Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Jurnal Iuanutza-cum sa scapam de prietenii/conjuncturile care "ne vor binele" in dieta de slabit

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
 
 
Opţiuni subiect
  #1 (permalink)  
Vechi 31 aug 2011, 15:05:37
iuanutza's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 28 aug 2011
Locaţie: cluj, Romania
Vârsta: 39
Dieta: hipocalorica
Date: 172cm, 63kg
Mesaje: 2.201
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Red face Jurnal Iuanutza-cum sa scapam de prietenii/conjuncturile care "ne vor binele" in dieta de slabit

Buna la toate fetele cu perserverenta si constiincioase de aici...ma numesc Ioana, si povestea mea incepe in felul urmator:punctul in care am realizat ca nu mai pot continua asa a fost intr-o seara cand m-am cantarit, iar acul cantarului imi arata 65.5 si am cazut intr-o depresie ingrozitoare...adevarul e ca tot timpul am fost mai plinuta si am avut un anumit complex mereu in privinta asta....incet, incet, in luna care a urmat renuntand la tot ce e interzis intr-o dieta am reusit sa slabesc pana la 60-61 insa pana aici...de aici incolo acul cantarului nu a vrut sa coboare sub nici o forma indiferent cat de putin mancam, si atunci iar am intrat intr-un fel de depresie am inceput sa tot caut diverse subiecte pe net despre slabit, si tot asa informandu-ma am inteles ca nu se poate fara sport, eu fiind o persoana sedentara, si ca oricat de putin as manca, daca nu fac si sport acul cantarului nu va arata mai putin...mi s-a recomandat sa ma incep de alergat ca este una dintre cele mai eficiente metode pt tonifiere si slabit...am avut o groaza in mine ca de dracu pt ca detest sa alerg, pot sa fac orice sport static insa sa nu alerg, dar nu am avut incotro, asa ca am inceput sa alerg...prima data cam de 3 ori pe sapt apoi am marit numarul, plus ca am inceput sa fac si bicicleta acasa si diferite exercitii pt abdoment, fese si coapse...normal ca rezultatul s-a vazut, in 4 zile am ajuns de la 60.5 la 58,7, normal ca a fost si restrictie alimentara bazata pe o combinare potrivita a alimentelor si urmarirea atenta a timpului cat acestea se digera....faza e ca, chiar daca acum am 58 si ceva la 1,72, tot am sunci si pielea flasca, am observat aici pe forum fete care la 63 de kg aratau mult mai ok ca si mine, dar pt asta imi trebuie mai mult sport...vreau sa ajung aprox 55 kgtitlul jurnalului meu abordeaza un subiect foarte interesant, pe care nu l-am vazut inca aici pe forum, si anume"cum sa scapam neatinse de prietenii sau conjuncturiile care "ne vor bine" adica daca un prieten sau o amica te pune sa servesti o prajitura sau te tenteaza sau pur si simplu din invidie, sau te duci la un eveniment sau de sarbatori cand sunt atea feluri de mancaruri iar noi suntem la dieta...as vrea sa stiu voi cum treceti peste aceste momente, care din punctul meu de vedere sunt cumplite....va invit cu drag in casuta mea, si va urmaresc permament pozele din albume
iuanutza, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2187 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1670 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #2 (permalink)  
Vechi 31 aug 2011, 15:58:56
Adina14's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 12 mar 2011
Locaţie: Vâlcea, Romania
Vârsta: 27
Dieta: Vegan
Date: 163cm, 59.7kg
Mesaje: 3.942
Aprecieri acordate: 1.432
Am fost apreciat(a) de 813 ori in 524 mesaje
Implicit Re: Jurnal Iuanutza-cum sa scapam de prietenii/conjuncturile care "ne vor binele" in dieta de slabit

Buna Ioana!
In primul rand trebuie sa te atentionez ca nu trebuie neaparat sa mergem pe principiul "mananc putin si slabesc".Daca ii dai corpului tau mai putina mancare, el o stocheaza imediat sub forma de grasime fiindca stie ca nu va mai primi nimic apoi, saracul de el.Ai grija sa ai 3 mese principale pe zi si 2-3 gustari.In cazul in care iti calculezi caloriile, niciodata sa nu scazi sub 1000.Ce mananci de obicei?
Asa este, sportul te ajuta foarte mult sa iti tonifici corpul nu doar sa slabesti.Este foarte important si pentru sanatatea noastra sa practicam sport.
E posibil ca prietenii tai sa iti vrea binele pentru ca uneori poate chiar ai nevoie sa mai gusti din cate ceva interzis, ca sa nu te simti mult prea frustrata la dieta.Dar asta nu inseamna ca trebuie sa iti puna un platou cu prajituri in fata sau alte mancaruri nesanatoase.De cele mai multe ori, cei care la randul lor isi doresc sa slabeasca, te vor descuraja tocmai fiindca esti mai puternica decat ei si rezisti tuturor tentatiilor.Asa cum ai spus si tu, sunt doar invidiosi...
Ca sa poti face fata tuturor tentatiilor, trebuie sa fii neaparat satula.Deci niciodata sa nu spui ca daca mergi la un eveniment mai important vei alege de acolo mancarea sanatoasa si atat.Din cauza poftelor si a foamei, e foarte usor sa dai gres si sa regreti apoi asta.
  #3 (permalink)  
Vechi 31 aug 2011, 18:26:17
Roxii's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 30 apr 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 31
Dieta: Mentinere
Date: 163cm, 48kg
Mesaje: 3.308
Aprecieri acordate: 4
Am fost apreciat(a) de 2 ori in 2 mesaje
Implicit Re: Jurnal Iuanutza-cum sa scapam de prietenii/conjuncturile care "ne vor binele" in dieta de slabit

Buna si bine ai venit!In primul rand felicitari pentru kg pierdute pana acum!Cat despre asa-zisii prieteni care te obliga sa mananci ce nu iti doresti iti spun un singur lucru si anume ca tu esti cea mai importanta persoana,tu esti pe primul loc si nu ar trebui sa te intereseze parerea celorlalti.Tu stii mai bine ce ai voie sa mananci si ce nu si cel mai bine e sa ii refuzi politicos.Exact cum zicea si Adina,in nici un caz sa nu te duci flamanda la o petrecere,ba din contra,cu jum de ora inainte de a pleca mananca o bucatica de branza slaba sau 2 feliute de sunca,etc.Apoi poti alege tu din ce au pe acolo ceva mai sanatos si eventual poti sa gusti si 1-2 lingurite de tort sau o bucatica miiica de prajitura ca sa nu te simti frustrata.Evita sucurile sau bauturile alcoolice si gata.
__________________
Jurnal Roxii

Cursul dragostei adevarate nu a fost niciodata neted. – William Shakespeare
Roxii, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Foarte activ, este de 2044 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1527 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #4 (permalink)  
Vechi 31 aug 2011, 22:02:35
iuanutza's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 28 aug 2011
Locaţie: cluj, Romania
Vârsta: 39
Dieta: hipocalorica
Date: 172cm, 63kg
Mesaje: 2.201
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Iuanutza-cum sa scapam de prietenii/conjuncturile care "ne vor binele" in dieta de slabit

O sa va spun cam in ce consta un meniul de-al meu:
M.D.:2 felii de paine de secara prajite si unse cu tarta de branza si dulceata dietetica
2 bucatele ciocolata amaruie
Pranz:o jumatare de mar, iar la interval de o ora si ceva 150 g pier de curcan la gratar cu o rosie mica
Cina:o jumatate de mar si eventual inca o bucatica de ciocolata amaruie sau 2 curmale(depinde, trebuie sa fie ceva putin mai dulce)
In ceea ce priveste frustarea...am luat-o in calcul si pe aceasta, de aceea manan mai ales dimineata ciocolata amaruie, ca alfel nu as rezista, eu o persoana care in trecut eram o devatoare de ciocolata....si in ceea ce priveste faptul ca daca mergi la un eveniment trebuie sa fi cu burta plina cu ceva usor, treaba e relativa, pt ca , chiar daca ai burta plina, iar in fata ta este felul tau de mancare preferat, si mai ales ca este un prieten voitor care iti spune"hai ia o bucatica, nu ma refuza, e ziua mea, ", apoi pe langa desert mai sunt si alte feluri, care ti se pun in fata, si normal vine din nou replica"vai, da se poate, las ca arati bine oricum, ce, vrei sa ajungi schelet"....fetelor va zic ca e cea mai tentanta expresia aceasta"tu nu vezi ce bine arati, nu mai trebuie sa slabesti, eu sa arat ca si tine as fi cea mai fericita", iar atunci tu te gandesti ca poate e asa cand situatia nu e chiar asa....aaaa...si sa nu va mai dau exemplu cu un eveniment de exemplu o nunta cand ti se aduce felurile de macare unul dupa altul si hai ca la aperitiv mai gasesi cate ceva sanatos, dar de acolo incolo nu....ce sa zic, eu cam evit astfel de situatii sau evenimente cat de mult posibil, pt ca stiu ca sunt o pofticioasa si la mine nu merge doar sa gust putin, la mine ori sparg tot ori nimic....pe curand fetelor
iuanutza, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2187 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1670 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #5 (permalink)  
Vechi 31 aug 2011, 22:54:37
Adina14's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 12 mar 2011
Locaţie: Vâlcea, Romania
Vârsta: 27
Dieta: Vegan
Date: 163cm, 59.7kg
Mesaje: 3.942
Aprecieri acordate: 1.432
Am fost apreciat(a) de 813 ori in 524 mesaje
Implicit Re: Jurnal Iuanutza-cum sa scapam de prietenii/conjuncturile care "ne vor binele" in dieta de slabit

Citat:
Anterior postat de iuanutza Vezi mesajul
O sa va spun cam in ce consta un meniul de-al meu:
M.D.:2 felii de paine de secara prajite si unse cu tarta de branza si dulceata dietetica
2 bucatele ciocolata amaruie
Pranz:o jumatare de mar, iar la interval de o ora si ceva 150 g pier de curcan la gratar cu o rosie mica
Cina:o jumatate de mar si eventual inca o bucatica de ciocolata amaruie sau 2 curmale(depinde, trebuie sa fie ceva putin mai dulce)
In ceea ce priveste frustarea...am luat-o in calcul si pe aceasta, de aceea manan mai ales dimineata ciocolata amaruie, ca alfel nu as rezista, eu o persoana care in trecut eram o devatoare de ciocolata....si in ceea ce priveste faptul ca daca mergi la un eveniment trebuie sa fi cu burta plina cu ceva usor, treaba e relativa, pt ca , chiar daca ai burta plina, iar in fata ta este felul tau de mancare preferat, si mai ales ca este un prieten voitor care iti spune"hai ia o bucatica, nu ma refuza, e ziua mea, ", apoi pe langa desert mai sunt si alte feluri, care ti se pun in fata, si normal vine din nou replica"vai, da se poate, las ca arati bine oricum, ce, vrei sa ajungi schelet"....fetelor va zic ca e cea mai tentanta expresia aceasta"tu nu vezi ce bine arati, nu mai trebuie sa slabesti, eu sa arat ca si tine as fi cea mai fericita", iar atunci tu te gandesti ca poate e asa cand situatia nu e chiar asa....aaaa...si sa nu va mai dau exemplu cu un eveniment de exemplu o nunta cand ti se aduce felurile de macare unul dupa altul si hai ca la aperitiv mai gasesi cate ceva sanatos, dar de acolo incolo nu....ce sa zic, eu cam evit astfel de situatii sau evenimente cat de mult posibil, pt ca stiu ca sunt o pofticioasa si la mine nu merge doar sa gust putin, la mine ori sparg tot ori nimic....pe curand fetelor
Hm..Cred ca ar fi mai bine sa renunti la tarta de branza.Poti eventual sa optezi la MD din cand in cand si pentru cereale integrale ( fara zahar gen musli, fulgi de ovaz, de secara, porumb, etc) cu putin lapte sau iaurt.Sau sa adaugi o cana de lapte MD-ul tau La pranz poti sa iti faci o salata in toata regula, nu trebuie sa mananci doar o rosie
In ceea ce priveste cina, niciodata nu trebuie sa fie substituita cu fructe.De fapt, cu nicio masa nu ar trebui sa se intample asta.Fructele trebuie pastrate pentru gustari, necombinate intre ele ( decat citricile se pot combina intre ele ) pentru o mai buna absorbtie a vitaminelor continute de acestea.
Te inteleg; e intr-adevar foarte greu sa iti astupi urechile si sa nu ii asculti deloc cand tot insista sa mananci.Dar trebuie sa te decizi: vrei sa arati bine pentru tine si sa te simti bine in pielea ta sau vrei sa le faci lor pe plac? Fii ferma pe pozitii si nu te lasa intimidata de vorbele lor.Cum a spus si Roxi, poti sa iei 2-3 lingurite de tort/ prajitura dar in rest poti sa inventezi o multime de scuze.La nunti, petreceri, botezuri, etc, cea mai buna cale e sa te duci exact pe ringul de dans!Astfel arzi o multime de calorii si nu o sa stea nimeni sa te intrebe de ce nu mananci.Asta este; trebuie sa invatam sa si mintim daca adevarul ne cauzeaza atata probleme in cercul de prieteni sau daca pur si simplu ne este rusine sa recunoastem ca suntem la dieta.Nu trebuie neaparat sa spui ca vrei sa slabesti ci doar ca esti atenta la ceea ce mananci.
  #6 (permalink)  
Vechi 31 aug 2011, 23:05:20
Alexik's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 14 feb 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 30
Date: 159cm, 52kg
Mesaje: 4.433
Aprecieri acordate: 30
Am fost apreciat(a) de 36 ori in 31 mesaje
Implicit Re: Jurnal Iuanutza-cum sa scapam de prietenii/conjuncturile care "ne vor binele" in dieta de slabit

Buna.
Sunt de acord 100% cu Adina in legatura cu mancarea..Mie mi se pare ca mananci putin..
Iar in legatura cu prietenii din invidie..or fi prieteni cat de cat care sa le pese de voi sau numai cunostinte ?
Adica pana mea..colegii cand ma vedeau la scoala ca-mi luam sandvish comentau ca vreau sa slabesc si o fac mancand sandvish"?"..
Prietenele mele la fel..chiar imi zic.."vezi ca aia e prea mult" saau nu stiu..ma fac sa-mi reamintesc ce vreau sa fac.
Chiar nu stiu de ce ar face un prieten altfel..Pe rudele batrane(sau nu) le intelege..dar pe prieteni NU.
__________________
If you want something you’ve never had, than do something you’ve never done



  #7 (permalink)  
Vechi 31 aug 2011, 23:21:00
Roxii's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 30 apr 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 31
Dieta: Mentinere
Date: 163cm, 48kg
Mesaje: 3.308
Aprecieri acordate: 4
Am fost apreciat(a) de 2 ori in 2 mesaje
Implicit Re: Jurnal Iuanutza-cum sa scapam de prietenii/conjuncturile care "ne vor binele" in dieta de slabit

Citat:
Anterior postat de iuanutza Vezi mesajul
O sa va spun cam in ce consta un meniul de-al meu:
M.D.:2 felii de paine de secara prajite si unse cu tarta de branza si dulceata dietetica
2 bucatele ciocolata amaruie
Pranz:o jumatare de mar, iar la interval de o ora si ceva 150 g pier de curcan la gratar cu o rosie mica
Cina:o jumatate de mar si eventual inca o bucatica de ciocolata amaruie sau 2 curmale(depinde, trebuie sa fie ceva putin mai dulce)
In ceea ce priveste frustarea...am luat-o in calcul si pe aceasta, de aceea manan mai ales dimineata ciocolata amaruie, ca alfel nu as rezista, eu o persoana care in trecut eram o devatoare de ciocolata....si in ceea ce priveste faptul ca daca mergi la un eveniment trebuie sa fi cu burta plina cu ceva usor, treaba e relativa, pt ca , chiar daca ai burta plina, iar in fata ta este felul tau de mancare preferat, si mai ales ca este un prieten voitor care iti spune"hai ia o bucatica, nu ma refuza, e ziua mea, ", apoi pe langa desert mai sunt si alte feluri, care ti se pun in fata, si normal vine din nou replica"vai, da se poate, las ca arati bine oricum, ce, vrei sa ajungi schelet"....fetelor va zic ca e cea mai tentanta expresia aceasta"tu nu vezi ce bine arati, nu mai trebuie sa slabesti, eu sa arat ca si tine as fi cea mai fericita", iar atunci tu te gandesti ca poate e asa cand situatia nu e chiar asa....aaaa...si sa nu va mai dau exemplu cu un eveniment de exemplu o nunta cand ti se aduce felurile de macare unul dupa altul si hai ca la aperitiv mai gasesi cate ceva sanatos, dar de acolo incolo nu....ce sa zic, eu cam evit astfel de situatii sau evenimente cat de mult posibil, pt ca stiu ca sunt o pofticioasa si la mine nu merge doar sa gust putin, la mine ori sparg tot ori nimic....pe curand fetelor
Nu te supara ca iti spun,dar cred ca exagerezi cu dulcele..bun,este dietetic,dar totusi si gem dietetic si ciocolata..prea mult.La Md poti manca,asa cum a spus si adina,cereale integrale cu lapte/iaurt sau sandwich din paine integrala/secara cu sunca slaba/branza si legume ori omleta fara ulei cu legume.Cele 2 patratele de ciocolata le poti pastra pt gustarea dintre MD si pranz,insa doar 2 si atat!Nu mai mananci si mai pe seara iarasi..Apoi la pranz e bine ce mananci,numai ca rosia aia o poti inlocui cu o salata mare de legume si eventual si o supa/ciorba fara taitei sau cartofi,iar cina in nici un caz n`o inlocui cu fructe si ciocolata.Cina ar trebui sa contina peste/pui/curcan/branza cu ceva legume sau salata.Fructele ar trebui sa fie gustari,nu sa faca parte din masa si nu depasi 2 fructe pe zi.La gustari mai poti manca si iaurt,nuci,fistic,migdale,alune,seminte.Nu zice nimeni sa renunti la dulciuri,insa trebuie sa stii ce fel de dulciuri sa mananci si sa nu exagerezi cu ele.Cat despre nunta,sa stii ca nu doar la aperitiv poti alege ce sa mananci,mai poti manca si pestele si friptura cu salata si fara cartofi,poti manca alune ca sigur vor fi pe masa,dar cu masura,cam un pumn,iar din tort nu zice nimeni sa nu gusti,dar trebuie sa stii cand sa te opresti.Oricum de obicei la nunti nu iti aduc ditai feliaAcum depinde de vointa ta.Nu trebuie sa asculti ce zic ceilalti,ci sa tii cont de ceea ce crezi tu.Dak iti doresti cu adevarat sa slabesti vei putea sa te abtii chiar si de la prajitura ta preferata
__________________
Jurnal Roxii

Cursul dragostei adevarate nu a fost niciodata neted. – William Shakespeare
Roxii, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Foarte activ, este de 2044 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1527 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de Roxii; 31 aug 2011 at 23:24:44.
  #8 (permalink)  
Vechi 01 sep 2011, 00:18:40
iuanutza's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 28 aug 2011
Locaţie: cluj, Romania
Vârsta: 39
Dieta: hipocalorica
Date: 172cm, 63kg
Mesaje: 2.201
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Iuanutza-cum sa scapam de prietenii/conjuncturile care "ne vor binele" in dieta de slabit

va multumesc la toate pt sfaturi, o sa le iau in considerare...am insa unele obsesii sau nu stiu cum sa le numesc...una la mana:ok, sunt de acord ca la micul dejun fac exces de dulce, o sa remediez asta...in ceea ce priveste laptele...am inteles ca se digera f greu adica in aprox.3 ore, de aceea l-am evitat, adica se digera la fel ca si carnea...2: la pranz o salata mare de legume, sincer mi-e frica o cantitate enorma pt ca am facut un astfel de experiment sa mananc o cantitate mare de legume la pranz, si ghici, cantarul mi-a aratat mai mult a doua zi, de aceea mi-am zis doar in cantitati mici....branza iara se digera f greu...oricum o sa incerc la micul dejun din cand in cand sa consum cereale pt dieta cu putin lapte sau iaurt cu toate ca asa de mult m-am obisnuit sa mananc la m.d. 2 felii de paine de secara prajite, incat abia astept dimineata va vina sa le pot consuma...stiu ca ceea ce consum eu acum e cam putin, insa mi-am zis sa fac asa pana la atingerea kg dorite ca oricum nu mai sunt multe, si de acolo in perioada de mentinere sa introduc treptat mai multe calorii...sa vedeti chestie interesanta la mine:seara imi arata exact aceleasi kg cu dimineata, si atunci stiu ca voi slabi, ca daca seara imi arata mai mult decat dimineata din experienta mea, stagnez....alta chestiune sa mi-o explice cineva:se zice ca trebuie baut minim 2 l apa...bun...eu de obicei nu beau multa apa, insa odata mi-am zis, hai sa beau sa vedem daca slabesc ca tot au auzit aceasta vorba de consumat multe lichide...asa...am consumat aprox 1 l mai mult decat de obicei, in total 1l si jumatate, si in dimineata urmatoare,pe stomacul gol si mers la baie, surpriza...un jumatate de kg mai mult, si atunci m-a cam descurajat faza cu bautul atator lichide....ideea e ca mi-e frica, mi-e frica de stagnare, mi-e frica sa nu mai pun nici macar 100 de gr pe mine, de aceea sunt asa stricta in dieta, am nevoie de un echilibru...si inca o intrebare si ultima(dupa cate se observa pot scrie romane intregi din vasta mea experienta cu slabitul)am avut 65.5, am slabit pana in prezent aprox 7 kg, si atunci la numarul acesta de kg de ce nimeni nu observa, de ce nimeni nu ma lauda,dupa cate am observat in ochii lor sunt la fel cu Ioana care avea 65 kg si sunt putin trista din aceasta cauza....p.s:sunt in perioada aceea a lunii si simt nevoia sa devorez o tona de dulce...cineva ceva sfaturi de abtinere?pupici
iuanutza, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2187 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1670 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #9 (permalink)  
Vechi 01 sep 2011, 01:12:49
Roxii's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 30 apr 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 31
Dieta: Mentinere
Date: 163cm, 48kg
Mesaje: 3.308
Aprecieri acordate: 4
Am fost apreciat(a) de 2 ori in 2 mesaje
Implicit Re: Jurnal Iuanutza-cum sa scapam de prietenii/conjuncturile care "ne vor binele" in dieta de slabit

Citat:
Anterior postat de iuanutza Vezi mesajul
va multumesc la toate pt sfaturi, o sa le iau in considerare...am insa unele obsesii sau nu stiu cum sa le numesc...una la mana:ok, sunt de acord ca la micul dejun fac exces de dulce, o sa remediez asta...in ceea ce priveste laptele...am inteles ca se digera f greu adica in aprox.3 ore, de aceea l-am evitat, adica se digera la fel ca si carnea...2: la pranz o salata mare de legume, sincer mi-e frica o cantitate enorma pt ca am facut un astfel de experiment sa mananc o cantitate mare de legume la pranz, si ghici, cantarul mi-a aratat mai mult a doua zi, de aceea mi-am zis doar in cantitati mici....branza iara se digera f greu...oricum o sa incerc la micul dejun din cand in cand sa consum cereale pt dieta cu putin lapte sau iaurt cu toate ca asa de mult m-am obisnuit sa mananc la m.d. 2 felii de paine de secara prajite, incat abia astept dimineata va vina sa le pot consuma...stiu ca ceea ce consum eu acum e cam putin, insa mi-am zis sa fac asa pana la atingerea kg dorite ca oricum nu mai sunt multe, si de acolo in perioada de mentinere sa introduc treptat mai multe calorii...sa vedeti chestie interesanta la mine:seara imi arata exact aceleasi kg cu dimineata, si atunci stiu ca voi slabi, ca daca seara imi arata mai mult decat dimineata din experienta mea, stagnez....alta chestiune sa mi-o explice cineva:se zice ca trebuie baut minim 2 l apa...bun...eu de obicei nu beau multa apa, insa odata mi-am zis, hai sa beau sa vedem daca slabesc ca tot au auzit aceasta vorba de consumat multe lichide...asa...am consumat aprox 1 l mai mult decat de obicei, in total 1l si jumatate, si in dimineata urmatoare,pe stomacul gol si mers la baie, surpriza...un jumatate de kg mai mult, si atunci m-a cam descurajat faza cu bautul atator lichide....ideea e ca mi-e frica, mi-e frica de stagnare, mi-e frica sa nu mai pun nici macar 100 de gr pe mine, de aceea sunt asa stricta in dieta, am nevoie de un echilibru...si inca o intrebare si ultima(dupa cate se observa pot scrie romane intregi din vasta mea experienta cu slabitul)am avut 65.5, am slabit pana in prezent aprox 7 kg, si atunci la numarul acesta de kg de ce nimeni nu observa, de ce nimeni nu ma lauda,dupa cate am observat in ochii lor sunt la fel cu Ioana care avea 65 kg si sunt putin trista din aceasta cauza....p.s:sunt in perioada aceea a lunii si simt nevoia sa devorez o tona de dulce...cineva ceva sfaturi de abtinere?pupici
.Daca tu acum te infometezi cand vei incepe sa mananci iar normal vei pune la loc,asta cred ca ai observat si tu singurica.E normal sa ai mai mult seara dekt dimineata,doar ai mancat,ai baut apa,etc.Apa e foarte importanta in procesul de slabire,nu are cum sa te ingrase,poate alta e cauza celor 500 de grame in plus.Sau poate ai mancat sare sau vreun aliment care a dus la retinere de apa.A avea un echilibru inseamna a manca sanatos nu a te infometa,deci asculta acum pana nu e prea tarziu si iti chinui si mai mult organismul.Eu am slabit atatea kg cu 3 mese + 2 gustari,deci se poate!Branza nu se digera greu,nici laptele si chiar dak o fac,oricum intre mesele principale trebuie sa treaca cel putin 3 ore.Ai nevoie de lactate pt calciu,deci nu mai le evita!Iarasi,legumele(in general) nu au cum sa te ingrase.Depinde fff mult si ce legume ai mancat,ca dak ai mancat cartofi e clar..Daca ai avut in plus nu inseamna ca te`ai ingrasat intr`o singura zi de la 1 l de apa si o salata mai mare,ci pt ca abea atunci cantarul ti`a aratat adevarata ta greutate,tu acum doar te amagesti mancand ff putin,insa in loc sa pierzi grasime tu pierzi muschiProbabil de aia nici nu observa prietenii tai,pt ca ai pierdut mai multa apa si muschi dekt grasime.
__________________
Jurnal Roxii

Cursul dragostei adevarate nu a fost niciodata neted. – William Shakespeare
Roxii, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Foarte activ, este de 2044 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1527 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de Roxii; 01 sep 2011 at 01:20:33.
  #10 (permalink)  
Vechi 01 sep 2011, 12:07:07
iuanutza's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 28 aug 2011
Locaţie: cluj, Romania
Vârsta: 39
Dieta: hipocalorica
Date: 172cm, 63kg
Mesaje: 2.201
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Iuanutza-cum sa scapam de prietenii/conjuncturile care "ne vor binele" in dieta de slabit

Am ramas placut impresionata Roxii ca la varsta ta, sti atat de multe lucruri despre slabit...felicitari....sa nu uitam si faptul ca si varsta isi pune amprenta, adica eu la 26 de ani nu mai pot sa am pretentia ca metabolismul meu sa arda la fel ca la 18 ani...sti cum e faza?in luna in care am slabit de la 65 la 61 consumam multa lactate, ador telemeaua si iaurturile(de la ele mai am probleme cu constipatia)...consumam activia cu cereale, il ador, insa este cam gras iaurtul asta pt care eu as fi dispusa sa renunt chiar si la ciocolata pt el, il mancam cam de 2 ori pe zi, plus ca , gustarile mele constau din temea si motzarella(inca o delicatese care o ador), la micul dejun mancam la fel ca si la meniul de mai sus, gustare o activia cu cereale, pranz piept de curcan cu o rosie, gustare un mar, cina:iaurt activia, si inca o gustare:fulgi de ovaz cu putina miere de albine...am slabit ce-i drept dar in f mult timp si de la un moment dat am intrat in platou si nu mai puteam iesi nicicum, de aceea am adoptat dieta asta...probabil inainte nici nu le combinam alimentele potrivit, si orele la care le mancam...si sti cum e ? daca vezi ca o dieta iti arata in fiecare zi cate 300-500g mai putin iti da motivatie sa o tii in continuare....INSA...din pacate cam iti taie din energie, te face o leguma, noroc ca eu am avut 3 sapt concediu si m-am si odihnit suficient...pe viitor o sa imi pun in jurnal noile mele meniuri, putin mai consistente decat cel anterior, sa vedem ce evolutie o sa am, plus ca o sa imi fac si un album cu imagini cat mai curand ca sa vad daca vedeti si voi schimbarile...va pup si va astept cu sfaturi cat mai multe
iuanutza, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2187 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1670 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
 

Informatii despre slabit
binele, calorii, conjuncturile, dieta, dieta de slabit, in, iuanutza, jurnal, jurnale, ne, prietenii, ro, sanatos, scapam, slabit, slabute, vor


Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Cum sa ramanem "slabute" si in vacanta...:D mad24 Mentinere 14 12 iul 2014 19:15:17
Pana de Craciun sa ne "transformam" in slabute! Slabuta Concursuri 849 05 ian 2011 21:28:51
Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"? ianna Ghidul slabutelor incepatoare 4 11 mai 2010 10:33:53
Concurs "Sa ne mentinem de sarbatori", Luna IX (21 decembrie - 5 ianuarie) Slabuta Concursuri 93 05 ian 2010 22:08:12

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole