forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal Mirutza (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-mirutza-4088.html)

MIRUTZA 08 iun 2010 12:48:11

Jurnal Mirutza
 
Buna!
Sa va zic pe scurt...povestea mea. Am avut o greutate normala pana la varsta de 11 ani, cand au divortat parintii mei. De atunci au inceput problemele...:(
Am inceput sa iau in greutate, an dupa an...asa ca de mica, am aflat ce sunt alea cure de slabire sau kg in plus.
In iulie 2008, m-am casatorit si din cauza emotiilor dinaintea nuntii....am ajuns la 62. Dupa luna de miere, plina de bunatati:D , am mai luat inca 2 kg....Si dupaia nu prea stiu ce s-a intamplat ca...acum...am ajuns la 67 kg.
As dori sa ajung inapoi la 58-59 kg si sa ma mentin.
Vreau sa va zic ca cunosc multe informatii legate de nutritie si cure de slabire....si cu toate astea....slabesc extraordinar de lent si de greu;;)( cel mai mult am slabit 5 kg!!!)
De mancat, mananc foarte putin, destul de sanatos si sport fac de 2-3 ori pe saptamana (1 ora de kangoo jumps,1 ora pe bicicleta,1 ora Pilates).Nu mananc mai tarziu de ora 19 si evit prajelile si rontaielile intre mese...Am fost si la nutritionist si mi-am facut analizele, dar nu a iesit nimic in neregula...
Acuma, de cand am intrat pe acest forum, incerc sa pap 1250-1300 kcal/ zi si sa fac minim 30 min sport/zi:)
Va pup!

MIRUTZA 08 iun 2010 12:52:04

Re: Jurnal Mirutza
 
Ieri, am fost foarte cumintica, asa k azi dimineata m-am "premiat" cu 1 felie de paine cu gem de visine si 2 pahare cu lapte. La pranz am papat doar o supita de pui;;), iar diseara intentionez sa pap un castron cu capsuni si peste cu mamaliguta. Toate astea, asezonate cu 30 min de sport, binenteles.:)

ras_cristalin 08 iun 2010 12:52:43

Re: Jurnal Mirutza
 
Buna Miruta si bine ai venit!
Daca-mi permiti un mic sfat, poti sa faci sport chiar mai des, de 5 ori pe saptamana. E foarte bine ca faci o ora, se arde direct din depozitele de grasime dupa 20 de min.
Da-ne totusi un exemplu de meniu pe o zi, poate stim ceva ce nu stii tu si te ajutam cu sfaturi ;;)
Nutritionistul nu ti-a dat niste sfaturi in plus, pe langa analize?
>:D<
Si niste flori de casa noua
http://www.floripentruea.ro/img/flow...cd2c177683.jpg

ras_cristalin 08 iun 2010 12:55:33

Re: Jurnal Mirutza
 
Citat:

Anterior postat de MIRUTZA (Post 213149)
Ieri, am fost foarte cumintica, asa k azi dimineata m-am "premiat" cu 1 felie de paine cu gem de visine si 2 pahare cu lapte. La pranz am papat doar o supita de pui;;), iar diseara intentionez sa pap un castron cu capsuni si peste cu mamaliguta. Toate astea, asezonate cu 30 min de sport, binenteles.:)

Pai scumpa mea... ajungi la 1300 de kcal cu toate astea? Te-ai gandit si la gramaj, sa le bagi in calculator?
Mie mi se pare cam putin :-s pranzul cel putin, e cam slabut. Mai bine ai fi facut rocada cu cina, ca sa ai energie mai multa pana diseara.
>:D< Bafta multa si spor la slabit

MIRUTZA 08 iun 2010 13:10:18

Re: Jurnal Mirutza
 
Citat:

Anterior postat de ras_cristalin (Post 213150)
Da-ne totusi un exemplu de meniu pe o zi, poate stim ceva ce nu stii tu si te ajutam cu sfaturi ;;)
Nutritionistul nu ti-a dat niste sfaturi in plus, pe langa analize?
>:D<

Mersi ptr. flori, sunt superbe:).
Uite de exemplu ce am papat ieri:
Md: 1 piersica
Pz: 100 g piept de pui si 150 g legume mexicane
G1: 200 g branzica de casa
G2: 200 g cirese
C : 200 g tocanita de ceapa cu 1 felie de paine (50 g)
si aseara am facut 30 min de bicicleta stationare si exercitii cu greutati pentru brate.Mi-am propus sa fac zilnic 30 min sport.Am vazut k ajuta foarte mult si cu timpul sa maresc acest interval.Pe langa aceste 30 min, 1 data/sapt mai fac si 1 ora de Kangoo jumps. Iar nutritionista (am fost la ea in 2008 ) de la o renumita clinica de infrumusetare din Bucuresti mi-a zis k nu a iesit nimik in neregula la analize, si mi-a dat ceva foi cu o dieta de 1200 kcal si ceva pastile de gen reductil (k sa imi micsoreze colesterolul).

ras_cristalin 08 iun 2010 13:16:52

Re: Jurnal Mirutza
 
Sunt prea putine calorii. Foloseste calculatorul nostru de calorii sa faci meniul pentru ziua asta, ca sa vedem sigur.
Foarte prost tratament a gasit doctorita ta, eu de la reductil am si acum mari probleme de sanatate :( ce prostuta am fost. Chiar acum am raspuns unei slabute despre XLS, alta prostioara care promite minuni si se joaca cu sanatatea ta...
Cat despre alimentatie, eu ma ghidez dupa principiile South Beach, m-a ajutat sa slabesc frumos. :) Citeste si tu despre ea si vezi ce impresie iti lasa.

MIRUTZA 08 iun 2010 13:36:45

Re: Jurnal Mirutza
 
Citat:

Anterior postat de ras_cristalin (Post 213177)
Sunt prea putine calorii. Foloseste calculatorul nostru de calorii sa faci meniul pentru ziua asta, ca sa vedem sigur.

Pai asta si fac.De pe 26 mai, folosesc calculatorul de calorii si acum, incerc sa ma incadrez intre 1250-1300 kcal. Iar de schimbat ce pap la cina sa pap la pranz si invers, imi e putin mai greu ptr ca intre 08-16:30 sunt la birou, dar o sa incerc..Oricum cina o pap intre 17:30-18:00:), deci nu e foarte tarziu.
Iar despre dieta South Beach, am tinut-o foarte strict, toamna trecuta...si dupa 1 luna...slabisem 3 kg, dar apoi am pus imediat 4kg inapoi, cand am reintrodus carbohidratii.

ianna 08 iun 2010 15:24:35

Re: Jurnal Mirutza
 
Bine ai venit printre noi Mirutza

papi foarte putin. Tu spui ca papi peste 1000kcal dar asa la ochi calculate nici macar la 1000 ;). Mare atentie daca vrei sa slabesti:) Mai bine incepi mai de sus ca sa poti slabi treptat si incontinuu ...decat cu probleme de sanatate si stagnari multiple

MIRUTZA 08 iun 2010 16:58:07

Re: Jurnal Mirutza
 
Citat:

Anterior postat de ianna (Post 213299)
Bine ai venit printre noi Mirutza

papi foarte putin. Tu spui ca papi peste 1000kcal dar asa la ochi calculate nici macar la 1000 ;). Mare atentie daca vrei sa slabesti:) Mai bine incepi mai de sus ca sa poti slabi treptat si incontinuu ...decat cu probleme de sanatate si stagnari multiple

Dar chiar pap 1250-1300 kcal, folosesc zilnc calculatorul de calorii si atat imi ies.Si chiar nu simt foame...peste zi...

MIRUTZA 09 iun 2010 07:39:56

Re: Jurnal Mirutza
 
Buna dimineata. Ieri am papat sanatos pana...seara la 8:(, cand ma luat o pofta de de toate...si am cedat:((....asa k am inceput sa pap niste seminte(vreo 30 gr) , urmate de o punga intreaga de pufuleti....asa k aseara eram c-am trista...k nu am reusit sa ma tin de program si in loc de 1280 kcal, am papat 1600 Kcal(+321kcal). Sper ca zilele urmatoare sa fie nu ma mai apuce poftele astea....DE SEARA !!!:)


Ora este GMT +2. Ora este acum 09:02:22.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO