Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Jurnal lulus07

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
 
 
Opţiuni subiect
  #1 (permalink)  
Vechi 06 aug 2011, 08:36:55
lulus07's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 27 mar 2011
Locaţie: bucuresti, Romania
Vârsta: 43
Dieta: Hipocalorica
Date: 165cm, 67kg
Mesaje: 710
Aprecieri acordate: 76
Am fost apreciat(a) de 120 ori in 86 mesaje
Implicit Jurnal lulus07

Buna! De multa vreme sunt inregistrata pe slabute.ro, insa pana acum nu am reusit sa imi fac un jurnal. Din lipsa de timp, comoditate si mai puteti adauga si voi vreo doua trei motive. Acum insa am considerat ca trebuie neaparat sa impartasesc cuiva ce am reusit sa realizez. O nu, nu sunt inca slabuta (dupa cum puteti vedea si in ticker - daca am reusit sa fac corect toti pasii indicati . Dar sa incep mai cu inceputul - si sper sa nu va plictisesc.
Am fost grasuta cam toata adolescenta (1,65 m si 65 kg), dar inainte sa ma duc la facultate devenisem grasa (72 kg cu aceeasi inaltime, evident). Astfel incat prin anul doi de facultate am hotarat ca e musai sa slabesc (anul I am plutit in aceeasi nepasare ca pana atunci). Si am inceput sa alerg, nu am mai mancat paine, prajeli, dulciuri si nici dupa ora 6. Astfel ca am ajuns de la 72 de kg la 54 kg cam intr-un an si jumatate. Aratam foarte bine, eram foarte mandra.
Am terminat facultatea si m-am angajat intr-o multinationala. Cariera la inceput, dornica de avansare, munceam pe rupte, si am inceput sa mananc alandala si cam orice (nu fast food, dar m-am intors la paine, dulciuri si uneori prajeli), renuntand si la sport. Am avansat in 4 ani intr-un ritm ametitor, de care eram foarte mandra, dar in acelasi timp, proportional luam si in greutate. Am ajuns iarasi pe la 70 kg.
Vrand sa raman insarcinata, am hotarat ca e timpul sa pun ordine in stilul meu de viata. Am renuntat la tigari (fumam cam 2 pachete pe zi), sucuri carbogazoase, am inceput sa mananc mai sanatos si mai regulat. Slabisem vreo 5 kg, dupa care a venit bucuria de a fi graviduta. Nu am mancat exagerat, nu am avut pofte. Am luat insa 15 kg in sarcina.Si am ramas cu multe kg de dat jos. Respectiv vreo 20.
Dupa 8 luni de trandaveala activa (mamicile stiu la ce ma refer), m-am hotarat ca e timpul. E timpul sa iau atitudine daca nu vreau ca fetita mea sa aiba o mamica obeza si bolnava. Nu aveam probleme cu mancarea (mancam destul de sanatos, fara paine si prajeli), insa pentru dulciuri si crantanele facusem o fixatie. Mancam in fiecare zi prostii: inghetata, ciocolata, floricele. Si nu reuseam sa ma disciplinez. Slabisem 2-3 kg, insa mancand prostii in fiecare zi nu aveam sa ajung prea departe.
Am inceput sa fac Zumba si Pilates. Cat de des pot, macar de 3 ori pe saptamana. Si in acelasi timp am hotarat sa tin un regim de detoxifiere - regimul Oshawa. Speram eu sa si slabesc vreo cateva kg, insa dorinta mea cea mai mare era sa ma disciplinez astfel incat sa renunt la dulciuri. In acest regim, se mananca 10 zile numai cereale integrale yang (grau, orez, mei si hrisca). Eu nu am gasit decat grau si orez, astfel incat pe astea am mers 10 zile. Si cel putin 3 litri de apa pe zi, sa alunece mai usor. In cele 10 zile, visam la dulciuri: "o sa mananc o inghetata imediat ce termin cu regimul asta tampit", imi ziceam eu. "Si ciocolata cu o cana de capuccino. Abia astept sa termin" Eram insa hotarata sa nu cedez cele 10 zile. Dupa regim, vreo 2-3 zile se mananca fructe, legume, iaurt - chestii neprocesate si fara chimicale. Si iacata ca cele 10 zile au devenit 2 saptamani de regim - timp in care nu am slabit decat vreo 2-3 kg (nu 7, cum zic pe forumuri cei care au tinut Oshawa). Iar acum, dupa o saptamana de la terminarea regimului, nu mai am chef de nicun dulce. Am mancat azi dimineata 2 lingurite de dulceata - mi s-au parut atat de dulci, incat mi s-a facut rau aproape imediat. Nu mai visez la dulciuri, stiu ca trebuie sa mananc o data la 3-4 ore, nu sa rontai tot timpul diverse chestii. Stiu ca la 6-7 e ultima masa (depinde la ce ora ma lasa si pe mine fi-mea sa respir si sa mananc ultima masa a zilei). Apa beau 2 litri pe zi (uneori nu prea am chef, dar trebui)
Asta este cea mai mare realizare de pana acum in directia slabutei ce voi fi . Stiu ca daca reusesc sa tin departe dulciurile si sa continui cu Zumba si Pilates (foarte important!), voi reusi sa imi ating telul.
Sper ca nu v-am plictisit cu atat de multe detalii, si imi doresc sa raman aproape de voi, sa sarbatorim impreuna fiecare kg pierdut. Voi stiti cat de important e!
  #2 (permalink)  
Vechi 06 aug 2011, 09:12:28
Georgii's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cu ExperienţăSlăbuţă cu Experienţă
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 22 iun 2011
Locaţie: B., Spania
Vârsta: 28
Dieta: Limitare + sport= dieta perfecta :))
Date: 169cm, 52kg
Mesaje: 3.349
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 3 ori in 3 mesaje
Implicit Re: Slabuta wannabe

Citat:
Anterior postat de lulus07 Vezi mesajul
Buna! De multa vreme sunt inregistrata pe slabute.ro, insa pana acum nu am reusit sa imi fac un jurnal. Din lipsa de timp, comoditate si mai puteti adauga si voi vreo doua trei motive. Acum insa am considerat ca trebuie neaparat sa impartasesc cuiva ce am reusit sa realizez. O nu, nu sunt inca slabuta (dupa cum puteti vedea si in ticker - daca am reusit sa fac corect toti pasii indicati . Dar sa incep mai cu inceputul - si sper sa nu va plictisesc.
Am fost grasuta cam toata adolescenta (1,65 m si 65 kg), dar inainte sa ma duc la facultate devenisem grasa (72 kg cu aceeasi inaltime, evident). Astfel incat prin anul doi de facultate am hotarat ca e musai sa slabesc (anul I am plutit in aceeasi nepasare ca pana atunci). Si am inceput sa alerg, nu am mai mancat paine, prajeli, dulciuri si nici dupa ora 6. Astfel ca am ajuns de la 72 de kg la 54 kg cam intr-un an si jumatate. Aratam foarte bine, eram foarte mandra.
Am terminat facultatea si m-am angajat intr-o multinationala. Cariera la inceput, dornica de avansare, munceam pe rupte, si am inceput sa mananc alandala si cam orice (nu fast food, dar m-am intors la paine, dulciuri si uneori prajeli), renuntand si la sport. Am avansat in 4 ani intr-un ritm ametitor, de care eram foarte mandra, dar in acelasi timp, proportional luam si in greutate. Am ajuns iarasi pe la 70 kg.
Vrand sa raman insarcinata, am hotarat ca e timpul sa pun ordine in stilul meu de viata. Am renuntat la tigari (fumam cam 2 pachete pe zi), sucuri carbogazoase, am inceput sa mananc mai sanatos si mai regulat. Slabisem vreo 5 kg, dupa care a venit bucuria de a fi graviduta. Nu am mancat exagerat, nu am avut pofte. Am luat insa 15 kg in sarcina.Si am ramas cu multe kg de dat jos. Respectiv vreo 20.
Dupa 8 luni de trandaveala activa (mamicile stiu la ce ma refer), m-am hotarat ca e timpul. E timpul sa iau atitudine daca nu vreau ca fetita mea sa aiba o mamica obeza si bolnava. Nu aveam probleme cu mancarea (mancam destul de sanatos, fara paine si prajeli), insa pentru dulciuri si crantanele facusem o fixatie. Mancam in fiecare zi prostii: inghetata, ciocolata, floricele. Si nu reuseam sa ma disciplinez. Slabisem 2-3 kg, insa mancand prostii in fiecare zi nu aveam sa ajung prea departe.
Am inceput sa fac Zumba si Pilates. Cat de des pot, macar de 3 ori pe saptamana. Si in acelasi timp am hotarat sa tin un regim de detoxifiere - regimul Oshawa. Speram eu sa si slabesc vreo cateva kg, insa dorinta mea cea mai mare era sa ma disciplinez astfel incat sa renunt la dulciuri. In acest regim, se mananca 10 zile numai cereale integrale yang (grau, orez, mei si hrisca). Eu nu am gasit decat grau si orez, astfel incat pe astea am mers 10 zile. Si cel putin 3 litri de apa pe zi, sa alunece mai usor. In cele 10 zile, visam la dulciuri: "o sa mananc o inghetata imediat ce termin cu regimul asta tampit", imi ziceam eu. "Si ciocolata cu o cana de capuccino. Abia astept sa termin" Eram insa hotarata sa nu cedez cele 10 zile. Dupa regim, vreo 2-3 zile se mananca fructe, legume, iaurt - chestii neprocesate si fara chimicale. Si iacata ca cele 10 zile au devenit 2 saptamani de regim - timp in care nu am slabit decat vreo 2-3 kg (nu 7, cum zic pe forumuri cei care au tinut Oshawa). Iar acum, dupa o saptamana de la terminarea regimului, nu mai am chef de nicun dulce. Am mancat azi dimineata 2 lingurite de dulceata - mi s-au parut atat de dulci, incat mi s-a facut rau aproape imediat. Nu mai visez la dulciuri, stiu ca trebuie sa mananc o data la 3-4 ore, nu sa rontai tot timpul diverse chestii. Stiu ca la 6-7 e ultima masa (depinde la ce ora ma lasa si pe mine fi-mea sa respir si sa mananc ultima masa a zilei). Apa beau 2 litri pe zi (uneori nu prea am chef, dar trebui)
Asta este cea mai mare realizare de pana acum in directia slabutei ce voi fi . Stiu ca daca reusesc sa tin departe dulciurile si sa continui cu Zumba si Pilates (foarte important!), voi reusi sa imi ating telul.

Sper ca nu v-am plictisit cu atat de multe detalii, si imi doresc sa raman aproape de voi, sa sarbatorim impreuna fiecare kg pierdut. Voi stiti cat de important e!
Buna dimineata.Ma bucur ca ai luat decizia de a reveni la silueta din trecut.Ma bucura faptul ca faci zumba si pilates,si eu sunt fana de-a lor(putem face amandoua daca vrei,asa am avea mai multa ambitie).. esti organizata si vad ca ai multa vointa,foarte bine.ce ai zice daca ai incepe sa iti notezi meniurile si sportul facut aici..ca sa te monitorizezi mai bine..asa fac eu ca sa ma asigur ca nu fac prostii.desi fac si inca multe.mult succes in lupta cu kg..hai ca poti.
__________________


Atunci când este dificil să înduri, poţi să înduri. Atunci când este imposibil să faci, este posibil să fie făcut."
Georgii, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1980 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1463 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de Slabuta; 06 aug 2011 at 22:37:18.
  #3 (permalink)  
Vechi 07 aug 2011, 10:43:10
lulus07's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 27 mar 2011
Locaţie: bucuresti, Romania
Vârsta: 43
Dieta: Hipocalorica
Date: 165cm, 67kg
Mesaje: 710
Aprecieri acordate: 76
Am fost apreciat(a) de 120 ori in 86 mesaje
Implicit Re: Slabuta wannabe

Citat:
Anterior postat de Georgii Vezi mesajul

Buna dimineata.Ma bucur ca ai luat decizia de a reveni la silueta din trecut.Ma bucura faptul ca faci zumba si pilates,si eu sunt fana de-a lor(putem face amandoua daca vrei,asa am avea mai multa ambitie).. esti organizata si vad ca ai multa vointa,foarte bine.ce ai zice daca ai incepe sa iti notezi meniurile si sportul facut aici..ca sa te monitorizezi mai bine..asa fac eu ca sa ma asigur ca nu fac prostii.desi fac si inca multe.mult succes in lupta cu kg..hai ca poti.
Multumesc de incurajari!
Eu deja am un carnetel in care imi notez sportul facut saptamanal - mai ales pentru a monitoriza cate zile pe saptamana fac sport. Meniul nu e prea diferit de la o zi la alta: dimineata la 8 fructe pe stomacul gol, apoi pe la 11 iaurt cu cereale integrale, 14-15 salata cu peste, pui, ou sau branza, 18 fructe sau branza cu rosii sau altceva asemanator.
  #4 (permalink)  
Vechi 09 aug 2011, 19:02:13
lulus07's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 27 mar 2011
Locaţie: bucuresti, Romania
Vârsta: 43
Dieta: Hipocalorica
Date: 165cm, 67kg
Mesaje: 710
Aprecieri acordate: 76
Am fost apreciat(a) de 120 ori in 86 mesaje
Implicit Re: Jurnal lulus07

se pare ca nu se inghesuie lumea in casuta asta a mea cum se procedeaza sa ma integrez si eu printre voi? help!
  #5 (permalink)  
Vechi 09 aug 2011, 19:04:54
vera37's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cunoscător, dedicatăSlăbuţă cunoscător, dedicată
Merite:
 
Data înregistrării: 30 nov 2010
Locaţie: Calarasi, Romania
Vârsta: 50
Dieta: o alimentatie sanatoasa
Date: 164cm, 86kg
Mesaje: 21.470
Aprecieri acordate: 1.528
Am fost apreciat(a) de 1.304 ori in 950 mesaje
Implicit Re: Jurnal lulus07

Citat:
Anterior postat de lulus07 Vezi mesajul
se pare ca nu se inghesuie lumea in casuta asta a mea cum se procedeaza sa ma integrez si eu printre voi? help!
buna! si bine ai venit printre noi
intra si tu la grupa ta de greutate sau de varsta si asa te vei integra mai repede
vera37, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1773 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1256 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 999 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #6 (permalink)  
Vechi 09 aug 2011, 19:06:04
Georgii's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cu ExperienţăSlăbuţă cu Experienţă
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 22 iun 2011
Locaţie: B., Spania
Vârsta: 28
Dieta: Limitare + sport= dieta perfecta :))
Date: 169cm, 52kg
Mesaje: 3.349
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 3 ori in 3 mesaje
Implicit Re: Slabuta wannabe

Citat:
Anterior postat de lulus07 Vezi mesajul
Multumesc de incurajari!
Eu deja am un carnetel in care imi notez sportul facut saptamanal - mai ales pentru a monitoriza cate zile pe saptamana fac sport. Meniul nu e prea diferit de la o zi la alta: dimineata la 8 fructe pe stomacul gol, apoi pe la 11 iaurt cu cereale integrale, 14-15 salata cu peste, pui, ou sau branza, 18 fructe sau branza cu rosii sau altceva asemanator.
Eu nu sunt de acord cu mancatul fructelor pe burtica goala..mie imi provoaca aciditate in stomac..Nu mananc niciodata fructe asa dimineata+ca md mi se pare prea tarziu..eu bun meniul..dar vreau sa vad ce ai papat de exemplu azi...sa am ce comenta.
daca nu te superi.
__________________


Atunci când este dificil să înduri, poţi să înduri. Atunci când este imposibil să faci, este posibil să fie făcut."
Georgii, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1980 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1463 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #7 (permalink)  
Vechi 10 aug 2011, 10:07:43
lulus07's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 27 mar 2011
Locaţie: bucuresti, Romania
Vârsta: 43
Dieta: Hipocalorica
Date: 165cm, 67kg
Mesaje: 710
Aprecieri acordate: 76
Am fost apreciat(a) de 120 ori in 86 mesaje
Implicit Re: Jurnal lulus07

vera, multumesc pentru idee, o sa intru in aceste grupuri

georgii, nu am de ce sa ma supar; iata ce am mancat eu ieri:
- 4 caise dimineata la 8 (se pare ca mancate pe stomacul gol se asimileaza cel mai bine toate vitaminele din fructe)
- iaurt cu cereale integrale la 11
- orez cu legume la 14 (la masa asta de obicei mananc ou sau carne sau branza cu o salata)
- un mar, 2 caise, 3 prune la 17
- salata de rosii cu cateva felii de cascaval (de obicei e branza, dar am ramas fara) la 18
Dupa aceea, numai apa si... Zumba! Eu reusesc sa fac seara, de la 8, cand o bag pe asta mica la somn. Pana atunci, daca mai reusesc sa bag pilates intr-o repriza de-a ei de somn, sunt tare
  #8 (permalink)  
Vechi 10 aug 2011, 10:40:23
nicoleta100's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă LiderSlăbuţă Lider
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ Locul 1 la concurs  
Data înregistrării: 20 mai 2010
Locaţie: alba iulia, Romania
Vârsta: 42
Date: 172cm, 95kg
Mesaje: 16.596
Aprecieri acordate: 934
Am fost apreciat(a) de 451 ori in 241 mesaje
Implicit Re: Jurnal lulus07

Citat:
Anterior postat de lulus07 Vezi mesajul
Buna! De multa vreme sunt inregistrata pe slabute.ro, insa pana acum nu am reusit sa imi fac un jurnal. Din lipsa de timp, comoditate si mai puteti adauga si voi vreo doua trei motive. Acum insa am considerat ca trebuie neaparat sa impartasesc cuiva ce am reusit sa realizez. O nu, nu sunt inca slabuta (dupa cum puteti vedea si in ticker - daca am reusit sa fac corect toti pasii indicati . Dar sa incep mai cu inceputul - si sper sa nu va plictisesc.
Am fost grasuta cam toata adolescenta (1,65 m si 65 kg), dar inainte sa ma duc la facultate devenisem grasa (72 kg cu aceeasi inaltime, evident). Astfel incat prin anul doi de facultate am hotarat ca e musai sa slabesc (anul I am plutit in aceeasi nepasare ca pana atunci). Si am inceput sa alerg, nu am mai mancat paine, prajeli, dulciuri si nici dupa ora 6. Astfel ca am ajuns de la 72 de kg la 54 kg cam intr-un an si jumatate. Aratam foarte bine, eram foarte mandra.
Am terminat facultatea si m-am angajat intr-o multinationala. Cariera la inceput, dornica de avansare, munceam pe rupte, si am inceput sa mananc alandala si cam orice (nu fast food, dar m-am intors la paine, dulciuri si uneori prajeli), renuntand si la sport. Am avansat in 4 ani intr-un ritm ametitor, de care eram foarte mandra, dar in acelasi timp, proportional luam si in greutate. Am ajuns iarasi pe la 70 kg.
Vrand sa raman insarcinata, am hotarat ca e timpul sa pun ordine in stilul meu de viata. Am renuntat la tigari (fumam cam 2 pachete pe zi), sucuri carbogazoase, am inceput sa mananc mai sanatos si mai regulat. Slabisem vreo 5 kg, dupa care a venit bucuria de a fi graviduta. Nu am mancat exagerat, nu am avut pofte. Am luat insa 15 kg in sarcina.Si am ramas cu multe kg de dat jos. Respectiv vreo 20.
Dupa 8 luni de trandaveala activa (mamicile stiu la ce ma refer), m-am hotarat ca e timpul. E timpul sa iau atitudine daca nu vreau ca fetita mea sa aiba o mamica obeza si bolnava. Nu aveam probleme cu mancarea (mancam destul de sanatos, fara paine si prajeli), insa pentru dulciuri si crantanele facusem o fixatie. Mancam in fiecare zi prostii: inghetata, ciocolata, floricele. Si nu reuseam sa ma disciplinez. Slabisem 2-3 kg, insa mancand prostii in fiecare zi nu aveam sa ajung prea departe.
Am inceput sa fac Zumba si Pilates. Cat de des pot, macar de 3 ori pe saptamana. Si in acelasi timp am hotarat sa tin un regim de detoxifiere - regimul Oshawa. Speram eu sa si slabesc vreo cateva kg, insa dorinta mea cea mai mare era sa ma disciplinez astfel incat sa renunt la dulciuri. In acest regim, se mananca 10 zile numai cereale integrale yang (grau, orez, mei si hrisca). Eu nu am gasit decat grau si orez, astfel incat pe astea am mers 10 zile. Si cel putin 3 litri de apa pe zi, sa alunece mai usor. In cele 10 zile, visam la dulciuri: "o sa mananc o inghetata imediat ce termin cu regimul asta tampit", imi ziceam eu. "Si ciocolata cu o cana de capuccino. Abia astept sa termin" Eram insa hotarata sa nu cedez cele 10 zile. Dupa regim, vreo 2-3 zile se mananca fructe, legume, iaurt - chestii neprocesate si fara chimicale. Si iacata ca cele 10 zile au devenit 2 saptamani de regim - timp in care nu am slabit decat vreo 2-3 kg (nu 7, cum zic pe forumuri cei care au tinut Oshawa). Iar acum, dupa o saptamana de la terminarea regimului, nu mai am chef de nicun dulce. Am mancat azi dimineata 2 lingurite de dulceata - mi s-au parut atat de dulci, incat mi s-a facut rau aproape imediat. Nu mai visez la dulciuri, stiu ca trebuie sa mananc o data la 3-4 ore, nu sa rontai tot timpul diverse chestii. Stiu ca la 6-7 e ultima masa (depinde la ce ora ma lasa si pe mine fi-mea sa respir si sa mananc ultima masa a zilei). Apa beau 2 litri pe zi (uneori nu prea am chef, dar trebui)
Asta este cea mai mare realizare de pana acum in directia slabutei ce voi fi . Stiu ca daca reusesc sa tin departe dulciurile si sa continui cu Zumba si Pilates (foarte important!), voi reusi sa imi ating telul.
Sper ca nu v-am plictisit cu atat de multe detalii, si imi doresc sa raman aproape de voi, sa sarbatorim impreuna fiecare kg pierdut. Voi stiti cat de important e!
Salutare!
Bine ai venit printre noi!
Ma bucur ca ai luat decizia de a reveni la kg mai putine!!!Si eu vreau sa slabesc!!!Doar ca mai trebuie sa mai astept pana sa ma pot apuca de sport si dieta (alaptez si nu am voie)!
Citesc ca faci si spor ,foarte bine ,ajuta tare mult!!!
Multa bafta!!!
Citat:
Anterior postat de lulus07 Vezi mesajul
se pare ca nu se inghesuie lumea in casuta asta a mea cum se procedeaza sa ma integrez si eu printre voi? help!
Eu citesc multe jurnale ,dar din pacate ,nu pot sa scriu in toate (am un bebe micut care nu ma lasa)!
Promit ca incerc sa scriu mai des!
Pupici!
nicoleta100, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2732 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 2215 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1699 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #9 (permalink)  
Vechi 10 aug 2011, 10:50:24
lulus07's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 27 mar 2011
Locaţie: bucuresti, Romania
Vârsta: 43
Dieta: Hipocalorica
Date: 165cm, 67kg
Mesaje: 710
Aprecieri acordate: 76
Am fost apreciat(a) de 120 ori in 86 mesaje
Implicit Re: Jurnal lulus07

buna nicoleta! multumesc de incurajari! bafta multa si tie. Daca mananci sanatos, esti pe drumul cel bun, iar cand vei termina cu alaptatul si vei putea incepe sa tii si o dieta, iti va fi mult mai usor, sunt sigura!
pup
  #10 (permalink)  
Vechi 10 aug 2011, 10:52:27
nicoleta100's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă LiderSlăbuţă Lider
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ Locul 1 la concurs  
Data înregistrării: 20 mai 2010
Locaţie: alba iulia, Romania
Vârsta: 42
Date: 172cm, 95kg
Mesaje: 16.596
Aprecieri acordate: 934
Am fost apreciat(a) de 451 ori in 241 mesaje
Implicit Re: Jurnal lulus07

Citat:
Anterior postat de lulus07 Vezi mesajul
buna nicoleta! multumesc de incurajari! bafta multa si tie. Daca mananci sanatos, esti pe drumul cel bun, iar cand vei termina cu alaptatul si vei putea incepe sa tii si o dieta, iti va fi mult mai usor, sunt sigura!
pup
Nu ai de ce sa imi multumesti!
Suntem aici pt a ne sustine una pe cealalta!
Te pup!
nicoleta100, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2732 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 2215 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1699 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
 

Informatii despre slabit
asta, calorii, data, dieta, jurnale, rina, sanatos, slabit, slabuta, slabute

Opţiuni subiect

Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole