forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal mikaelaflo (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-mikaelaflo-8447.html)

mikaelaflo 05 mar 2011 07:40:35

Jurnal mikaelaflo
 
Buna slabute! :)
Sunt Mihaela, am 26 de ani, 167 cm si acum 94 kg:(. M-am apucat de dieta de cateva saptamani, dar am tot calcat stramb...ceea ce eu consider ca este oarecum normal dupa o preioada destul de lunga (sarcina si alaptarea) in care nu mi-am refuzat nimic. Stiam de la inceput ca asa o sa patesc pana reusesc sa ma obisnuiesc cat de cat cu privarea. Dar acum, gata! V-am gasit ieri (ce bine!:x) si, zic eu, „m-ati hotarat”. O sa tin o dieta pe care am incercat-o deja inainte de nunta si care atunci a functionat. Arata cam asa:

Mic dejun (08:00)

- 50 gr. Carne de pui sau un ou fiet
- 50 gr. branza dulce
- 2 felii de paine cu secara
- rosii, castravete
- ceai, cafea

Gustare (10:00)

- un fruct (250 gr) – portocale, mandarine, mere, pomelo sau o banana

Pranz (13:00 – 14:00)

- 150 gr. pui la cuptor sau la gratar
- salata de cruditati cu ulei de masline, lamaie
- o felie de paine de secara
- ceai

Gustare (16:00)

- un fruct (250 gr) – sa nu fie acelasi fruct cu gustarea de la 10:00
Cina (18:30 – 19:30)

- un iaurt (200 gr)
- supa sau ciorba de pui

Lichide permise: ceai de plante, apa minerala, apa plata.

Cam trebuie respectate orele de masa, se mananca in fiecare zi acelasi lucru timp de doua saptamani sau trei, fiecare cum poate, apoi o schimb. O sa scriu in jurnal la momentul respectiv cand am schimbat dieta.

Am bicicleta eliptica acasa, sper sa incep sa o folosesc zilnic cel putin 30 de minute. Poate ar trebui sa stau mai putin pe forum si mai mult pe bicicleta....stiu ca nu va suparati pt asta :D. Si sper sa vina odata caldura sa ies in fiecare zi de doua ori cu printesica la plimbare sa mai fac extra miscare.

Bine v-am gasit si, spor la slabit!:-*

Roxii 05 mar 2011 09:41:46

re: Jurnal mikaelaflo
 
Citat:

Anterior postat de mikaelaflo (Post 556705)
Buna slabute! :)
Sunt Mihaela, am 26 de ani, 167 cm si acum 94 kg:(. M-am apucat de dieta de cateva saptamani, dar am tot calcat stramb...ceea ce eu consider ca este oarecum normal dupa o preioada destul de lunga (sarcina si alaptarea) in care nu mi-am refuzat nimic. Stiam de la inceput ca asa o sa patesc pana reusesc sa ma obisnuiesc cat de cat cu privarea. Dar acum, gata! V-am gasit ieri (ce bine!:x) si, zic eu, „m-ati hotarat”. O sa tin o dieta pe care am incercat-o deja inainte de nunta si care atunci a functionat. Arata cam asa:

Mic dejun (08:00)

- 50 gr. Carne de pui sau un ou fiet
- 50 gr. branza dulce
- 2 felii de paine cu secara
- rosii, castravete
- ceai, cafea

Gustare (10:00)

- un fruct (250 gr) – portocale, mandarine, mere, pomelo sau o banana

Pranz (13:00 – 14:00)

- 150 gr. pui la cuptor sau la gratar
- salata de cruditati cu ulei de masline, lamaie
- o felie de paine de secara
- ceai

Gustare (16:00)

- un fruct (250 gr) – sa nu fie acelasi fruct cu gustarea de la 10:00
Cina (18:30 – 19:30)

- un iaurt (200 gr)
- supa sau ciorba de pui

Lichide permise: ceai de plante, apa minerala, apa plata.

Cam trebuie respectate orele de masa, se mananca in fiecare zi acelasi lucru timp de doua saptamani sau trei, fiecare cum poate, apoi o schimb. O sa scriu in jurnal la momentul respectiv cand am schimbat dieta.

Am bicicleta eliptica acasa, sper sa incep sa o folosesc zilnic cel putin 30 de minute. Poate ar trebui sa stau mai putin pe forum si mai mult pe bicicleta....stiu ca nu va suparati pt asta :D. Si sper sa vina odata caldura sa ies in fiecare zi de doua ori cu printesica la plimbare sa mai fac extra miscare.

Bine v-am gasit si, spor la slabit!:-*

Buna Mihaela si bine ai venit!Sa`ti traiasca ingerasul!>:D<Cat despre dieta..am cateva mici comentarii,sper sa nu te superi:D

1.La pranz nu ar trebui combinata carnea cu painea...este o combinatie nu tocmai fericita...plus ca eu zic ca ajung doar 2 felii de paine pe zi.

2.Este cam plictisitor sa mananci zilnic aceeasi chestie,nu crezi?Eu spun ca iti poti face tu un meniu personalizat care sa contina mai multe alimente,sa le combini in mai multe feluri si in asa fel sa nu te plictisesti prea repede:P>:D<

Madalina Nenciu 05 mar 2011 10:26:10

re: Jurnal mikaelaflo
 
Buna Mihaela!
Bine ai venit printre noi!Printzesica ta este o dulceatza...>:D<:-*
Si eu as vrea sa iti spun ca ceea ce ne-ai prezentat tu reprezinta, dupa parerea mea, unul din regimurile acelea stricte cu ajutorul carora slabesti si dupa aceea pui la loc dublu.Eu te-as sfatui, dupa cum a zis si roxy, ca cel mai bn ar fi sa-ti formezi propria dieta si poti manca papik mult mai delicioasa..:DLa retete dietetice o sa gasesti o multime de retete super bune..Eu am incercat si iti spun sincer ca nu imi este dor de nik din ce mancam inainte..Sa mananci SANATOS este cel mai important...
Mult succes in continuare!:-*

mikaelaflo 05 mar 2011 10:34:42

re: Jurnal mikaelaflo
 
Multumesc, fetelor, pentru aprecieri si pentru sfaturi. Deocamdata ingerasul imi ocupa majoritatea timpului si mi-e mai usor sa fac acelasi tip de mancare cateva zile la rand...Pe masura ce o sa citesc pe aici ce si cum, o sa-mi fac o idee despre ce mancati voi slabutele si o sa-mi deiversific meniul...deocamdata cred ca am nevoie de un impuls la slabit...asta inseamna kg in minus repede. O sa va tin la curent!:-*

VentoFreddo 05 mar 2011 11:24:07

re: Jurnal mikaelaflo
 
Buna,Miha,am venit sa te salut si la tine in casuta,meniul mi se pare in regula,la a 2 gustare in loc de fructe baga ceva nuci,migdale,sunt f sanatoase si ajuta la slabit,pe cand fructele cu zaharul pe care-l contin tind sa "franeze" slabirea.
Pupici,weekend frumos alaturi de frumusetea ta mica!
http://img228.imageshack.us/img228/7...iorno1437k.gif

mikaelaflo 05 mar 2011 14:24:30

Re: Jurnal mikaelaflo
 
Citat:

Anterior postat de Roxii (Post 556774)

Buna Mihaela si bine ai venit!Sa`ti traiasca ingerasul!>:D<Cat despre dieta..am cateva mici comentarii,sper sa nu te superi:D

1.La pranz nu ar trebui combinata carnea cu painea...este o combinatie nu tocmai fericita...plus ca eu zic ca ajung doar 2 felii de paine pe zi.

2.Este cam plictisitor sa mananci zilnic aceeasi chestie,nu crezi?Eu spun ca iti poti face tu un meniu personalizat care sa contina mai multe alimente,sa le combini in mai multe feluri si in asa fel sa nu te plictisesti prea repede:P>:D<

Buna Roxi! Multumesc pentru sfaturi! te-am ascultat si am renuntat la felia de paine de la pranz....cand o sa ma plictisesc de aceleasi lucruri, o sa am deja un bagaj de cunostinte adunate de pe aici si sfaturi de la voi si o sa pot sa-mi personalizez dieta...

mikaelaflo 05 mar 2011 14:34:05

Re: Jurnal mikaelaflo
 
Am fost la plimbarica pe afara cu printesa si am trecut pe langa toate ispitele care ma inconjoara: covrigarie, patiserie, pizzerie si am avut prima victorie:>. Nu mi-am luat nimic.
Am trecut putin peste ora de masa, dar am mancat ce trebuia astazi...nu ca ieri :D.
Mai am un test de trecut astazi...o sa gatesc pt sotul meu (lucreaza departe si vine doar in week-end) peste si mamaliguta cu branza, iar eu trebuie sa raman la supica mea de pui.
M-am cantarit astazi si, fata de ieri,aveam cateva sute de grame mai putin. Nu o sa scriu in fiecare zi daca am slabit decat daca diferenta e substantiala:)). Am decis sa ma cantaresc si sa scriu o data la o saptamana rezultatul....Ce ziceti?

VentoFreddo 05 mar 2011 14:40:57

Re: Jurnal mikaelaflo
 
Cam toate ne cantarim la o saptamana..alege o zi anume,si cantareste-te dimineata,dupa ce mergi la baie:)Conteaza fiecare gram,sanatos e sa slabesti juma de kil pe saptamana;)
Felicitari ca ai rezistat tentatiilor azi:)
Weekend frumos!>:D<

maryg 05 mar 2011 14:42:14

Re: Jurnal mikaelaflo
 
Bine ai venit, Mikaelaflo :)![*1*]
Sa-ti traiasca micuta [*142*]!Ti-am vazut pozele erai si esti foarte frumoasa ;;)!Diferenta este data doar de kg.-le in plus de care vei scapa ....cu siguranta:)!
Este foarte bine sa te cantaresti o data pe saptamana !Mult succes !

Roxii 05 mar 2011 14:50:00

Re: Jurnal mikaelaflo
 
Citat:

Anterior postat de mikaelaflo (Post 557220)
Buna Roxi! Multumesc pentru sfaturi! te-am ascultat si am renuntat la felia de paine de la pranz....cand o sa ma plictisesc de aceleasi lucruri, o sa am deja un bagaj de cunostinte adunate de pe aici si sfaturi de la voi si o sa pot sa-mi personalizez dieta...

Buna si cu placere!>:D<Cum vrei tu,daca tu crezi ca nu te plictisesti atunci n`ai dekt:-??Dar cum a spus si VentoFreddo ai putea sa inlocuiesti una din gustari cu niste nuci/migdale/alune:DSunt bune pt creier si contin grasimi bune care ajuta la slabit>:D<


Ora este GMT +2. Ora este acum 18:20:59.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO