forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal kysa - Yo-Yo-offff , am obosit de atita dieta (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-kysa-yo-yo-offff-obosit-atita-dieta-9618.html)

kysa 06 iul 2011 13:43:36

Jurnal kysa - Yo-Yo-offff , am obosit de atita dieta
 
Salutare slabutelor !
Sunt noua in rindul vostru, dar nu si in rindul celor ce tin diete de cind se stiu.
Sunt vreo 12 ani de cind am inceput cruciada inpotriva kilogramelor in plus.
Am avut si succese, dar nimic pe termen indelungat. Am ajuns sa-l cunosc indeaproape pe domnul " Yo-Yo".
Satula de atita dute-vino,am hotarit sa abordez altfel problema. Am innaintea mea un an in care trebuie sa duc la final planul propus :sa ajung la 62 kilograme pe care sa le pot mentine pe termen lung, tonus musculalr, si autoacceptare. Cea de pe urma e partea grea . Orice problema fizica are intodeauna o cauza psihica, asa ca anul acesta doresc sa ma cunosc,accept si iubesc, intr-un final. Sau cel putin asta sper.

Sunt ovo-lacto-vegetariana, si din cind in cind (o data pe luna ) imi permit sa gust carne de peste (somon). Daca la capitolul mincat sanatos stau bine, in departamentul portii dau gres des. As vrea sa repar asta !

Odata cu inceperea acestui jurmal am stabilit ceva reguli de comportament.Eu am opsesia asta cu regulile :D. So:
1. Zero zahar. Dulce doar sub forma de fructe. Exceptia ( ca sa nu innebunesc ) o fac duminica unde aleg ceva bun-bun in limita a 300 kcal.
2. Fara piine. Cu exceptia celei de secara, maxim 2 felii zilnic.
3. 20 minute de sport zilnic.

Imi doresc caacest jurnal sa ma ajute sa inteleg greselile pe care le fac si cu ajutorul vostru, slabutelor, sa reusesc sa am silueta echilibrata pe care o doresc.

Orice dieta pe care am tinut-o vreodata a fost aspru criticata. Ma bucur sa gasesc o comunitate care sa inteleaga dorinta mea de "slabuta".

Multumesc fetelor pentru toate retetele si sfaturile utile pe care le-am descoperit aici. Si va doresc ca fiecare din voi sa atinga greutatea dorita.

Va pupz. Kysa.

happygirldiana 06 iul 2011 13:50:29

Re: Jurnal kysa - Yo-Yo-offff , am obosit de atita dieta
 
Citat:

Anterior postat de kysa (Post 712980)
Salutare slabutelor !
Sunt noua in rindul vostru, dar nu si in rindul celor ce tin diete de cind se stiu.
Sunt vreo 12 ani de cind am inceput cruciada inpotriva kilogramelor in plus.
Am avut si succese, dar nimic pe termen indelungat. Am ajuns sa-l cunosc indeaproape pe domnul " Yo-Yo".
Satula de atita dute-vino,am hotarit sa abordez altfel problema. Am innaintea mea un an in care trebuie sa duc la final planul propus :sa ajung la 62 kilograme pe care sa le pot mentine pe termen lung, tonus musculalr, si autoacceptare. Cea de pe urma e partea grea . Orice problema fizica are intodeauna o cauza psihica, asa ca anul acesta doresc sa ma cunosc,accept si iubesc, intr-un final. Sau cel putin asta sper.

Sunt ovo-lacto-vegetariana, si din cind in cind (o data pe luna ) imi permit sa gust carne de peste (somon). Daca la capitolul mincat sanatos stau bine, in departamentul portii dau gres des. As vrea sa repar asta !

Odata cu inceperea acestui jurmal am stabilit ceva reguli de comportament.Eu am opsesia asta cu regulile :D. So:
1. Zero zahar. Dulce doar sub forma de fructe. Exceptia ( ca sa nu innebunesc ) o fac duminica unde aleg ceva bun-bun in limita a 300 kcal.
2. Fara piine. Cu exceptia celei de secara, maxim 2 felii zilnic.
3. 20 minute de sport zilnic.

Imi doresc caacest jurnal sa ma ajute sa inteleg greselile pe care le fac si cu ajutorul vostru, slabutelor, sa reusesc sa am silueta echilibrata pe care o doresc.

Orice dieta pe care am tinut-o vreodata a fost aspru criticata. Ma bucur sa gasesc o comunitate care sa inteleaga dorinta mea de "slabuta".

Multumesc fetelor pentru toate retetele si sfaturile utile pe care le-am descoperit aici. Si va doresc ca fiecare din voi sa atinga greutatea dorita.

Va pupz. Kysa.

Kysa!Iti urez mult mult succes si vointa!Asa o sa aungi unde iti doresti:)Imi plac obiectivele stabilite:)Spor la indeplinit:)

kysa 06 iul 2011 14:00:37

Re: Jurnal kysa - Yo-Yo-offff , am obosit de atita dieta
 
Multumesc pentru urari de bine. Abia astept sa vin si cu rezultate :).

Pupz

kysa 06 iul 2011 14:05:06

Re: Jurnal kysa - Yo-Yo-offff , am obosit de atita dieta
 
Asta cu " fara zahar" e muuuult mai grea decit ma asteptam. Vreau sa ma pling un pic voua, pentru ca sa-mi mai treaca tensiunea. :) Sper ca nu voi fi judecata prea aspru.

kysa 06 iul 2011 15:19:36

Re: Jurnal kysa - Yo-Yo-offff , am obosit de atita dieta
 
Tin deshisa pagina slabutelor si tot notez stuff cum as face-o intr-un carnetel,,,,doar ca e public. Asa ca dupa introducere uite si dilema zilei de astazi:
cu toate stim ce inseamna efectul yo-yo, dar cite au reushit sa treaca de momentele respective si cum? de fapt asta incerc sa aflu.
Sunt intr-un punctmort unde scaderea in greutate sa oprit complet in cuda faptului ca am zero greseli de alimetatie. Cum sa fac balantza sa se incline in favoarea siluetei dorite? sunt metode sanatoase de a forta startul??

Daca stie cineva ceva pls help :)

Mercic si pupz

sanmary 06 iul 2011 15:25:02

Re: Jurnal kysa - Yo-Yo-offff , am obosit de atita dieta
 
Doar cei care nu stiu ce vor esueaza, iar tu se pare ca stii ce vrei dovada ca ti-ai fixat bine obiectivele! Mult succes si felicitari de pe acuma, stiu ca vei reusi!

kysa 06 iul 2011 15:37:59

Re: Jurnal kysa - Yo-Yo-offff , am obosit de atita dieta
 
Mercic pentru incurajari. Stiu ce vreau dar se pare ca am ajuns la perioada de platou.Nu am reushit sa sparg cheatza inca. Asta incerc sa aflu : metode de a scapa de "zona moarta" . Cu efortul fizic nu am reushit. Cu infometarea am inrautatit situatia. Acum merg la sigur cu slabitul incet pe termen lung. Unicul lucru este ca nu pot sa trec de peste greutatea asta fixa ,,,,E mai mult o chestie psihologica.
Poate exista tipsuri de care nu stiu. Nu caut metode nesanatoase. Doar chestii naturale si fara riscuri ,adica nu infometare.
Acum cercetez....sper sa-i dau de capat...

Mercic

kysa 06 iul 2011 19:41:19

Re: Jurnal kysa
 
foammmmeeeeeeeeeeee.......am redescoperit solutia : Apa, apa,apa :)

Adina14 06 iul 2011 19:43:41

Re: Jurnal kysa - Yo-Yo-offff , am obosit de atita dieta
 
Buna Kysa >:D< Iti urez mult succes in lupta cu kg in plus ;)
Pai ce ar fi sa ne dai exemplu de ce papi tu intr-o zi?:D

kysa 06 iul 2011 20:14:00

Re: Jurnal kysa - Yo-Yo-offff , am obosit de atita dieta
 
Mmmm...Meniu

Pot sa descriu meniul de astazi :
Mic dejun : 50 g ovas fulgi facuti cu apa si miere 2 lingurite si cafea
Prinz : mamaliga 100 g cu 100 g brinza si smintina
Cina : 100 g cartofi noi fierti + 1 rosie + 1 ceapa proaspata

Snakuri : zero

Asta a fost meniul de astazi iar regula mea privind dieta este a minca in fiecare zi ce imi cere corpul respectind regula de 1200 kcal,,,cu exceptia duminicii in care pap1500 ( meniul + dulce)

Pareri???

Mercic


Ora este GMT +2. Ora este acum 03:27:35.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO