forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal Iria - De astazi pot! (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-iria-astazi-pot-10596.html)

Iria 15 nov 2011 22:48:30

Jurnal Iria - De astazi pot!
 
Buna fetelor! Trebuie sa recunosc, nu este prima data cand intru pe acest forum. Am mai intrat in urma cu un an cand, pe atunci, ajunsesem la alarmanta greutate de 75 de kilograme, insa se pare ca nu am fost motivata suficient. De fapt, nu. Mint. Am o problema cu inceputurile. Ma documentez mult inainte, aflu toate detaliile inca inainte de a incepe.. si cand urmeaza Inceputul... las pe maine. Si uite asa am lasat un an de zile, timp in care am ajuns la 80 de kilograme. Asa ca, daca anul trecut era alarmant 75.. cele 80 de kilograme de acum sunt terifiante.
Sa ma prezint ( suna nitel ca la Alcoolicii Anonimi): Sunt Alina, am 1.70 m, 80 de kilograme si vreau sa slabesc! Si pentru prima data, nu am citit nimic, nu m-am documentat deloc ci mi-am rugat o vecina sa mearga la sala cu mine. Ne-am facut abonament de 12 sedinte pe luna ( 3 sedinte pe saptama) + sauna si astazi a fost prima zi in care am mers la sala si... am inceput. Dupa care am venit acasa, m-am uitat nitel pe forum, am vazut o groooaza de diete si sunt foarte indecisa: nu stiu pe care sa o aleg. Asa ca, pana ma decid eu ce si cum, ma duc frumusel maine la Plafar sa achizitionez ceai de urzici ( am inteles ca are un efect garantat si tare bine ar fi, mai ales ca am un metabolism mai incet decat melcul).
Sper ca maine sa nu ma trezesc cu o febra musculara fantastica, dar.. vom trai si vom vedea daca sauna are intr-adevar minunatele efecte despre care se tot vorbeste!
De astazi, 15 noiembrie, pot si vreau sa slabesc!
Pana una alta, momentan o grasuta cu speranta de slabuta, va pup de noapte buna si ne tastam maine... dupa a doua sedinta de aerobic ;)
>:D<

Iria 15 nov 2011 23:34:27

Re: Jurnal Iria - De astazi pot!
 
De fapt, nu, mint. Doar ce m-am cantarit.. am 81 de kilograme. Si 24 de ani. Si 122 cm solduri, 95 in talie.. sunt cat China.. Trist:( Si cred ca am exagerat nitel cu exercitiile in seara asta (m-am uitat pe youtube si am mai facut cateva miscari pentru ca urasc sa raman ultima si sa nu intru in ritmul celorlalte fete de la aerobic) si acum imi simt nitzel muschii intinsi. In afara de asta, ma cam roade si stomacelul si am o groaza de bunatati prin frigider.. dar ma abtin. Nu de alta, dar cand stiu cat trebuie sa transpir pentru a da jos acel "ceva bun" de seara, mai bine zic pas!
Ahh.. si in privinta regimului, m-am decis. 1 zi lactate, 1 zi legume, 1 zi carne, 1 zi cereale, 1 zi peste.. cred ca este disociat. + ceai de urzici. Can't wait!

Cintya 15 nov 2011 23:48:40

Re: Jurnal Iria - De astazi pot!
 
Iria, felicitari pt decizia de a merge la sala! :D

Si eu ma lupt cu kg in plus, am avut minim 1000 de inceputuri pana acum insa nu am ajuns la rezultatul dorit pentru ca la un moment dat am cedat tentatiilor.

Iti doresc mult succes! Determinarea ta te va ajuta sa ajungi acolo unde iti doresti. Tot ce pot sa zic legat de dieta disociata este ca am tinut`o si eu, dar mie nu mi s`a potrivit pt ca am ajuns sa cedez. Nu reusesc sa mananc ceva impus, mereu am pofta de altceva. In prezent tin o dieta pe care mi`am facut`o eu si consta in a manca putin, dietetic si cam 4-5 mese pe zi. Ma simt mai libera si nu ma simt frustrata ca nu pot sa gust macar putin din ceva.

Sper sa`ti mearga bine, sa ti se potriveasca dieta asta. Multe fete au slabit cu ea, chiar si eu, insa nu am avut suficienta vointa sa ma tin de ea. Te puuuup :-*

Iria 16 nov 2011 14:01:19

Re: Jurnal Iria - De astazi pot!
 
Multumesc Cintya! Sper sa nu cedez tentatiilor care sunt pe peste tot! Legat de dieta disociata... cred ca deja am inceput gresit, dar nu e panica. Ieri si astazi nu am mancat la micul dejun fructe, pentru ca am omis partea cu micul dejun. Asa ca ieri am mancat un iaurt ( proteine) si astazi mi-am facut o minunata salata cu morcovi, cartofi, porumb fiert si salata verde(fibre). Si am scapat peste ea si putin ulei de masline, nitica zeama de lamaie.. si :"> o lingurita de maioneza dietetica.. sa o lege intr-un fel.. Trebuie sa recunosc ca am o problema cu salata de orice fel, nu prea se leaga de mine, nici eu de ea si ne cam ignoram reciproc. Dar, acum trebuie sa fie mare iubire intre mine si salata, ca altfel nu stiu cum o scot la capat! Cat despre strictetea regimului, a fost unul din motivele pentru care le-am ales. Nu mi se pare strict deloc. In afara de anumite chestii pe care ai voie sa le mananci doar 1 data in 4 zile, pot sa mananc ce vreau, sa imi fixez singura un program ( ma gandeam la ora 10, 14, 18) si sa diversific in orice mod pot. Marea buba la mine este ca nu pot respecta un program impus de o anumita dieta, nu am timp sa imi fac un anumit meniu pentru ziua respectiva. Asa.. daca azi am voie morcovi si mai stiu eu ce.. gasesc sa rontzai un morcov.
Legat de febra musculara.. ma termina. Abia puteam sa ma dau jos din pat azi dimineata, abia puteam sa merg. Asa ca am stat vreo 2 ore, m-am miscat in reluare si dupa aia m-am decis sa fac cateva exercitii de aerobic de incalzire, poate poate mai cedeaza durerea. Si am facut eu toata partea cu brate, gat, spate, abdomen... dar la coapse si picioare am cam scartait ca ma durea prea tare. Nu-i bai, trece sigur diseara la sala. Si abia astept sauna!;;)
NU sunt o persoana activa, chiar ma caracterizeaza un ritm de viata sedentar, dar acum cred cu tarie ca doar activitatea fizica combinata cu un regim ma poate salva. Si sper din tot sufletul sa reusesc sa dau jos kilogramele pe care mi le-am propus. Ahh, by the way.. cred ca am cantarul stricat. Aseara indica 81 de kilograme, astazi 79 de kilograme. Refuz sa cred ca am slabit atat, asadar de astazi incolo ma voi cantari doar dimineta, pentru a elimina orice dubiu.
Si daca ma bucura ceva in toata chestia asta( pe langa speranta de a fi o slabuta) este faptul ca sunteti voi alaturi de mine si in afara de voi mai este si vecina mea, Ramona, cu care ma iau in fiecare zi si tragem una de alta. Ne-am cantarit, mergem la sala, schimbam pareri, dezbatem chestiunea pastilelor de slabit ( am ajuns la concluzia minunata ca nu le vom lua) si ne plangem amandoua de febra musculara!
Uff.. ne vedem mai tarziu, acum ma reintorc la "minunatul" proiect pe care il am de facut pentru maine...

vera37 16 nov 2011 14:13:33

Re: Jurnal Iria - De astazi pot!
 
buna iria! si bine ai venit! stai linistita ca nu esti cat china :)):)) se poate si mai bine de atat;)
si acum cea mai buna dieta e o alimentatie sanatoasa, la care adaugi 3 mese/zi si 2 gustari in raport cu necesarul tau caloric:):):)
iti doresc multa rabdare, bafta si perseverenta

the93sunny 16 nov 2011 17:04:43

Re: Jurnal Iria - De astazi pot!
 
Nu esti singura in aceasta situatie ,eu ma chinui de atata timp ,gandul asta ma chinuie asa de tare incat nu pot scapa de el ,si am ajuns sa nu ma stiu ce sa fac ,ma simt epuizata

Iria 16 nov 2011 22:52:56

Re: Jurnal Iria - De astazi pot!
 
Ufff.. e greu intr-adevar the93sunny. Dar cred ca mai greu este sa nu iti mai placa de tine, sa te simti frustrata de fiecare data cand mergi la cumparaturi si cand te gandesti ca toate hainele sunt pentru slabute pentru ca pe tine nu te incap sau nu iti stau bine; totul este mai greu decat schimbarea stilului de viata, atat fizic, cat si alimentar. Trebuie sa poti, ne-a dat Dumnezeu vointa si ambitie, dar mai depinde si de noi.. cum o aplicam.
Si eu acum ma simt epuizata... am fost si in seara asta la aerobic.. simteam cum imi ard muschii abdomenului, picioarele imi tremurau.. mi-e rusine de mine ca m-am oprit de multe ori, eram cat pe ce sa renunt si sa ma duc mai repede la sauna... pentru ca era mult prea dureros. Sper sa fie asa doar la inceput, sper sa scap de febra musculara, sper sa nu mai pun maioneza in salata.. uff.. sper ca tot efortul sa dea rezultate.
Astept ziua de maine dimineata sa ma cantaresc, sa vad pana la urma cate kilograme am. Si astept ziua de maine pentru a vedea daca am scapat de durerea de muschi.. pana si muschii din spatele urechii ma dor, nu inteleg de ce!
Insa, cred ca pana la urma, totul va merita. Voi fi o slabuta!

the93sunny 17 nov 2011 15:20:06

Re: Jurnal Iria - De astazi pot!
 
Azi am inceput si ma simt mai bine ,incerc sa fac cat mai multe exercitii si sa sar coarda .Azy o colega mi-a spus ca m-am ingrasat cam tare si asta m-a impulsionat sa ma tin .Anu trecut am reusit sa slabesc destul de tare si vreau din nou ,dar inca nuj ce sa fac ca sa ma tin si sa nu cedez.Tu cum incerci ?

Iria 18 nov 2011 11:06:39

Re: Jurnal Iria - De astazi pot!
 
Eu mi-am facut abonament la sala, pentru a fi sigura ca ma voi tine de el, am platit inainte si acum, ca vreau ca nu vreau, trebuie sa ma duc. Incerc sa tin dieta rina's 90 pe 90 de zile, astazi sunt la a 4-a zi, cand trebuie sa mananc numai fructe si legume si abia astept ziua de maine cand voi avea voie sa mananc proteine:) E o dieta usor de tinut, mananci ce vrei si ce ai prin frigider doar daca se incadreaza in categoria de alimente din care te poti infrupta din ziua respectiva. Pentru prima data, ieri, mi-am luat frumusel pachetel la mine la facultate cu micul dejun si pranzul pentru ca nu aveam cum sa le mananc altfel. Si m-am simtit tare bine facand asta, stiind ca telul meu e mai presus de modul in care poate fi privita fapta mea.
Si legat de sport, iti recomand sa cauti pe youtube aerobic incalzire si sa urmezi, treptat, toate filmuletele de acolo, de la userul fitness-home-club. Insa, trebuie sa te fortezi nitel sa poti, pentru ca noi fiind la inceput obosim foarte repede.
Beau 2 litri de lichid pe zi, chiar daca nu imi este sete. Stiu ca treptat organismul se va obisnui cu mai multe lichide si dupa aia imi va cere si el. Tot nu am reusit sa cumpar ceai de urzici, dar cred ca asta voi face chiar azi, pentru ca am inteles ca este foarte bun in eliminarea toxinelor.
A, si o chestie care mi-a placut a fost sa ma joc aici pe forum, sa-mi completez datele, sa-mi aleg ticker-ul. Acum abia astept sa il modific si sa scrie acolo cate kilograme am slabit:)
Ne trebuie vointa, asta e drept. Trebuie sa fim incurajate de persoanele din jurul nostru, dar inainte de toate trebuie ca noi sa vrem cu adevarat asta. Consider ca daca vrei cu adevarat un lucru, poti munci pentru el. Asa ca hai sa muncim si ne scriem toate impresiile ;)
Hai sa slabim!

BitterSweetNo5 18 nov 2011 15:38:15

Re: Jurnal Iria - De astazi pot!
 
Citat:

Anterior postat de Iria (Post 846034)
Buna fetelor! Trebuie sa recunosc, nu este prima data cand intru pe acest forum. Am mai intrat in urma cu un an cand, pe atunci, ajunsesem la alarmanta greutate de 75 de kilograme, insa se pare ca nu am fost motivata suficient. De fapt, nu. Mint. Am o problema cu inceputurile. Ma documentez mult inainte, aflu toate detaliile inca inainte de a incepe.. si cand urmeaza Inceputul... las pe maine. Si uite asa am lasat un an de zile, timp in care am ajuns la 80 de kilograme. Asa ca, daca anul trecut era alarmant 75.. cele 80 de kilograme de acum sunt terifiante.
Sa ma prezint ( suna nitel ca la Alcoolicii Anonimi): Sunt Alina, am 1.70 m, 80 de kilograme si vreau sa slabesc! Si pentru prima data, nu am citit nimic, nu m-am documentat deloc ci mi-am rugat o vecina sa mearga la sala cu mine. Ne-am facut abonament de 12 sedinte pe luna ( 3 sedinte pe saptama) + sauna si astazi a fost prima zi in care am mers la sala si... am inceput. Dupa care am venit acasa, m-am uitat nitel pe forum, am vazut o groooaza de diete si sunt foarte indecisa: nu stiu pe care sa o aleg. Asa ca, pana ma decid eu ce si cum, ma duc frumusel maine la Plafar sa achizitionez ceai de urzici ( am inteles ca are un efect garantat si tare bine ar fi, mai ales ca am un metabolism mai incet decat melcul).
Sper ca maine sa nu ma trezesc cu o febra musculara fantastica, dar.. vom trai si vom vedea daca sauna are intr-adevar minunatele efecte despre care se tot vorbeste!
De astazi, 15 noiembrie, pot si vreau sa slabesc!
Pana una alta, momentan o grasuta cu speranta de slabuta, va pup de noapte buna si ne tastam maine... dupa a doua sedinta de aerobic ;)
>:D<


Bafta, Iria! De pe 20 ma alatur tie in lupta cu stilul de viata nesanatos! :) SA FIE INTR-UN CEAS BUN! ;)>:D<:-*


Ora este GMT +2. Ora este acum 14:25:21.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO