forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal Nienna - alaptare si stil de viata sanatos (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-nienna-alaptare-stil-viata-sanatos-8672.html)

nienna 24 mar 2011 23:09:25

Jurnal Nienna - alaptare si stil de viata sanatos
 
Buna slabutelor!

Ma unesc si eu echipei voastre, si sper sa pot tine pasul si sa nu imi piara motivatia in 2 zile, asa cum mi s-a intamplat de atatea ori.

Va povestesc un pic situatia mea:
Am 26 de ani si am 2 copii: unul de 3 ani jumatate si o fetita de 3 luni jumate. Am fost plinuta mai toata viata, am avut in jur de 60-65 de kilograme cam mereu, si am 1,63m. In 2006 l-am cunoscut pe actualul sot intr-o sedinta la serviciu cu toate sediile din lume (lucram intr-o multinationala). El venea din Spania. Ne-am vazut, ne-am placut (cam tare) si in vreo 3 luni mi-am cerut transferul in Spania si ne-am mutat impreuna. Totul a fost bine insa mi-a fost greu sa ma integrez si sa-mi fac prieteni, inca am aceasta problema, nu am avut unde sa cunosc oameni si am doar un prieten aici. In fine, in primele 6 luni de locuit aici am luat 9 kilograme. Dupa aceste 6 luni m-am trezit insarcinata la 22 de ani (dupa ce in Romania imi spusesera ca nu pot avea copii) si am inceput sarcina cu 74 de kilograme si am luat 19 kilograme in sarcina. Am reusit sa scap de ele, si am slabit pana la 68 de kilograme in martie anul trecut cand am ramas insarcinata din nou. In aceasta sarcina am luat 24 de kilograme, dintre care 13 in ultima luna de sarcina cand a fost mama la mine si m-a rasfatat cu cozonace, castroane de gogosi, tavi de placinte si alte bunatati. Cand m-am intors de la spital aveam 84 de kilograme. De atunci am mai dat jos doua doar, si am incercat de 2 ori sa fac dieta insa am pierdut in greutate prea brusc si a pierdut si fata (ea mananca exclusiv lapte de la san). Asa ca m-am lasat. Ma streseaza ideea ca am atatea kilograme, vreau sa scap de ele, nu le mai suport, dar mi-e frica de pe alta parte sa nu afectez fata. Imi zic mereu ca mai bine astept pana la 6 luni cand ii introduc si alte alimente, si sa fac dieta atunci, dar ma vad in oglinda si nu ma mai suport.

Asa ca mi-am facut programare la endocrin miercuri, pe 30, sa imi dea o dieta adaptata situatiei mele. Sper sa imi dea ceva, sa fie satisfacator si pentru mine si pentru fata mea, pentru ca ma intereseaza in primul rand ca ea sa se alimenteze corect.

Incep aici calatoria mea spre slabuta din mine. Sper sa o gasesc, incet dar sigur.

jolye79 24 mar 2011 23:35:44

Re: Jurnal Nienna - alaptare si stil de viata sanatos
 
O vei gasi cu siguranta! Si eu am slabit alaptand si n-a fost chiar greu. Mult succes!

nienna 24 mar 2011 23:44:01

Re: Jurnal Nienna - alaptare si stil de viata sanatos
 
Jolye79, multumesc mult de incurajare! Adevarul este ca m-am inregistrat pentru ca acum vreo 2 luni am citit jurnalul tau si am vazut cat de frumos ai slabit alaptand. Multe felicitari din partea mea, m-a incurajat sa incerc si eu. Am incercat de 2 ori si fata pierdea in greutate (cam avem problema asta de cand s-a nascut, cu perioade mai bune si mai proaste). Pana la urma am ajuns la concluzia ca problema aparea cand eu mancam lactate. Acum am eliminat lactatele si incepe sa ia in greutate bine si am ajuns la ceva normalitate. Asa ca m-am hotarat sa dau pasul :)

Ne citim pe forum!

jolye79 25 mar 2011 00:10:35

Re: Jurnal Nienna - alaptare si stil de viata sanatos
 
Citat:

Anterior postat de nienna (Post 588211)
Jolye79, multumesc mult de incurajare! Adevarul este ca m-am inregistrat pentru ca acum vreo 2 luni am citit jurnalul tau si am vazut cat de frumos ai slabit alaptand. Multe felicitari din partea mea, m-a incurajat sa incerc si eu. Am incercat de 2 ori si fata pierdea in greutate (cam avem problema asta de cand s-a nascut, cu perioade mai bune si mai proaste). Pana la urma am ajuns la concluzia ca problema aparea cand eu mancam lactate. Acum am eliminat lactatele si incepe sa ia in greutate bine si am ajuns la ceva normalitate. Asa ca m-am hotarat sa dau pasul :)

Ne citim pe forum!

Ne citim, cu siguranta! De maine sper si eu intr-un nou inceput, sa vedem in ce va consta. Am slabit minunat alaptand, este adevarat, acum insa este extrem de dificil. Imi trebuie o abordare noua, asta e clar.
Ma bucur ca te-a incurajat jurnalul meu si multa bafta. Oricum, mie mi s-a parut mult mai usor decat in cel mai optimist vis al meu...legat de slabit. Sper sa ti se para la fel si tie!

Alexandra Andreea 25 mar 2011 08:16:22

Re: Jurnal Nienna - alaptare si stil de viata sanatos
 
Buna dimineatza si bine ai venit!! >:D< [*24*][*103*] Mult spor si succes in ceea ce ti-ai propus! Si multa sanatate celor mici! :x:x:x

Ai putea sa incepi cu sport! ;;) Putin cate putin! Ajuta enorm de mult! >:D<

O zi frumoasa! :-*

alinamar 25 mar 2011 08:25:00

Re: Jurnal Nienna - alaptare si stil de viata sanatos
 
Buna dimineata si bine te-am gasit la tine in casuta! Cu siguranta o sa reusesti!
Si eu alaptez un baietel de 6 luni si am slabit. Deci se poate!
pup si daca ai intrebari iti stau la dispozitie!

nienna 25 mar 2011 22:30:52

Re: Jurnal Nienna - alaptare si stil de viata sanatos
 
Multumesc mult pentru vizite si incurajari. Astazi am avut o zi foarte proasta, am cantarit-o pe pitica si iar a mai pierdut 100 de grame. Nu stiu ce sa mai fac. Pana una alta, in seara asta dupa piept i-am oferit si biberon si a mancat doar 40 de ml. Intotdeauna patesc asa cand ma hotarasc sa mananc mai putin, si practic elimin doar prostiile, dar poate e stresul ca sunt la dieta care imi inhiba productia de lapte?

In plus de 2 zile ma trezesc la 3 noaptea si nu mai pot sa dorm ca pitica sta la san cate 2 minute, mai adoarme, mai se trezeste, si asa pana la 7 cand deja nu mai vrea nici sa doarma.

Asa ca ma duc la somn, si sa vedem maine cum o mai fi. Maine cand o sa fiu mai odihnita o sa vad ce mai facem, deocamdata cel mai important e sa fie bine Mia. Probabil o sa mananc cat poftesc si sa fac sport, sigur ajuta macar putin.

Noapte buna!

alinamar 26 mar 2011 20:45:29

Re: Jurnal Nienna - alaptare si stil de viata sanatos
 
Citat:

Anterior postat de nienna (Post 589740)
Multumesc mult pentru vizite si incurajari. Astazi am avut o zi foarte proasta, am cantarit-o pe pitica si iar a mai pierdut 100 de grame. Nu stiu ce sa mai fac. Pana una alta, in seara asta dupa piept i-am oferit si biberon si a mancat doar 40 de ml. Intotdeauna patesc asa cand ma hotarasc sa mananc mai putin, si practic elimin doar prostiile, dar poate e stresul ca sunt la dieta care imi inhiba productia de lapte?

In plus de 2 zile ma trezesc la 3 noaptea si nu mai pot sa dorm ca pitica sta la san cate 2 minute, mai adoarme, mai se trezeste, si asa pana la 7 cand deja nu mai vrea nici sa doarma.

Asa ca ma duc la somn, si sa vedem maine cum o mai fi. Maine cand o sa fiu mai odihnita o sa vad ce mai facem, deocamdata cel mai important e sa fie bine Mia. Probabil o sa mananc cat poftesc si sa fac sport, sigur ajuta macar putin.

Noapte buna!

Buna,
Aceeasi problema am avut-o si eu cu laptele pana sa merg la nutritionist! Cand mancam mai putin se imputina laptele.
Neaparat ia vitaminele prenatale in continuare: elevit, materna etc. Daca nu le iei o sa sesizezi ca-ti va fi foame toata ziua si te vei ingrasa fara sa-ti dai seama. (Sfatul l-am primit de la nutritionist si e testat pe mine faptul ca in ziua in care iau vitamine nu mi-e foame.)
la mine era in felul urmator: daca simteam o singura data pe zi senzatia de foame laptele era insuficient!
Incearca sa mananci in jur de 1700 calorii neaparat, multe lactate si proteine din carne si nu numai si cu siguranta cantitatea de lapte se va regla. mai poti manca cate un morcov crud cand vezi ca scasde lactatia..ajuta!
Pup!

nienna 27 mar 2011 01:03:07

Re: Jurnal Nienna - alaptare si stil de viata sanatos
 
Multumesc mult AlinaMar de vizita si de sfaturi. Azi am mers iar cu pitica la cantar, a luat 80 de grame in 15 zile (insa in prima saptamana luase vreo 150, deci a pierdut vreo 70 de o saptamana). Nu as cantari-o asa de des daca ar manca ok si ar merge ok cu greutatea, dar in situatia asta o cantaresc o data pe saptamana la farmacie. S-a nascut cu 4.165 si acum la aproape 4 luni are 6.300. In ultima luna a luat 300 de grame, luna anterioara 400. Nu inteleg de ce nu merge, ii dau piept ori de cate ori vrea, dar are multe momente in care pur si simplu nu vrea sa manance, de vreo 2 ori pe zi are momente de astea. Biberon nu vrea nicicum, ca i-as da macar sa mearga inainte, ca nu imi place deloc situatia asta in care ia in greutate, iar scade, si tot asa. Nu imi face asta numai cand mananc mai putin, avem probleme cu greutatea de la inceput, dar cand mananc mai putin e si mai rau.

Luni merg iar cu ea la pediatru sa vedem ce facem. Deocamdata ma stimulez un pic mai mult cu pompa poate reusesc sa stimulez productia si sa se ingrase pitica.

Miercuri merg la nutritionist, abia astept sa vad ce-mi zice.

Alexandra Andreea 27 mar 2011 07:43:49

Re: Jurnal Nienna - alaptare si stil de viata sanatos
 
Neatza Nienna! >:D< Vin la tine cu o cafelutza cu rom :"> , si sa iti multumesc de vizita! >:D<

http://www.frontpress.ro/wp-content/...fee-cognac.jpg

Multa sanatate celei mici :x!! Ador bebeii! :x:x:x

Ma bucur ca vrei sa te apuci de sport! Si sa nu incepi cu mult, gandindu-te ca vei slabi de-odata! Nu te forta si incepe de ex cu 10-15 min / zi!! Daca nu ai idei de sporturi, intreaba, si te vor ajuta slabutzele! :> :">

Eu nu prea ma pricep asa de bine :D, dar am auzit multe femei zicand ca cel mai bine se slabeste alaptand! :"> Nu simti nicio diferenta? :-s

Cu drag,
Ale'


Ora este GMT +2. Ora este acum 01:41:09.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO