forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal kaylla (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-kaylla-3884.html)

kaylla 20 mai 2010 11:37:25

Jurnal kaylla
 
buna tuturor! am 21 de ani, 1 65 si 71 kg :(.
am tinut cateva regimuri de slabit, nimic de zis, au dat rezultate dar.... doar pe moment:((! cum anume as putea sa fac? ce ma sfatuiti? am hotarat sa ma apuc de dieta scarsdale, credeti ca e o idee buna?
sunt zodia gemeni, adica ma demotivez repede daca nu vad si ceva rezultate! va rog ajutati-ma!
precizez faptul ca pana pe la 12 ani eram subnutrita desi mancam exagerat de mult. dupa o perioada de tratament am inceput sa ma ingras exagerat de repede,daca mancam un covrig imediat luam in greutate ajunsesem pe la 90 kg. dupa am inceput sa slabesc si in vreo 3 ani am ajuns la 70. am tinut regim si am ajuns pe la 58 de kg dar la inceputul acestui an am inceput sa ma ingras iar. cred ca e si pe sistem nervos. ce ma sfatuiti?:-s

andra_aly 20 mai 2010 11:58:23

Re: jurnal kaylla
 
Citat:

Anterior postat de kaylla (Post 194190)
buna tuturor! am 21 de ani, 1 65 si 71 kg :(.
am tinut cateva regimuri de slabit, nimic de zis, au dat rezultate dar.... doar pe moment:((! cum anume as putea sa fac? ce ma sfatuiti? am hotarat sa ma apuc de dieta scarsdale, credeti ca e o idee buna?
sunt zodia gemeni, adica ma demotivez repede daca nu vad si ceva rezultate! va rog ajutati-ma!
precizez faptul ca pana pe la 12 ani eram subnutrita desi mancam exagerat de mult. dupa o perioada de tratament am inceput sa ma ingras exagerat de repede,daca mancam un covrig imediat luam in greutate ajunsesem pe la 90 kg. dupa am inceput sa slabesc si in vreo 3 ani am ajuns la 70. am tinut regim si am ajuns pe la 58 de kg dar la inceputul acestui an am inceput sa ma ingras iar. cred ca e si pe sistem nervos. ce ma sfatuiti?:-s

Buna kaylla si bine ai venit. sfatul meu este sa gasesti o dieta pe placul tau care sa nu te streseze prea tare. ti-as recomanda un stil de viata sanatos si sport:) metoda cea mai simpla pentru a slabi si cea mai sanatoasa:)
ai invatat ca dietele minune de scurta durata nu fac altceva decat sa te amageasca rezultate doar pe moment. ai testat chiar tu chestia asta. asa ca ai mare rabdare, ambitie, si de data asta sigur ei reusi. noi suntem alaturi de tine>:D<
zici ce mananci pe sistem neros? pai nu iti mai fa si tu atatia nervi, ca nu sunt buni:-s
fi mai calma;) si daca te enervezi incearca sa nu iti versi amarul pe mancare. poti sa incerci sa te descarci prin sport;)
mult succes>:D<

LicuriciColorat 20 mai 2010 15:27:24

Re: Jurnal kaylla
 
Buna Kaylla>:D<bine ai venit
in primul rand,o dieta e pe termen lung,pt a slabii si a te mentine trebuie sa papi sanatos:legume,fructe,carne slaba,lactate si cereale,fara grasimi rele,prajeli,dulciuri si ducuri chiar si la mentinere,pt inceput sa papi undeva intre 1200-1300calorii ca apoi sa ai de unde scadea.Neaparat 3 mese si 2 gustari pe zi.2l apa/zi
Da-ne un exemplu de meniu,cam ce papi tu intr-o zi.Ai putea sa te documentezi de aici de pe site,cum e cu dietele,sa alegi una care se potriveste caracterului,orarului si preferintelor tale.Nu uita ca sportul ajuta foarte mult,slabesti mai repede,pielea e mai ferma,muschii se 'aseaza' atfel,ai un tonus mai bun.
Mult succes:)

skinny minny 21 mai 2010 05:11:15

Re: Jurnal kaylla
 
Salut si bine ai venit :)

Te sfatuiesc si eu sa cauti o dieta care se potriveste cu stilul tau de viata si bineinteles cu organismul tau :) Ai aici pe forum foarte multe exemple de diete si nu numai
Pe langa asta iti spun, daca tu crezi ca este si pe baza nervoasa sau de stres, ar trebui sa vezi care este problema acolo.
Si eu am luat in greutate din cauza unei mari schimbari care mi-a dat tot peste cap de la organism pana la modul de a trai, dar daca reusesti macar sa vezi care e problema ai sa vezi ca va fi mai usor:)

Multa bafta in continuare:D

kaylla 21 mai 2010 11:16:24

Re: Jurnal kaylla
 
spre exemplu ieri dimineatza am abut cafeaua, am papat un iaurt natural, la pranz am papat pipotele cu orez, iar seara am papat o para si o piersica!
astazi de dimineatza am baut cafeaua si am baut un iaurt! la pranz voi face 2 oua fierte cu branzica de vaci degresata iar diseara cred ca tot niste fructe! ma tot gandesc sa ma apuc de scarsdale dar acum cu elenele nu cred ca pot. asa ca m-am gandit sa incep de maine sau luni! sa vedem ce se anunta in week-end. ce parere aveti?
ps. vreau sa ajung la vreo 60 d kg sau mai putin in decursul a vreo 8 luni cred! trebuie sa stabilim exact data nuntii!:) si va anunt eu!

jolye79 21 mai 2010 12:02:43

Re: Jurnal kaylla
 
Bine ai venit printre noi.
Parerea mea e ca mananci cam putin. Asta ar fi un motiv pentru care nu slabesti cum trebuie. Adica...te ingrasi la loc. Ti-a spus si LicuriciColorat ieri ca trebuie sa ai trei mese pe zi si doua gustari totalizand 1300 calorii/zi. Ce ai scris tu ca papi zilnic...cu indulgenta zic ca ajung pe la 500-600 de calorii.
In al doilea rand, fructele nu trebuie sa constituie o masa principala. Ele pot fi incluse la una din cele doua gustari (care tie iti lipsesc cu desavarsire...). Incearca sa-ti reorganizezi meniul, manaca mai bine la micul dejun, ia doua gustari usoare intre mese, iar seara mananca ceva lejer : legume + proteine(carne, oua sau branza).
Evita cartofii, orezul, painea, de dulciuri si sucuri (chiar si cele facute in casa) nu mai vorbesc...
Daca continui cum ai scris mai sus ma tem ca ce vei pierde acum, se va intoarce dublu...

ianna 21 mai 2010 14:21:26

Re: Jurnal kaylla
 
Citat:

Anterior postat de kaylla (Post 194190)
buna tuturor! am 21 de ani, 1 65 si 71 kg :(.
am tinut cateva regimuri de slabit, nimic de zis, au dat rezultate dar.... doar pe moment:((! cum anume as putea sa fac? ce ma sfatuiti? am hotarat sa ma apuc de dieta scarsdale, credeti ca e o idee buna?
sunt zodia gemeni, adica ma demotivez repede daca nu vad si ceva rezultate! va rog ajutati-ma!
precizez faptul ca pana pe la 12 ani eram subnutrita desi mancam exagerat de mult. dupa o perioada de tratament am inceput sa ma ingras exagerat de repede,daca mancam un covrig imediat luam in greutate ajunsesem pe la 90 kg. dupa am inceput sa slabesc si in vreo 3 ani am ajuns la 70. am tinut regim si am ajuns pe la 58 de kg dar la inceputul acestui an am inceput sa ma ingras iar. cred ca e si pe sistem nervos. ce ma sfatuiti?:-s


Bine ai venit printre noi>:D<

parerea mea e ca ai oscilatii ptr ca nu realizezi ca o data ajunsa la kilo dorite ele nu raman asa pe veci daca nu ai grija mai departe ce papi. Nu zic ca viata va fi o dieta continua insa trebuie sa inveti sa ai o alimentatie sanatoasa si sa iti inveti organismul de la ce "depune" si in cata masura...un mers pe jos sau cateva sedinte de sport poti scapa de acea depunere.

uite aici mai multe despre dieta aleasa: Dieta Scarsdale

LicuriciColorat 22 mai 2010 15:19:39

Re: Jurnal kaylla
 
Hello Kaylla:)
ce mai faci?
cum merge cu dieta?

Slabuta 24 mai 2010 11:11:25

Re: Jurnal kaylla
 
Kaylla mai tii scarsdale? :)

Hai sa ne spui cum stai la cantar :)

kaylla 28 mai 2010 10:38:40

Re: Jurnal kaylla
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 198460)
Kaylla mai tii scarsdale? :)

Hai sa ne spui cum stai la cantar :)

deci ca sa o iau cu inceputul! de constantin si elena am fost pe la oameni in vizita si am papat si putin tort:(, nu m-am putut abtine:-s.
dar de luni am inceput sa fac o dieta dupa posibilitatile mele, mai corect spus o dieta pe care sa o pot tine!!! eu inainte papam foarte multa paine si dulciuri in ultima vreme asa ca am hotarat sa renunt la paine definitiv dar in schimb dimineata la cafea mai pap un biscuit, o turta dulce, in fine ati inteles voi. apoi mai pap branzica, ou sau ceva care sa-mi tina de foame. sunt c-am rea de foame dimineata. cafeaua si un dulce este prima mea gustare si micul dejun. la pranz pap fie ou fiert, carne la gratar, branzica, ce mai am prin casa.
seara depinde de strea mea de spirit. mai pap o salata sau ceva usor asta daca nu ajung prea tarziu acasa.
mai prost stau la capitolul gustari pt ca nu prea pot manca 2 gustari, lipsa timpului:-s, dar macar una tot pap. m-am cantarit in dimineata asta si am vazut ca am 69 de kg!
sper sa reusesc sa mai scad!!!
ps.:din cand in cand mai dau gres si mai pap si mancare gatita, prajeli si de astea cu mult calorii:-s, ma consolez macar ca pap la pranz :(. ce parere aveti?:-s si am inceput sa fac si putin sport!


Ora este GMT +2. Ora este acum 05:10:03.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO