forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal Karina (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-karina-10185.html)

mkarina 04 sep 2011 20:14:40

Jurnal Karina
 
Buna tuturor! nici nu stiu cum sa incep, ma simt oarecum stanjenita, nu sunt obisnuita sa vorbesc deschis despre problemele mele, mai ales cele legate de alimentatie. In primul rand vreau sa va felicit pe toate pentru intrajutorarea si sustinerea care exista intre voi, si pentru ca zi de zi va faceti timp sa raspundeti intrebarilor adresate de fetele nou-venite. In al doilea rand va citesc de mai bine de 3 luni de zile, dar pana azi nu am avut curajul necesar sa ma adresez voua. Despre mine nu sunt multe de zis, numele meu este Karina, am 17 ani si sunt momentan eleva. In schimb despre alimentatia mea si prostiile pe care le-am facut ca sa slabesc sunt sigura ca sunt multe de spus. Ei bine acum 7 luni de zile am avut o revelatie dar sincer nu stiu care a fost motivul care m-a determinat sa incep sa slabesc.Aveam 65 de kg la 1,59-160, deci clar eram grasa. Toate bune si frumoase, am inceput prin a renunta la paine,paste,cartofi,dulciuri etc si prin a face de 2 ori pe saptamana sport, mai exact tae bo. am reusit in aproximativ 4-5 luni sa scap de 13 kg, fara sa ma infometez, insa pe la sfarsitul lunii iunie,inceputul lunii iulie am decis ca am nevoie de mai mult sport si astfel m-am apucat de sala, de 3-4 ori pe saptamana, de dans,role etc si am inceput treptat sa mananc mai mult fructe si legume, si lactate si sa renunt la carne, am tinut o saptamana si putin si disociata, si mai apoi am trecut la infometare, extrema as putea chiar spune, la sfarsitul lunii iulie, timp de 2 saptamani am ajuns sa mananc numai 200 de calorii pe zi si sa fac cate 4 ore de sport...in toata aceasta luna am scapat de inca 7 kg si astfel am ajuns la greutatea de 45 de kg. problemele nu s-au terminat aici, pe langa faptul ca menstruatia nu mi-a venit de 3 luni, eu am continuat sa fiu obsedata de calorii si de frica sa nu ma ingras faceam sport si mancam putin. intr-un final dupa multe lupte am reusit sa cresc nr caloriilor si sa ajung la 500-600/zi si am decis sa incerc Montignac, dupa ce bineinteles am citit si cartea. Ei bine va marturisesc sincer ca am o problema si sunt constienta de ea, am mare nevoie de sfaturi pentru ca nu stiu ce sa mai fac...nu pot renunta la a face fr mult sport zilnic, sunt dependenta. as vrea sa tin in continuare Montignac, sa mananc sanatos, sa cresc nr caloriilor, dar toate astea fara sa ma ingras...imi este mult mult prea frica:( credeti ca se poate? v-as fi foarte recunoscatoare si profund indatorata daca m-ati putea ajuta cu cateva sfaturi. va multumesc anticipat pt ca va faceti timp sa aruncati un ochi si peste problemele mele.:* p.s.mai ales ca incepe liceul iar eu o sa am fr mult de invatat, 5 meditatii pe saptamana, dat fiind faptul ca imi doresc sa intru la medicina.:( halal medic.

just21 04 sep 2011 20:39:30

Re: Jurnal Karina
 
Buna Karina! Bine ai venit! Tocmai ti`am citit povestea! Seamana atat de bine cu a mea...Exact aceleasi probleme le`am avut si eu ca si tine.Aici vei gasi ajutor si sprijin din partea fetelor!
Ma bucur ca constientizezi ca ai o problema cu alimentatia si te felicit pt ca ai avut curajul sa ceri ajutor la timp.
Parerea mea e ca trebuie sa reintroduci incet si cate putin tot ce ai scos din meniul tau zilnic si sa nu te lasi de sport.Daca iti numarai si caloriile atunci incearca in fiecare saptamana sa cresti nr lor cu cate 50 cal -100cal sa vezi daca te mentii sau te ingrasi.Eu asa am facut dupa perioada mea de infometare pana am ajuns la 1100 cal si nu m`am ingrasat o perioada insa de la medicamente am acumulat 5 kg de care vreau sa scap cat mai repede.Sper ca intr`o luna sa reusesc si sa ma pot concentra si eu pe scoala.
Ceea ce e un adevarat semnal de alarma ca ceva se intampla cu organismul tau este lipsa ciclului.LA mine acest lucru a reprezentat inceputul anorexiei nervoase cu care inca si azi ma lupt.Exact asa am patit si eu..Insa eu am lasat sa treaca 9 luni pana sa merg la doctor.Eu ti`as recomanda sa dai o fuga pana la medic si sa nu lasi ca aceasta problema sa se agraveze pentru ca dupa aceea poate fii in defavoarea ta.Stiu ce greu e sa fii stresata de dieta si de scoala, mai ales ca pt amandoua va fii un an greu.Mult succes!!

p.sSi eu tot la medicina vreau sa dau ..deci e clar ce doctor cu probleme de alimentatie voi fii si eu:(((...

Adina14 04 sep 2011 20:42:30

Re: Jurnal Karina
 
Buna Karina!
Te felicit pentru ca incerci sa remediezi problema cu infometarea; din pacate foarte putine fete constienteaza ca e foarte usor sa cazi dintr-o extrema in alta dar tu cred ca stii cel mai bine acest lucru acum.
Nu trebuie in niciun caz sa ramai la 500-600 de calorii!Minimul dintr-o dieta de slabit este de 1000 de calorii dar tu banuiesc ca vrei deja sa te mentii, deci deja vorbim de 1500-1600 de calorii cel putin.Nu am de gand sa te mint, va fi foarte greu sa ajungi la aceste calorii fara sa continui sa slabesti( poate suna ciudat dar chiar asa este; e foarte posibil sa slabesti in continuare).Pentru inceput, ca sa nu mai fie niciun dubiu ca te vei ingrasa, trebuie sa iti procuri aceste calorii din mancare sanatoasa iar abea apoi, dupa ce ajungi la un nr de calorii considerabil ( sa zicem 1200-1300) poti adauga si alte alimente mai nedietetice.Trebuie sa incepi prin a adauga cate 50-70 de calorii pe saptamana.Ai foarte mare nevoie de minimul acela de 1000 de calorii pentru functionarea intregului organism caci altfel multe dintre functiile pe care acesta trebuie sa le indeplineasca nu sunt efectuate si astfel apar probleme de sanatate.Nici nu intra in discutie sa iti torturezi corpul in continuare asa!Acum spune-mi ce mananci de obicei.
Referitor la sport, recomandat este sa lasam o zi de pauza pe saptamana.Orice antrenament ce dureaza mai mult de 1-2 ore pe zi suprasolicita corpul deja.Trebuie sa reduci nr orelor de sport.Daca la calorii cresti, atunci la minutele de sport scazi.Saptamana aceasta faci sa zicem doar 3 ore si jumatate, apoi cealalta doar 3 ore si uite asa pana ajungi la maxim o ora si jumatate de sport pe zi.
Nu te descuraja; ai intr-adevar mult de munca dar totul este posibil!Ai slabit atatea kg dar acum trebuie sa inveti cu adevarat ce inseamna alimentatia sanatoasa ca sa te poti mentine.Uite, slabutele iti vor fi alaturi >:D<

Adina14 04 sep 2011 20:46:45

Re: Jurnal Karina
 
Revin cu mai multe completari.Cu sportul este foarte important sa reduci treptat ca sa nu te ingrasi insa trebuie sa o faci.4 ore sunt deja foarte multe.Poti citi mai multe despre efectele excesului de sport aici--> http://forum.slabute.ro/sport/excesu...care-6289.html :)

Alexik 05 sep 2011 17:19:17

Re: Jurnal Karina
 
Buna..ti-au zis fetele ce ti-as fi zis eu:P
Cum e ? ai inceput sa le urmezi sfatul>?

mkarina 05 sep 2011 18:05:38

Re: Jurnal Karina
 
multumesc tuturor pt sfaturi!>:D< stiu ca excesul de sport dauneaza...si incerc sa maresc nr caloriilor...chiar incerc:(

just21 06 sep 2011 15:26:35

Re: Jurnal Karina
 
Buna Karina! Cum iti mai merge cu alimentatia?>:D<Ce noutati ai pt noi?

mkarina 06 sep 2011 23:47:34

Re: Jurnal Karina
 
Buna! imi cer scuze ca nu am mai spus nimic in jurnal, insa sunt destul de ocupata zilele astea, mai ales ca incepe liceul:-s.pai momentan ma aflu inca in jurul a 600 de calorii pe zi, ma invart acolo, mai stau 2-3 zile asa si apoi o sa incerc sa cresc la 700...sper sa si reusesc cu bine, vad ca pana acum nu m-am ingrasat deloc:D ceea ce pt mine e un lucru extraordinar...:x
sper macar pana incep meditatiile si liceul serios sa ajung undeva in jurul a 1000 de calorii, problema mea insa este alta..sportul...nu o sa mai am timp sa-l practic decat de maxim 3 ori pe saptamana..si asta ma ingrozeste, pt ca eu fac sport mult, mai ales acum de cand cresc nr caloriilor, tocmai ca sa nu ma ingras...

onycka 07 sep 2011 00:23:03

Re: Jurnal Karina
 
Buna!sigur vei reusi cu bine sa ajungi si la 1000 kcal pt inceput.eu nu stiu cum rezistai sa faci atata sport mancand asa putin.in locul tau cred ca lesinam in fiecare zi.este bine ca ai constientizat ca nu e bine ceea ce faci si incerci sa vii de drumul cel bun.nu-ti face griji in privinta ingrasatului ca daca ai in jur de 1200-1300 kcal pe zi si mai faci si sport nu te ingrasi.eu pap in jur de 1200 si fac sport cam de 3-4-max 5x pe saptamana si slabesc.succes in continuare!>:D<

Adina14 07 sep 2011 07:04:20

Re: Jurnal Karina
 
Karina, recomandat este sa facem sport de 3-4 ori pe saptamana cate 30 min ;) Si nu te ingrijora fiindca nu ai sa te ingrasi >:D< Suntem alaturi de tine si o sa punem noi kg pe fuga dar pebtru asta trebuie sa fii tu in primul rand sanatoasa!


Ora este GMT +2. Ora este acum 17:10:58.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO