Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Jurnal Iuanutza-cum sa scapam de prietenii/conjuncturile care "ne vor binele" in dieta de slabit

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
 
 
Opţiuni subiect
  #11 (permalink)  
Vechi 01 sep 2011, 14:42:21
Roxii's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 30 apr 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 31
Dieta: Mentinere
Date: 163cm, 48kg
Mesaje: 3.308
Aprecieri acordate: 4
Am fost apreciat(a) de 2 ori in 2 mesaje
Implicit Re: Jurnal Iuanutza-cum sa scapam de prietenii/conjuncturile care "ne vor binele" in dieta de slabit

Citat:
Anterior postat de iuanutza Vezi mesajul
Am ramas placut impresionata Roxii ca la varsta ta, sti atat de multe lucruri despre slabit...felicitari....sa nu uitam si faptul ca si varsta isi pune amprenta, adica eu la 26 de ani nu mai pot sa am pretentia ca metabolismul meu sa arda la fel ca la 18 ani...sti cum e faza?in luna in care am slabit de la 65 la 61 consumam multa lactate, ador telemeaua si iaurturile(de la ele mai am probleme cu constipatia)...consumam activia cu cereale, il ador, insa este cam gras iaurtul asta pt care eu as fi dispusa sa renunt chiar si la ciocolata pt el, il mancam cam de 2 ori pe zi, plus ca , gustarile mele constau din temea si motzarella(inca o delicatese care o ador), la micul dejun mancam la fel ca si la meniul de mai sus, gustare o activia cu cereale, pranz piept de curcan cu o rosie, gustare un mar, cina:iaurt activia, si inca o gustare:fulgi de ovaz cu putina miere de albine...am slabit ce-i drept dar in f mult timp si de la un moment dat am intrat in platou si nu mai puteam iesi nicicum, de aceea am adoptat dieta asta...probabil inainte nici nu le combinam alimentele potrivit, si orele la care le mancam...si sti cum e ? daca vezi ca o dieta iti arata in fiecare zi cate 300-500g mai putin iti da motivatie sa o tii in continuare....INSA...din pacate cam iti taie din energie, te face o leguma, noroc ca eu am avut 3 sapt concediu si m-am si odihnit suficient...pe viitor o sa imi pun in jurnal noile mele meniuri, putin mai consistente decat cel anterior, sa vedem ce evolutie o sa am, plus ca o sa imi fac si un album cu imagini cat mai curand ca sa vad daca vedeti si voi schimbarile...va pup si va astept cu sfaturi cat mai multe
Hai sa iti spun de ce slabeai asa bine cu dieta aceea.Consumai foarte multe proteine,o dieta bogata in proteine si saraca in carbohidrati fiind cunoscuta ca una ce ajuta la pierderea rapida a kilogramelor.E adevarat,uneori mai gresesti la combinatii,insa de aia suntem noi aici,sa te invatam,nu?Stiu ca e greu si dezamagitor cand intri in faza de platou,insa nu trebuie sa recurgi la astfel de diete care nu doar ca iti fac rau prin simplul fapt ca iti vor aduce neplacutul efect yo-yo,cat si asupra sanatatii tale,asa cum ai spus si tu,starile astea de slabiciune,lipsa de energie sunt una din putinele cauze si una din cele mai usoare ale infometarii.Iaurturile alea de spui tu nu`s indicate din 2 motive:1.au prea multa grasime si 2.au cereale ce contin zahar.De ce nu le inlocuiesti cu un iaurt degresat+cereale integrale fara zahar?Mozzarella poti manca,dar sa fie cu continut redus de grasime si fara sa faci abuz.Si nu mai inlocui cina cu iaurt si cereale,aceasta combinatie este permisa doar dimineata.Cina trebuie sa fie alcatuita din pui/peste/curcan/branza + legume/salata.Eu nu incerc acum sa te fac sa mananci cum trebuie doar pt simpla mea satisfactie,ci pt ca asa e cel mai corect,cel mai sanatos si calea cea mai sigura spre o mentinere reusita.Avand o alimentatie sanatoasa+sport vei ajunge sa ai corpul mult dorit si sa iti mentii silueta mai apoi.La o dieta ridicata in proteine e foarte probabil sa ai probleme cu constipatia,insa exista adjuvante impotriva ei,de exemplu o lingurita de tarate de ovaz sau psilyum+cel putin 2 l de lichide zilnic.
__________________
Jurnal Roxii

Cursul dragostei adevarate nu a fost niciodata neted. – William Shakespeare
Roxii, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Foarte activ, este de 2044 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1527 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #12 (permalink)  
Vechi 01 sep 2011, 22:20:21
iuanutza's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 28 aug 2011
Locaţie: cluj, Romania
Vârsta: 39
Dieta: hipocalorica
Date: 172cm, 63kg
Mesaje: 2.201
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Iuanutza-cum sa scapam de prietenii/conjuncturile care "ne vor binele" in dieta de slabit

Si meniul meu pe ziua de azi...p.s:telemeaua de vaca e pt cina, nu la pranz...

CALORII INGERATE
Mic dejun, ora 09:45
Paine, secara, prajita, 80g - 228 calorii, 7.5 proteine, 2.9 grasimi, 0 colesterol, 42.5 carbohidrati, 5.1 fibre, 580 sodiu, 3.4 zaharuri
Crema de branza proaspata cu castraveti, Hochland, 20g - 42 calorii, 1.2 proteine, 3.8 grasimi, - colesterol, 0.6 carbohidrati, - fibre, - sodiu, - zaharuri
Ciocolata amaruie cu portocala, Heidi, 10g - 53 calorii, 0.7 proteine, 3.7 grasimi, 0 colesterol, 4.8 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri

Gustare 1, ora 12:11
Portocale, 200g - 94 calorii, 1.8 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 23.4 carbohidrati, 4.8 fibre, 0 sodiu, 18.8 zaharuri

Prânz, ora 14:30
Piept de curcan la gratar, Cetateregala, 120g - 170 calorii, 39.4 proteine, 0.7 grasimi, - colesterol, 0.7 carbohidrati, 0.2 fibre, - sodiu, 0 zaharuri
Rosii, 50g - 9 calorii, 0.5 proteine, 0.1 grasimi, 0 colesterol, 2 carbohidrati, 0.6 fibre, 2.5 sodiu, 1.3 zaharuri
Castravete, fara coaja, crud, 50g - 6 calorii, 0.3 proteine, 0.1 grasimi, 0 colesterol, 1.1 carbohidrati, 0.4 fibre, 1 sodiu, 0.7 zaharuri
Ardei rosu gras, 50g - 16 calorii, 0.5 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 3 carbohidrati, 1.1 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri
Telemea de vaca, 50g - 137 calorii, 9.7 proteine, 10.2 grasimi, - colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, - sodiu, 0 zaharuri
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 755 calorii, 61.6 proteine, 21.5 grasimi, 0 colesterol, (mic)78.1 carbohidrati, 12.2 fibre, 583.5 sodiu, 24.2 zahar

ACTIVITATI FIZICE
Metabolism bazal - 1370 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 1370 calorii
iuanutza, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2187 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1670 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de iuanutza; 01 sep 2011 at 22:22:43.
  #13 (permalink)  
Vechi 02 sep 2011, 00:44:43
Roxii's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 30 apr 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 31
Dieta: Mentinere
Date: 163cm, 48kg
Mesaje: 3.308
Aprecieri acordate: 4
Am fost apreciat(a) de 2 ori in 2 mesaje
Implicit Re: Jurnal Iuanutza-cum sa scapam de prietenii/conjuncturile care "ne vor binele" in dieta de slabit

Citat:
Anterior postat de iuanutza Vezi mesajul
Si meniul meu pe ziua de azi...p.s:telemeaua de vaca e pt cina, nu la pranz...

CALORII INGERATE
Mic dejun, ora 09:45
Paine, secara, prajita, 80g - 228 calorii, 7.5 proteine, 2.9 grasimi, 0 colesterol, 42.5 carbohidrati, 5.1 fibre, 580 sodiu, 3.4 zaharuri
Crema de branza proaspata cu castraveti, Hochland, 20g - 42 calorii, 1.2 proteine, 3.8 grasimi, - colesterol, 0.6 carbohidrati, - fibre, - sodiu, - zaharuri
Ciocolata amaruie cu portocala, Heidi, 10g - 53 calorii, 0.7 proteine, 3.7 grasimi, 0 colesterol, 4.8 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri

Gustare 1, ora 12:11
Portocale, 200g - 94 calorii, 1.8 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 23.4 carbohidrati, 4.8 fibre, 0 sodiu, 18.8 zaharuri

Prânz, ora 14:30
Piept de curcan la gratar, Cetateregala, 120g - 170 calorii, 39.4 proteine, 0.7 grasimi, - colesterol, 0.7 carbohidrati, 0.2 fibre, - sodiu, 0 zaharuri
Rosii, 50g - 9 calorii, 0.5 proteine, 0.1 grasimi, 0 colesterol, 2 carbohidrati, 0.6 fibre, 2.5 sodiu, 1.3 zaharuri
Castravete, fara coaja, crud, 50g - 6 calorii, 0.3 proteine, 0.1 grasimi, 0 colesterol, 1.1 carbohidrati, 0.4 fibre, 1 sodiu, 0.7 zaharuri
Ardei rosu gras, 50g - 16 calorii, 0.5 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 3 carbohidrati, 1.1 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri
Telemea de vaca, 50g - 137 calorii, 9.7 proteine, 10.2 grasimi, - colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, - sodiu, 0 zaharuri
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 755 calorii, 61.6 proteine, 21.5 grasimi, 0 colesterol, (mic)78.1 carbohidrati, 12.2 fibre, 583.5 sodiu, 24.2 zahar

ACTIVITATI FIZICE
Metabolism bazal - 1370 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 1370 calorii
Ai mancat mult mult prea putin!Mananca makr 1000 de calorii,asculta`ma!La MD ai mancat prea multa paine si prea putina crema de branza(ps:crema de branza ar trebui sa fie degresata).La pranz e bine ce ai mancat,in schimb la cina ce inseamna aia,doar o bucatica mica de telemea?Aia e gustare,nu cina.Haide,pune mana si mananca cum trebuie,nu`ti mai chinui organismul aiurea!
__________________
Jurnal Roxii

Cursul dragostei adevarate nu a fost niciodata neted. – William Shakespeare
Roxii, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Foarte activ, este de 2044 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1527 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #14 (permalink)  
Vechi 02 sep 2011, 08:36:58
iuanutza's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 28 aug 2011
Locaţie: cluj, Romania
Vârsta: 39
Dieta: hipocalorica
Date: 172cm, 63kg
Mesaje: 2.201
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Iuanutza-cum sa scapam de prietenii/conjuncturile care "ne vor binele" in dieta de slabit

neatza tuturor...Roxii stai linistita ca gramajele de acolo pot fi relative, adica si crema de branza am estimat-o, doar sa nu crezi ca am stat acum cu cantarul de bucatarie s-o masor...iar la legume iara...am sa incerc varianta cu crema de branza degresata...plus ca mai beau si lichide(ceai neindulcit plus cafea cu zaharina), relax, dupa estimarea mea ajung la 900 cal...azi sunt entuziasmata ca merg la shopping, vreau sa ma rasfat si eu dupa atata "munca", si am de gand sa pap la pranz niste peste la gratar cu legume, ca sa mai diversific...organismul meu s-a obisnuit perfect cu aceasta schimbare alimentara, si nici nu incape in vorba de efectul yo-yo ca pur si simplu nu as mai putea niciodata manca ca si inainte....pur si simplu nu mi-e pofta...uite cum facem:cand o sa ajung la 55 promit ca treptat o sa mai adaug calorii in meniul meu, insa pana atunci vreau sa-i fac pe plac mai ales psihicului, care se simte extraordinar...p.s.de ieri am mai slabit 200 g
iuanutza, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2187 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1670 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #15 (permalink)  
Vechi 02 sep 2011, 18:09:22
Roxii's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 30 apr 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 31
Dieta: Mentinere
Date: 163cm, 48kg
Mesaje: 3.308
Aprecieri acordate: 4
Am fost apreciat(a) de 2 ori in 2 mesaje
Implicit Re: Jurnal Iuanutza-cum sa scapam de prietenii/conjuncturile care "ne vor binele" in dieta de slabit

Citat:
Anterior postat de iuanutza Vezi mesajul
neatza tuturor...Roxii stai linistita ca gramajele de acolo pot fi relative, adica si crema de branza am estimat-o, doar sa nu crezi ca am stat acum cu cantarul de bucatarie s-o masor...iar la legume iara...am sa incerc varianta cu crema de branza degresata...plus ca mai beau si lichide(ceai neindulcit plus cafea cu zaharina), relax, dupa estimarea mea ajung la 900 cal...azi sunt entuziasmata ca merg la shopping, vreau sa ma rasfat si eu dupa atata "munca", si am de gand sa pap la pranz niste peste la gratar cu legume, ca sa mai diversific...organismul meu s-a obisnuit perfect cu aceasta schimbare alimentara, si nici nu incape in vorba de efectul yo-yo ca pur si simplu nu as mai putea niciodata manca ca si inainte....pur si simplu nu mi-e pofta...uite cum facem:cand o sa ajung la 55 promit ca treptat o sa mai adaug calorii in meniul meu, insa pana atunci vreau sa-i fac pe plac mai ales psihicului, care se simte extraordinar...p.s.de ieri am mai slabit 200 g
Ceaiul si cafeaua nu au calorii,deci nu se pot adauga la calorii.Mai adauga inca 100 de calorii sa ajungi la 1000 si promit ca nu te mai sacaiHaide ca potiNu trebuie neaparat sa mananci ca inainte,dar cand vei ajunge la mentinere va trebui oricum sa maresti nr de calorii cam la 1500 cel putin si atunci clar te vei ingrasa..Si in plus,nu vrei sa fii si sanatoasa?Pentru a functiona cum trebuie organismul tau are nevoie de cel putin 1000 de calorii,dak nu ii oferi nici makr minimul necesar iti dai organismul peste cap.Felicitari pentru gramele in minus
__________________
Jurnal Roxii

Cursul dragostei adevarate nu a fost niciodata neted. – William Shakespeare
Roxii, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Foarte activ, este de 2044 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1527 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #16 (permalink)  
Vechi 02 sep 2011, 19:09:25
iuanutza's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 28 aug 2011
Locaţie: cluj, Romania
Vârsta: 39
Dieta: hipocalorica
Date: 172cm, 63kg
Mesaje: 2.201
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Iuanutza-cum sa scapam de prietenii/conjuncturile care "ne vor binele" in dieta de slabit

cand voi ajunge la perioada de mentinere nu voi baga deodata in mine 1500 cal, voi introduce treptat cate 100 de calorii la luna ca sa mi se acomodeze corpul, calorii luate la inceput din fructe si legume...posibil sa ma mai ingras, insa voi fi atenta sa nu ma ingras mai mult de 1 kg...si acum din pacate sau fericire pur si simplu nu mi-e foame, nu pot sa ma indop numai de dragul sa ating 1000 cal daca nu pot....abia astept sa intru in perioada de mentinere sa vedem ce se intampla atunci, si daca ma voi ingrasa mai mult de un kilogram, voi scoate palaria in fata ta si voi face plecaciuni...nu te supara pe mine, nu ma infometez, mi-e bine, mai am doar vreo 3 kg, nu e o tragedie...pup...si meniul pe ziua de azi...

CALORII INGERATE
Mic dejun, ora 09:15
Crema de branza proaspata cu castraveti, Hochland, 20g - 42 calorii, 1.2 proteine, 3.8 grasimi, - colesterol, 0.6 carbohidrati, - fibre, - sodiu, - zaharuri
Paine, secara, prajita, 80g - 228 calorii, 7.5 proteine, 2.9 grasimi, 0 colesterol, 42.5 carbohidrati, 5.1 fibre, 580 sodiu, 3.4 zaharuri
Ciocolata amaruie 50% cacao cu merisor granule (Dark Cranberry), Heidi Grand'Or, 10g - 55 calorii, 0.6 proteine, 3.5 grasimi, - colesterol, 5.4 carbohidrati, 0.2 fibre, 0.1 sodiu, 5.2 zaharuri

Gustare 1, ora 12:00
Prune, 150g - 69 calorii, 1.1 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 17.1 carbohidrati, 2.1 fibre, 0 sodiu, 14.9 zaharuri

Prânz, ora 14:00
Pastrav la cuptor a la Codynutza, 120g - 244 calorii, 25 proteine, 15.5 grasimi, 69.6 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 1161.6 sodiu, 0 zaharuri
Suc natural de lamaie, 10ml - 3 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0.9 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri
Morcovi julienne, Brescia, 100g - 41 calorii, 1.2 proteine, 0.3 grasimi, - colesterol, 8.5 carbohidrati, - fibre, - sodiu, - zaharuri

Gustare 2, ora 16:00
Guma Orbit professional fara zahar, 5g - 8 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 3.1 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri

Cina, ora 18:00
Portocale, 150g - 71 calorii, 1.4 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 17.6 carbohidrati, 3.6 fibre, 0 sodiu, 14.1 zaharuri
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 761 calorii, (mic)38 proteine, (mult)26 grasimi, 69.6 colesterol, (mult)95.7 carbohidrati, 11 fibre, 1741.7 sodiu, 37.6 zahar

ACTIVITATI FIZICE
Metabolism bazal - 1368 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 1368 calorii
iuanutza, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2187 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1670 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #17 (permalink)  
Vechi 02 sep 2011, 19:36:37
Adina14's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 12 mar 2011
Locaţie: Vâlcea, Romania
Vârsta: 27
Dieta: Vegan
Date: 163cm, 59.7kg
Mesaje: 3.942
Aprecieri acordate: 1.432
Am fost apreciat(a) de 813 ori in 524 mesaje
Implicit Re: Jurnal Iuanutza-cum sa scapam de prietenii/conjuncturile care "ne vor binele" in dieta de slabit

Mi-a atras atentia faptul ca ai spus ca vei fi atenta sa nu te ingrasi mai mult de 1kg la mentinere.Si ma rog, cum vei face asta? Vei scadea din calorii din nou la fiecare deviatie a cantarului de la cifra dorita si te vei infometa?Roxi nu iti vrea raul; te atentioneaza cat inca nu ti-ai distrus sanatatea.Cum crezi ca va reactiona metabolismul tau dupa atatea diete drastice?Si oricum, degeaba slabesti daca nu te poti mentine.Guma poti sa mesteci din cate vad, dar sa adaugi inca 300 de calorii sanatoase la meniu nu Nu trebuie sa fie toate la aceeasi masa.Diversifica-ti alimentatia!Mananca si iaurturi, branzica, oleginoase ( iti ofera multa calorii din cantitati mici); bea lapte Ce cina e aia formata dintr-o portocala? Nu te lua dupa principiul ca daca nu simti pofta de mancare sau foame, nu te infometezi.Lucrurile nu stau chiar asa.Din cate am vazut ai cateva principii gresite in legatura cu ce inseamna mai exact o alimentatie sanatoasa.Informeaza-te mai bine inainte de a trece la fapte si asculta de sfaturile slabutelor Nu te supara pe mine ca iti spun toate acestea dar trebuie sa intelegi ca miturile despre slabit sunt spulberate atunci cand stii ce anume sa mananci si practici sport.
  #18 (permalink)  
Vechi 02 sep 2011, 21:48:21
Roxii's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 30 apr 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 31
Dieta: Mentinere
Date: 163cm, 48kg
Mesaje: 3.308
Aprecieri acordate: 4
Am fost apreciat(a) de 2 ori in 2 mesaje
Implicit Re: Jurnal Iuanutza-cum sa scapam de prietenii/conjuncturile care "ne vor binele" in dieta de slabit

Nu exista nu pot,ci nu vreau.Eu ti`am dat un sfat.Ti`am zis ca cel mai bine pt tn e sa mananci cel putin 1000 de calorii,asta pt ca si eu la inceput faceam la fel ca tine,pana m`au convins fetele ca nu e bine si uite ca am slabit foarte repede si frumos si cu 1000 de calorii.Insa daca tu o tii pe a ta si nu vrei sa asculti de sfaturile altcuiva care a trecut deja prin asta atunci eu nu mai ma bag.Mananca atat cat vrei,dar sa stii ca faci o mare greseala.Poate tu nu simti ca te infometezi,dar o faci,si asta va avea urmari nu tocmai bune.Iti doresc mult succes,dar eu ma opresc aici daca vad ca nu se poate sa te fac sa intelegi.
__________________
Jurnal Roxii

Cursul dragostei adevarate nu a fost niciodata neted. – William Shakespeare
Roxii, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Foarte activ, este de 2044 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1527 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #19 (permalink)  
Vechi 03 sep 2011, 01:29:28
iuanutza's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 28 aug 2011
Locaţie: cluj, Romania
Vârsta: 39
Dieta: hipocalorica
Date: 172cm, 63kg
Mesaje: 2.201
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Iuanutza-cum sa scapam de prietenii/conjuncturile care "ne vor binele" in dieta de slabit

Draga ROXII, ca sa vezi ca tin enorm de mult la parerile tale, si mai ales ca ti-am vazut evolutia, am inceput sa-ti citesc din jurnalul tau de cand ai inceput cu dieta sanatoasa...normal ca nu am putut citi tot ca ma dureau deja ochii de la pc, insa am prins esentialul....am observat cat de mult ti-au insistat si tie celelalte slabute cu vechime sa atingi 1000 cal si importanta lor, plus sportul pe care tu il faci(enorm de mult, eu momentan alerg cam la a doua zi cam 10 min asta insemnand 1 km si 250m, nu pot mai mult deocamdata ca simt ca imi dau si sufletul din mine), ma gandesc si eu serioas sa imi fac abonament la o sala, numai ca is asa scumpe abonamentele astea, dar parca tu imi ziceai ca eu sunt in primul rand mai importanta....iarasi am observat ca ai avut multe sustinatoare, la mine esti tu numarul una si apoi Adina, as vrea intr-un fel si eu mai multe persoane pt ca sa nu ajung sa va stresez pe voi doua, nu stiu cum ai facut sa ai atatea sustinatoare....Roxii mi frica ca daca acum de la un meniu de 700 si ceva de cal sar la unul de 1000 sa nu urc in greutate pt ca m-ar demoraliza cumplit, si asa plang mereu pt ca mi-e frica ca nu voi putea sa ma mentin, mai tare aici o fost revelatia mea, ca ok slabesc rapid , insa nu le voi putea mentine...si atunci am inceput sa-ti citesc din jurnal pana la ora actuala....o sa incerc maine sa ating cele 1000 cal si o sa public meniul, insa am nevoie de o enorma sustinere, mai ales daca cantarul imi va arata mai mult, ca m-am saturat de atatea depresii...>:d<
iuanutza, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2187 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1670 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #20 (permalink)  
Vechi 03 sep 2011, 11:41:09
iuanutza's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 28 aug 2011
Locaţie: cluj, Romania
Vârsta: 39
Dieta: hipocalorica
Date: 172cm, 63kg
Mesaje: 2.201
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Iuanutza-cum sa scapam de prietenii/conjuncturile care "ne vor binele" in dieta de slabit

Ciao fetele, azi am citit niste chestii f interesante de la nutritionistul mamei mele(din pacate ea are o greutate mai mare plus ca are si diabet...si cam greseste destul de mult, e f pofticioasa, mai ales pe mancarea de la kfc, si ieri cand am fost in mall o mancat si se mira pe mina cum pot manca numai peste)si sa-mi spuneti parerile voastre:
Mamaliga contine aprox de 4 ori mai putine glucide/calorii( o portie de 200g mamaliga echivaleaza cu 50 g paine)
Garnitura de cartofi, orez, paste faionoase, constituie un tip de garnitura cu continut glucidic ridicat;se recomanda ca aceasta categorie sa fie inclusa in meniul zilnic o data pe zi:urmatoarele garnituri constituie o portie:
a.300g cartofi natur
b.250 g paste fainoase simple
c.200g pilaf simplu>>>oricare din aceste portii echivaleaza cu 100 g paine
300g carne de pui echivaleaza cu:
a.300/400g peste slab(pastrav, crap, salau, hering etc)
b.150/200g peste gras(somn, nisetru etc)
c.100g carne porc grasa
d.150 carne vita(semigrasa)
e.120g sunca presata
f.250 g ficat
Se pot consuma branzeturile:
-100g branza slaba (10% grasime)
-40 g cascaval, burduf, branza topita
-60g telemea vaca
Cantitatea de lapte de 500 ml pe zi( 2 cani obisnuite de lapte 1,8%) echivaleaza cu 2 iaurturi simple(400g).Selectarea sortimentelor de iaurt cu continut redus de grasime permite consumul unei cantitati mai mari,
2 oua (fierte, papara, ochiuri romanesti) echivaleaza cu 150 g carne pui)
iuanutza, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2187 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1670 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de iuanutza; 03 sep 2011 at 11:43:56.
 

Informatii despre slabit
binele, calorii, conjuncturile, dieta, dieta de slabit, in, iuanutza, jurnal, jurnale, ne, prietenii, ro, sanatos, scapam, slabit, slabute, vor


Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Cum sa ramanem "slabute" si in vacanta...:D mad24 Mentinere 14 12 iul 2014 19:15:17
Pana de Craciun sa ne "transformam" in slabute! Slabuta Concursuri 849 05 ian 2011 21:28:51
Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"? ianna Ghidul slabutelor incepatoare 4 11 mai 2010 10:33:53
Concurs "Sa ne mentinem de sarbatori", Luna IX (21 decembrie - 5 ianuarie) Slabuta Concursuri 93 05 ian 2010 22:08:12

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole