forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal Miha (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-miha-4046.html)

myhaelutza94 04 iun 2010 09:58:43

Jurnal Miha
 
Buna:D.sunt noua pe aici.chiar azi mi-am facut cont si pot sa spun ca sunt foarte incantata;;).Incep prin a spune ca am 15 ani,sunt clasa 9-a.Pana vara trecuta eram slaba..la un moment dat chiar foarte(multi imi atrageau atentia cu referire la faptul ca ar trebui sa ma mai ingras si eram si eu constienta de luccru ala).zis si facut.am inceput sa mananc toate prostiile incluzand:fast food,dulciuri,cartofi prajiti in general prajeli si ce sa mai?cu cat avea mai multe calorii cu atat ma simteam mai bine.la momentul acela....acum lucrurile s-au mai schimbat.nu sunt grasa nici acum,insa s-a depus un strat de grasime pe abdomen(se simt muschii pe dedesubt cand incordez pt ca obisnuiam sa fac abdomene,insa acum grasimea acopera tot)si desigur celulita pe picioare.Nu tin un regim strict, merg pe ideea sa mai reduc din dulciuri si prajeli astfel din calorii si grasimi.si incerc de asemenea sa fac miscare/sport.Sar coarda,fac abdomene si alte exercitii.insa recunosc...fac numai cand imi aduc aminte.:(si asta e rau.foarte!
Vreau sa reusesc nu sa dau jos kilograme ci mai degraba sa ajung la niste masuri de invidiat.Urmeaza o tabara pe 1 iulie vara asta..si va dati seama ca vreau sa ma simt foarte bine cu corpul meu in acea perioada.si desigur nu numai.sper ca..cu ajutorul acestui site sa reusesc ce mi-am propus!:DMult succes celor care se lupta de asemenea cu astfel de probleme si bine v-am gasit>:D<

justbelieve 04 iun 2010 10:16:07

Re: Jurnal Miha
 
Citat:

Anterior postat de myhaelutza94 (Post 209483)
Buna:D.sunt noua pe aici.chiar azi mi-am facut cont si pot sa spun ca sunt foarte incantata;;).Incep prin a spune ca am 15 ani,sunt clasa 9-a.Pana vara trecuta eram slaba..la un moment dat chiar foarte(multi imi atrageau atentia cu referire la faptul ca ar trebui sa ma mai ingras si eram si eu constienta de luccru ala).zis si facut.am inceput sa mananc toate prostiile incluzand:fast food,dulciuri,cartofi prajiti in general prajeli si ce sa mai?cu cat avea mai multe calorii cu atat ma simteam mai bine.la momentul acela....acum lucrurile s-au mai schimbat.nu sunt grasa nici acum,insa s-a depus un strat de grasime pe abdomen(se simt muschii pe dedesubt cand incordez pt ca obisnuiam sa fac abdomene,insa acum grasimea acopera tot)si desigur celulita pe picioare.Nu tin un regim strict, merg pe ideea sa mai reduc din dulciuri si prajeli astfel din calorii si grasimi.si incerc de asemenea sa fac miscare/sport.Sar coarda,fac abdomene si alte exercitii.insa recunosc...fac numai cand imi aduc aminte.:(si asta e rau.foarte!
Vreau sa reusesc nu sa dau jos kilograme ci mai degraba sa ajung la niste masuri de invidiat.Urmeaza o tabara pe 1 iulie vara asta..si va dati seama ca vreau sa ma simt foarte bine cu corpul meu in acea perioada.si desigur nu numai.sper ca..cu ajutorul acestui site sa reusesc ce mi-am propus!:DMult succes celor care se lupta de asemenea cu astfel de probleme si bine v-am gasit>:D<

Buna si bine ai venit>:D<
Vad ca ai de dat jos doar 1 kg,deci va fi usor.Dar,cum ai spus si tu,conteaza cum arati si ce masuri ai.Iar pentru asta ai nevoie de mult sport,nu neaparat de o dieta stricta.Ai putea incerca sa faci pilates,tae bo,zumba,cardio.Sunt multe exercitii aici pe forum.Sport
Iar in privinta mancarurilor in principal ar trebui asa:
-sa inlocuiesti painea alba cu cea neagra/integrala/graham
-sa inlocuiesti sucurile din comert cu cele facute in casa
-sa eviti prajelile
-sa reduci cantitatea de dulciuri
Sa te incadrezi intre 1200-1300 kcal.
Mult succes !>:D<

mvthebest 04 iun 2010 10:40:50

Re: Jurnal Miha
 
Citat:

Anterior postat de myhaelutza94 (Post 209483)
Buna:D.sunt noua pe aici.chiar azi mi-am facut cont si pot sa spun ca sunt foarte incantata;;).Incep prin a spune ca am 15 ani,sunt clasa 9-a.Pana vara trecuta eram slaba..la un moment dat chiar foarte(multi imi atrageau atentia cu referire la faptul ca ar trebui sa ma mai ingras si eram si eu constienta de luccru ala).zis si facut.am inceput sa mananc toate prostiile incluzand:fast food,dulciuri,cartofi prajiti in general prajeli si ce sa mai?cu cat avea mai multe calorii cu atat ma simteam mai bine.la momentul acela....acum lucrurile s-au mai schimbat.nu sunt grasa nici acum,insa s-a depus un strat de grasime pe abdomen(se simt muschii pe dedesubt cand incordez pt ca obisnuiam sa fac abdomene,insa acum grasimea acopera tot)si desigur celulita pe picioare.Nu tin un regim strict, merg pe ideea sa mai reduc din dulciuri si prajeli astfel din calorii si grasimi.si incerc de asemenea sa fac miscare/sport.Sar coarda,fac abdomene si alte exercitii.insa recunosc...fac numai cand imi aduc aminte.:(si asta e rau.foarte!
Vreau sa reusesc nu sa dau jos kilograme ci mai degraba sa ajung la niste masuri de invidiat.Urmeaza o tabara pe 1 iulie vara asta..si va dati seama ca vreau sa ma simt foarte bine cu corpul meu in acea perioada.si desigur nu numai.sper ca..cu ajutorul acestui site sa reusesc ce mi-am propus!:DMult succes celor care se lupta de asemenea cu astfel de probleme si bine v-am gasit>:D<

Bine ai venit printre slabute Miha>:D<>:D<
http://forum.slabute.ro/ghidul-slabu...nite-2568.html

http://forum.slabute.ro/ghidul-slabu...orum-2554.html

LicuriciColorat 04 iun 2010 11:28:03

Re: Jurnal Miha
 
Buna si bine ai venit
imi place cum gandesti,si e foarte bine ca vreo sa elimini din alimentatie mancarea nesanatoasa,
un regim bazat pe fructe,legume,carne slaba la gratar(pui,curcan si peste),cereale(fara adaos de zahar,din acelea de la plafar),lactate si multa apa sigur ca vei reusii sa arati incredibil de bine
pt a scapa de celulita,incerca sa iti faci de 2 ori pe saptamana un exfoliant(fie din zat de cafea,fie din malai cu un pic ulei de masline),apoi maseaza cu crema anticelulitica,de asemenea in fiecare zi,maseaza cel putin o data zonele cu probleme
cum a zis si Lavi,incerca sa faci sport,orce iti place,si dansul ajuta,acum esti in vacanta si ai o luna la dispozitie pana in tabara sa reusesti
nui uite 3 mese si 2gustari/zi sunt esentiale,din cand in cand te poti rasfata cu dulce dietetic(pe site sunt retete,sau cioco amaruie cu peste 75%cacao)>:D<

Dee 04 iun 2010 18:19:04

Re: Jurnal Miha
 
Citat:

Anterior postat de myhaelutza94 (Post 209483)
Buna:D.sunt noua pe aici.chiar azi mi-am facut cont si pot sa spun ca sunt foarte incantata;;).Incep prin a spune ca am 15 ani,sunt clasa 9-a.Pana vara trecuta eram slaba..la un moment dat chiar foarte(multi imi atrageau atentia cu referire la faptul ca ar trebui sa ma mai ingras si eram si eu constienta de luccru ala).zis si facut.am inceput sa mananc toate prostiile incluzand:fast food,dulciuri,cartofi prajiti in general prajeli si ce sa mai?cu cat avea mai multe calorii cu atat ma simteam mai bine.la momentul acela....acum lucrurile s-au mai schimbat.nu sunt grasa nici acum,insa s-a depus un strat de grasime pe abdomen(se simt muschii pe dedesubt cand incordez pt ca obisnuiam sa fac abdomene,insa acum grasimea acopera tot)si desigur celulita pe picioare.Nu tin un regim strict, merg pe ideea sa mai reduc din dulciuri si prajeli astfel din calorii si grasimi.si incerc de asemenea sa fac miscare/sport.Sar coarda,fac abdomene si alte exercitii.insa recunosc...fac numai cand imi aduc aminte.:(si asta e rau.foarte!
Vreau sa reusesc nu sa dau jos kilograme ci mai degraba sa ajung la niste masuri de invidiat.Urmeaza o tabara pe 1 iulie vara asta..si va dati seama ca vreau sa ma simt foarte bine cu corpul meu in acea perioada.si desigur nu numai.sper ca..cu ajutorul acestui site sa reusesc ce mi-am propus!:DMult succes celor care se lupta de asemenea cu astfel de probleme si bine v-am gasit>:D<

Hey Miha ne bucuram sa te avem printre noi >:D< Sper ca vei gasi tot ce iti trebuie pe site pt a ti atinge golul ,pt ca intr adevar e f bun :D

Din cate vad eu din kilograme nu ai avea deloc nevoie sa slabesti.Iar cm si grasimica o dai jos numai si numai cu sport. Deci e bine daca vrei sa reduci din dulciuri si prajeli,dar consider ca e de ajuns tu nu ai nevoie de o cura de slabire ! Poti incepe cum ti au zis si fetele cu sport putin cate putin pane te obsinuiesti, 20 minute azi, 30 minute maine...si tot asa pana ajungi la cel putin o ora. Ar fi bine sa nu faci mai mult de o ora odata.Se slabeste in cm cel mai mult prin "sesiuni" de sport, de ex o ora dimineata si una seara,sau oricand ai tu timp sa faci sport :D Tae bo,zumba,pilates, bicicleta...Ai din ce sa alegi .

Mult succes ! :-*

myhaelutza94 04 iun 2010 19:27:36

Re: Jurnal Miha
 
>:D<Multumesc foarte mult pentru incurajari:x.o sa va tin la curent cum merge:Dsi desigur astept in continuare pareri,sfaturi,solutii orice din parte voastra!:)

myhaelutza94 04 iun 2010 19:29:54

Re: Jurnal Miha
 
>:d<>:d<>:d<>:d<

LicuriciColorat 04 iun 2010 19:31:46

Re: Jurnal Miha
 
Scrie-ne si noua
meniul tau de peste zi,sa vedem daca te putem ajuta cu sfaturi in ceea ce priveste papica:)
sport?

myhaelutza94 04 iun 2010 20:16:08

Re: Jurnal Miha
 
hm.pei sa vedem.aici incepe 'distractia'.dimineata beau o cana de lapte cu cacao si mananc 2 felii de paine prajita cu unt si sare:D.La pranz (recunosc ca uneori sar peste el pentru ca intru la scoala pe la 12 sau 1 si mi se pare prea devreme sa mananc la 11 si ceva de pranz---sau poate nu sunt obisnuita---)mananc ori mancare(ce face mama acolo:mazare,mancare de masline sau orice altcva)ori o friptura la gratar cu cartofi fierti eventual cu vreo salata cu rosii sau varza alba.Iar seara(cam tarziu:-s pe la 9 seara)mananc cateodata peste sau iar vreo friptura de pui la gratar sau snitel de pui.sau mai imi fac cateodta pizza acasa.cumpar blat si pun eu pe el ce-mi place.niste sunca niste cascaval niste masline sos s.a.m.d(sunt totusi mandra ca am reusit sa mai evit cartofii prajiti:Ddesi snt ataaat de buuuni=(()si vreo salata cu rosii ceapa etc.Ca si gustari mananc mere de la un timp,am inlocuit ciocolata normala cu cea amaruie,mai mananc alte fructe (chiar acum vreo juma d ora m-am delectat cu niste capsuni:x)Alta problema mai e ca pe parcursul zilei la scoala mi se mai face foame si mai imi iau de la magazin sticsuri sau un strudel cu mere sau ce mai pe acolo.incerc pe cat posibilu sa ma abtin:-s.Am mai renuntat la sucuri din comert pe care le-am inlocuit cu apa plata.Cam asta e cu mancarea.Cat despre sport.fac abodomene,sar coarda,si alte exercitii pillates.(insa din pacate,nu sunt prea constanta)am citit pe site mai devreme despre zumba sau tae-bo.o sa ma apuc de maine:D.Cam asta e.va pup!

justbelieve 04 iun 2010 20:27:15

Re: Jurnal Miha
 
Citat:

Anterior postat de myhaelutza94 (Post 210102)
hm.pei sa vedem.aici incepe 'distractia'.dimineata beau o cana de lapte cu cacao si mananc 2 felii de paine prajita cu unt si sare:D.La pranz (recunosc ca uneori sar peste el pentru ca intru la scoala pe la 12 sau 1 si mi se pare prea devreme sa mananc la 11 si ceva de pranz---sau poate nu sunt obisnuita---)mananc ori mancare(ce face mama acolo:mazare,mancare de masline sau orice altcva)ori o friptura la gratar cu cartofi fierti eventual cu vreo salata cu rosii sau varza alba.Iar seara(cam tarziu:-s pe la 9 seara)mananc cateodata peste sau iar vreo friptura de pui la gratar sau snitel de pui.sau mai imi fac cateodta pizza acasa.cumpar blat si pun eu pe el ce-mi place.niste sunca niste cascaval niste masline sos s.a.m.d(sunt totusi mandra ca am reusit sa mai evit cartofii prajiti:Ddesi snt ataaat de buuuni=(()si vreo salata cu rosii ceapa etc.Ca si gustari mananc mere de la un timp,am inlocuit ciocolata normala cu cea amaruie,mai mananc alte fructe (chiar acum vreo juma d ora m-am delectat cu niste capsuni:x)Alta problema mai e ca pe parcursul zilei la scoala mi se mai face foame si mai imi iau de la magazin sticsuri sau un strudel cu mere sau ce mai pe acolo.incerc pe cat posibilu sa ma abtin:-s.Am mai renuntat la sucuri din comert pe care le-am inlocuit cu apa plata.Cam asta e cu mancarea.Cat despre sport.fac abodomene,sar coarda,si alte exercitii pillates.(insa din pacate,nu sunt prea constanta)am citit pe site mai devreme despre zumba sau tae-bo.o sa ma apuc de maine:D.Cam asta e.va pup!

Hai sa vedem ce-i bine si ce nu:)
Micul dejun este cea mai importanta masa a zilei si este recomandat a se manca lapte cu cereale integrale,omleta cu legume,iaurt cu cereale integrale.In principal asta,de aici deriva mai multe combinatii.Tu mananci putin.Cat poate sa tina o cana de lapte cu cacao si 2 felii de paine prajita?Si nici nu-i sanatos.Laptele cu cacao poti sa-l bei intre micul dejun si pranz sau intre pranz si cina.Ce fel de paine mananci,alba?Alba sau nu,oricum 2 felii sunt multe pentru o singura masa.Mai ales ca sunt cu unt.Incearca sa eviti cat poti margarina si untul.Ingrasa!2 felii de paine ar trebui impartite pentru 3 mese(mic dejun,pranz si cina).
Niciodata sa nu combini carnea(friptura) cu cartofii(fie ei fierti,copti sau prajiti).Carnea poti sa o mananci pur si simplu cu o salata de legume.Iar cartofii la fel,separat cu o salata de legume.
La scoala mananca un mar,o banana,o mana de alune,un iaurt,cateva stafide/curmale/smochine,biscuiti digestivi facuti in casa,nu mai lua tot felul de strudele care ingrasa.E greu sa renunti la ele,stiu cum e,dar trebuie daca vrei sa arati bine.In plus daca vrei ceva dulce sunt o multime de dulciuri dietetice care se pot face in casa.Sunt si pe forum retete.
Sper sa nu le iei ca pe niste critici,sunt doar sfaturi>:D<


Ora este GMT +2. Ora este acum 02:20:17.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO