forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal Irene (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-irene-7673.html)

IreneB 09 ian 2011 17:05:46

Jurnal Irene
 
Buna si La multi ani!

Numele meu este Irene,am 18 ani,si vreau sa fiu slabuta!:D
De ceva timp tot umblu pe forumuri,iar slabute.ro mi s-a parut cel mai potrivit pentru mine,datorita colectivului prietenos.
De cativa ani tot ma lupt cu kilogramele in plus si cu dietele.
Singura dieta pe care am tinut-o cu sfintenie a fost Dieta Daneza.Nu foarte sanatoasa,mai tarziu mi-am dat seama,dupa ce am vazut efectele:dureri ingrozitoare de stomac si nedoritul efect yo-yo.

Cu timpul mi-am dat seama ca organismul nu poate fi amagit,si pot ajunge la greutatea dorita doar printr-un mod de viata sanatos.
Niciodata nu am avut o greutate stabila,am oscilat intre 62-64 kg.Acum,dupa sarbatorile de iarna,am ajuns la aproape 65 de kg,si mi-am dat seama ca trebuie sa fac urgent ceva!

Astfel ca,de maine,incep un nou stil de viata,de data aceasta unul sanatos!b-)
Am facut un pact cu mamica mea ca de acum incolo o sa eliminam painea in totalitate din meniul nostru,si o sa renuntam la alimentele negative.
Meniul zilnic va fi alcatuit din salate,carne slaba la gratar,fructe si lactate degresate.
Am deschis acest jurnal in speranta ca voi avea suport din partea voastra,si imi doresc sa imi fac multe prietene!
Va astept cu drag in jurnalul meu!Va rog sa ma "trageti de urechi" atunci cand gresesc,sa nu ma lasati sa renunt!>:D<

LicuriciColorat 09 ian 2011 19:28:21

Re: Jurnal Irene
 
hey Irene si bine ai venit.La multi ani si tie
pentru inceput poti inlocui painea alba cu cea neagra nu trebuie sa o excluzi de tot,doar sa papi mai putina painica si de preferat la micul dejun,in rest e foarte bine,renunta la dulciuri,fainoase si prajeli,incearca sa papi peste 1000cal in fiecare zi,niciodata sub,neaparat 3 mese si 2gustari pe zi
sport faci?
mult succes;)

IreneB 09 ian 2011 20:48:03

Re: Jurnal Irene
 
Buna Licurici,si bine ai venit in casuta mea!
Sincer la paine mi-as dori sa pot renunta de tot,ca daca stiu ca am voie,e posibil sa exagerez putin!
Cu dulciurile o sa fie ingrozitor de greu,mananc f multe dulciuri de cand ma stiu,si probabil ele sunt cauza kilogramelor in plus.
Sport da,o sa fac.Martea si joia voi merge la aquagym,iar in celelalte zile la alergat.Daca e prea frig pentru alergat,o sa fac acasa cate un program de Tae Bo sau Pilates,si niste exercitii foarte eficiente pe care mi le-a recomandat o profesoara de sport.
De maine o sa vad cata vointa am cu adevarat.;)
Daca as fi acasa ar fi mai usor sa ma tin departe de dulciuri si prostioare,dar la scoala sunt foarte tentata de toate minunatiile de pe la magazin.
Si cu micul dejun e o problema,invat dimineata si nici nu prea pot manca imediat ce ma trezesc.
Cu timpul o sa am un program mai bine pus la punct si o sa imi fac timp de tot.
Ce imi recomandati sa mananc la scoala,la gustare?
Multumesc mult!:-*

LicuriciColorat 09 ian 2011 21:47:21

Re: Jurnal Irene
 
Citat:

Anterior postat de IreneB (Post 466531)
Buna Licurici,si bine ai venit in casuta mea!
Sincer la paine mi-as dori sa pot renunta de tot,ca daca stiu ca am voie,e posibil sa exagerez putin!
Cu dulciurile o sa fie ingrozitor de greu,mananc f multe dulciuri de cand ma stiu,si probabil ele sunt cauza kilogramelor in plus.
Sport da,o sa fac.Martea si joia voi merge la aquagym,iar in celelalte zile la alergat.Daca e prea frig pentru alergat,o sa fac acasa cate un program de Tae Bo sau Pilates,si niste exercitii foarte eficiente pe care mi le-a recomandat o profesoara de sport.
De maine o sa vad cata vointa am cu adevarat.;)
Daca as fi acasa ar fi mai usor sa ma tin departe de dulciuri si prostioare,dar la scoala sunt foarte tentata de toate minunatiile de pe la magazin.
Si cu micul dejun e o problema,invat dimineata si nici nu prea pot manca imediat ce ma trezesc.
Cu timpul o sa am un program mai bine pus la punct si o sa imi fac timp de tot.
Ce imi recomandati sa mananc la scoala,la gustare?
Multumesc mult!:-*

hey ma bucur sa aud ca faci sport
dar sper ca nu zilnic,macar o zi pe saptamana sa iei pauza,sa'i dai corpului o zi de repaus sa nu te suprasoliciti;)
neaprat sa iei micul dejun,e cea mai importanta masa a zilei,daca papi micul dejun nu esti tentata sa papi mai mult in restul zilei
ehh nu'i usor dar nu e nici imposibil,la scoala pur si simplu nu te mai du la magazin,iar daca in pauza te serveste cineva cu ceva,incerca sa zici nu,incet incet te vei dezobisnuii
ca si gustare iti recomand:iaurt simplu sau fructe(un mar,cateva mandarine,o portocala sau o banana mai mica-da nu prea des),de asemenea si alunele sau nucile crude(in jur de 15-20 alune sau 10 nuci) sunt gustari care tin de foame
cu multa placere:-*

IreneB 10 ian 2011 14:06:42

Re: Jurnal Irene
 
Hello...
Prima zi...hmm...nu prea stiu ce sa zic.
Astazi am baut o cafeluta si atat...
Acum stau si salivez pe langa aragaz,mi-am pus la facut niste legume congelate...pastai,mazare,conopida,morcovel...ches tii din astea:-s
Ar fi trebuit sa mananc de dimineata,I know,da ce sa faci,dimineata inainte sa plec la scoala nu am avut timp sa mananc,si la scoala nu am avut ce,sa fie cat de cat sanatos.x-(
Cu timpul o sa imi fac un program,hope so:D

IreneB 11 ian 2011 10:27:19

Re: Jurnal Irene
 
De prima zi am trecut cu brio.
Am fost aseara la inot si am facut si vreo 20-25 minute de sauna.
Rezultatul:-500g.Dimineata aveam 64,3
Ma uimeste rezultatul asta,si oare nu e prea mult de la o zi la alta?
Astazi nu stiu ce o sa mananc,probabil niste cartofiori fierti cu un ou fiert tare,poate pun si putin parmezan sa dea gust:D

Anorien 11 ian 2011 12:43:09

Re: Jurnal Irene
 
buna Irene si bine ai venit!

Felicitari pentru decizia de a slabi in mod sanatos si ma bucur sa aud ca ai discutat cu mama ta si ca te sustine :)

Iti recomand sa eviti cartoful, daca se poate, are indicele glicemic f mare, mai mare decat zaharul de ex. Ai putea la fel de bine sa mananci direct zahar, dpdv glicemic e cam ca si cartoful lol.

Oul merge bine cu branza, cascaval, o felie de sunca/jamon de pui, o salata.

-500/zi e posibil, dar nu putem stim ce fel de scadere e, de grasime, sau de apa, de "scaun" lol. De la o zi la alta, greutatea poate varia pana si la 1 kg.
Ieri ai mancat prea putin: cafea si legume. La scoala ia-ti un fruct ceva sau un iaurt. Asa te infometezi.

Bafta la slabit >:D<

IreneB 11 ian 2011 12:59:07

Re: Jurnal Irene
 
Multumesc pentru sustinere,Anorien.
Pff nu stiam ca e atat de "negativ" cartoful:-s
Tocmai am terminat de mancat ~2 cartofi fierti cu parmezan ras deasupra.
Se pare ca am cam dat-o in bara:D
Invatare de minte,nu-i problema.

zozolina 11 ian 2011 13:26:38

Re: Jurnal Irene
 
Buna Irene,
Felicitari pentru casuta si succes la slabit![*56*][*1*]

Anorien 11 ian 2011 14:28:34

Re: Jurnal Irene
 
Citat:

Anterior postat de IreneB (Post 469224)
Multumesc pentru sustinere,Anorien.
Pff nu stiam ca e atat de "negativ" cartoful:-s
Tocmai am terminat de mancat ~2 cartofi fierti cu parmezan ras deasupra.
Se pare ca am cam dat-o in bara:D
Invatare de minte,nu-i problema.

Nu-i de dat in bara, e doar de evitat din cauza indicelui glicemic. Caloric nu-i ca zaharul, dar glicemic da:)

Indice glicemic cartof:

Cartofi fierti 85
Cartofi copti 95
Cartofi prajiti 75
Piure de cartofi 70


Ca sa poti compara, in gen, painea alba are cam 65-69


Alte alimente cu IG mare: morcovii batrani, porumbul, banana, ananasul.


poti citi mai multe aici: Incarcatura glicemica - Slabute.ro si pe google.


In general, carbohidratii cu IG mare iti dau pofta repede (si foame) de alti carbohidrati.


Ora este GMT +2. Ora este acum 08:38:28.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO