Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Jurnal "Krissandra"

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
 
 
Opţiuni subiect
  #11 (permalink)  
Vechi 09 apr 2011, 21:25:26
krissandra's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 05 apr 2011
Locaţie: Moldova, Moldova
Vârsta: 35
Date: 164cm, 71.5kg
Mesaje: 42
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal "Krissandra"

Buna , Cris!
am sa incerc sa maninc fara piine de miine, voi face eforturi mari (nu prea pot minca fara piine), de la aia neagra nu imi e bine, iar integrala cum zici tu...nush unde sa gasesc, k nici o piine nu are ambalaj pe care sa scrie.
Conopida si tot felul de legume de astea, spanac, broccoli etc.etc. nu gasesc la mine in orasel poate doar assorti de legume congelate, or fi bune?

pe miine imi planific o omleta cu brinza de vaci, pe la prinz niste salata de varza de pekin, cu rosii, ardei, morcov. pe linga niste carnita (dintr-o pulpa) iar pe la cina...niste orez o fi bun?

multumesc, sa ai si tu un weekend placut!
krissandra, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
krissandra, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1688 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1171 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #12 (permalink)  
Vechi 09 apr 2011, 21:59:06
CrisetenO's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 16 sep 2010
Locaţie: Darmstadt, Germania
Vârsta: 38
Date: 161.5cm, 54.0kg
Mesaje: 876
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 45 ori in 26 mesaje
Implicit Re: Jurnal "Krissandra"

Citat:
Anterior postat de krissandra Vezi mesajul
Buna , Cris!
am sa incerc sa maninc fara piine de miine, voi face eforturi mari (nu prea pot minca fara piine), de la aia neagra nu imi e bine, iar integrala cum zici tu...nush unde sa gasesc, k nici o piine nu are ambalaj pe care sa scrie.
Conopida si tot felul de legume de astea, spanac, broccoli etc.etc. nu gasesc la mine in orasel poate doar assorti de legume congelate, or fi bune?

pe miine imi planific o omleta cu brinza de vaci, pe la prinz niste salata de varza de pekin, cu rosii, ardei, morcov. pe linga niste carnita (dintr-o pulpa) iar pe la cina...niste orez o fi bun?

multumesc, sa ai si tu un weekend placut!
Kris, incearca incet si cu rabdare, sunt sigura ca poti sa ajungi la o nutritie sanatoasa si in oraselul tau! Painea integrala e paine neagra, de graham, etc. De ce zici ca nu ti-e bine de la ea? Ai avut probleme cu digestia ei? Incearca sa inlocuiesti painea cu felii de ardei (poti face tartine pe ardei, de exemplu). Poti lua si legume congelate... dar ce legume gasesti tu proaspete pe acolo pe la tine? poate iti gasim si retete mai apropiate cu ce gasesti pe acolo.

Suna bine omleta -- desi mai bine faci omleta cu ceapa, ardei, (legume) de dimineata, Muta orezul la pranz: carbohidratii se mananca devreme. Iar seara, poti face o salata cu frunze de salata, rosii, castraveti, ardei si telemea sau branza de vaci sau urda.

Ce zici, suna bine?

Cu mult drag,
Cristina
__________________
Reteta mea preferata din post: http://concurs.slabute.ro/reteta-pre...CrisetenO.html

Jurnalul meu: E greu sa te opresti din slabit... http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...teno-6331.html
CrisetenO, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1862 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1345 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #13 (permalink)  
Vechi 09 apr 2011, 22:44:26
krissandra's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 05 apr 2011
Locaţie: Moldova, Moldova
Vârsta: 35
Date: 164cm, 71.5kg
Mesaje: 42
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal "Krissandra"

suna bine, desigur...
imi esti foarte mult de ajutor.... iti multumesc mult...

ce legume gasesc? : deci, rosii, varza (alba, rosie, de pekin), castraveti, ardei grasi, ardei simpli, morcovi, dovlecei, vinete, telina,sfecla rosie, mazare...cam astea..

da, cu piinea neagra , nush cum sa-ti explic, daca o maninc simt asa o arsura usoara pe git. ultima oara cind am mincat piine neagra a fost vreo citiva ani in urma...acum imi e oarecum frica sa o maninc...nush.. poate totusi sa incerc intr-o zi...sa vad..poate nu mai acuz arsura de aia...
am sa-mi iau piine neagra, sa vad care o fi consecintele..

iar cu meniul pe care l-ai recomandat pe miine... inca o data multumesc de rabdare
krissandra, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
krissandra, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1688 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1171 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #14 (permalink)  
Vechi 09 apr 2011, 23:20:33
CrisetenO's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 16 sep 2010
Locaţie: Darmstadt, Germania
Vârsta: 38
Date: 161.5cm, 54.0kg
Mesaje: 876
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 45 ori in 26 mesaje
Implicit Re: Jurnal "Krissandra"

Draga Kris,

Cu mare placere trec pe la tine prin casuta sa-mi dau parerea. Nu pretind ca-s cine stie ce priceputa, ca sunt pe aici multe fete mai experimentate, dar zic si eu ca doua minti sunt mai bune ca una.

Nu stati prea rau cu legumele, vad eu. Imi imaginez ca aveti si ceapa, usturoi, praz, patrunjel radacina, poate pastarnac si loboda? Uite ce iti sugerez ca si feluri de mancare cu legume.

1. Ghiveciul de legume: vezi ca am pus undeva o reteta de ghiveci fara cartofi, pe care sigur poti sa-l faci din ardei grasi, morcovi, vinete, dovlecei, ceapa, rosii si bulion. O portie de ghiveci umple bine si sunt sigura ca nu vei simti lipsa cartofilor.

2. Mancarica de varza (eventual poti pune aici si carne de vita slaba): iei cam 1/2 litru de zeama de supa (eu pun bulion de ciuperci), pui cam 1/2 lg. ulei intr-o oala smaltuita, pui o ceapa si doi catei de usturoi la calit, amesteci bine, apoi adaugi supa si treptat varza facuta in fasiute subtiri. Adaugi sare si piper dupa gust, si ai grija sa nu ti se prinda pe fund (daca mai e nevoie de apa, mai adaugi). O pui la fiert pana se face moale varza si eventual servesti si cu putin iaurt deasupra.

3. Mancarica de mazare -- atentie, e o mancare cu mai multe kcal si carbohidrati, deci de preferinta moderezi si tu portiile. Eu fac mazarea la microunde sau fiarta in putina apa, la care adaug putin bulion, niste foi de dafin, sare si piper.

4. Ciorba de legume -- iei cam 150 g telina (radacina), 50-100 g patrunjel radacina, 100 g pastarnac, 400 g morcovi, 1/2 radacina praz, eventual loboda. Toci legumele sa fie in bucatele mici, le pui la fiert, la sfarsit adaugi bors si loboda. Sa vezi ce bun iese.

5. Legume la gratar: iei dovlecei, rosii si vinete, le tai in felii mai mari (dar nu groase). Pregatesti un vas de Jena cu putina margarina si pesmet, adaugi legumele sa stea in picioare, sprijinite unele pe altele, deasupra pui putin pesmet, si pui la cuptor totul la 165-175 grade pana scade apa. Servesti eventual cu iaurt (atentie, pune cat mai putin pesmet!).

Cu mult drag,

Cristina
__________________
Reteta mea preferata din post: http://concurs.slabute.ro/reteta-pre...CrisetenO.html

Jurnalul meu: E greu sa te opresti din slabit... http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...teno-6331.html
CrisetenO, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1862 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1345 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #15 (permalink)  
Vechi 10 apr 2011, 20:40:31
krissandra's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 05 apr 2011
Locaţie: Moldova, Moldova
Vârsta: 35
Date: 164cm, 71.5kg
Mesaje: 42
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal "Krissandra"

CALORII INGERATE
Micul dejun, ora 11:00
Omleta a la Savu_Oana2007, 90g - 179 calorii, 10.7 proteine, 13.8 grasimi, 342.6 colesterol, 3.2 carbohidrati, 1 fibre, 0.7 sodiu, 0.5 zahar
Chefir 1% grasime, Alba, 300ml - 109 calorii, 9 proteine, 3 grasimi, 0 colesterol, 11.4 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar

Prânz, ora 13:15
Coltunasi cu branza, 350g - 494 calorii, 31.2 proteine, 15.8 grasimi, 0 colesterol, 62.7 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 7 zahar
Ceai negru, 300ml - 3 calorii, 0 proteine, 0.9 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 9 sodiu, 0 zahar

Gustare 2, ora 16:00
Mar verde, 220g - 113 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 27.9 carbohidrati, 2.9 fibre, 0 sodiu, 0 zahar

Cina, ora 19:30
Salata verde cu rosii si putin ulei, 250g - 121 calorii, 2.8 proteine, 9.3 grasimi, 0 colesterol, 9 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar

Gustare 3, ora 20:20
Cafea preparata, Jacobs Kronung cu Alintaroma, Jacobs, 100ml - 2 calorii, 0.2 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0.3 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0.3 zahar
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 1021 calorii, (mic)53.9 proteine, (mult)42.8 grasimi, 342.6 colesterol, (mic)114.5 carbohidrati, 3.9 fibre, 9.7 sodiu, 7.8 zahar

ACTIVITATI FIZICE
Activitati casnice, 60min - 187 calorii
Mers 3.5 mile/ora (5.6 km/h), pas vioi, 30min - 84 calorii
Metabolism bazal - 1356 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 1627 calorii
krissandra, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
krissandra, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1688 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1171 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #16 (permalink)  
Vechi 11 apr 2011, 10:29:37
krissandra's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 05 apr 2011
Locaţie: Moldova, Moldova
Vârsta: 35
Date: 164cm, 71.5kg
Mesaje: 42
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal "Krissandra"

Buna, fetelor!

Va rog frumos, ajutati-ma cu niste retete de bucate de post....vreau sa tin post saptmiina asta, insa nush ce s-a pregatesc, tinind cont de faptul k sunt oarecum la dieta...

Va multumesc frumos si sa aveti o zi frumoasa!

Kriss
krissandra, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
krissandra, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1688 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1171 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #17 (permalink)  
Vechi 11 apr 2011, 10:51:55
CrisetenO's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 16 sep 2010
Locaţie: Darmstadt, Germania
Vârsta: 38
Date: 161.5cm, 54.0kg
Mesaje: 876
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 45 ori in 26 mesaje
Implicit Re: Jurnal "Krissandra"

Salut Kris,

In primul rand, postul e o stare de spirit, nu trebuie sa fie ceva mecanic si de tipic. Incearca deci sa nu te gandesti la mancare: mananci ca sa existi, dar nu altceva. Postul se tine in general inclusiv fara ulei, deci ceea ce mananci e uscat (paine) sau fiert. Margarina e si ea ulei. Insa cred ca la varsta ta, si cu binecuvantarea duhovnicului tau, poti manca si putina margarina pe paine, zacusca, sau pate vegetal. O alta combinatie buna e painea cu putina miere sau cu gem (fara zahar).

Retete:

* Ghiveci. Daca dai search pe forum dupa "Ghiveci", ai sa gasesti o gramada de retete. Vezi ca avem si un intreg capitol de retete de post pe care le poti incerca. Am pus si o reteta de ghiveci fara cartofi, care e chiar si mai dietetica. Ghiveciul e usor de facut chiar si fara ulei: pui la foc legumele taiat destul de marunt si astepti sa lase putina apa, apoi le fierbi bine de tot si la sfarsit le lasi sa scada. Poti pune orice fel de legume, numai sa se "impace" la gust. E bine sa nu pui linte, fasole, naut, porumb, mazare.

* Mancarica de legume gen fasole, naut, linte, mazare. Aici de obicei pui decuseara o oala de boabe in apa, iar a doua zi le scoti din apa, le pui intr-o oala noua cu apa, le fierbi, apoi le amesteci intr-o tigaie mai mare, fara ulei, cu putin sos de rosii.

* Mamaliga, grau fiert: amandoua sunt bune, dar cu masura. La mamaliga pui mai putin malai (iese mai putin groasa), si o poti manca langa ghiveci, ciuperci la gratar cu ceapa, etc. E bine la dieta sa nu pui o mancare de asta seara si nici mai mult de o data la 2 zile.

* Vinete sau/si dovlecei umpluti cu ciuperci (gasesti retete pe forum). Daca retetele au branza, scoti branza, daca au oua, scoti oul, si in locul oului pui asa: 1 lg. seminte de in macinate in 3 lg. apa, amestecate pana se mai leaga. Sau eventual pui un pic de faina -- nu prea mult.

* legume la cuptor: pui pe tava de la cuptor sau intr-un vas de Jena pregatit cu putin ulei si pesmet legume in straturi (legumele trebuie inmuiate un pic la aburi, sau fierte nitel in prealabil), pui sare si piper si lasi la cuptor sa se faca.

* in sfarsit, e bine sa incerci sa nu mananci dulce cu masura.

Si roaga-te. Din experienta mea, rugaciunea te ajuta foarte mult, iti da curaj si aripi in viata. Mergi si vorbeste cu parintele tau duhovnic, incearca sa primesti atmosfera postului mai mult decat retetele culinare. Fii chiar si mai buna cu oamenii din jurul tau, intelege-i si iubeste-i. Iti recomand o carte foarte buna despre post, scrisa de A. Schmemann (gasesti varianta romaneasca pe internet daca dai search dupa A. Schmemann Postul Mare).

Cu mult drag,
Cristina

PS: Post Usor!
__________________
Reteta mea preferata din post: http://concurs.slabute.ro/reteta-pre...CrisetenO.html

Jurnalul meu: E greu sa te opresti din slabit... http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...teno-6331.html
CrisetenO, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1862 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1345 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #18 (permalink)  
Vechi 11 apr 2011, 19:29:35
krissandra's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 05 apr 2011
Locaţie: Moldova, Moldova
Vârsta: 35
Date: 164cm, 71.5kg
Mesaje: 42
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal "Krissandra"

azi am dat in bara cu meniul meu, nush unde mi-a fost capu`...am mincat prea putin, de dimineata dupa ce am mincat marul si portocala am uitat sa maninc dejunul propriu zis, si seara am bagat o crenvursca de soia...

he-he, si de miine ma apuc de tae-bo... vad k multe fete il adora...si k se vad rezultate frumoase..

si tot miine voi implini o saptamiina de cind sunt aici cu gindu` sa slabesc, am sa ma urc pe cintar sa vad ce-mi arata...

CALORII INGERATE
Micul dejun, ora 08:30
Mar verde, 200g - 102 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 25.4 carbohidrati, 2.6 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Portocale, 168g - 79 calorii, 1.5 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 19.7 carbohidrati, 4 fibre, 0 sodiu, 15.8 zahar

Gustare 1, ora 10:50
Paine neagra obisnuita, 18g - 40 calorii, 1.5 proteine, 0.4 grasimi, 0 colesterol, 8 carbohidrati, 0.6 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Branza de vaci, 28g - 59 calorii, 5 proteine, 3.4 grasimi, 0 colesterol, 1 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar

Prânz, ora 11:35
Vinete la gratar, 22g - 18 calorii, 0.2 proteine, 1.5 grasimi, 0 colesterol, 1 carbohidrati, 0.6 fibre, 0 sodiu, 0.4 zahar
Paine neagra obisnuita, 30g - 66 calorii, 2.6 proteine, 0.6 grasimi, 0 colesterol, 13.3 carbohidrati, 1.1 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Legume la cuptor, 106g - 67 calorii, 2.4 proteine, 1.5 grasimi, 0 colesterol, 11 carbohidrati, 4.8 fibre, 1060 sodiu, 3.6 zahar

Cina, ora 20:15
Crenvursti vegetarian din soia, Basarabia-Nord, 88g - 212 calorii, 7.9 proteine, 19.4 grasimi, 0 colesterol, 1.3 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Paine neagra obisnuita, 30g - 66 calorii, 2.6 proteine, 0.6 grasimi, 0 colesterol, 13.3 carbohidrati, 1.1 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Salata de vara, mayya, 150g - 45 calorii, 1.2 proteine, 1.8 grasimi, 0 colesterol, 6.3 carbohidrati, 1.4 fibre, 3.2 sodiu, 3.8 zahar
Cafea, 300ml - 3 calorii, 0.3 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 6 sodiu, 0 zahar
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 757 calorii, (mic)25.2 proteine, (mult)29.2 grasimi, 0 colesterol, (mult)100.3 carbohidrati, 16.2 fibre, 1069.2 sodiu, 23.6 zahar

ACTIVITATI FIZICE
Metabolism bazal - 1356 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 1356 calorii
krissandra, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
krissandra, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1688 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1171 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de krissandra; 11 apr 2011 at 19:31:53.
  #19 (permalink)  
Vechi 12 apr 2011, 08:46:17
krissandra's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 05 apr 2011
Locaţie: Moldova, Moldova
Vârsta: 35
Date: 164cm, 71.5kg
Mesaje: 42
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal "Krissandra"

cintaru` meu cred k are ceva... imi arata -5 kg, fata de saptamiina trecuta o_O , insa daca ma uit la corpu` meu, nu vad nici o schimbare..
krissandra, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
krissandra, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1688 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1171 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #20 (permalink)  
Vechi 12 apr 2011, 19:22:32
krissandra's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 05 apr 2011
Locaţie: Moldova, Moldova
Vârsta: 35
Date: 164cm, 71.5kg
Mesaje: 42
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal "Krissandra"

CALORII INGERATE
Micul dejun, ora 08:40
Fulgi de cereale (hrisca, mei, orez), 100g - 348 calorii, 12.5 proteine, 7 grasimi, 0 colesterol, 58.7 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Ceai negru, 100ml - 1 calorii, 0 proteine, 0.3 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 3 sodiu, 0 zahar

Gustare 1, ora 12:00
Curmale uscate, 20g - 55 calorii, 0.3 proteine, 0.1 grasimi, 0 colesterol, 14.7 carbohidrati, 2.9 fibre, 0.4 sodiu, 0 zahar

Prânz, ora 13:00
Supa crema de mazare, 184ml - 40 calorii, 3.3 proteine, 0.6 grasimi, 0 colesterol, 3.3 carbohidrati, 0.4 fibre, 184 sodiu, 3.9 zahar
Paine neagra obisnuita, 14g - 31 calorii, 1.2 proteine, 0.3 grasimi, 0 colesterol, 6.2 carbohidrati, 0.5 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Castraveti murati in saramura, 70g - 9 calorii, 0.7 proteine, 0.1 grasimi, 0 colesterol, 2.1 carbohidrati, 0.7 fibre, 0 sodiu, 0 zahar

Gustare 2, ora 15:55
Apa plata, 1200ml - 0 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Curmale uscate, 20g - 55 calorii, 0.3 proteine, 0.1 grasimi, 0 colesterol, 14.7 carbohidrati, 2.9 fibre, 0.4 sodiu, 0 zahar

Cina, ora 18:15
Cartofi fierti, fara sare, 200g - 172 calorii, 3.4 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 40 carbohidrati, 3.6 fibre, 0 sodiu, 1.8 zahar
Paine neagra obisnuita, 15g - 33 calorii, 1.3 proteine, 0.3 grasimi, 0 colesterol, 6.6 carbohidrati, 0.5 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Castraveti murati in saramura, 50g - 6 calorii, 0.5 proteine, 0.1 grasimi, 0 colesterol, 1.5 carbohidrati, 0.5 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Ceapa verde, 5g - 2 calorii, 0.1 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0.3 carbohidrati, 0.2 fibre, 0 sodiu, 0.1 zahar
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 752 calorii, (mic)23.6 proteine, (mic)8.9 grasimi, 0 colesterol, (mult)148.1 carbohidrati, 12.2 fibre, 187.8 sodiu, 5.8 zahar

ACTIVITATI FIZICE
Activitati casnice, 30min - 94 calorii
Tae-Bo, 20min - 179 calorii
Metabolism bazal - 1356 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 1629 calorii
krissandra, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
krissandra, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1688 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1171 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
 

Informatii despre slabit
burtica, colac, dieta hipocalorica, greutate, jurnal, kilograme, sanatos, slabit


Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
"Mesajele tale" si "Subiectele tale" din forum vadmin Sectiunea - Slabute FORUM 1 20 iul 2010 18:35:19
Ras_cristalin-"… dragostea mi-a dat linistea interioara ca sa incep "renovarea" exteriorului" Slabuta De vorba cu slabutele... 5 24 iun 2010 10:41:29
Jurnal "Doru" - Cum ma ingras sanatos doru Jurnale 15 07 apr 2010 09:02:47
Ajutati-ma sa fiu slabuta :) Jurnal "dienusha" dienusha Arhiva jurnale slabit 890 18 ian 2010 13:20:40
Nu merge butonul de "stergere" si "modifica" nicol30 Calculator Nutritional 11 20 aug 2009 14:23:49

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole