forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal Jane88 : "VREAU..." (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-jane88-vreau-3010.html)

Jane88 05 mar 2010 22:06:05

Jurnal Jane88 : "VREAU..."
 
chiar vreau.

jurnalul acesta? pur si simplu pentru a ma descarca, zic eu... pentru ca imi place forumul, de voi din ce am citit... pentru ca va fi o "batalie" lunga si as vrea sa "keep a track on it". voi posta atunci cand voi simtit ca mai am si altceva de zis. deja am citit multe postari, jurnale de pe site/forum... la fel, o sa comentez cand o sa simt/cred ca am ceva de zis/impartasit.

am inceput dieta daneza/de schimbare a metabolismului/mayo sau cum vreti sa-i spuneti. maine, sambata, va fi ziua 4. am zis sa imi micsorez intai stomacul inainte de a trece la un regim mai permisibil, cu puncte, calorii sau altele. ciudat, dar nu mi-e foame. am insa pofte... sunt o gurmanda si mai imi place si sa gatesc foarte mult! de ieri noapte, cand m-am inregistrat pe forum: pizza. dar am zis ca dupa cele 13 zile o sa iau o gura ca sa ma linistesc/recompensez. mi-am promis ca va fi doar o gura si nu mai mult.

m-am hotarat peste noapte, nu a fost ceva planificat si zic eu ca e mai bine asa decat sa fi asteptat ziua de luni, sau 1 ale lunii inainte de a incepe o dieta. auzisem de dieta ca e buna daca o urmezi add litteram, insa nu am vrut, nu mi-am planificat sa o urmez intru totul. nu ma intelegeti gresit: mananc mai putin din alimentele care nu-mi plac, de 3 ori pe zi, nu am adaugat nimic pana acum (guma, bomboana etc). cu apa e mai greu pt ca nu beau apa de la ghiuveta, toata ziua aproape stau in facultate, apoi pe strada sau acasa la cei mici pe care ii meditez, nu pot lua sticla de 2L la mine plina sau sa cumpar 4-5 sticlute de apa plata zilnic... de asemenea, e greu cu cafeaua, pentru ca nu suport gustul... dar o beau ca ajuta digestia.

am baut azi un ceai, desi nu era in meniu. am zis ca e apa, eram cu o prietena, mi-era sete, frig, am zis sa-i tin companie cand manca.. nu ma simt vinovata. ar trebui? nu cred. si nu, nu am gustat de la ea din farfurie! mandra am fost de mine dupa. hihihi

sport nu fac.. inca. dar urc pe scari zilnic pana la etajul 3, nu folosesc scarile rulante, sunt si sefa de an asa ca am mult de alergat si la facultate (+scarile de acolo; schimbam des salile)... zic eu ca adunate aceste "eforturi" conteaza putin. e ok deocamdata. am zis nici sa nu incep amandoua de-odata: dieta+sport mult, ca sa am cu ce sa trec de acea perioada de stagnare... cand voi vedea ca acul nu se va mai misca, voi incepe si sportul. imi place mult tae-bo-ul, aveam niste videoclipuri si le mai faceam noaptea cand nu puteam dormi. o sa ma intorc la ele cat de curand, sper eu. nu stiu cat e un abonament la sala, dar am una destul de aproape (nu foarte, dar pot merge pe jos alert, fara sa lesin si sa mai am si destula energie pt exercitiile fizice). o sa merg si acolo, sa vad cum o sa-mi fac timp si pt asta.

pana acum a fost problema cu mancatul cand eram nervoasa, stresata, suparata mai mult... si aseara, cand am zis ca mi-a inceput pofta de pizza, eram putin suparata ca ma "infruntasem" cu o profesoara... de asemenea, aveam (am de fapt) un program foarte haotic si macam cand apucam (asta nu, imi iau "pachetelu'" cu mine). fast food insa nu am mai mancat de foarte, foarte mult timp. zic eu insa ca ciocolata (desi era amara-numai asta imi place), twix-urile si fainoasele s-au depus mai mult decat as fi vrut.. sunt aproape complet lacto-vegetariana de vreo 3 ani chiar. daca cineva imi citeste randurile.... nu-mi sariti in cap va rog. pur si simplu simt ca imi este mult mai bine fara carne/oua/peste. gust, atunci cand mi-e pofta rau si din ele. e o alegere personala. atat si nimic mai mult, nu are sens sa detaliez, zic eu, sau sa ma justific. sper sa intelegeti. am avut parte de reactii diverse, negative chiar si vreau sa previn acest lucru aici.

tot in speranta ca cineva citeste aceste randuri: alearga cineva in parcul IOR? actual Titan/Al. Ioan Cuza? tare as vrea sa ies la alergat noaptea sau dimineata devreme, dar singura... sa se mai incalzeasca pe-afara si o sa-mi reiau turele de bloc de la miezul noptii cu rolele cand nu pot adormi! de-abia astept.

inchei, brusc ce-i drept, dar e tarziu si mai am ceva de citit pana sa ma bag in pat.
numele meu e Doina. Jane, as in Jane Eyre. 88, imi place cifra 8. nu stiu de ce am pus-o de 2 ori, dar nu cred ca conteaza atat de mult. :)
Week-end placut!

Suzume 05 mar 2010 22:18:29

Re: vreau.
 
Buna Doina si bine ai venit. Daca te tii de dieta aleasa si faci si sporto sa reusesti. Ce-ti recomand e sa bei mult ceai verde cu putina lamaie. Te ajuta foarte mult in dieta. Daca nu poti sa-l iei cu tine atunci bea cand ajungi acasa cat poti de mult.

riky 05 mar 2010 22:24:53

Re: vreau.
 
Citat:

Anterior postat de Jane88 (Post 108372)
chiar vreau.

jurnalul acesta? pur si simplu pentru a ma descarca, zic eu... pentru ca imi place forumul, de voi din ce am citit... pentru ca va fi o "batalie" lunga si as vrea sa "keep a track on it". voi posta atunci cand voi simtit ca mai am si altceva de zis. deja am citit multe postari, jurnale de pe site/forum... la fel, o sa comentez cand o sa simt/cred ca am ceva de zis/impartasit.

am inceput dieta daneza/de schimbare a metabolismului/mayo sau cum vreti sa-i spuneti. maine, sambata, va fi ziua 4. am zis sa imi micsorez intai stomacul inainte de a trece la un regim mai permisibil, cu puncte, calorii sau altele. ciudat, dar nu mi-e foame. am insa pofte... sunt o gurmanda si mai imi place si sa gatesc foarte mult! de ieri noapte, cand m-am inregistrat pe forum: pizza. dar am zis ca dupa cele 13 zile o sa iau o gura ca sa ma linistesc/recompensez. mi-am promis ca va fi doar o gura si nu mai mult.

m-am hotarat peste noapte, nu a fost ceva planificat si zic eu ca e mai bine asa decat sa fi asteptat ziua de luni, sau 1 ale lunii inainte de a incepe o dieta. auzisem de dieta ca e buna daca o urmezi add litteram, insa nu am vrut, nu mi-am planificat sa o urmez intru totul. nu ma intelegeti gresit: mananc mai putin din alimentele care nu-mi plac, de 3 ori pe zi, nu am adaugat nimic pana acum (guma, bomboana etc). cu apa e mai greu pt ca nu beau apa de la ghiuveta, toata ziua aproape stau in facultate, apoi pe strada sau acasa la cei mici pe care ii meditez, nu pot lua sticla de 2L la mine plina sau sa cumpar 4-5 sticlute de apa plata zilnic... de asemenea, e greu cu cafeaua, pentru ca nu suport gustul... dar o beau ca ajuta digestia.

am baut azi un ceai, desi nu era in meniu. am zis ca e apa, eram cu o prietena, mi-era sete, frig, am zis sa-i tin companie cand manca.. nu ma simt vinovata. ar trebui? nu cred. si nu, nu am gustat de la ea din farfurie! mandra am fost de mine dupa. hihihi

sport nu fac.. inca. dar urc pe scari zilnic pana la etajul 3, nu folosesc scarile rulante, sunt si sefa de an asa ca am mult de alergat si la facultate (+scarile de acolo; schimbam des salile)... zic eu ca adunate aceste "eforturi" conteaza putin. e ok deocamdata. am zis nici sa nu incep amandoua de-odata: dieta+sport mult, ca sa am cu ce sa trec de acea perioada de stagnare... cand voi vedea ca acul nu se va mai misca, voi incepe si sportul. imi place mult tae-bo-ul, aveam niste videoclipuri si le mai faceam noaptea cand nu puteam dormi. o sa ma intorc la ele cat de curand, sper eu. nu stiu cat e un abonament la sala, dar am una destul de aproape (nu foarte, dar pot merge pe jos alert, fara sa lesin si sa mai am si destula energie pt exercitiile fizice). o sa merg si acolo, sa vad cum o sa-mi fac timp si pt asta.

pana acum a fost problema cu mancatul cand eram nervoasa, stresata, suparata mai mult... si aseara, cand am zis ca mi-a inceput pofta de pizza, eram putin suparata ca ma "infruntasem" cu o profesoara... de asemenea, aveam (am de fapt) un program foarte haotic si macam cand apucam (asta nu, imi iau "pachetelu'" cu mine). fast food insa nu am mai mancat de foarte, foarte mult timp. zic eu insa ca ciocolata (desi era amara-numai asta imi place), twix-urile si fainoasele s-au depus mai mult decat as fi vrut.. sunt aproape complet lacto-vegetariana de vreo 3 ani chiar. daca cineva imi citeste randurile.... nu-mi sariti in cap va rog. pur si simplu simt ca imi este mult mai bine fara carne/oua/peste. gust, atunci cand mi-e pofta rau si din ele. e o alegere personala. atat si nimic mai mult, nu are sens sa detaliez, zic eu, sau sa ma justific. sper sa intelegeti. am avut parte de reactii diverse, negative chiar si vreau sa previn acest lucru aici.

tot in speranta ca cineva citeste aceste randuri: alearga cineva in parcul IOR? actual Titan/Al. Ioan Cuza? tare as vrea sa ies la alergat noaptea sau dimineata devreme, dar singura... sa se mai incalzeasca pe-afara si o sa-mi reiau turele de bloc de la miezul noptii cu rolele cand nu pot adormi! de-abia astept.

inchei, brusc ce-i drept, dar e tarziu si mai am ceva de citit pana sa ma bag in pat.
numele meu e Doina. Jane, as in Jane Eyre. 88, imi place cifra 8. nu stiu de ce am pus-o de 2 ori, dar nu cred ca conteaza atat de mult. :)
Week-end placut!


BINE AI VENIT PRINTE NOI!!! eu te asigur k o sa-ti atingi target-urile anul asta lejer pt ca fetele de pe forum sunt saritoare si trag de urechi sau de maneca de fiecare data cand trebuie..in rest iti trebuie vointa , echilibru si ordine...un program de sport si dieta binestabilit inseamna si schimbarea unui metabolism lent si dezordonat/dezechilibrat....referitor la diete...eu sper sa iti foloseasca, desi dieta pe care ai inceput-o u mie mi se pare cam stricta....dar nu poti stii pana nu incerci.....so...MULTA BAFTA SI VOINTA....si in primul rand have fun devenind o slabuta:)....
ps: eu stau f aproape de IOR si de obicei vara sunt abonata la 2-3 ture de jogging dimineata zilnic in acest maare parc ( dupa 2 ture ti se pare interminabil)...cnd e fric afara nu ma bag la jogging k racesc repede si nu vreau sa dau din lac in put.... so dak te tenteaza partenera de jogging primavara tarziu si vara...."give me a call" ...pup si succes>:D<

ianna 05 mar 2010 22:29:14

Re: vreau.
 
Bine ai venit printre noi bucuresteanco>:D<

din pacate nu mai sunt in Bucuresti ca m-as fi alaturat la alergat..chiar daca nu ar fi fost f aproape de unde stateam eu ... dar de dragul miscarii as fi facut sacrificiul distantei:D

Iti recomand sa consumi grapfruit si orice alt fruct...salate... si papaica cat mai sanatoasa. N-am sa ma pronunt asupra alegerii tale fara peste:D..ca de carne...bravo tie !...dar din cand in cand sa il mai gusti...

De asemenea ceaiul...fara zahar...poti sa-l bei in ce cantitati vrei tu la orice dieta...n-am auzit pana acum de ceai care sa ingrase:D;)

Nu uita sa te si masori cu centimetru ...ca pana la urma cum arati de jur imprejur te intereseaza si nu cat arata cantarul;)

Succes

Jane88 06 mar 2010 14:21:28

re: Jurnal Jane88 : "VREAU..."
 
@suzume: multumesc pt primire! :)
ceai verde? o sa incerc, pt ca imi place mult sa beau ceai cu lamaie in general, nu cred ca o sa am probleme cu el.
interesant subiectul tau cu pachetelul pt facultate. si mie imi este greu, mai ales acum cand trebuie sa mananc la pranz ceva...
noi avem la subsolul facultatii un "club", o cantina sa zicem, bine dotata, curata smoking free si am inceput sa merg acolo cu fetele sa mancam.
ele isi cumpara de acolo (mancare gatita, nu fast food-uri, au o bucatarie f bine dotata), eu imi aduc de acasa ceva, ca sa respect dieta asta de 13 zile.
pana acum a fost ok si nu am gustat din mancarurile lor. e bine pt mine ca nu prea imi place sa mananc in public si in nici un caz singura.
asa, ne strangem 3-4 intr-un colt si mancam. e bine ca avem o fereastra de 2 ore cam in fiecare zi...

@riky: multumesc >:D<
pana acum cu dieta asta e ok... nu prea stiu cand sa ma cantaresc..
de vreo 2 zile nu s-a mai miscat acul la cantar desi nu am mancat nimic in plus fata de ce era in meniu (in afara de ceaiul ala, dar era fara zahar!)
cat de des ar fi bine sa ma cantaresc? nu am unul electronic, asa ca nu am de unde sa vad macar 100g ca dau jos si sa zic: eh, e bine si atat!...
legat de alergat: mi-ar place, o sa-ti trimit un mesaj pe la sfarsitul lui martie! sa vedem daca o sa ne potrivim la orar...
sper sa inceapa in curand adevarata primavara.

@ianna: multumesc! ;;)
nu prea imi place grapefruit-ul... dar in general mananc multe fructe, legume.
o sa ma uit mai bine in sectiunea "calorii" ca sa vad ce fructe sunt mai "bune" ca altele.
pestele... am avut o experienta urata cu el in copilarie (era sa ma innec de la un os) si de asta l-am tot evitat de atunci.
dar mama e un fan al lui, asa ca gust/mananc mereu atunci cand mi-e pofta vazand-o pe ea mancand.
cum am zis, nu elimin de tot carnea/pestele/ouale ci le consum in cantitati foarte mici, "prelucrate" sau "ascunse" atunci cand mi-e pofta sau nu le pot evita: salata cu file de peste maruntit, porumb fiert si ceapa rosie cu iaurt ca dressing sau pachetele mamei la cuptor - ou in coca si umputura pe baza de carne.
ceaiul acela a fost fara zahar! ma gandeam ca am facut rau pt ca nu e mentionat in dieta si zice acolo sa-l respect add litteram. eh...
de masurat, inca mi-e "frica". chestia e ca eu nu prea arat cate kg am, sau cel putin toate fetele pe care le-am intrebat imi dau mai putin.
poate sunt ele prea dragute! sau poate si pt ca de felul meu sunt agitata, zapacita si nu prea stau degeaba... nu stiu.

@all: ma bucur ca v-ati facut timp si pentru mine. multumesc :)
deocamdata e totul ok cu regimul. ma enerveaza ca simt miros de mancare "adevarata" in jur, dar asta e...
sper sa treaca repede cele 9 zile ramase, ca sa pot sa mananc cam ce vreau eu...
o sa incerc sa nu-mi fac un regim fix pe zile, insa o sa notez caloriile si o sa incerc sa includ si gustari printre mesele principale..
voi reveni, inca nu mi-am facut un plan clar, astept sa vad daca pot termina regimul asta mayo.

gata pauza, am ajuns de putin timp acasa si ma asteapta o sapt grea la facultate..
mai vorbim sigur marti seara, ca e ziua 7, in care nu o sa mananc nimic la pranz. bine ca am o zi plina si nu cred ca-i voi simti lipsa..
spor cu dietele voastre!

ianna 10 apr 2010 19:27:38

re: Jurnal Jane88 : "VREAU..."
 
Ce faci Jane? Cum ti-au fost sarbatorile? Ai reusit sa te apuci de alergat pe afara?

te asteptam cu vesti[*44*]


Ora este GMT +2. Ora este acum 15:51:51.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO