forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal I wanna be a diva (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-i-wanna-diva-10852.html)

iwannabeadiva 02 ian 2012 19:20:41

Jurnal I wanna be a diva
 
Am aproape 20 de ani si mari probleme cu greutatea.Sunt aici si scriu acest jurnal deoarece am citit povestie de succes ale slabutelor si imi doresc sa adopt un stil de viata sanatos,deoarece am simiti pe propria piele ca dietele scurte si drastice nu functioneaza.
Aveam in vara anului 2010(inainte de bac) 59 de kg si desi mai vroiam sa dau jos vreo 2-3,ma simteam bine cu mine.In cursul anului(clasa a 12)am ajuns la 67 de kg,iar din mai-iunie(cand am inceput examenele)am ajuns in scurt timp la 75.
Am tinut diferite diete,drasice si mai permisive,de lunga durata sau doar de cateva zile,insa slabeam 2-3 kg pe moment,care reveneau in scurt timp poate si mai multe.Dupa perioada aceasta a sarbatorilor de iarna am ajns la aproape 80kg.
Asta a fost picatura care a umplut paharul si m-am hotarat sa-mi pun ordine in viata alimentara si sa incep sa traiesc sanatos.
Cum dietele nu au functionat in cazul meu m-am decis sa-mi fac un regim personalizat,cu lucruri care-mi plac,dar sunt si sanatoase,insa cu siguranta astept sfaturile voastre.
07.00:un iaurt/lapte degresat cu cereale/un fruct
10.00:un fruct/un iaurt
12.00:fructe
14.00:legume
16.00:peste/pui
18.00:iaurt/fruct

Daca simt nevoie de dulce pot inlocui o data la doua saptamani una din gustari cu 25gciocolata amaruie sau cu o linguritza de miere.

Fructe recomandate:mere,portocale.

Imi propun de asemenea pe langa cei 2l de apa/zi sa fac si sport.
Activitatile propuse:
-steper 15min
-bicicleta 20 min
-exercitii usoare cu greutati pentru spate,brate si piept
-masaj anticelulitic cu relax&tone

Si pentru ca motivatia sa creasca,trebuie sa am si o tinta,iar pentru cei aproape 1,75 ai mei,o greutate de 55 ar fi perfecta.

Astept sfaturi si incurajari de la voi!!! >:D<

Niculae Roxana 02 ian 2012 19:32:09

Re: Jurnal I wanna be a diva
 
Citat:

Anterior postat de iwannabeadiva (Post 888084)
Am aproape 20 de ani si mari probleme cu greutatea.Sunt aici si scriu acest jurnal deoarece am citit povestie de succes ale slabutelor si imi doresc sa adopt un stil de viata sanatos,deoarece am simiti pe propria piele ca dietele scurte si drastice nu functioneaza.
Aveam in vara anului 2010(inainte de bac) 59 de kg si desi mai vroiam sa dau jos vreo 2-3,ma simteam bine cu mine.In cursul anului(clasa a 12)am ajuns la 67 de kg,iar din mai-iunie(cand am inceput examenele)am ajuns in scurt timp la 75.
Am tinut diferite diete,drasice si mai permisive,de lunga durata sau doar de cateva zile,insa slabeam 2-3 kg pe moment,care reveneau in scurt timp poate si mai multe.Dupa perioada aceasta a sarbatorilor de iarna am ajns la aproape 80kg.
Asta a fost picatura care a umplut paharul si m-am hotarat sa-mi pun ordine in viata alimentara si sa incep sa traiesc sanatos.
Cum dietele nu au functionat in cazul meu m-am decis sa-mi fac un regim personalizat,cu lucruri care-mi plac,dar sunt si sanatoase,insa cu siguranta astept sfaturile voastre.
07.00:un iaurt/lapte degresat cu cereale/un fruct
10.00:un fruct/un iaurt
12.00:fructe
14.00:legume
16.00:peste/pui
18.00:iaurt/fruct

Daca simt nevoie de dulce pot inlocui o data la doua saptamani una din gustari cu 25gciocolata amaruie sau cu o linguritza de miere.

Fructe recomandate:mere,portocale.

Imi propun de asemenea pe langa cei 2l de apa/zi sa fac si sport.
Activitatile propuse:
-steper 15min
-bicicleta 20 min
-exercitii usoare cu greutati pentru spate,brate si piept
-masaj anticelulitic cu relax&tone

Si pentru ca motivatia sa creasca,trebuie sa am si o tinta,iar pentru cei aproape 1,75 ai mei,o greutate de 55 ar fi perfecta.

Astept sfaturi si incurajari de la voi!!! >:D<

La multi ani!>:D<
Bine ai venit in comunitatea noastra....si mult succes in pierderea kg>:D<
Primul pas deja l-ai facut....ai decis sa te alaturi slabutelor...si daca vei intra pe forum in fiecare zi...iti vei trece meniul....vei face sport....si vei avea un stil de viata sanatos...vei vedea ca vei slabii.....si vei avea din nou greutatea dorita>:D<........sa stii ca multe dintre noi ne regasim in povestea ta....si majoritatea am trecut prin ce ai trecut si tu pana sa ajungem aici...dar...cu ajutorul slabutelor....toate suntem pe drumul cel bun....eu una cel putin am vointa, putere sa evit excesele...sunt mai sigura pe mn.....si incredere ca voi ajunge la greutatea ideala:D......important este sa realizezi ca odata ajunsa pe drumul asta...nu trebuie sa mai dai inapoi....trebuie sa-ti schimbi stilul de viata ...pt totdeauna....nu pana vei avea din nou greutatea dorita....:D
Asa ca....daca ai nevoie de sfaturi, sustinere....sau pur si simplu de o prietena sunt aici langa tine....poti intra si in jurnalul meu sa-mi scrii cand vrei tu.....te pup dulce.....si iti doresc ca acest an sa fie productiv pt tine....sa realizezi tot ce ti-ai propus....si sa atingi greutatea dorita.O seara frumoasa!:-*>:D<

iwannabeadiva 02 ian 2012 19:37:27

Re: Jurnal I wanna be a diva
 
La multi ani! multumesc din suflet..chiar inseamna mult pentru mine..chiar vreau sa slabesc si sa fiu sincera trebuie sa am ambitie pentru ca am inceput sa mi pierd increderea in mine si sa nu ma mai simt bine in pielea mea..inseamna mult pentru mine sa am sustinerea voastra..asa ca de maine simt ca voi avea o noua viata..Multumesc de sustinere si fie ca 2012 sa ne implineasca toate visele:*

Niculae Roxana 02 ian 2012 19:46:06

Re: Jurnal I wanna be a diva
 
Citat:

Anterior postat de iwannabeadiva (Post 888100)
La multi ani! multumesc din suflet..chiar inseamna mult pentru mine..chiar vreau sa slabesc si sa fiu sincera trebuie sa am ambitie pentru ca am inceput sa mi pierd increderea in mine si sa nu ma mai simt bine in pielea mea..inseamna mult pentru mine sa am sustinerea voastra..asa ca de maine simt ca voi avea o noua viata..Multumesc de sustinere si fie ca 2012 sa ne implineasca toate visele:*

>:D<...tocmai radeam ca in timp ce tu scriai la mn in jurnal...eu scriam la tn:))...coincidenta....probabil....asa trebuia sa se intample....sa ne imprietenim:D
Stiu ca vrei sa slabesti....stiu si prin ce treci...ideea este sa nu-ti pierzi vointa si sa intrii sa vb cu noi zilnic...nici nu-ti imaginezi cat te va ajuta....si eu am fost ca tn la inceput si am incercat o mie de diete scurte dupa mintea mea....si fara rezultate...dar...de cand am intrat pe site-ul asta....sincer viata mea s-a schimbat....inainte eu nu-mi gaseam nici macar de munk din cauza greutatii....sau pt ca se citea neincrederea in mine pe fruntea mea.....acum ....am o cariera pe care nici prin cap nu-mi trecea c-o voi avea....eu sa lucrez in aviatie...daca imi spunea cineva asta acum un an...ma tavaleam de ras pe jos....deci se poate....ai incredere in tn....cauta-ti o motivatie puternica....lipeste-ti o poza cu un top model care-ti place pe frigider...si impune-ti ca asta ti-e target-ul...asa vrei sa ajungi....gandeste pozitiv....ridica capul din pamant cand iesi pe strada.....si lasa-ne sa te ajutam....cere-mi sfaturi...intreaba-ma ce vrei....cand nu mai poti...striga la mn...sigur vei reusii...vointa sa ai si incredere in noi si tine....si vei ajunge sa zambesti din nou:D:-*>:D<

iwannabeadiva 02 ian 2012 20:02:14

Re: Jurnal I wanna be a diva
 
sincer eu credeam ca mi-ai scris ,caci eu am scris in jurnalul tau:)ma bucur ca am gandit la fel:* felicitari pentru ca ai reusit ce ti ai propus..eu sunt in primul an la drept si chiar as fi fericita sa reusesc in domeniu:)
faza cu topmodelul cred ca o s o aplic:))
multumesc mult pentru sfaturi si sprijin..:*

nicoleta100 02 ian 2012 20:05:00

Re: Jurnal I wanna be a diva
 
Citat:

Anterior postat de iwannabeadiva (Post 888084)
Am aproape 20 de ani si mari probleme cu greutatea.Sunt aici si scriu acest jurnal deoarece am citit povestie de succes ale slabutelor si imi doresc sa adopt un stil de viata sanatos,deoarece am simiti pe propria piele ca dietele scurte si drastice nu functioneaza.
Aveam in vara anului 2010(inainte de bac) 59 de kg si desi mai vroiam sa dau jos vreo 2-3,ma simteam bine cu mine.In cursul anului(clasa a 12)am ajuns la 67 de kg,iar din mai-iunie(cand am inceput examenele)am ajuns in scurt timp la 75.
Am tinut diferite diete,drasice si mai permisive,de lunga durata sau doar de cateva zile,insa slabeam 2-3 kg pe moment,care reveneau in scurt timp poate si mai multe.Dupa perioada aceasta a sarbatorilor de iarna am ajns la aproape 80kg.
Asta a fost picatura care a umplut paharul si m-am hotarat sa-mi pun ordine in viata alimentara si sa incep sa traiesc sanatos.
Cum dietele nu au functionat in cazul meu m-am decis sa-mi fac un regim personalizat,cu lucruri care-mi plac,dar sunt si sanatoase,insa cu siguranta astept sfaturile voastre.
07.00:un iaurt/lapte degresat cu cereale/un fruct
10.00:un fruct/un iaurt
12.00:fructe
14.00:legume
16.00:peste/pui
18.00:iaurt/fruct

Daca simt nevoie de dulce pot inlocui o data la doua saptamani una din gustari cu 25gciocolata amaruie sau cu o linguritza de miere.

Fructe recomandate:mere,portocale.

Imi propun de asemenea pe langa cei 2l de apa/zi sa fac si sport.
Activitatile propuse:
-steper 15min
-bicicleta 20 min
-exercitii usoare cu greutati pentru spate,brate si piept
-masaj anticelulitic cu relax&tone

Si pentru ca motivatia sa creasca,trebuie sa am si o tinta,iar pentru cei aproape 1,75 ai mei,o greutate de 55 ar fi perfecta.

Astept sfaturi si incurajari de la voi!!! >:D<

salutare!!!!
bine ai venit!!!!>:D<>:D<>:D<
multa bafta in lupta cu kg!
incearca sa folosesti calculatorul nutritional,te va ajuta mult!!!!

Niculae Roxana 02 ian 2012 20:09:52

Re: Jurnal I wanna be a diva
 
Citat:

Anterior postat de iwannabeadiva (Post 888123)
sincer eu credeam ca mi-ai scris ,caci eu am scris in jurnalul tau:)ma bucur ca am gandit la fel:* felicitari pentru ca ai reusit ce ti ai propus..eu sunt in primul an la drept si chiar as fi fericita sa reusesc in domeniu:)
faza cu topmodelul cred ca o s o aplic:))
multumesc mult pentru sfaturi si sprijin..:*

Nu nu...ti-am scris exact cand am vazut jurnalul tau....si mi-a placut titlul jurnalului:D...da si eu ma bucur...gand la gand cu bucurie:D...ms :D...succes cu facultatea...deci avem o mica avocata printre noi:D...sau judecatoare:D...super....
Pai s-o aplici...sa vezi ce functioneaza:D...pe mn chiar m-a motivat....cand vroiam sa mananc ceva nesanatos ma uitam la ea...si-mi reveneam imediat;;)
Sunt aici langa tn ti-am zis....sa te uiti pe la meniuri....sa incepi sa iti adaugi si meniul zilnic...asa vezi cate calorii ai papat...daca ai mancat prea multi carbohidrati sau grasimi ....astea tb evitat sa le consumi mai mult decat trebuie...incet incet o sa inveti sa folosesti si calc nutritional...etc
:-*>:D<

iwannabeadiva 02 ian 2012 20:48:34

Re: Jurnal I wanna be a diva
 
da..am un blog(depre beauty)cu numele :let's make a diva-asa ca m am gandit ca in comunitatea asta cel mai potrivt nume e ce-mi doresc eu:)) sincer abia astept sa incep de maine si sper sa pot scrie in fiiecare zi in jurnal (chiar daca mai am 2 saptamani pana in prima mea sesiune):)) trebuie sa invat sa mananc sanatos!!e musai:) daca nu slabec simt ca mi pierd anii degeaba..imi vine a plang cand vad ca am aproape 20 de ani si nu mi pot lua o fusta scurta sau o rochita fara sa mi fie rusine de picioarele groase..

iwannabeadiva 02 ian 2012 20:50:35

Re: Jurnal I wanna be a diva
 
Citat:

Anterior postat de nicoleta100 (Post 888125)

salutare!!!!
bine ai venit!!!!>:D<>:D<>:D<
multa bafta in lupta cu kg!
incearca sa folosesti calculatorul nutritional,te va ajuta mult!!!!

multumesc mult..inseamna mult pentru mine sprijinul vostru:*

Niculae Roxana 02 ian 2012 21:02:04

Re: Jurnal I wanna be a diva
 
Citat:

Anterior postat de iwannabeadiva (Post 888170)
da..am un blog(depre beauty)cu numele :let's make a diva-asa ca m am gandit ca in comunitatea asta cel mai potrivt nume e ce-mi doresc eu:)) sincer abia astept sa incep de maine si sper sa pot scrie in fiiecare zi in jurnal (chiar daca mai am 2 saptamani pana in prima mea sesiune):)) trebuie sa invat sa mananc sanatos!!e musai:) daca nu slabec simt ca mi pierd anii degeaba..imi vine a plang cand vad ca am aproape 20 de ani si nu mi pot lua o fusta scurta sau o rochita fara sa mi fie rusine de picioarele groase..

Aaa....am inteles:D....corect...ai ales o denumire frumoasa pt jurnal:D....cred ca asta ne dorim toate:D.....si eu de maine incep dieta Dukan...si abia astept...sunt curioasa ce rezultate voi avea cu ea...asa ca de maine vb despre dieta:D...evolutie....cantar...si eu sper saintrii zilnic...este important crede-ma:)
Stiu cum te simti:(....asa eram si eu...deci motivatie ai...asa ca sa-i dam bataie...de maine te vreau mai optimista:D
Acum ma bag in pat la un serial si fac nani ca ma trezesc la 4 jum de dimi.
Te pup dulce.Nb ...somn usor:-*>:D<


Ora este GMT +2. Ora este acum 10:52:36.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO