forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal niko21 - Vreau sa fiu o slabuta de 53 kg :) (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-niko21-vreau-slabuta-53-kg-8990.html)

niko21 26 apr 2011 16:10:50

Jurnal niko21 - Vreau sa fiu o slabuta de 53 kg :)
 
uite cam asa incepe povestea mea: :|
vreau sa spun ca de mica eram slaba,slaba dar in urma cu 5 ani din cauza ca ameteam si ma simteam rau mama sa hotarat sa imi ia niste vitamine..zis si facut!!! am luat o luna acele vitamine(asta sa intamplat in martie2008) dupa aceea a venit vacantsa de vara\:d/ in care mancam doar cartofi prajiti cu paine si branza la micul dejun, pranz si cina si uite asa cand am inceput scoala am inceput sa observ nedoritele kg... la inceput nu mi se parea multe pana in clasa a 7(2009) cand mi.am facut un prieten si el mi-a sp: mai ai de gand sa te ingrasi mult?:| aveam 58 kg :(
m-am simtit cea mai grasa fata de pe pamant, si uite de atunci am inceput sa tin diete,diete si iar diete dar niciuna functiona..pana in martie(2010) cand am inceput sa mananc sanatos, fara diete, si asa am ajuns la 55 kg8-> dar la cateva luni dupa m-am mutat in alta tara si aici neavand cu cine sa ies, proband tot felu de mancaruri am ajuns la 65kg :O:O... si uite asa acum ma lupt cu kg astea:-<

niko21 26 apr 2011 16:13:22

re: Jurnal niko21 - Vreau sa fiu o slabuta de 53 kg :)
 
azi vreau sa va spun ca sa simt cel mai mizerabil om de pe pamant :( azi dimineata am mancat 2 felii paine prajita cu dulceata(fara zahar) si ceai verde
in paura(11:00) un baton fitness si un mar :X si cand am auns acasa am bagat in mine 5 portocale :((
sunt inbalonata si nu mai ma suport=(( :((

Alexik 26 apr 2011 22:41:38

Re: Jurnal niko21 - Vreau sa fiu o slabuta de 53 kg :)
 
Citat:

Anterior postat de niko21 (Post 632900)
azi vreau sa va spun ca sa simt cel mai mizerabil om de pe pamant :( azi dimineata am mancat 2 felii paine prajita cu dulceata(fara zahar) si ceai verde
in paura(11:00) un baton fitness si un mar :X si cand am auns acasa am bagat in mine 5 portocale :((
sunt inbalonata si nu mai ma suport=(( :((

Si tu numesti asta meniu?! mie mi se par foarteputine calorii pe aceasta zi.:) trebuie sa ai cel putin peste 1000..incearca sa folosesti calculatorul de pe site si sa-ti faci un meniu.
portocalele au cam 60 calorii una.destul de putin deci ar veni cam 300 de calorii + 2 felii de paine + fitens si mar eu vad undeva cam pe la 600 calorii , ceea ce e infometare.
Si daca te infometezi dupa sa nu te miri de ce te ingrasi cand incepi sa mananci cat de cat normal

EveEve 27 apr 2011 10:57:50

Re: Jurnal niko21 - Vreau sa fiu o slabuta de 53 kg :)
 
Buna Niko, si bine ai venit>:D<!
Tare ma bucur cand gasesc o slabuta din Spania, insa esti prima care o intalnesc tot din Madrid, ca mine[*4*][*4*][*4*]!!Yuhuuu>:D<:D!
Citat:

Anterior postat de niko21 (Post 632900)
azi vreau sa va spun ca sa simt cel mai mizerabil om de pe pamant :( azi dimineata am mancat 2 felii paine prajita cu dulceata(fara zahar) si ceai verde
in paura(11:00) un baton fitness si un mar :X si cand am auns acasa am bagat in mine 5 portocale :((
sunt inbalonata si nu mai ma suport=(( :((

Citat:

Anterior postat de Alexik (Post 633337)
Si tu numesti asta meniu?! mie mi se par foarteputine calorii pe aceasta zi.:) trebuie sa ai cel putin peste 1000..incearca sa folosesti calculatorul de pe site si sa-ti faci un meniu.
portocalele au cam 60 calorii una.destul de putin deci ar veni cam 300 de calorii + 2 felii de paine + fitens si mar eu vad undeva cam pe la 600 calorii , ceea ce e infometare.
Si daca te infometezi dupa sa nu te miri de ce te ingrasi cand incepi sa mananci cat de cat normal

Alexik are dreptate...Asta e meniu??:|
Nu trebuie sa iti privezi corpul de nici un nutrient necesar lui. Pentru ca daca te infometezi, vei slabi la inceput, dar corpul se va obisnui pana la urma cu kcal care i le oferi, si vei stagna, si nu vei mai avea de unde sa scazi ca sa treci peste perioada de stagnare. In al 2-lea rand, ai nevoie de energie ca sa iti poti indeplini cel putin functiile vitale. Apoi ai nevoie de energie pentru celelalte activitati pe care le desfasori pe parcursul zilei. Iar pe termen lung, daca iti chinui organismul asa, vei slabi extraordinar de greu, pentru ca organismul se va deregla total, cum mi se intampla si mie acum. Din cauza tuturor dietelor draconice pe care le-am tinut de pe la 13 ani si pana sa intru aici, acum slabesc extraordinar de greu, desi am o alimentatie cat mai sanatoasa posibil, am grija cum combin alimentele, si fac sport...:|Nu cred ca vrei sa ti se intample acelasi lucru...Sper!
Meniul tau ar trebui sa aibe CEL PUTIN 1000kcal. Cel putin! Eu cred ca ar trebui sa mananci in jur de 1200kcal, pe care sa le iei din alimente sanatoase. Adica batonul ala de cereale, mai bine l-ai scoate din plan, pentru ca contine foarte mult zahar.
La micul dejun, ar trebui sa mananci consistent, este o masa foarte importanta, la fel ca pranzul sau cina. La gustari poti manca fructe, nuci, migdale, fistic, un iaurt natural la care sa-i adaugi putina miere sau capsuni(nu-ti cumpara gata facute din comert din acelasi motiv ca batoanele de cereale, au mult zahar). La pranz poti manca ceva carbohidrati buni(paste integrale, orez integral, un cartof fiert cu putin unt) dar sa nu-i combini niciodata cu proteine, doar cu legume. Sau poti manca piept de pui cu salata, sau carnita de vita, sau de ce iti place tie, cu o salata sau legume la cuptor..etc. Iar la cina poti manca tot o salata cu proteine, sau o omleta cu niste branzica, etc.
Si fa sport. Descarca-ti filmulete de pe net, si fa acasa cel putin 30min. Sportul este ca o bagheta magica intr-o dieta.
Cantareste-ti alimentele pe care le mananci, si calculeaza caloriile cu ajutorul calculatorului de pe site. Nu uita, sa nu mananci sub 1000kcal!
Sper sa te fi ajutat cu ceva, si sa vedem meniuri din ce in ce mai bune, si rezultatele nu vor intarzia sa apara>:D<>:D<>:D<Te pup:-*:-*:-*!

niko21 27 apr 2011 15:34:51

Re: Jurnal niko21 - Vreau sa fiu o slabuta de 53 kg :)
 
Heiiii multsumesc pentru sfaturi!!:x o sa tsin cont de ele :)
dar azi iar am dato in bara de dimineatsa am papat o prajiturica cu ciocolata :( si cand am venit de la scoala am papat 2 crenvusti fierti cu rosii, branza,castraveti si un galbenus de ou :)

cum vi se pare pana acum? ;;)

:*

Mihaela1006 27 apr 2011 15:51:04

Re: Jurnal niko21 - Vreau sa fiu o slabuta de 53 kg :)
 
Daca micul dejun a fost doar prajiturica nu ti-a adus in organism ce ai nevoie ca sa "functionezi" cum trebuie. Cereale fara zahar (musli din boabe presate de cereale) eventual cu smochine sau caise/prune uscate cu iaurt semidegresat iti aduc ce ai nevoie, sau o omleta cu o felie de paine cu salata de orice zarzavaturi vrei tu.
Crenvurstii nu sunt recomandati pentru ca au amidon si ne ferim de el ca are indicele glicemic foarte mare. Despre IG citeste aici. Restul pranzului e ok, dar mi se pare insuficient pentru tine.
Ce activitati zilnice ai? Faci sport?

niko21 27 apr 2011 16:10:24

Re: Jurnal niko21 - Vreau sa fiu o slabuta de 53 kg :)
 
pfff poi nu prea fac acum ca sunt la scoala:( fac o data pe saptamana sportu la scoala :D si acasa de vreo 5 ori pe saptamana dupa niste filmulete cardio:D si in weekend ies vreo 1-2 ore cu rolele sau jos tenis :D

Mihaela1006 27 apr 2011 16:15:18

Re: Jurnal niko21 - Vreau sa fiu o slabuta de 53 kg :)
 
Poti sa mergi pe jos in pas alert, cand poti si cat de des poti, dar mi se pare ok ce faci acum. Mare atentie la meniuri, uita de zaharicale si organismul se va regla de la sine. Ai citit "dieta Montignac"? Te va ajuta :)

niko21 27 apr 2011 16:25:47

Re: Jurnal niko21 - Vreau sa fiu o slabuta de 53 kg :)
 
hmm am auzit de ea dar acum am citito..e ok :D
uite eu mi-am facut o dieta personalizata si acum incerc sa pap cam asa:
dimineata: ceai/lapte degresat cu o felie de paine cu margarina si gem fara zahar sau cu branza si salam :D
gustare 1: un mar
pranz: filete de pui/peste cu galbenus de ou, o rosie, castravete, si ce legume mai am in ziua respectiva
gustare 2: un iaurt cu 0 grasimi si cereale 8->
si la cina nu prea stiu ce sa pap ca ma apuca seara o foameeeX_X
crezi ca e ok?

Mihaela1006 27 apr 2011 16:31:49

Re: Jurnal niko21 - Vreau sa fiu o slabuta de 53 kg :)
 
Nu chiar, cerealele se mananca dimineata pentru a avea energie pana la pranz.
Margarina e de evitat, salamul la fel, dar depinde mult cum e facut. gustarea 2 se poate inlocui cu oleaginoase cu iaurt, sau 2-3 smochine/caise/prune uscate cu iaurt, nu te indragosti de 0% ca nu e prea sanatos, mai bun e semidegresat.
cina trebuie sa fie proteine cu salata. Peste la gratar cu legume in fel si chip, carne, paste fierte al dente cu legume, ai grija sa mananci pe saturate la toate mesele ca sa nu faci foamea, altfel te poti imbolnavi.
Ce zici?
Continua sa citesti, filtreaza informatiile si vei invata cum sa ai grija de tine ;)


Ora este GMT +2. Ora este acum 11:43:07.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO