forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal Madalina Nenciu (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-madalina-nenciu-8244.html)

Madalina Nenciu 20 feb 2011 10:37:23

Jurnal Madalina Nenciu
 
Offf........Nici nu stiu cum sa incep...:(Acesta ar fi un al doilea jurnal in site,ca prima data nu am fost in stare sa ma tin de treaba....~X(
Sunt extraordinar de dezamagita de mine.De aproape un an ma chinui sa pot sa slabesc, sa tin si eu un regim alimentar,ca sa nu ii zic dieta, numai ca nu reusesc;de felul meu sunt o gurmanda si o mareeee pofticioasa.Sunt constienta ca pentru a fi multumita de mine trebuie sa am multa ambitie,problema mea este ca poftele mele depasesc orice limita.....
Ajutati-ma slabutelor...v-am vazut pe multe dintre voi pline de entuziasm si de ambitie.Vreau sa devin si eu O SLABUTA mandra de mine...;;)
Va astept cu sfaturi si incurajari..Am mare nevoie de sustinere...
Va pup pe toate!!:-*:-*>:D<

LicuriciColorat 20 feb 2011 10:55:53

re: Jurnal Madalina Nenciu
 
Buna Mada si bine ai venit
ambitia pleaca de la tine,daca iti doresti foarte mult sigur ai sa reusesti,iti trebuie putina organizare si disciplina
daca esti o pofticioasa eu iti recomand hipocalorica sau WW ,amandoua se bazeaza pe numaratul caloriilor respectiv a punctelor,asa poti papa din cand in cand si ceea ce poftesti(numai uneori,de exp 1-2 pe sapt sa'ti faci poftele),cred ca hipocalorica e o alegere buna mai ales ca poti incepe de la 1300cal si sa scazi treptat
iarasi sportul e unu din cele mai importante etape ale unei slabirii,fara el nu poti mare lucru,eu iti recomand cardio(ajuta la topirea grasimilor):banda,bicicleta,tae-bo,hip-hop abs,zumba,dans,sarit coarda,urcat-coborat scari,toate astea ajuta,macar 30min de 4xpe saptamana
bazeaza'te pe:legume,paine neagra,fructe,carne de pui/peste/vita la gratar/fiarta/cuptor,cereale si lactate(cereale de la plafar),daca vrei sa slabesti sanatos si fara sa te mai ingrasi dupa trebuie sa papi 3 mese si 2-3 gustari pe zi,sa ai neaparat peste 1000cal si sa nu aplezi la diete minune
stiu ca pare greu si uneori chiar nu ai chef ori motivatia necesara,trebuie sa intelegi ca fiecare din noi gresim,mai papam dulciuri sau pizza,mai facem greseli,dar trebuie sa mergem inainte
cum papi u intr'o zi?prezinta'ne si noua un meniu;)
mult succes

Madalina Nenciu 20 feb 2011 11:12:48

re: Jurnal Madalina Nenciu
 
Multumesc Licurici pentru incurajarile tale...>:D<:-*
Pai mai intai o sa spun ca sport am inceput sa fac...La firma unde lucrez ne-a pus tuturor angajatilor la dispozitie sala de fitness.Ei bine ma duc de cate ori am timp la sala (fac banda ,bicicleta,abdomene etc cca 60 de minute acumulate),iar atunci cand nu pot sa ajung fac acasa aerobic de pe net sau diverse exercitii 'ajutatoare'..:D
Un meniu al meu ar fi ceva de genul:
-MD:un iaurt/laptic cu cereale(musli e preferatul meu:P)/sandwich;
-Gustare:un fruct de orice fel sau daca am ceva de rontait prin casa :">;
-Pranz:de obicei mancare gatita (ciorbica,supa,etc);
-Cina:ori nu o apuc ori mananc diverse prostioare:-s;
Acum sa va marturisesc ca acest meniu este unul mai fericit,ca eu lucrez si in ture de noapte cand ziua este posibil sa nu mananc nik ,iar noaptea la munk sa mai pap ceva:(,ori sa pap altele in cursul unei zile...
Cam asta ar fi..

LicuriciColorat 20 feb 2011 11:44:03

re: Jurnal Madalina Nenciu
 
Citat:

Anterior postat de Madalina Nenciu (Post 534645)
Multumesc Licurici pentru incurajarile tale...>:D<:-*
Pai mai intai o sa spun ca sport am inceput sa fac...La firma unde lucrez ne-a pus tuturor angajatilor la dispozitie sala de fitness.Ei bine ma duc de cate ori am timp la sala (fac banda ,bicicleta,abdomene etc cca 60 de minute acumulate),iar atunci cand nu pot sa ajung fac acasa aerobic de pe net sau diverse exercitii 'ajutatoare'..:D
Un meniu al meu ar fi ceva de genul:
-MD:un iaurt/laptic cu cereale(musli e preferatul meu:P)/sandwich;
-Gustare:un fruct de orice fel sau daca am ceva de rontait prin casa :">;
-Pranz:de obicei mancare gatita (ciorbica,supa,etc);
-Cina:ori nu o apuc ori mananc diverse prostioare:-s;
Acum sa va marturisesc ca acest meniu este unul mai fericit,ca eu lucrez si in ture de noapte cand ziua este posibil sa nu mananc nik ,iar noaptea la munk sa mai pap ceva:(,ori sa pap altele in cursul unei zile...
Cam asta ar fi..

bravo pt sport,asta e foarte important
sper ca musli sunt de la plafar si nu din acelea de la supermarket plin de zahar:D,daca is de la plafar sunt oki si sandwich-ul sper ca e din paine integrala deci MD e oki
la gustare un fruct e oki,ce ai prin casa?cum ar fii?daca e un morcov/alune/nuci e oki dk is covrigi/dulciuri nuu
la pranz sper ca nu papi doar ciorbita,piept de pui la gratar cu salata e mult mai oki,sau peste cu legume ori ton cu legume,si pe site gasesti o gramda de retete dietetice si super bune:x
intre pranz si cina mai traba o gustare:iaurt/o cana de lapte./un fruct/alune/nuci/caju-cam 15 buc
iar peste cina nu trebuie sa sari,o salata.un iaurt cu branza slaba,un bol de ciorba sau legume cu piept de pui
in legatura cu tura de noapte,cred ca poi respecta acelasi reguli si noaptea-in legatura cu asta mai ales daca toata ziua dormi,incerca sa respectii pe noapte cele 3 mese si 2 gustari
intr'o dieta care defapt trebuie sa fie un stil de viata sanatos,trebuie sa fii organizata si sa nu papi haotic
sigur reusesti daca ai putina grija,mai ales ca primul pas e facut adica sportul

Madalina Nenciu 20 feb 2011 15:35:47

Re: Jurnal Madalina Nenciu
 
Acum am inteles toate greselile mele...[*pinguin*]
Dar acum invatati-ma cum sa procedez in zilele in care lucru de noapte...;;)
De exemplu programul meu este urmatorul:2 zile lucrez de zi,2 zile libera,urmatoarele 2 zile de noapte si alte 2 zile libere...Eu acum cum trebuie sa fac in ziua in care trebuie sa merg de noapte la serviciu si pe tot parcursul turei asteia de noapte??:-sce trebuie sa pap?mai degraba cum??:-/
Apropo de maine ma apuc de treaba...[*danseaza*]si sper ca iubi meu cel mancacios si pofticios ma va lasa sa imi vad de treaba mea,si sa nu ma mai ispiteasca....:x
Astept un exemplu de meniu cum ar trebui sa fie el....
Pooooopiiiiiciiiii pt toate:-*:-*

LicuriciColorat 20 feb 2011 15:46:09

Re: Jurnal Madalina Nenciu
 
Citat:

Anterior postat de Madalina Nenciu (Post 535058)
Acum am inteles toate greselile mele...[*pinguin*]
Dar acum invatati-ma cum sa procedez in zilele in care lucru de noapte...;;)
De exemplu programul meu este urmatorul:2 zile lucrez de zi,2 zile libera,urmatoarele 2 zile de noapte si alte 2 zile libere...Eu acum cum trebuie sa fac in ziua in care trebuie sa merg de noapte la serviciu si pe tot parcursul turei asteia de noapte??:-sce trebuie sa pap?mai degraba cum??:-/
Apropo de maine ma apuc de treaba...[*danseaza*]si sper ca iubi meu cel mancacios si pofticios ma va lasa sa imi vad de treaba mea,si sa nu ma mai ispiteasca....:x
Astept un exemplu de meniu cum ar trebui sa fie el....
Pooooopiiiiiciiiii pt toate:-*:-*

ma bucur ca ai inteles unele lucruri
poi in zilele in care esti la munca si esti libera
trebuie sa iei Md de dimineata de exp lapte/iaurt cu cereale sau branza cu sunca si legume,in fine ceva dietetic,apoi la pranz chiar daca esti la munca iti iei supliment fie un sanwich cu piept de pui la gratar/ton cu branza salaba si castravete,fie legume la cuptor cu pui/peste(le iei in caserola) si la cina la fel ori supica ori salata
iar cand lucrezi de noapte iti imparti exact la fel mesele doar ca pe noapte,de exp daca te trezesti pe la 17 dupa-amiaza iei Md apoi pe la 21 iei o gustare apoi pe la 12 pranzul apoi pe la 3 o alta gustare iar dimi pe la 7 'cina':))) cel putin eu asa as face-sper ca m'am exprimat bine
important e sa iti imparti in orele care stai treaza 3 mese si 2 gustari
mult succes>:D<

Madalina Nenciu 20 feb 2011 15:58:30

Re: Jurnal Madalina Nenciu
 
Hai ca am inteles cum sta treaba...
Dar,mai exista o problema..Astazi de exemplu am iesit de dimi din tura de noapte si la noapte intru din nou...in concluzie eu nu prea am facut nani astazi decat vreo 2 ore.In cazurile astea cum procedez??:-/Sau alta intrebare :cum imi intru in ritmul normal maine de dimi cand eu o sa ies din a doua tura de noapte?Nu o sa pap nik toata ziua si seara trec direct la cina?:))
Of of e tare complicat...@-)

LicuriciColorat 20 feb 2011 16:33:03

Re: Jurnal Madalina Nenciu
 
Citat:

Anterior postat de Madalina Nenciu (Post 535127)
Hai ca am inteles cum sta treaba...
Dar,mai exista o problema..Astazi de exemplu am iesit de dimi din tura de noapte si la noapte intru din nou...in concluzie eu nu prea am facut nani astazi decat vreo 2 ore.In cazurile astea cum procedez??:-/Sau alta intrebare :cum imi intru in ritmul normal maine de dimi cand eu o sa ies din a doua tura de noapte?Nu o sa pap nik toata ziua si seara trec direct la cina?:))
Of of e tare complicat...@-)


pff m'ai bagat in ceata:)))
trebuie sa calculezi cate ore stai treaza si sa le imparti in 3 mese si 2-3 gustari
eu asa as face,numeri orele care stai treaza si le imparti la 3 mese si 3 gustari daca ai ore multe nedormite si gata:D
poti face asta?

Madalina Nenciu 20 feb 2011 16:41:32

Re: Jurnal Madalina Nenciu
 
O sa incerc..
Mersi frumos pt sfaturi...;;):">

LicuriciColorat 20 feb 2011 16:42:55

Re: Jurnal Madalina Nenciu
 
Citat:

Anterior postat de Madalina Nenciu (Post 535296)
O sa incerc..
Mersi frumos pt sfaturi...;;):">


cu placere
daca mai ai intrebari aici sigur gasesti cate o slabuta sa'ti raspunda>:D<


Ora este GMT +2. Ora este acum 04:39:49.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO