forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal Mihaela - Keto (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-mihaela-keto-12715.html)

mihaela2289 10 oct 2016 11:19:57

Jurnal Mihaela - Keto
 
Buna ziua dragi slabute si viitoare slabute. Acesta este primul meu jurnal. Despre mine: Sunt Mihaela, am 27 ani, pana acum am slabit cu ajutorul dietei disociate, dar de cateva luni nu mai are efect dar nici nu am mai tinut-o strict. Asadar, avand in vedere ca am un job foarte sedentar, m-am lasat de fumat de 7 luni si sport nu fac in general, am ajuns la "fabuloasa" greutate de 74.5 kg la 1.73m. Acestea fiind spuse, de cateva zile m-am tot informat cu privire la dieta keto si de astazi am inceput-o. Va rog frumos daca aveti timp sa imi dati si mie sfaruri sau pareri, sunt la inceput de drum si imi este f frica sa nu gresesc. Multumesc si spor la slabit!

Ziua 1: 2 pliculete de ness amigo cu o lingurita de smantana dulce, 80g nuci, 450g musaca cu dovlecel si carne slaba de porc si 35g slanina porc(nu stiam de unde sa mai iau lipide). Total: 1226 kcal, 60.86 proteine, 102 lipide si 24.5 carbohidrati.

elena20sverige 10 oct 2016 16:08:46

Re: Jurnal Mihaela - Keto
 
Buna !

Vezi ca este un concurs saptamanal in Jurnal Rozica + unul anual . O sa se termine pe 1 noiembrie dar sigur o sa incepem unul nou.


Succes

rozica1965 10 oct 2016 16:17:46

Re: Jurnal Mihaela - Keto
 
Citat:

Anterior postat de mihaela2289 (Post 1424358)
Buna ziua dragi slabute si viitoare slabute. Acesta este primul meu jurnal. Despre mine: Sunt Mihaela, am 27 ani, pana acum am slabit cu ajutorul dietei disociate, dar de cateva luni nu mai are efect dar nici nu am mai tinut-o strict. Asadar, avand in vedere ca am un job foarte sedentar, m-am lasat de fumat de 7 luni si sport nu fac in general, am ajuns la "fabuloasa" greutate de 74.5 kg la 1.73m. Acestea fiind spuse, de cateva zile m-am tot informat cu privire la dieta keto si de astazi am inceput-o. Va rog frumos daca aveti timp sa imi dati si mie sfaruri sau pareri, sunt la inceput de drum si imi este f frica sa nu gresesc. Multumesc si spor la slabit!

Ziua 1: 2 pliculete de ness amigo cu o lingurita de smantana dulce, 80g nuci, 450g musaca cu dovlecel si carne slaba de porc si 35g slanina porc(nu stiam de unde sa mai iau lipide). Total: 1226 kcal, 60.86 proteine, 102 lipide si 24.5 carbohidrati.

Bun gasit in casa noua! Vad ca ai cont aici din 2010,deci nu esti ''nou venita''!:D
Despre keto,eu nu te pot sfatui,pt ca nu am tinut-o! Mai erau fete care o tineau dar nu stiu cand intra pe aici!
Oricum,bafta.......si da.........te poti inscrie la concurs!Un concurs fara reguli.........doar raport la kg in fiecare vineri!

Michelina 10 oct 2016 18:07:27

Re: Jurnal Mihaela - Keto
 
Asta e alta dieta p care nu am tinut-o - numai ideea ca as manca atatea lipide si simt cum ma apuca o criza biliara.

Eu as creste consumul de lipide - din avocado, nuci, masline, carne de peste si nu as exagera cu slanina.

Bafta cu dieta!

mihaela2289 10 oct 2016 19:14:43

Re: Jurnal Mihaela - Keto
 
Multumesc mult de primire si de informarea referitoare la concurs, o sa ma inscriu si eu. Nu sunt nou-venita, am mai poposit pe aici cand am tinut dieta disociata 3/3/3, acum am revenit cu un nr mai mare de kg si mai multa determinare. Stiu ca nu trebuie sa abuzez de slanina, nici nu o voi face, se pare ca pt prima zi am calculat putin gresit proportiile, trebuia mai multa proteina. O sa imi iau necesarul de lipide din ulei de cocos, este mult mai ok asa. Sper sa reusesc si sa ma tin de dieta, va voi tine si pe voi la curent. Spor la slabit!

mihaela2289 11 oct 2016 11:30:48

Re: Jurnal Mihaela - Keto
 
Ziua a doua. Cafea neagra cu o lingurita smantana dulce, 450g musaca dolvlecei cu carne slaba de porc, ceapa, ou si unt, 300 g budinca de creier (cascaval, smantana, ou, unt) si 40g migdale + alume de padure. Total: 1241kcal, 91.36 g proteine, 92g lipide, 16 g carbohidrati (

mihaela2289 12 oct 2016 10:51:47

Re: Jurnal Mihaela - Keto
 
Ziua a treia. Cafea cu ulei de cocos (). Oua umplute cu pate ficat de pui facut in casa (ficat, pulpa pui, unt, smantana) si pate ficat porc facut in casa (ficat, slanina). Tzatziki din smantana 30% cu castravete si usturoi. Total: 1238.5 kcal, 73.7 g proteina, 95.5 g lipide, 15.55 g carbohidrati.

Michelina 12 oct 2016 11:48:22

Re: Jurnal Mihaela - Keto
 
Citat:

Anterior postat de mihaela2289 (Post 1424442)
Ziua a treia. Cafea cu ulei de cocos (������). Oua umplute cu pate ficat de pui facut in casa (ficat, pulpa pui, unt, smantana) si pate ficat porc facut in casa (ficat, slanina). Tzatziki din smantana 30% cu castravete si usturoi. Total: 1238.5 kcal, 73.7 g proteina, 95.5 g lipide, 15.55 g carbohidrati.

De curiozitate - o singura masa - sau imparti in 3 mese?

Nu iti e greu sa mananci asa?

mihaela2289 12 oct 2016 13:16:25

Re: Jurnal Mihaela - Keto
 
Astazi am facut meniul pt 3 mese, in general eu mananc de 2 ori /zi, depinde de zi. De ce sa imi fie greu? Este f multa mancare, eu nu am mai trecut cantitatile. A fost vorba de 4 oua, 100g pate de pui si 100 g pate de porc, 100g smantana, 200g castraveti. Am mai facut pt pranz si o salata de 180 g ca de 3 zile nu prea am consumat fibre. Mie mi se pare suficienta mancare pentru o zi

Michelina 12 oct 2016 13:49:40

Re: Jurnal Mihaela - Keto
 
Citat:

Anterior postat de mihaela2289 (Post 1424451)
Astazi am facut meniul pt 3 mese, in general eu mananc de 2 ori /zi, depinde de zi. De ce sa imi fie greu? Este f multa mancare, eu nu am mai trecut cantitatile. A fost vorba de 4 oua, 100g pate de pui si 100 g pate de porc, 100g smantana, 200g castraveti. Am mai facut pt pranz si o salata de 180 g ca de 3 zile nu prea am consumat fibre. Mie mi se pare suficienta mancare pentru o zi

Ma tenteaza dieta Keto - eu cel mai bine reactionez la low carb - dar nu-mi place constipatia din Dukan.

Nu stiu cum e sa mananci totul fara un suport - presupun ca pana la urma e o chestie de obisnuinta. Nu ca eu as manca prea multa paine in general.
Ma tenteaza dieta asta de cand il vedeam pe Laslau.

Dar inca nu ma simt in stare sa ma inham la o dieta. Am scazut de doua zile carbohidratii - simteam ca turbez de foame. Imi e muuult mai bine asa. Dar nu stiu pentru cata vreme.


Ora este GMT +2. Ora este acum 08:42:41.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO