Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Jurnal (im)perfect de slabit & lifestyle (Krystal)

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
 
 
Opţiuni subiect
  #11 (permalink)  
Vechi 29 mar 2011, 08:03:08
Alexandra Andreea's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 06 feb 2011
Locaţie: Galati, Romania
Vârsta: 32
Dieta: In cautarea echilibrului! (Montignac personalizat)
Date: 170cm, 57kg
Mesaje: 2.637
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal (im)perfect de slabit & lifestyle (Krystal)

Buna dimineatza!!

Eu zic sa te pui pe citit pe aici prin forum...si sa vezi ce efecte are mancatul asa cum ai facut tu ieri! Trebuie sa te pui sa mananci cum trebuie daca vrei sa iti ajuti organismul, si sa slabesti!

Incepe cu micul dejun....si apoi gandeste-te ce vei manca toata ziua, ca sa fie mai usor! Si sa NU scazi sub 1200 de cal!!!

O zi frumoasa!
Alexandra Andreea, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Foarte activ, este de 2266 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1749 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1492 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #12 (permalink)  
Vechi 29 mar 2011, 08:22:39
EveEve's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 22 feb 2011
Locaţie: Sibiu/Madrid, Spania
Vârsta: 33
Dieta: Hipocalorica, 1200 kcal/zi
Date: 165cm, 61.4kg
Mesaje: 629
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal (im)perfect de slabit & lifestyle (Krystal)

Citat:
Anterior postat de Krystal Vezi mesajul
Day 2: Am fost ceva mai activa in prima parte a zilei, ceea ce explica impulsul catre un pui de somn dupa-amiaza, soldat cu un mega-cosmar. Cert este ca datorita somnului, efectiv nu am mai mancat nimic pana m-am trezit, adica la ora 17:30. Am mai mancat un mar, din lene sa ma duc la cumparaturi. Intr-un tarziu s-a dus fratele meu, dar a luat mai multa mancare de care eu nu am voie sa ma ating, asa ca am fost redusa la o portocala undeva pe la 20:15, cand trebuia sa-mi iau pastilele. Sintetizand, ieri am mancat 3 mere, 1 portocala si un pahar de iaurt degresat. Si am supravietuit, fara sa simt foamea, datorita somnului. Ca exercitii fizice, am iesit iarasi la plimbare 1 ora, in ritm alert, pe muzica mea preferata. Si am gasit un pui de pisicuta, pe care l-am adus acasa sa-i dau sa pape, iar azi o sa-l las la un adapost de animalute.

Azi dimineata am inceput sa fac si un pic de gimnastica, desi inca nu am curaj sa trec la abdomene. Si am localizat si peria de masaj anti-celulitic, care in mod sigur se simte (si se vede!) dupa 10 minute de utilizare riguroasa (ouch...!).
Buna Krystal, si bine te-am gasit in jurnalul tau!
Lasa-ma sa-ti spun ca sunt de acord cu ce a zis Ale mai sus. Chiar daca poate tu nu simti senzatia de foame, insa corpul tau simte, si efectele pozitive o sa intarzie sa apara. Plus ca daca nu mananci cel putin 1000kcal pe zi, cand vei ajunge la perioada de stagnare, pentru ca mai devreme sau mai tarziu se ajunge si acolo mai ales cand ai de slabit mult, nu o sa ai ce face, pentru ca nu o sa ai de unde sa mai scazi calorii. Ma rog, daca nu vrei sa cantaresti, uitate asa dupa ochi. Iaurt plus o portocala plus mere sigur nu au 1000 kcal in total.
Cat despre sport, de ce sa te apuci de abdomene?Noi, cele care avem grasime pe burtica, picioruse, etc. degeaba facem deocamdata exercitii pentru a forma muschiul. Defapt, muschiul se formeaza, insa noi cum avem grasime pe de asupra, nu se vede nimic. Tot colaceii stau la vedereEu zic sa te uiti la sectiunea SPORT de aici de pe forum, si sa te uiti putin la exercitiile aerobice, cardio, care ard grasimile. Sunt multe filmulete postate pe forum, s cu siguranta ai tu 10 min libere pe undeva ca sa incepi sa faci putin sportPlus ca iti garantez ca putin cate putin, vei arde muuuulte grasimi, si o sa te ajute foarte mult si cu celulita. Pe cuvant de recent iniata in sport!
Eu te pup, si iti doresc sa ai o zi cat mai buna!
__________________
Jurnal Eve


A strong woman stands up for herself. A stronger woman stands up for everyone else.

It's not who you are that holds you back. It's who you think you're not!

"Give a girl the right shoes, and she can conquer the world!" - Marilyn Monroe

There are far better things ahead than anything we left behind.


You don't realise how strong you are, until it's your only option left

The question isn't who's going to let me. THe question is who is going to stop me!
  #13 (permalink)  
Vechi 30 mar 2011, 10:11:08
Krystal's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 26 mar 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 36
Dieta: personalizata
Date: 167cm, 97.3kg
Mesaje: 8
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal (im)perfect de slabit & lifestyle (Krystal)

Day 3: Seamana izbitor de mult cu ziua precedenta, din punct de vedere alimentar: un pahar de iaurt degresat, 2 mere, 2 portocale si 1 cana de cafea (in total pe toata ziua). Din nefericire, insa, am baut cam 1 L de apa, ceea ce e prea putin si dezamagitor. Dar am fost toata ziua pe drumuri, am mers o gramada si am fost prea agitata ca sa-mi mai arda de apa sau de mancare (de niciun fel). Azi intentionez sa ma duc EU la cumparaturi, sa vedem ce cumpar, desi nu-mi displace regimul bazat pe fructe de pana acum. Din nou, ca miscare, am iesit la plimbare de o ora mers repede, am folosit peria anti-celulitica 10 minutele si am facut vreo 10 minute de gimnastica de dimineata. O zi acceptabila, in linii mari.

Insa n-am rezistat curiozitatii si m-am pus pe cantar. 97.3 azi dimineata - yeeey! Stiu ca risc mult cu efectul de yo-yo, daca asta incercati sa ma avertizati, insa nu intentionez catusi de putin sa ma opresc aici. Vreau sa scap de obezitate, iar pentru asta trebuie un regim mai drastic. Dupa ce scap de obezitate, am sa ma concentrez pe schimbarea stilului de viata, avand mai mult timp pentru asta. Dar momentan, obezitatea ramane primul obiectiv.

M-am trezit aseara, pe la 1 noaptea si... imi venea sa mananc din salata de beuof din frigider. Da' rau de tot. Si nu de foame, pentru ca de tocana sau de kaizer nu-mi venea sa ma ating, dar dupa salata asta sunt innebunita. Insa nu voiam sa arunc o zi de dieta pe fereastra, asa ca m-am ridicat din pat si am pus scaunul in usa. Ce copilaros trebuie sa sune, dar numai asa m-am abtinut. Pentru ca seara, mai ales cand abia ne trezim din somn, nu prea gandim inainte sa mancam. O facem instinctiv. Dar scaunul ala, pus in usa, m-a ajutat sa-mi amintesc ca sunt la regim. Asa ca m-am pus imediat la culcare inapoi, iar azi n-am mai avut niciun chef de salata de beuof a mamei, care tare cred ca oricum nu mai prinde noaptea asta, la cum o mananca ei.

Si ca o ultima observatie: este mult mai usor sa tii regim si sa faci miscare (plina de viata si energie) atunci cand ai o zi plina de impliniri, in care toate par sa-ti mearga bine. Bineinteles, e nevoie de ceva munca, de ambitie si motivatie, dar cred ca daca ne tinem ocupate, putem sa uitam ca suntem la regim.
  #14 (permalink)  
Vechi 30 mar 2011, 12:48:28
dr jekil's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 30 ian 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 39
Dieta: South Beach
Date: 160cm, 63kg
Mesaje: 1.303
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 2 ori in 2 mesaje
Implicit Re: Jurnal (im)perfect de slabit & lifestyle (Krystal)

Citat:
Anterior postat de Krystal Vezi mesajul
Day 3: Seamana izbitor de mult cu ziua precedenta, din punct de vedere alimentar: un pahar de iaurt degresat, 2 mere, 2 portocale si 1 cana de cafea (in total pe toata ziua). Din nefericire, insa, am baut cam 1 L de apa, ceea ce e prea putin si dezamagitor. Dar am fost toata ziua pe drumuri, am mers o gramada si am fost prea agitata ca sa-mi mai arda de apa sau de mancare (de niciun fel). Azi intentionez sa ma duc EU la cumparaturi, sa vedem ce cumpar, desi nu-mi displace regimul bazat pe fructe de pana acum. Din nou, ca miscare, am iesit la plimbare de o ora mers repede, am folosit peria anti-celulitica 10 minutele si am facut vreo 10 minute de gimnastica de dimineata. O zi acceptabila, in linii mari.

Insa n-am rezistat curiozitatii si m-am pus pe cantar. 97.3 azi dimineata - yeeey! Stiu ca risc mult cu efectul de yo-yo, daca asta incercati sa ma avertizati, insa nu intentionez catusi de putin sa ma opresc aici. Vreau sa scap de obezitate, iar pentru asta trebuie un regim mai drastic. Dupa ce scap de obezitate, am sa ma concentrez pe schimbarea stilului de viata, avand mai mult timp pentru asta. Dar momentan, obezitatea ramane primul obiectiv.

M-am trezit aseara, pe la 1 noaptea si... imi venea sa mananc din salata de beuof din frigider. Da' rau de tot. Si nu de foame, pentru ca de tocana sau de kaizer nu-mi venea sa ma ating, dar dupa salata asta sunt innebunita. Insa nu voiam sa arunc o zi de dieta pe fereastra, asa ca m-am ridicat din pat si am pus scaunul in usa. Ce copilaros trebuie sa sune, dar numai asa m-am abtinut. Pentru ca seara, mai ales cand abia ne trezim din somn, nu prea gandim inainte sa mancam. O facem instinctiv. Dar scaunul ala, pus in usa, m-a ajutat sa-mi amintesc ca sunt la regim. Asa ca m-am pus imediat la culcare inapoi, iar azi n-am mai avut niciun chef de salata de beuof a mamei, care tare cred ca oricum nu mai prinde noaptea asta, la cum o mananca ei.

Si ca o ultima observatie: este mult mai usor sa tii regim si sa faci miscare (plina de viata si energie) atunci cand ai o zi plina de impliniri, in care toate par sa-ti mearga bine. Bineinteles, e nevoie de ceva munca, de ambitie si motivatie, dar cred ca daca ne tinem ocupate, putem sa uitam ca suntem la regim.
Mi-am permis sa calculez ce ai mancat tu ieri:2 portocale-300g 47cal.2 mere-400g 52 cal,iaurt degresat 400g 224cal Total 323 calori!!!Corpul consuma 1200 de calorii pt a mentine toate functiile vitale..Poate acum rezisti la ritmul impus de tine,deoarece corpul are rezerve,dar ce faci atunci cand se termina..atunci vei incepe sa mananci sa recuperezi..vor aparea mult mai multe kg decat ai avut!Stiu ca vrei sa slabesti repede,dar gandeste-te la fel de repede ai pus kg in plus sau in timp?Sunt sigura ca stii efectele unei alimentatii saracacioase in timp..Citeste povestile fetelor care au reusit sa slabeasca frumos si sanatos fara sa se infometeze, Alina este exemplul cel mai graitor!!Alina82 - Slabuta 2011 uita-te peste pozele ei si te vei convinge!!Nu te mai bat la cap pe tema asta pt ca esti adult si stii si tu ce e mai bine pt tine!Nu cred ca te poti compra cu fetele de 15-16 ani care fac cum le taie capul si vor sa slabeasca repede pt nu stiu ce baiat sau ca vor sa arate ca nu stiu ce actrita!Sanatatea e mult mai importanta!!
__________________
My mamma always said: life is like a box of chocolates, you'll never know what's inside-Frrest Gump
  #15 (permalink)  
Vechi 30 mar 2011, 12:50:18
EveEve's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 22 feb 2011
Locaţie: Sibiu/Madrid, Spania
Vârsta: 33
Dieta: Hipocalorica, 1200 kcal/zi
Date: 165cm, 61.4kg
Mesaje: 629
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal (im)perfect de slabit & lifestyle (Krystal)

Citat:
Anterior postat de Krystal Vezi mesajul
Day 3: Seamana izbitor de mult cu ziua precedenta, din punct de vedere alimentar: un pahar de iaurt degresat, 2 mere, 2 portocale si 1 cana de cafea (in total pe toata ziua). Din nefericire, insa, am baut cam 1 L de apa, ceea ce e prea putin si dezamagitor. Dar am fost toata ziua pe drumuri, am mers o gramada si am fost prea agitata ca sa-mi mai arda de apa sau de mancare (de niciun fel). Azi intentionez sa ma duc EU la cumparaturi, sa vedem ce cumpar, desi nu-mi displace regimul bazat pe fructe de pana acum. Din nou, ca miscare, am iesit la plimbare de o ora mers repede, am folosit peria anti-celulitica 10 minutele si am facut vreo 10 minute de gimnastica de dimineata. O zi acceptabila, in linii mari.

Insa n-am rezistat curiozitatii si m-am pus pe cantar. 97.3 azi dimineata - yeeey! Stiu ca risc mult cu efectul de yo-yo, daca asta incercati sa ma avertizati, insa nu intentionez catusi de putin sa ma opresc aici. Vreau sa scap de obezitate, iar pentru asta trebuie un regim mai drastic. Dupa ce scap de obezitate, am sa ma concentrez pe schimbarea stilului de viata, avand mai mult timp pentru asta. Dar momentan, obezitatea ramane primul obiectiv.

M-am trezit aseara, pe la 1 noaptea si... imi venea sa mananc din salata de beuof din frigider. Da' rau de tot. Si nu de foame, pentru ca de tocana sau de kaizer nu-mi venea sa ma ating, dar dupa salata asta sunt innebunita. Insa nu voiam sa arunc o zi de dieta pe fereastra, asa ca m-am ridicat din pat si am pus scaunul in usa. Ce copilaros trebuie sa sune, dar numai asa m-am abtinut. Pentru ca seara, mai ales cand abia ne trezim din somn, nu prea gandim inainte sa mancam. O facem instinctiv. Dar scaunul ala, pus in usa, m-a ajutat sa-mi amintesc ca sunt la regim. Asa ca m-am pus imediat la culcare inapoi, iar azi n-am mai avut niciun chef de salata de beuof a mamei, care tare cred ca oricum nu mai prinde noaptea asta, la cum o mananca ei.

Si ca o ultima observatie: este mult mai usor sa tii regim si sa faci miscare (plina de viata si energie) atunci cand ai o zi plina de impliniri, in care toate par sa-ti mearga bine. Bineinteles, e nevoie de ceva munca, de ambitie si motivatie, dar cred ca daca ne tinem ocupate, putem sa uitam ca suntem la regim.
Buna Krystal, si o zi minunata iti doresc! Si felicitari pt kg date jos!
Iar ai mancat prea putin...
Nu incercam sa te avertizam doar despre efectul yo-yo. Daca mananci asa putin, organismul tau la un moment dat, va retine tot ce ii dai, chiar daca ii dai doar legume spre exemplu. El isi va tine rezerve, pentru ca tu ii dai prea putin din ce are nevoie. Si in acest fel nu vei mai slabi. Plus ca, mai ales cum vrei sa slabesti multe kg, o sa ajungi si la perioada de platou. Iar daca mananci asa putin, de unde o sa mai scazi ca sa treci peste aceasta perioada?
Nu te gandi ca daca acum te vei infometa si vei slabi, apoi vei putea adopta un stil de viata sanatos fara sa mai pui nici un kg. Pentru ca in momentul in care vei incepe sa mananci putin mai mult, chiar si sanatos, ti-am spus, organismul tau isi va lua rezerve, si iar vei pune pe tine.
In schimb, daca ai tine o dieta de 1200-1300 kcal pe zi, aproximativ, ai slabi sigur, plus ca, atunci cand vei ajunge la perioada de platou vei avea de unde sa scazi calorii ca sa treci peste acea etapa.
Uitate pe prima pagina a site-ului. Sunt interviuri cu fete care au avut kg tale, si au slabit frumos, si sanatos, fara a-si infometa organismul, si fara a mai pune inapoi dupa.
Nu te supara pe mine, incerc doar sa-ti dau un sfat, spre binele tau!
Sa ai o zi minunata!
__________________
Jurnal Eve


A strong woman stands up for herself. A stronger woman stands up for everyone else.

It's not who you are that holds you back. It's who you think you're not!

"Give a girl the right shoes, and she can conquer the world!" - Marilyn Monroe

There are far better things ahead than anything we left behind.


You don't realise how strong you are, until it's your only option left

The question isn't who's going to let me. THe question is who is going to stop me!
  #16 (permalink)  
Vechi 30 mar 2011, 12:55:03
leila87's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
Locul 2 la concurs  
Data înregistrării: 04 feb 2011
Locaţie: mangalia, Romania
Vârsta: 37
Date: 165cm, 62kg
Mesaje: 985
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 7 ori in 7 mesaje
Implicit Re: Jurnal (im)perfect de slabit & lifestyle (Krystal)

Citat:
Anterior postat de Krystal Vezi mesajul
Day 2: Am fost ceva mai activa in prima parte a zilei, ceea ce explica impulsul catre un pui de somn dupa-amiaza, soldat cu un mega-cosmar. Cert este ca datorita somnului, efectiv nu am mai mancat nimic pana m-am trezit, adica la ora 17:30. Am mai mancat un mar, din lene sa ma duc la cumparaturi. Intr-un tarziu s-a dus fratele meu, dar a luat mai multa mancare de care eu nu am voie sa ma ating, asa ca am fost redusa la o portocala undeva pe la 20:15, cand trebuia sa-mi iau pastilele. Sintetizand, ieri am mancat 3 mere, 1 portocala si un pahar de iaurt degresat. Si am supravietuit, fara sa simt foamea, datorita somnului. Ca exercitii fizice, am iesit iarasi la plimbare 1 ora, in ritm alert, pe muzica mea preferata. Si am gasit un pui de pisicuta, pe care l-am adus acasa sa-i dau sa pape, iar azi o sa-l las la un adapost de animalute.
Citat:
Anterior postat de Krystal Vezi mesajul

Azi dimineata am inceput sa fac si un pic de gimnastica, desi inca nu am curaj sa trec la abdomene. Si am localizat si peria de masaj anti-celulitic, care in mod sigur se simte (si se vede!) dupa 10 minute de utilizare riguroasa (ouch...!).
Buna si bine ai venit.
Parerea mea ca ar trebuie sa papi mai mult si mancare sanatoasa nu caloriile fac diferenta ci cantitatea de mancare ,felul cum le combini.
nu sunt in masura sa dau sfaturi pt k nu sunt model ,dar cred k ai nevoie de sustinere din partea noastra.
Incearca sa pai mancare si mai putine fructe maxim 2 pe zi (cum zic si fetele )contin foarte mult zahar.
  #17 (permalink)  
Vechi 30 mar 2011, 16:41:02
CrisetenO's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 16 sep 2010
Locaţie: Darmstadt, Germania
Vârsta: 38
Date: 161.5cm, 54.0kg
Mesaje: 876
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 45 ori in 26 mesaje
Implicit Re: Jurnal (im)perfect de slabit & lifestyle (Krystal)

Salut, Krystal,

Hai sa-ti spun un secret. Eu sunt un pic mai mica decat tine (1.615 cm), dar am inceput de la -- atentie -- 90 kg. Si eu m-am infometat ca si tine. E foarte usor la inceput, si supravietuiesti fara mare efort. Nu ti-e foame daca mananci fructe pentru ca fermenteaza in stomac, iar la inceput ai asa de multe rezerve ca nu conteaza asa de tare. Insa in curand vei simti efectele infometarii si crede-ma, ca si eu am facut ca si tine, nu sunt efecte bune.

Ai spus sa te lasam sa dai singura cu capul in prag. Nu pot sa te las, din cauza ca atunci cand chiar dai cu capul, e mult prea tarziu. Uite ce se va intampla, si destul de curand.

Varianta 1: Intri in faza de yo-yo. Organismul, privat fiind de atatea mancaruri, va dori din ce in ce mai intens sa manance. Si vei manca din ce in ce mai mult, mai ales acum de Pasti, si-ti vei pierde toata energia si tot curajul. Vei ajunge mai sus de 100 fara probleme, si apoi apar problemele de sanatate, imposibilitatea de a face sport... si totul foarte, foarte repede! Daca esti disciplinata si capoasa, e posibil sa nu intri in categoria asta, dar crede-ma e mai bine aici in Varianta 1, cand poti sa o iei de la inceput, decat in Varianta 2 de mai jos.

Varianta 2: Fiind capoasa reusesti sa pastrezi regimul asta salbatic de infometare. Incetul cu incetul ti se incetineste metabolismul si intri intr-o rutina in care te infometezi incetul cu incetul. Mai devreme sau mai tarziu iti dispare ciclul (eu nu l-am mai recapatat in ultimii 3 ani, desi acum sunt la mentinere). Incepe sa-ti cada parul tare. Pielea ti se zbarceste, apar vergeturi. Pielea se lasa. Muschii se atrofiaza. Oasele se decalcifiaza pana cand orice cazatura se poate lasa cu oase rupte. Esti asa de obosita ca nu mai poti vorbi, nu mai poti zambi, esti ca un zombie. Iti merge foarte incet mintea si nu ai energie pentru nimic.

Si intri apoi in anorexie, ca si mine. Incepe sa-ti fie teama de mancare si esti in stare dintr-o privire la o masa sa numeri kcal din orice produs pus acolo. Nu te atingi de nimic insa, si prietenii incep sa dispara pentru ca nu esti o companie prea buna. Ramai singura si cu o singura obsesie: mancarea.

Spune si tu, asta e viata? Eu cu mare greu incep acum sa-mi revin dupa 3 ani de zile de cand am oprit dieta de infometare. Te rog, nu fa aceleasi greseli ca si mine, mananca decent si vei slabi! Te salut cu mult drag,

Cristina
__________________
Reteta mea preferata din post: http://concurs.slabute.ro/reteta-pre...CrisetenO.html

Jurnalul meu: E greu sa te opresti din slabit... http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...teno-6331.html
CrisetenO, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1862 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1345 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #18 (permalink)  
Vechi 31 mar 2011, 09:59:44
Krystal's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 26 mar 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 36
Dieta: personalizata
Date: 167cm, 97.3kg
Mesaje: 8
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal (im)perfect de slabit & lifestyle (Krystal)

CrisetenO, iti multumesc mult pentru mesaj si pentru... ca esti tu. Initial, cand am intrat repede pe forum si am vazut mesajul tau, aveam impresia ca este al meu, ultimul de ieri, pentru ca ai acelasi stil de scriere ca al meu. Rar gasesc persoane care sa aiba acelasi stil de scriere ca mine, dar cand le gasesc, le respect mult de tot, pentru ca stiu ce inseamna asta, presupune un anumit nivel de educatie, gandire analitica si maturitate.

Atata doar ca tu ai mai multe. Deocamdata nu am reusit sa citesc decat prima pagina a jurnalului tau, dar o sa revin cu siguranta mai pe seara. Ai o poveste uimitoare - si in sensul bun, si in sensul rau. Un adevarat model, in toata complexitatea termenului. Esti sincera, analitica, logica. Completa, intr-un singur cuvant. Cred ca avertismentul tau m-a cutremurat cel mai mult pana acum, pentru ca stiu ca-si are aplicabilitatea practica. Si-a avut-o, partial, si pe pielea mea. Dar imi asum consecintele, daca pot, atata vreme cat o sa pot. Fiecare avem crucea noastra de dus, pana la urma... Intre timp, pe tine te imbratisez tare de tot

Revenind, day 4: O sa fiti fericite sa aflati ca am mancat mai bine ieri. Pentru ca am fost eu la cumparaturi, probabil...
  1. De dimineata, un pahar de iaurt degresat, o cafea, un mar si 2 kiwi-uri.
  2. La pranz (ora 13:15), un ou fiert, o salata de rosii cu castraveti FARA ulei, 2 portocale.
  3. La pranzul 2, inainte de cursurile de master (ora 17:00): 4 aripioare de pui fripte, 2 cartofi fierti, jumate de castravete.
  4. La cina - si o cina tarzzzziiiieee, ca asa ma intorc de la cursuri pe la 9 seara: 1 portocala. Zaharuri, fir-ar sa fie, ca doar ele sunt esenta vietii!
Partea proasta e ca am fost atat de plictisita dupa cursuri (ieri am avut unul din cele mai "sforaitoare" de pana acum, indraznesc sa spun) incat nu mi-a mai ars de nicio plimbare nocturna si am pierdut timpul vorbind la telefon cu prietenele.
  #19 (permalink)  
Vechi 31 mar 2011, 13:58:39
CrisetenO's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 16 sep 2010
Locaţie: Darmstadt, Germania
Vârsta: 38
Date: 161.5cm, 54.0kg
Mesaje: 876
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 45 ori in 26 mesaje
Implicit Re: Jurnal (im)perfect de slabit & lifestyle (Krystal)

Citat:
Anterior postat de Krystal Vezi mesajul
CrisetenO, iti multumesc mult pentru mesaj si pentru... ca esti tu. Initial, cand am intrat repede pe forum si am vazut mesajul tau, aveam impresia ca este al meu, ultimul de ieri, pentru ca ai acelasi stil de scriere ca al meu. Rar gasesc persoane care sa aiba acelasi stil de scriere ca mine, dar cand le gasesc, le respect mult de tot, pentru ca stiu ce inseamna asta, presupune un anumit nivel de educatie, gandire analitica si maturitate.

Atata doar ca tu ai mai multe. Deocamdata nu am reusit sa citesc decat prima pagina a jurnalului tau, dar o sa revin cu siguranta mai pe seara. Ai o poveste uimitoare - si in sensul bun, si in sensul rau. Un adevarat model, in toata complexitatea termenului. Esti sincera, analitica, logica. Completa, intr-un singur cuvant. Cred ca avertismentul tau m-a cutremurat cel mai mult pana acum, pentru ca stiu ca-si are aplicabilitatea practica. Si-a avut-o, partial, si pe pielea mea. Dar imi asum consecintele, daca pot, atata vreme cat o sa pot. Fiecare avem crucea noastra de dus, pana la urma... Intre timp, pe tine te imbratisez tare de tot

Revenind, day 4: O sa fiti fericite sa aflati ca am mancat mai bine ieri. Pentru ca am fost eu la cumparaturi, probabil...
  1. De dimineata, un pahar de iaurt degresat, o cafea, un mar si 2 kiwi-uri.
  2. La pranz (ora 13:15), un ou fiert, o salata de rosii cu castraveti FARA ulei, 2 portocale.
  3. La pranzul 2, inainte de cursurile de master (ora 17:00): 4 aripioare de pui fripte, 2 cartofi fierti, jumate de castravete.
  4. La cina - si o cina tarzzzziiiieee, ca asa ma intorc de la cursuri pe la 9 seara: 1 portocala. Zaharuri, fir-ar sa fie, ca doar ele sunt esenta vietii!
Partea proasta e ca am fost atat de plictisita dupa cursuri (ieri am avut unul din cele mai "sforaitoare" de pana acum, indraznesc sa spun) incat nu mi-a mai ars de nicio plimbare nocturna si am pierdut timpul vorbind la telefon cu prietenele.
Draga Krystal,

Iti multumesc pentru complimente, vad ca vrei neaparat sa mi se asorteze fata cu lovitura de la fotbal de pe burtica, si sa fie rosie tare...

Foarte, foarte bun meniul de ieri, mi-a placut foarte mult! Ai tot ce iti trebuie acolo si sa stii ca eu nu fac nazuri nici la combinatia cu cartofi fierti desi sunt multe diete care spun ca nu e bine sa amesteci proteine cu carbo. Nu-i bai, eu mancam lapte cu gogosi seara in primele saptamani de dieta si tot slabeam. E bine sa nu faci exces de carbo, dar ce ai mancat tu e chiar bine! Bravo tie. Asta e un regim pe care-l vei putea tine mai mult si va fi si mai eficient! Ah, o mica nota de subsol: aripioarele sunt ok si fripte daca nu mananci si pielea. Deci dezpieliteaza-le si apoi poti sa mananci dupa pofta inimii.

Sa stii ca chestia asta cu consecintele: asa ziceam si eu, dar sa stii ca nici nu-ti dai seama ce iti asumi. Nu la fiecare e la fel: ginecoloaga de exemplu mi-a zis ca e mare minune ca am aparatul reproductiv inca sanatos, chiar daca nu-mi mai vine ciclul. De asemenea medicul de familie a fost uimit sa vada ca nu mi s-au decalcifiat complet oasele. Eu asta presupun ca vine de la modul in care m-au crescut parintii, cu laptic si alte chestii care mi-au facut oasele destul de puternice. Iti inteleg foarte bine nevoie sa VEZI transformarea, pentru ca altfel simti ca nu te poti inhama la asa o munca monumentala. Iti inteleg si dorinta arzatoare sa ajungi la capat, sa vezi macar luminita la capatul tunelului. Insa crede-ma te apropii mult mai tare de luminita aceea daca o iei mai incetisor. Uite, meniuri ca acela de ieri sunt bunisoare! Tine-o tot asa!

Astept cu nerabdare sa ne mai spui cate una, alta despre tine. Ce masterat faci si cum e cu cursurile astea de seara? (la noi se faceau numai dimineata).

Cu mult drag,
Cristina
__________________
Reteta mea preferata din post: http://concurs.slabute.ro/reteta-pre...CrisetenO.html

Jurnalul meu: E greu sa te opresti din slabit... http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...teno-6331.html
CrisetenO, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1862 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1345 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #20 (permalink)  
Vechi 31 mar 2011, 20:57:43
Krystal's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 26 mar 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 36
Dieta: personalizata
Date: 167cm, 97.3kg
Mesaje: 8
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal (im)perfect de slabit & lifestyle (Krystal)

Si eu sunt tot o Cristina. Daca ai stii tu cat am impresia ca semanam noi doua... Atata doar ca tu ai luat unele decizii mai bune decat mine, in anumite privinte. Iar eu am fost ferita de soarta decat tine, in altele...

Sunt masteranda in anul II pe relatii internationale. La toamna, o sa incerc sa intru si la doctorat, tot ceva pe domeniu. Cursurile sunt, din fericire, numai seara, 4 zile pe saptamana, de la 17:30 la 20:30 (si CHIAR ne tin stimabilii profesori pana la 20:30!). E un adevarat supliciu, uneori, mai ales dupa o zi de munca, in care m-am trezit la 6:00 dimineata, am fost la serviciu, m-am intors un pic acasa, am facut curatenie si mancare si pe urma fug iarasi la cursuri, unde 2 din ele nu ma intereseaza catusi de putin. Ajung acasa pe la 21 si ceva, cand nivelul energiei mele e riguros egal cu zero, daca nu sunt in toane deosebite. Week-end-ul e ocupat cu diverse cursuri de limbi straine, plus lecturile obligatorii de seminarii si teza de dizertatie, asa incat nici nu simt ca am vreun weekend. Cred ca tu intelegi ce inseamna munca la nivel de MA sau PhD, asa ca nu am sa explic mai multe.

Si ajung la prima diferenta intre noi doua: tu ai o relatie stabila cu un barbat care te intelege si te iubeste asa cum ai fost, esti sau vei vrea sa fii tu. Eu, in schimb, sunt alergica la genul asta de barbati si am un talent deosebit in a-i calca in picioare. Ultimii ani din viata mea de grasuta graviteaza in jurul unui mare depravat (care arata exceptional, e drept) cu care am fost si cand eram slabuta - el se pare ca ramane interesat sa faca sex cu mine indiferent cate kg as avea, fara sa comenteze sau sa-mi sugereze sa slabesc, sublinand in schimb cat este de multumit ca am sanii mari. Dar asta e el. Eu, pe de alta parte, raman indragostita de un an si ceva de un barbat un pic... insurat. Si din alta parte a tarii. Care, in schimb, imi reproseaza ca m-am ingrasat fata de cum ma stia el (ne cunoastem de ani buni, dar eram prea ocupata sa ma contrazic cu el si sa ne luam reciproc peste picior ca sa-mi dau seama ca incepe sa-mi placa mai mult decat oricare altul pana acum). Nu indraznesc sa-i spun sau sa-i explic nimic si, chiar daca as slabi, nu am nicio garantie ca el ma vede altfel decat fetita baietoasa, prietena lui cea mai buna, cu care rade si se ia la misto-uri. Si, bineinteles, exista si un baiat care ma iubeste de cativa ani, asa cum sunt, pentru cine sunt. Problema este ca eu nu am aceleasi sentimente si-l indepartez periodic (desi, uneori, din lipsa de ocupatie presupun, tot eu ii mai dau false sperante). Genul de baiat bun, alaturi de care ai putea sa ai o familie linistita. Daca asta ti-ai dori. Ceea ce nu e cazul meu.

Anul trecut am facut, prin august, chestia asta cu regimul drastic. Cam vreo 2 saptamani. Am scazut in greutate vreo 16 kg. Se simtea si se vedea. Si pe haine, dar si pe reactiile barbatilor. Am plecat la scurt timp in Polonia, 6 luni de zile, cu bursa de studiu. Bineinteles, in acest timp in care nu mai aveam activitati solicitante (nivelul sistemului de invatamant polonez fiind mult inferior celui romanesc, trebuie sa spun), serviciu nu mai aveam, activitati casnice cat pentru toata familia nu, prieten sau fost prieten nu - am pus inapoi pe mine. Nu chiar 16 kg, ci 12, dar totusi... Ce vreau sa spun este ca, la fel ca tine, am remarcat o schimbare a menstruatiei, care m-a deranjat. Schimbare in consistenta si culoare - era un lichid slab, roz. Intotdeauna am fost o norocoasa, m-a tinut doar 3 zile si nu am avut niciun fel de durere. Acum ma tinea doar 2 si era ceva roz deschis. Din septembrie pana acum, in martie, a ramas asa. Am vorbit cu doctorita mea de familie imediat ce m-am intors in Romania, femeia a spus ca 2 zile e acceptabil si sa nu-mi fac probleme deocamdata, ca putea sa fie datorita schimbarii de mediu, a stress-ului, a vietii in alta tara, etc. Nu se potrivea cu ce cautasem eu pe internet - oligomenorheea, cauzata de regimuri drastice. Ce ai avut tu, in forma agravanta. Si ce stiu ca risc sa fac din nou si eu. Stiu, crede-ma ca stiu.

Dar sunt inapoi in Romania. Sunt inapoi la starea de obezitate tip II, care ma scoate din sarite. Nu pot sa port hainele cumparate inainte sa plec in Polonia, nu pot sa-mi cumpar altele tocmai primavara. Nu pot sa-mi schimb job-ul pe ceva mai "office" ca sa zic asa, pentru ca nu as arata suficient de responsabila, muncitoare si... "office". Ori... ce rost are sa stau asa? Eu vreau doar sa scap de obezitate. Pana acum, am scapat de obezitatea de tip II si sunt la obezitate tip I. Pe care trebuie s-o traversez pana pe la vreo 81 de kg. Am sa tin ce tip de regim imi vine la indemana, dar uite, dupa ce am mancat ieri si azi ceva mai mult, vreau sa spun ca mi-e frica sa ma urc pe cantar si ma simt mai grea. Si iar ma umplu de nervi...

Day 5 (o alta zi de indopare):
  1. o cana de cafea fara zahar, 1 pahar de iaurt degresat, 1 baton de cereale Fitness si 1 portocala (mic dejun);
  2. cred ca 300 g de pipote fierte de pui, salata de castraveti, rosii si masline, 2 mere si 2 kiwi-uri (pranz);
  3. 2 crenvursti nefierti, masline, mustar si 1 portocala (cina).
Din nou, n-am iesit din casa la plimbare pentru ca m-am luat cu vorba si s-a facut tarziu - de data asta cu doamna mama. Dar maine sper sa plec mai devreme la serviciu, pe jos macar cateva statii de metrou.
 

Informatii despre slabit
ambitioasa, dieta personalizata, incapatanata, jurnal, kilograme, rabdare, sanatos, slabit

Opţiuni subiect

Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Jurnal de Slabit Deviliz Deviliz Arhiva jurnale slabit 12 24 mai 2011 09:39:18
Abdomene Crunch-un abdomen perfect in 8 minute VentoFreddo Exercitii pentru muschii abdomenului 44 12 mai 2011 20:04:36
Jurnal de slabit Michaelina Michaelina Jackson Arhiva jurnale slabit 16 25 mar 2011 11:43:40
Jurnal de slabit choco choco Arhiva jurnale slabit 770 31 ian 2011 13:07:58
Cinderella Pact sau Lying to Be Perfect goia Filme 8 29 nov 2010 17:52:45

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole