forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal mona...cum sa slabesti 30 kg (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-mona-cum-slabesti-30-kg-9431.html)

monamaria 27 apr 2010 08:55:24

Trebuie sa slabesc 20 de kg - Jurnal Monamaria
 
buna....desi nu am prea avut probleme cu kg cu 2 ani in urma am inceput sa pun....pt ca ma simteam rau am facut si niste analize si am aflat ca am probl cu tiroida...nu stiu cum am reusit dar de la 68 de kg la 170 cm am ajuns ca astazi sa cintaresc aproape 95 de kg....am mai incercat tot felul de diete dar renuntam si puneam la loc mai mult...acum sunt hotarita...mi-e groaza sa ma mai uit in oglinda...am citit aproape tot despre diete....si mi-am conceput un regim hipocaloric bazat pe proteine in prima faza....m-am inspirat mai mult din regimul dukan....e atreia zi de cind maninc numai lactate dietetice...carne pui si peste la gratar...si am inceput sa iau si l-carnitina....a mai tinut cineva regim bazat pe proteine?.....

Sibel H 27 apr 2010 10:26:25

Re: cum sa slabesc 20 de kg?
 
...:)...Salut! Mona...si bine ai venit printre noi..completeaza-ti si tickerul ...despre dieta care scri nu prea stiu multe dar,poate te pot ajuta fetele de pe forum...este bine sa cauti fetele care tin aceasi dieta ca tine si sa stai de vorba cu ele...iti, doresc sa ai reusite si succes..:)

mailin 27 apr 2010 10:30:28

Re: cum sa slabesc 20 de kg?
 
Citat:

Anterior postat de monamaria (Post 166760)
buna....desi nu am prea avut probleme cu kg cu 2 ani in urma am inceput sa pun....pt ca ma simteam rau am facut si niste analize si am aflat ca am probl cu tiroida...nu stiu cum am reusit dar de la 68 de kg la 170 cm am ajuns ca astazi sa cintaresc aproape 95 de kg....am mai incercat tot felul de diete dar renuntam si puneam la loc mai mult...acum sunt hotarita...mi-e groaza sa ma mai uit in oglinda...am citit aproape tot despre diete....si mi-am conceput un regim hipocaloric bazat pe proteine in prima faza....m-am inspirat mai mult din regimul dukan....e atreia zi de cind maninc numai lactate dietetice...carne pui si peste la gratar...si am inceput sa iau si l-carnitina....a mai tinut cineva regim bazat pe proteine?.....

Buna Mona, si eu sunt in situatie asemanatoare, 30 ani, 170 cm, 97 kg de la 68 ;;) si eu am probleme cu tiroida. Nu prea am timp acum, dar ne auzim pe aici, poate impreuna gasim o solutie. zi frumoasa iti doresc

andra_aly 27 apr 2010 10:43:37

Re: cum sa slabesc 20 de kg?
 
Citat:

Anterior postat de monamaria (Post 166760)
buna....desi nu am prea avut probleme cu kg cu 2 ani in urma am inceput sa pun....pt ca ma simteam rau am facut si niste analize si am aflat ca am probl cu tiroida...nu stiu cum am reusit dar de la 68 de kg la 170 cm am ajuns ca astazi sa cintaresc aproape 95 de kg....am mai incercat tot felul de diete dar renuntam si puneam la loc mai mult...acum sunt hotarita...mi-e groaza sa ma mai uit in oglinda...am citit aproape tot despre diete....si mi-am conceput un regim hipocaloric bazat pe proteine in prima faza....m-am inspirat mai mult din regimul dukan....e atreia zi de cind maninc numai lactate dietetice...carne pui si peste la gratar...si am inceput sa iau si l-carnitina....a mai tinut cineva regim bazat pe proteine?.....

Bine ai venit printre noi >:D< imi pare rau de problemele care le ai:(
pai South Beach este aproape ce spui tu;) trebuie sa papi multe proteine.
uite aici mai multe informatii: http://forum.slabute.ro/dieta-south-...-beach-70.html
alaturi de noi o sa vezi ca v-a fi mai usoara diata. mult succes>:D<

monamaria 27 apr 2010 13:59:47

Re: cum sa slabesc 20 de kg?
 
dieta south beach am mai incercat-o..si am dat jos 6 kg in aproape 2 sapt...dar.....pe atunci aveam un job care presupunea naveta si mi-a fost f dificil sa o mai tin...asa ca cele 6 kg au fost rapid puse la loc plus alte vreo 6....si acest regim dukan e destul de asemanator,doar ca in prima faza se consuma numai proteine(pina in 10 zile)....acum stau acasa si am timp sa-mi fac gratare...aseara am gatit pentru familie si pot spune ca eu mi-am mincat gratarul si brinzica fara a-mi fi pofta....si fetelor le-am dat la desert tiramisu si nici nu am simtit nevoia sa gust...nu stiu ce s-a intimplat...dar ar fi perfect sa fie asa....doar ca azi ma simt cam ametita..am luat calciu si magneziu dar nu imi trece...sper sa fie ceva temporar...o zi buna

monamaria 27 apr 2010 14:04:21

Re: cum sa slabesc 20 de kg?
 
Citat:

Anterior postat de mailin (Post 166859)
Buna Mona, si eu sunt in situatie asemanatoare, 30 ani, 170 cm, 97 kg de la 68 ;;) si eu am probleme cu tiroida. Nu prea am timp acum, dar ne auzim pe aici, poate impreuna gasim o solutie. zi frumoasa iti doresc

la ultimul control la endocrine medicul a vrut sa-mi dea pastile de slabit....insa am refuzat pentru ca au multe efecte secundare nedorite...daca nici de data asta nu slabesc...nici nu mai incerc...tu ai incercat ceva pina acum?...o zi buna

mailin 27 apr 2010 14:09:57

Re: cum sa slabesc 20 de kg?
 
Citat:

Anterior postat de monamaria (Post 167249)
la ultimul control la endocrine medicul a vrut sa-mi dea pastile de slabit....insa am refuzat pentru ca au multe efecte secundare nedorite...daca nici de data asta nu slabesc...nici nu mai incerc...tu ai incercat ceva pina acum?...o zi buna

eu am incercat de cand cu tiroida o gramada de chestii, dar se slabeste muuult mai greu si se pune repede inapoi. Este descurajant sa vezi ca dupa o luna de efort nu ai dat decat 500 g jos. Am incercat de la tratamente corporale, la dieta hipocalorica, disociata, sport. Cel mai rapid rezultat cred ca il da dieta disociata, dar nu m-am tinut de ea decat 4 zile. Nu sunt adepta dietelor drastice, dar vad ca altfel nu merge si va trebui sa ma tin de disociata. Si sportul are efecte benefice, doar ca nu am atata timp sa fac asa de des cat imi doresc. Momentan iau Lady 4, recomandat de endocrinolog, vreme de 3 luni, este pe baza de plante. Dupa merg iar la control. Cert este ca am slabit din ianuarie pana acum vreo 3 kg. O perioada am luat si hormoni tiroidieni, dar acum nu mai iau.

LicuriciColorat 27 apr 2010 16:15:51

Re: Trebuie sa slabesc 20 de kg - Jurnal Monamaria
 
Buna si bine ai venit>:D<Cu o alimentatie sanatoasa+sport,hidratare neaparat 2l apa/zi vei reusii,din cate am citit dieta pe care o tii tu este una din cele mai celebre la vedetele de afara,se pare ca multe au reusit sa revina la o silueta frumoasa dupa regimul acesta.Eu iti urez multa bafta si sa ne auzim la cat mai multe kg date jos:-*

monamaria 27 apr 2010 17:34:20

Re: cum sa slabesc 20 de kg?
 
Citat:

Anterior postat de mailin (Post 167254)
eu am incercat de cand cu tiroida o gramada de chestii, dar se slabeste muuult mai greu si se pune repede inapoi. Este descurajant sa vezi ca dupa o luna de efort nu ai dat decat 500 g jos. Am incercat de la tratamente corporale, la dieta hipocalorica, disociata, sport. Cel mai rapid rezultat cred ca il da dieta disociata, dar nu m-am tinut de ea decat 4 zile. Nu sunt adepta dietelor drastice, dar vad ca altfel nu merge si va trebui sa ma tin de disociata. Si sportul are efecte benefice, doar ca nu am atata timp sa fac asa de des cat imi doresc. Momentan iau Lady 4, recomandat de endocrinolog, vreme de 3 luni, este pe baza de plante. Dupa merg iar la control. Cert este ca am slabit din ianuarie pana acum vreo 3 kg. O perioada am luat si hormoni tiroidieni, dar acum nu mai iau.

eu pt tiroida iau eutyrox 100 mg...si pentru inima iau metroprolol zilnic pentru ca am tahicardie si variatii de tensiune-de la hipo la hiper...asa ca sport nu prea pot sa fac deoarece imediat incep palpitatiile.....acum iau l-carnitina,pentru ca intensifica arderile si in acelasi timp protejeaja inima...regim disociat nu cred ca as putea sa tin...mi se pare cel mai greu...adica o zi intreaga sa maninc numai fructe sau legume...nu....incerc asta...daca nu asta e...insa mi-au aparut niste vergeturi oribile pe picioare,burta,solduri si sani....nu am patit asa niciin timpul sarcinii...adik inainte sa nasc aveam 75 de kg....cel mai tare ma doare cind vad cum se aseaza hainele pe mine...asta in cazul in care imi gasesc ceva adecvat de cumparat...in general haine frumoase xxxl nu sunt...nici nu stiu de cind nu am mai imbracat o pereche de blugi care sa si-mi placa,nu doar sa-mi vina...o seara buna

Slabuta 28 apr 2010 15:06:40

Re: cum sa slabesc 20 de kg?
 
Citat:

Anterior postat de monamaria (Post 167480)
eu pt tiroida iau eutyrox 100 mg...si pentru inima iau metroprolol zilnic pentru ca am tahicardie si variatii de tensiune-de la hipo la hiper...asa ca sport nu prea pot sa fac deoarece imediat incep palpitatiile.....acum iau l-carnitina,pentru ca intensifica arderile si in acelasi timp protejeaja inima...regim disociat nu cred ca as putea sa tin...mi se pare cel mai greu...adica o zi intreaga sa maninc numai fructe sau legume...nu....incerc asta...daca nu asta e...insa mi-au aparut niste vergeturi oribile pe picioare,burta,solduri si sani....nu am patit asa niciin timpul sarcinii...adik inainte sa nasc aveam 75 de kg....cel mai tare ma doare cind vad cum se aseaza hainele pe mine...asta in cazul in care imi gasesc ceva adecvat de cumparat...in general haine frumoase xxxl nu sunt...nici nu stiu de cind nu am mai imbracat o pereche de blugi care sa si-mi placa,nu doar sa-mi vina...o seara buna

Buna MonaMaria :)

Tu ai fost la doctor ? Sa vezi ce-i cu palpitatiile astea?

Ai putea urma hipocalorica, sa mananci din toate cate putin dar in limita a 1600 calorii :)


Ora este GMT +2. Ora este acum 15:01:22.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO