioasa si nu o sa renunt.Problema e ca eu nu constientizez cu adevarat cate kg am si nu ma vad cum ma vad altii,poate de aceea nu am avut atata ambitie si nu mi-am gasit cu adevarat o motivatie
Vreau sa ajung la 48 de kg in maxim un an si sa nu ma mai ingras niciodata.
Planul meu de dieta:

-1200 calorii pe zi (sau mai putin in functie de cata miscare o sa fac)
-tae-bo de 3 ori pe saptamana
-cardio de 5 ori pe saptamana (30 min)
-Alimente interzise:dulciuri,cartofi,suc,ulei,prajeli,fainoa se,fast food
-Alimente pe care le voi consuma mai des:paine cu fibre,iaurt cu visine :x (o sa fie desertul meu),peste(pangasius,sardine,ton,macrou),piept de pui la gratar/sunca de pui,oua,branza(nu gasesc niciunde branza cu mai putin de 10% grasime:-/),fructe(de toate :D),legume:rosii,castraveti,varza,ridichi etc ,lapte 0,1%.

O sa-mi fac abonament la sala pe la jumatea lui iunie(acuma nu imi permit) dar pana atunci o sa fac exercitii la bicicleta eliptica,sarit coarda,volei,mers pe jos ..combinate .

Am mai incercat urmatoarele diete:Montignac(m-am simtit foarte bine in timpul acestei diete dar n-am putut sa rezist prea mult);Atkins(stiu ca dietele low carb dau cele mai bune rezultate dar nu sunt pentru mine,am rezistat doar o zi),hipocalorica-1000 cal pe zi (desi am tinut-o mai mult timp nu prea am vazut rezultate si aveam multe pofte).
Cam atat...o sa scriu diseara caloriile mancate si consumate..acum ma duc la invatat c-am intrat in sesiune si is un pic stresata:-s ...pe curand;)

Aaaa..si cel mai important lucru: Vreau sa ma sutineti!!

lovemyself 01 iun 2010 13:04:44

Re: Jurnal cu happi end :)
 
Citat:

Anterior postat de 1Diana (Post 206474)
Ciao slabutelor! Dupa mult mult mult timp m-am deci sa-mi fac si eu un jurnal in care o sa scriu cum decurge dieta,cate calorii am mancat si cate am consumat,ce stare de spirit mai am si tot ce-mi trece prin cap :) ..e important sa spui ce simti si ce gandesti.
In prezent am 96 de kg :( ,in fiecare an m-am ingrasat din ce in ce mai mult inca de cand eram mica,am incercat de f multe ori sa slabesc si tot de atatea ori am esuat..acum o sa fiu cea mai ambitioasa si nu o sa renunt.Problema e ca eu nu constientizez cu adevarat cate kg am si nu ma vad cum ma vad altii,poate de aceea nu am avut atata ambitie si nu mi-am gasit cu adevarat o motivatie
Vreau sa ajung la 48 de kg in maxim un an si sa nu ma mai ingras niciodata.
Planul meu de dieta:

-1200 calorii pe zi (sau mai putin in functie de cata miscare o sa fac)
-tae-bo de 3 ori pe saptamana
-cardio de 5 ori pe saptamana (30 min)
-Alimente interzise:dulciuri,cartofi,suc,ulei,prajeli,fainoa se,fast food
-Alimente pe care le voi consuma mai des:paine cu fibre,iaurt cu visine :x (o sa fie desertul meu),peste(pangasius,sardine,ton,macrou),piept de pui la gratar/sunca de pui,oua,branza(nu gasesc niciunde branza cu mai putin de 10% grasime:-/),fructe(de toate :D),legume:rosii,castraveti,varza,ridichi etc ,lapte 0,1%.

O sa-mi fac abonament la sala pe la jumatea lui iunie(acuma nu imi permit) dar pana atunci o sa fac exercitii la bicicleta eliptica,sarit coarda,volei,mers pe jos ..combinate .

Am mai incercat urmatoarele diete:Montignac(m-am simtit foarte bine in timpul acestei diete dar n-am putut sa rezist prea mult);Atkins(stiu ca dietele low carb dau cele mai bune rezultate dar nu sunt pentru mine,am rezistat doar o zi),hipocalorica-1000 cal pe zi (desi am tinut-o mai mult timp nu prea am vazut rezultate si aveam multe pofte).
Cam atat...o sa scriu diseara caloriile mancate si consumate..acum ma duc la invatat c-am intrat in sesiune si is un pic stresata:-s ...pe curand;)

Aaaa..si cel mai important lucru: Vreau sa ma sutineti!!


Bine ai venit Diana:)
Te felicit pentru start.
Inceputul e cam cel mai greu..mai sunt hopurile care vor aparea,trebuie sa fim realiste si constiente ca vor fi si zile din astea..important e sa ne revenim cat se poate de repede.
Cum spunea Dara,o slabuta de aici, uneori iti vor trebui cateva zile ca sa revii alte zile poate chiar de la masa urmatoare,totul tine de atitudinea ta si dfe ceea ce vrei tu pana la urma.

Noi o sa iti fim alaturi,asta e un lucru cert;)

Mult succes si un drum cat mai usurel>:D<

Anca77yvb 01 iun 2010 13:10:16

Re: Jurnal cu happi end :)
 
bine ai venit, eu am plecat odata de la 92 de kg si am ajuns la 62, deci sa fii sigura ca se poate, daca ai ambitie ............. sa stii ca asa este nu te vezi cate esti de mare .... eu ma simt mai mare acum la 75 de kg decat la 86 ........ nu inteleg .........

LicuriciColorat 01 iun 2010 14:58:57

Re: Jurnal cu happi end :)
 
Buna si bine ai venit
cu o alimentatie sanatoasa,neaparat 3mese si 2 gustari pe zi,si sport care ajuta enorm
sigur ve-i reusii,
e important sa vrei,chiar daca uneori mai calcam stram important e sa ne revenim:)
sigur ca vei reusii,cu rabdare si ambitie:)
mult succes,mai scrie-ne ce papi tu intr-o zi,sa vedem si noi cum arata un meniul de-al tau:)

1Diana 01 iun 2010 18:27:38

Re: Jurnal cu happi end :)
 
Multumesc mult pentru incurajarile voastre,ma ajut mult >:D<
Pentru azi m-am gandit sa mananc doar iaurt dietetic si fructe(mere,kiwi,grepfruit) maine o sa mai schimb meniul.

Calorii mancate:1146
Calorii consumate :-1395
Metabolism bazal :-1681

FINAL CALORII: -1930 kcal (-7 kg/lună)

alinutza656 01 iun 2010 18:49:26

Re: Jurnal cu happi end :)
 
Citat:

Anterior postat de 1Diana (Post 206835)
Multumesc mult pentru incurajarile voastre,ma ajut mult >:D<
Pentru azi m-am gandit sa mananc doar iaurt dietetic si fructe(mere,kiwi,grepfruit) maine o sa mai schimb meniul.

Calorii mancate:1146
Calorii consumate :-1395
Metabolism bazal :-1681

FINAL CALORII: -1930 kcal (-7 kg/lună)

Buna Diana si bine ai venit pe forum.Eu zic ca pentru inceput e bine sa maresti caloriile, adika la un moderat activ tu poti manca 2000 de kcal si vei slabi 0.5 kg/saptamana.Poate ti se pare mult 2000 de kcal pe zi din mancare sanatoasa (e cam greu sa aduni atat) asa ca incearca cu 1400-1500 kcal.Te monitorizezi 1-2 saptamana si vei daca vei slabi.
Si nu incerca sa te infometezi,cum ai spus mai sus ai tinut multe diete si nu au functionat din cauza infometarii
Stiu ca iti doresti sa fii o slabuta, dar kilogramele le-ai pus in timp si nu cred ca iti doresti efectul yo-yo....trebuie sa fii o slabuta sanatoasa
Iar la cat sport faci vei slabi negresit
Succes

justbelieve 01 iun 2010 20:06:12

Re: Jurnal cu happi end :)
 
Buna si bine ai venit>:D<
Cel mai important e sa mananci sanatos si sa faci sport.Asa vei reusi sa slabesti garantat.Si sa iti calculezi meniurile,sa nu scazi nicidecum sub 1000 kcal.Sa te incadrezi undeva intre 1200-1400 kcal.
Sa ne scrii maine meniul tau sa vedem ce papi:)

1Diana 02 iun 2010 10:26:00

Re: Jurnal cu happi end :)
 
Neatza![*103*]ce mai faceti fetelor?Eu am papat micul dejun si mi-am si programat meniul si activitatile pt azi...sper sa ma tin de ele.Am constat ceva fain azi..ca atunci cand inveti prierzi multe calorii,deci sesiunea asta o sa-mi prinda bine :).Multumesc inca o data pt sfaturile voastre>:D< ,deocamdata raman la 1200 kcal pt ca daca mananc mai mult (1400 cal) o sa imi vina sa mananc si mai mult,eu trebuie sa simt un pic senzatia de foame ca sa cred ca slabesc si sa ma ambitionez mai departe.

Meniu 02.06.2010
Total ingerat:1225
Calorii consumate:-1385
Metabolism bazal:-1681
Total consumat


-3066

---------------------------------
FINAL CALORII: -1841 kcal (-7 kg/lună)
TARGET CALORII: -1292 kcal (-5 kg/luna)

Am incercat sa copiez tot de la meniu dar se vede urat cand dau paste aici :(,o sa pun un link de la meniu .

1Diana 02 iun 2010 10:44:30

Re: Jurnal cu happi end :)
 
Meniu pentru luna iunie :)

LicuriciColorat 06 iun 2010 11:56:43

Re: Jurnal cu happi end :)
 
Buna Diana>:D<
ce mai faci?
ai ceva noutati sa ne spui?cum iti merge cu dieta?


Ora este GMT +2. Ora este acum 01:57:42.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO