forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal misdeedee - de la 72 la 62 (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-misdeedee-72-62-a-8853.html)

misdeedee 11 apr 2011 01:23:41

Jurnal misdeedee - de la 72 la 62
 
Buna.Aici impartasesc experientele mele personale legate de diete,alimentatie si tot ce tine de exxperientele pe care l-am avut in lupta cu kg.Greutate ideala: 62(utima data cand am detinut-o a fost acum 5 ani),greutate acumulata prin schimbarea stilului de viata(din activ in semisedentar-datorita jobului): 65,greutate acumulata in urmatorii 2 ani dupa schimbarea stilului: 70,prin dieta mancat sanatos 1 luna: 68,renuntat la fumat,continuare viata aproape sedentara,si rontzait de voie: 72(maximul atins vreodata-de atfe am zis ca daca trec de 70 trag semnalul de alarma si IATA-MA!!!)
Dupa ce am scapat de viciul fumatului si de o iarna ce pare interminabila am hotarat ca cele 72 sa redevina 62.Am variat atat ca stil de viata cat si ca stil de alimentatie foarte mut in ultimii 5 ani . Atuuri ale mele sunt: ambitie si consecventa in realizarea oricarui tel propus,stapanirea poftelor pana la disparitia lor,nu sunt atasata de sucuri si duciuri.DEZAVANTAJE: gurmanda,amatoarea portiior mari si a mancatului cu mare pofta si viteza,gatesc foarte bine.
Am inceput cu Dieta Daneza pentru a ma reeduca si pentru faptul ca stiu ca stomacul meu este marit,ca doar cu un meniu fix impus voi reusi sa ajung la o alimentatie sanatoasa in viitor.Cu aceasta Dieta de 13 zile am reusit sa elimin 5,5 kg.Am fixat meniul pe urmatoarea saptamana-care este scris pe zile la meniurile mele-cantitatile vor fii apoi ajustate pentru a ajunge la maxim 1200 calorii zilnic.O pofta pe saptamana-duminicaa si bineinteles ca va trebui sa trec prin Sarbatorie de Paste cu cat mai putine daune :))Mi-am propus sa elimin alte 5 kg si sper sa reusesc.Pentru oricine are intrebari,sfaturi sau pur si simpu chef de vorba va astept cu drag!Diana

misdeedee 11 apr 2011 01:29:40

re: Jurnal misdeedee - de la 72 la 62
 
p.s-incet incet sportul isi face loc in viata mea;am inceput cu incalzire,genofexiuni si abdomene dimineata si seara ,acasa si masaj in zonele probema cu o crema speciala pentru tesutul adipos.Slabirea s-a produs armonios pana acum.Astept sa se incalzeasca macar un pic(la 6 grade nu am curaj) si as vrea sa incerc sa alerg-desi nu am alergat niciodata si nu am idee unde se alearga in Constanta-sigur sunt o gramada de locuri....dar stiti cum este pana ne urnim :(.La sala am mers o data.timp de o luna acum 1 an dar nu ma simt foarte atrasa-prefer sport de bunavoie in aer liber...daca aveti sfaturi va ascult cu mare interes.
O SAPTAMANA MUNUNATA TUTUROR!

EveEve 13 apr 2011 17:21:56

Re: Jurnal misdeedee - de la 72 la 62
 
Buna misdeedee>:D<:-*! Vin si eu pe la tine cu un buchetel de flori[*53*].
Vreau sa te felicit pentru sport, este o unealta magica care te ajuta enorm in lupta cu kg!!
Cam ce mananci tu in fiecare zi??:D Ai putea sa ne scrii meniurile tale aici:D:D
Te pup, si mult succes in lupta cu kg!!:-*:-*:-*

misdeedee 14 apr 2011 22:51:57

Re: Jurnal misdeedee - de la 72 la 62
 
Citat:

Anterior postat de EveEve (Post 620976)
Buna misdeedee>:D<:-*! Vin si eu pe la tine cu un buchetel de flori[*53*].
Vreau sa te felicit pentru sport, este o unealta magica care te ajuta enorm in lupta cu kg!!
Cam ce mananci tu in fiecare zi??:D Ai putea sa ne scrii meniurile tale aici:D:D
Te pup, si mult succes in lupta cu kg!!:-*:-*:-*

Iti multumesc pentru Flori :x si pentru sustinere....noi ''slabutele'' stim cat conteaza sustinerea! voi incerca sa scriu meniurile (deja sunt la calendarul cu meniurile mele in mare) dar am sa le mai scriu si aici....>:D<

misdeedee 14 apr 2011 23:00:52

Re: Jurnal misdeedee - de la 72 la 62
 
mic dejun: o cafea fara zahar-asa o beau de fel,o felie de paine integrala (40 g) Rotunda Romaneasca-cea mai buna painica dupa parerea mea- prajita cu un fir de miere deasupra si o ingura de branza cottage Tnuva 2% grasime
pranz: salata rucola cu fulgi de parmezan,o rosie si masline verzi: toate in salata adaugate(cu lamaie si un picutz de uei masline extravirgin)
seara: salata verde cu lamaie (pat intins pe farfurie) deasupra 150 grame de somon fumee(felii subtiri din comertz) si rosie felii subtiri
Ceai de soc seara
A fost o zi de salate...
maine gatesc supa de fasole cu dovlecei si rosii.pe maine

misdeedee 20 apr 2011 13:36:08

Re: Jurnal misdeedee - de la 72 la 62
 
Momentan sunt la mentinere :)) pe cat posibil....cu sarbatorile si musafirii este greu si sa te mentii nu mai zic de slabit...:( incerc sa ma tin macar de masaj si ne am planuit sa ne cumparam biciclete si sa dam ture ...macar a venit primavara si incep plimbarile! Paste Fericit tuturor!

EveEve 25 apr 2011 13:27:19

Re: Jurnal misdeedee - de la 72 la 62
 
Buna misdeedee, Hristos a inviat!:-*>:D<
Citat:

Anterior postat de misdeedee (Post 623162)
mic dejun: o cafea fara zahar-asa o beau de fel,o felie de paine integrala (40 g) Rotunda Romaneasca-cea mai buna painica dupa parerea mea- prajita cu un fir de miere deasupra si o ingura de branza cottage Tnuva 2% grasime
pranz: salata rucola cu fulgi de parmezan,o rosie si masline verzi: toate in salata adaugate(cu lamaie si un picutz de uei masline extravirgin)
seara: salata verde cu lamaie (pat intins pe farfurie) deasupra 150 grame de somon fumee(felii subtiri din comertz) si rosie felii subtiri
Ceai de soc seara
A fost o zi de salate...
maine gatesc supa de fasole cu dovlecei si rosii.pe maine

Imi place meniul tau, e sanatos, nu ai facut combinatii gresite...Continua asa, si sa te incadrezi in ce putin 1000 kcal:D!
Citat:

Anterior postat de misdeedee (Post 628968)
Momentan sunt la mentinere :)) pe cat posibil....cu sarbatorile si musafirii este greu si sa te mentii nu mai zic de slabit...:( incerc sa ma tin macar de masaj si ne am planuit sa ne cumparam biciclete si sa dam ture ...macar a venit primavara si incep plimbarile! Paste Fericit tuturor!

Da..intr-adevar e greu si cu sarbatorile si cu menstruatia:D Dar n-are nimic, te mentii tu, ca esti fata tare:P Si daca cumva se lipesc vreo 100g acolo, nici asa nu are nimic, pentru ca le dam noi jos inapoi>:):D
Paste fericit iti doresc si tie, si sa intri sa ne mai spui cum mai esti, ce ai mai papat si cum ai petrecut sarbatorile>:D<:-*!

misdeedee 27 apr 2011 23:19:45

Re: Jurnal misdeedee - de la 72 la 62
 
Citat:

Anterior postat de EveEve (Post 632021)
Buna misdeedee, Hristos a inviat!:-*>:D<

Imi place meniul tau, e sanatos, nu ai facut combinatii gresite...Continua asa, si sa te incadrezi in ce putin 1000 kcal:D!

Da..intr-adevar e greu si cu sarbatorile si cu menstruatia:D Dar n-are nimic, te mentii tu, ca esti fata tare:P Si daca cumva se lipesc vreo 100g acolo, nici asa nu are nimic, pentru ca le dam noi jos inapoi>:):D
Paste fericit iti doresc si tie, si sa intri sa ne mai spui cum mai esti, ce ai mai papat si cum ai petrecut sarbatorile>:D<:-*!

Paste Fericit cu intarziere tuturor!Stim cu totii ca aceste cateva zile au fost anti-dieta! >:) .Eu dupa 1 mai reincep sa scriu meniurile si deja incerc sa renunt la dulciuri si paine ,in zilele de Paste le-am permis pe toate....si cred ca 1 kg tot l-am luat.Voi incerca sa nu a cantaresc,cred ca e mai bine si sa reiau dieta sanatoasa....Va pup!Spor la slabit!


Ora este GMT +2. Ora este acum 15:56:06.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO