forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal kami (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-kami-2664.html)

kami 09 feb 2010 11:22:07

Jurnal kami
 
Buna fetelor, sunt noua pe forum si in disperata mea lupta cu kilogramele faptul ca v-am gasit pe voi a fost ca o raza de soare in iarna asta rece pentru mine.>:D< Sunt o proaspata mamica de bebe nr 3, adica la al treilea copil , care pe 15 februarie face 5 luni. Am fost o tipa supla pina la cea de a doua sarcina ani de zile am avut 52,53 kg.Inainte de al doilea copil intr-un an am ajuns la 57 de kg, dar si eu si sotul eram multumiti la 28 de ani aratam ok. In sarcina am ajuns pina in ziua nasterii la 73 de kg . Am scapat de ele in 3 ani, destul de greu#:-s, dar in cele din urma am ajuns din nou la 57. Minunea a tinut cateva luni, in ianuarie 2009 am ramas insarcinata si am ajuns la performanta ca in ziua nasterii sa ma prezint eu si cele 84 de kg ale mele :-o. Continuarea povestii e ca am ajuns acasa dupa o saptamana din maternitate( am facut cezariana) cu 74 de kg- eram incantata , ma gandeam ca in ritmul asta va fi super ok; pina la botez am ajuns la 70.5 - iar era ok.La un moment dat bebe a fost mai agitat si toata lumea sarea cu gura pe mine ca poate pierd laptele si sa termin cu prostiile cat alaptez si uite asa nici nu stiu cum am ajuns din nou la 74.5 kg:((. Avem o oglinda mare in hol, nici nu ma privesc in ea cand trec pe acolo:-s.
Sper ca am postat unde trebuie:D. Merg sa mai citesc din urma sa ma umplu de optimism.

kiki26 09 feb 2010 11:24:18

re: Jurnal kami
 
Citat:

Anterior postat de kami (Post 82842)
Buna fetelor, sunt noua pe forum si in disperata mea lupta cu kilogramele faptul ca v-am gasit pe voi a fost ca o raza de soare in iarna asta rece pentru mine.>:D< Sunt o proaspata mamica de bebe nr 3, adica la al treilea copil , care pe 15 februarie face 5 luni. Am fost o tipa supla pina la cea de a doua sarcina ani de zile am avut 52,53 kg.Inainte de al doilea copil intr-un an am ajuns la 57 de kg, dar si eu si sotul eram multumiti la 28 de ani aratam ok. In sarcina am ajuns pina in ziua nasterii la 73 de kg . Am scapat de ele in 3 ani, destul de greu#:-s, dar in cele din urma am ajuns din nou la 57. Minunea a tinut cateva luni, in ianuarie 2009 am ramas insarcinata si am ajuns la performanta ca in ziua nasterii sa ma prezint eu si cele 84 de kg ale mele :-o. Continuarea povestii e ca am ajuns acasa dupa o saptamana din maternitate( am facut cezariana) cu 74 de kg- eram incantata , ma gandeam ca in ritmul asta va fi super ok; pina la botez am ajuns la 70.5 - iar era ok.La un moment dat bebe a fost mai agitat si toata lumea sarea cu gura pe mine ca poate pierd laptele si sa termin cu prostiile cat alaptez si uite asa nici nu stiu cum am ajuns din nou la 74.5 kg:((. Avem o oglinda mare in hol, nici nu ma privesc in ea cand trec pe acolo:-s.
Sper ca am postat unde trebuie:D. Merg sa mai citesc din urma sa ma umplu de optimism.

Bine ai venit , Kami!>:D<>:D<>:D<>:D<

kami 09 feb 2010 11:36:50

re: Jurnal kami
 
Bine v-am gasit>:D<>:D<>:D<>:D<

lavinuta 09 feb 2010 11:51:33

re: Jurnal kami
 
Bine ai venit, Kami!>:D<
Sa-ti traiasca cei trei copilasi...ai un bebe mai mare decat fetita mea cu 8 zile, ea face pe 23, 5 luni:)
Tu mai alaptezi? Daca da, inca nu ai voie sa ti dieta stricta:D. Eu inca mai alaptez si incerc sa mananc cat mai sanatos, dar sa nu scad sub 1000 cal(nu e voie:-o), fac ceva miscare prin casa, si am reusit in apropa doua luni sa slabesc 2 kg, fara prea mult efort, sunt multumita chiar daca e putin.... Dar daca nu alaptezi, gaseste o dieta care sa ti se potriveasca, fa cat mai multa miscare, bea cat mai multa apa si ai sa vezi rezultatele cat de curand, dar nu te infometa:-o
:-*

kami 09 feb 2010 12:03:39

re: Jurnal kami
 
Citat:

Anterior postat de lavinuta (Post 82862)
Bine ai venit, Kami!>:D<
Sa-ti traiasca cei trei copilasi...ai un bebe mai mare decat fetita mea cu 8 zile, ea face pe 23, 5 luni:)
Tu mai alaptezi? Daca da, inca nu ai voie sa ti dieta stricta:D. Eu inca mai alaptez si incerc sa mananc cat mai sanatos, dar sa nu scad sub 1000 cal(nu e voie:-o), fac ceva miscare prin casa, si am reusit in apropa doua luni sa slabesc 2 kg, fara prea mult efort, sunt multumita chiar daca e putin.... Dar daca nu alaptezi, gaseste o dieta care sa ti se potriveasca, fa cat mai multa miscare, bea cat mai multa apa si ai sa vezi rezultatele cat de curand, dar nu te infometa:-o
:-*

>:D< Da, inca mai alaptez si nu am de gand sa tin diete stricte, e foarte important pentru mine sa alaptez cat de mult. Pe fetita am alaptat-o pina la 1 an si 10 luni:">, asa a fost atunci, in schimb cu primul baietel m-am chinuit foarte mult si de abia i-am dat 3 luni, asa e el mai mofturos. Cel mic din nou e un mancacios. In schimb am de gans sa renunt la dulciuri , stand acasa am inceput sa fac pentru copii (cica) tot felul de deserturi si prajituri si am cam scapat si eu in ele:-s.Plus ca de vreo 4,5 ani de cand am masina sub fund ma straduiesc din rasputeri ca nu cumva sa fac prea multa miscare pe jos, as fi in stare sa ma parchez in magazin:-/, asa ca ne-am luat o banda care e super ok si de ieri am inceput sa fac cate 20 de minute de 3 ori pe zi, pt inceput la viteza de 4,5 km la ora - mers inca nu alerg. Si asa am senzatia ca sunt foarte ruginita

lavinuta 09 feb 2010 12:11:35

re: Jurnal kami
 
:)):)):)) Cunosc faza cu prajiturile pt altii, dar de fapt, noi ne dorim cel mai mult sa le mancam...si eu fac aproape saptamanal cate "ceva bun"...o sa fie mai greu pt noi sa scapam de kg, dar nu e imposibil. E bine ca ai un aparat pt miscare, acasa, dar incearca sa mergi mai mult pe jos, in aer liber...vine acum caldura:) si trebuie sa scoatem micutii la soare, si o sa slabim fara sa vrem:D
Ai inceput sa ii diversifici alimentatia?

kami 09 feb 2010 12:39:15

re: Jurnal kami
 
Citat:

Anterior postat de lavinuta (Post 82882)
:)):)):)) Cunosc faza cu prajiturile pt altii, dar de fapt, noi ne dorim cel mai mult sa le mancam...si eu fac aproape saptamanal cate "ceva bun"...o sa fie mai greu pt noi sa scapam de kg, dar nu e imposibil. E bine ca ai un aparat pt miscare, acasa, dar incearca sa mergi mai mult pe jos, in aer liber...vine acum caldura:) si trebuie sa scoatem micutii la soare, si o sa slabim fara sa vrem:D
Ai inceput sa ii diversifici alimentatia?

Exact asta vroiam sa te intreb si eu daca a-ti inceput diversificarea? Noi inca nu , am optat sa-l alimentez exclusiv la san pina la 6 luni, se dezvolta foarte bine- la 4 luni avea 8 kg si 66 cm, asa ca noi mai asteptam

kami 09 feb 2010 12:40:58

re: Jurnal kami
 
Acum fug, am masaj anticelulitic o ora de la 1,:D

lavinuta 09 feb 2010 12:59:42

re: Jurnal kami
 
;;)vreu si eu masaj:(...sa-mi spui cum a fost.
Eu am inceput sa ii dau suculet de morcov si mar, de la 3 luni si jumatate pt ca avea scaune rare, am luat o pauza pt ca problema a reaparut, si-a revenit acum, dar i-am dat si Duphalac(lactuloza)...o sa incep sa ii dau suculet cu pulpa de mar, ii mai dau feliute de mandarina din care ea suge sucul. Pe la jumatatea lunii cred ca o sa ii dau si supita de radacinoase. E suficient lapticul pana la 6 luni, asa ca nu e nici o graba, are toata viata inainte sa manance altceva, dar cu lapticul de mama nu se mai intalneste:)

Alinusha 09 feb 2010 13:04:43

re: Jurnal kami
 
hello Kami,
Abia acum am vazut ca ai deschis tu un jurnal cu ce ma interesa si pe mine. Sunt si eu din Oradea si avem exact aceiasi problema. Si eu alaptez si bb al meu are 3 luni. Poate impreuna ne sustinem reciproc si reusim sa dam macar cateva kg jos. Succes la masaj.


Ora este GMT +2. Ora este acum 16:10:28.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO