forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal Ludmila (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-ludmila-11894.html)

liudy9k 20 sep 2012 21:51:08

Jurnal Ludmila
 
Salut!
Bine ati venit in locusorul meu personal de pe slabute. La sugestia Marinei, m-am hotarat sa imi fac si eu un jurnal de slabit sanatos ca sa fiu si eu, vorba aia, de rand cu toata lumea... :)

Tre sa recunosc ca este al doilea jurnal pe care il incep in viata mea. Primul a durat cam 3 ani si s-a incheiat brusc pe la 18 ani, cam prin perioada cand ma indragostisem lulea de un tip si nu am mai simtit dupa aceea nevoia de a scrie despre mine intr-un carnetel cu floricele roz si flururasi albastri :)

De data aceasta insa simt ca este diferit. Stiu ca va trebui sa spun lucruri despre mine pe care nu am indraznit sa le spun sau sa le recunosc in fata celorlalti si care, acum, ma dor foarte mult si ma frustreaza si ma enerveaza si tot corpul meu se lupta sa opreasca degetele care se misca pe tastatura, ca sa nu destainui adevarul si motivele care m-au adus la cele 105 kg ale mele.

Nici nu stiu ce imi este mai greu acum: sa incerc sa descopar adevarul sau sa recunosc greselile pe care le-am facut si inca le mai fac cu privire la stilul meu de viata si regimul alimentar? Ma lupt cu mine insami, incercand sa ma uit in interiorul meu, dar mi-e foarte frica de ceea ce urmeaza sa descopar...

Slabuta 21 sep 2012 07:49:38

Re: Jurnal Ludmila
 
Citat:

Anterior postat de liudy9k (Post 1134946)
Salut!
Bine ati venit in locusorul meu personal de pe slabute. La sugestia Marinei, m-am hotarat sa imi fac si eu un jurnal de slabit sanatos ca sa fiu si eu, vorba aia, de rand cu toata lumea... :)

Tre sa recunosc ca este al doilea jurnal pe care il incep in viata mea. Primul a durat cam 3 ani si s-a incheiat brusc pe la 18 ani, cam prin perioada cand ma indragostisem lulea de un tip si nu am mai simtit dupa aceea nevoia de a scrie despre mine intr-un carnetel cu floricele roz si flururasi albastri :)

De data aceasta insa simt ca este diferit. Stiu ca va trebui sa spun lucruri despre mine pe care nu am indraznit sa le spun sau sa le recunosc in fata celorlalti si care, acum, ma dor foarte mult si ma frustreaza si ma enerveaza si tot corpul meu se lupta sa opreasca degetele care se misca pe tastatura, ca sa nu destainui adevarul si motivele care m-au adus la cele 105 kg ale mele.

Nici nu stiu ce imi este mai greu acum: sa incerc sa descopar adevarul sau sa recunosc greselile pe care le-am facut si inca le mai fac cu privire la stilul meu de viata si regimul alimentar? Ma lupt cu mine insami, incercand sa ma uit in interiorul meu, dar mi-e foarte frica de ceea ce urmeaza sa descopar...

Buna dimineata Ludmila! :)

Sa fie intr-un ceas bun acest jurnal, sa te ajute in drumul tau spre o viata mai sanatoasa si sa-ti aduca cat mai multe kilograme in minus.

Sa ai o zi cat mai reusita!
Marina

ps: te asteptam cu meniurile tale. :)

liudy9k 21 sep 2012 08:08:12

Re: Jurnal Ludmila
 
Buna dimineata!
Multumesc, Marina, pentru urari!
Tocmai am terminat de mancat micul dejun, care a fost acelasi ca si ieri si a intrat cam greu astazi:
Cereale multifruct SanoVita - 50 g
Iaurt dietetic Lacteea - 100 ml
Branza de vaci Hochland - 100 g
Fructe Goji SanoVita - 20 g

Pentru pranz, mi-am pregatit pachetelul cu:
2 rosii,
un ardei
50 gr bagheta cu seminte de la Angst si
100 g telemea de oaie

Cina, pe care tot la serviciu o s-o mananc, ramane deocamdata o necunoscuta, dar mi-ar placea sa pap ceva carnita cu sos si legume.

M-am mai gandit sa mananc la cantina noastra la pranz si sa las pachetelul pentru cina... Sa vedem...

Gustarile, si ele necunoscute in aceasta dimineata, probabil vor aparea pe parcursul zilei din diferite directii "colegiale", dar promit sa fiu cuminte si sa iau doar ce este mai bun pentru mine :)

Ieri am avut o "gustare" de peste 400 de calorii pe care am cumparat-o cu manutele mele si m-am suparat foarte tare caci nustiu cum sa scap de aceasta dependenta de produsele de patiserie, mereu la indemana cand mi se face foame, si nu numai.

Sunt de groaza cu mine insami. Sunt un om harnic la serviciu si lenes pe-acasa si prin viata personala, dar despre asta poate o sa scriu alta data...

Presimt ca va fi o zi placuta pentru mine astazi, chiar daca afara e gri si frigul vajaie acum prin geam si intra sub plapuma...

O zi frumoasa tuturor si spor in ramura :D!

supermire83 21 sep 2012 15:50:32

Re: Jurnal Ludmila
 
Buna Ludmila, si bine ai venit pe slabute
Spor la cat mai multe kilograme pierdute >:D<

Sa ai o zi frumoasa:-*

liudy9k 22 sep 2012 14:47:36

Re: Jurnal Ludmila
 
Buna, Mirela!
Multumesc pentru primirea calduroasa :)
Sa te auda Dumnezeu sa imi dea putere sa scap de nesimtitele astea de kg :D

supermire83 22 sep 2012 15:11:03

Re: Jurnal Ludmila
 
Citat:

Anterior postat de liudy9k (Post 1135927)
Buna, Mirela!
Multumesc pentru primirea calduroasa :)
Sa te auda Dumnezeu sa imi dea putere sa scap de nesimtitele astea de kg :D

Multumesc >:D<:-*
Sper sa ajungem toate la greutatea pe care ne-o dorim;)

Sasy 23 sep 2012 00:26:01

Re: Jurnal Ludmila
 
Citat:

Anterior postat de liudy9k (Post 1134946)
Salut!
Bine ati venit in locusorul meu personal de pe slabute. La sugestia Marinei, m-am hotarat sa imi fac si eu un jurnal de slabit sanatos ca sa fiu si eu, vorba aia, de rand cu toata lumea... :)

Tre sa recunosc ca este al doilea jurnal pe care il incep in viata mea. Primul a durat cam 3 ani si s-a incheiat brusc pe la 18 ani, cam prin perioada cand ma indragostisem lulea de un tip si nu am mai simtit dupa aceea nevoia de a scrie despre mine intr-un carnetel cu floricele roz si flururasi albastri :)

De data aceasta insa simt ca este diferit. Stiu ca va trebui sa spun lucruri despre mine pe care nu am indraznit sa le spun sau sa le recunosc in fata celorlalti si care, acum, ma dor foarte mult si ma frustreaza si ma enerveaza si tot corpul meu se lupta sa opreasca degetele care se misca pe tastatura, ca sa nu destainui adevarul si motivele care m-au adus la cele 105 kg ale mele.

Nici nu stiu ce imi este mai greu acum: sa incerc sa descopar adevarul sau sa recunosc greselile pe care le-am facut si inca le mai fac cu privire la stilul meu de viata si regimul alimentar? Ma lupt cu mine insami, incercand sa ma uit in interiorul meu, dar mi-e foarte frica de ceea ce urmeaza sa descopar...

Buna, liudy9k!
Bine ai venit ! Cu multa vointa, incredere in fortele proprii si cu ajutorul slabutelor sunt sigura ca vei reusi. Sigur, inceputul este greu. Insa, treptat-treptat nu mai simti dieta ca pe o corvoada pentru ca iti intra in reflex.
Iti doresc mult succes in lupta cu kilogramele! >:D<

liudy9k 24 sep 2012 15:17:59

Re: Jurnal Ludmila
 
Multumesc, Sassy.
Ce bine e sa fie cineva care te sustine!
Eu am constatat ca daca am mancare sanatoasa gata pregatita, pot sa ma tin de un regim alimentar sanatos, dar nefiind ordonata in viata personala si la serviciu... e cam greu. Sunt in etapa in care ma lupt cu mine pentru un regim de viata corect si, respectiv, o alimentatie corecta. Dar tot mai calc pe-alaturi cu cate o dobrogeana cu branza... :(:(:(

Slabuta 27 sep 2012 17:07:31

Re: Jurnal Ludmila
 
Citat:

Anterior postat de liudy9k (Post 1135025)
Buna dimineata!
Multumesc, Marina, pentru urari!
Tocmai am terminat de mancat micul dejun, care a fost acelasi ca si ieri si a intrat cam greu astazi:
Cereale multifruct SanoVita - 50 g
Iaurt dietetic Lacteea - 100 ml
Branza de vaci Hochland - 100 g
Fructe Goji SanoVita - 20 g

Pentru pranz, mi-am pregatit pachetelul cu:
2 rosii,
un ardei
50 gr bagheta cu seminte de la Angst si
100 g telemea de oaie

Cina, pe care tot la serviciu o s-o mananc, ramane deocamdata o necunoscuta, dar mi-ar placea sa pap ceva carnita cu sos si legume.

M-am mai gandit sa mananc la cantina noastra la pranz si sa las pachetelul pentru cina... Sa vedem...

Gustarile, si ele necunoscute in aceasta dimineata, probabil vor aparea pe parcursul zilei din diferite directii "colegiale", dar promit sa fiu cuminte si sa iau doar ce este mai bun pentru mine :)

Ieri am avut o "gustare" de peste 400 de calorii pe care am cumparat-o cu manutele mele si m-am suparat foarte tare caci nustiu cum sa scap de aceasta dependenta de produsele de patiserie, mereu la indemana cand mi se face foame, si nu numai.

Sunt de groaza cu mine insami. Sunt un om harnic la serviciu si lenes pe-acasa si prin viata personala, dar despre asta poate o sa scriu alta data...

Presimt ca va fi o zi placuta pentru mine astazi, chiar daca afara e gri si frigul vajaie acum prin geam si intra sub plapuma...

O zi frumoasa tuturor si spor in ramura :D!

Buna Ludmila, :)

Aceste cereale nu au zahar, nu?
Mi se pare interesant planul tau. Ma bucur ca ai timp si pentru gustari. Eu iti recomand niste ciocolata amara, fructe, seminte, nuci, etc. Nu ocupa asa de mult loc in geanta precum caserolele si sunt hranitoare. :)

Nu te astepta sa faci totul corect din prima, acorda-ti timp pentru aceasta schimbare, chiar daca mai faci unele abateri, continua si incearca a doua oara sa nu o mai repeti.

Ce ai mancat astazi?

liudy9k 28 sep 2012 13:35:04

Re: Jurnal Ludmila
 
Citat:

Anterior postat de Slabuta (Post 1139820)


Buna Ludmila, :)

Aceste cereale nu au zahar, nu?
Mi se pare interesant planul tau. Ma bucur ca ai timp si pentru gustari. Eu iti recomand niste ciocolata amara, fructe, seminte, nuci, etc. Nu ocupa asa de mult loc in geanta precum caserolele si sunt hranitoare. :)

Nu te astepta sa faci totul corect din prima, acorda-ti timp pentru aceasta schimbare, chiar daca mai faci unele abateri, continua si incearca a doua oara sa nu o mai repeti.

Ce ai mancat astazi?

Buna Marina!
Nu stiu daca aceste cereale au zahar... cred ca au doar zahar din fructele uscate.
E adevarat ca este foarte greu sa te tii de treaba. Ieri am fost foarte multumita de mine, dar astazi am avut o zi cumplita din toate punctele de vedere. Mi s-au dat peste cap toate planurile stand la cozi, alergand dintr-un colt al bucurestiului in celalalt dupa tot felul de adeverinte si, neavand ocazia sa mananc cum mi-am propus... am mancat o negresa, o gogoasa si vreo 300 grame de struguri. 1205 calorii. Mi-e deja mega rau de la atata dulce... Am baut un litru jumate de apa, am mers cel putin 2 km pe tocuri prin soare, am urcat scarile la metrou la Aviatorilor si la Aparatorii patriei de vreo 6 ori. Sunt lesinata. Abia acum 5 minute am ajuns la birou unde e racoare si bine. A fost o zi groaznica ... abia astept sa se termine. Singura satisfactie e ca pana la urma toata alergatura s-a terminat si am rezolvat ce mi-am propus.

Pe la sase poate mananc putin piept de pui cu salata de varza. Sau o salata cu ton. Inca nu m-am decis. Desi acum simt ca nu as mai manca nimic...

Nu stiu cum as putea sa inchei cu brio aceasta saptamana. Diseara fac curat in casa si sper sa ma mai relaxez un pic.

Cam asa sunt toate sfarsiturile de saptamana la mine... Ma rog sa iasa bine la calorii aniversarea de maine a colegei mele, care ne-a invitat la un gratar. Si duminica dimineata tre sa depun toate eforturile sa ajung la sala. Luni e iarasi zi de cantar. Doamne ajuta!


Ora este GMT +2. Ora este acum 04:08:34.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO