forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal de nou inceput (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-nou-inceput-12707.html)

miaumiau 11 iun 2016 12:10:28

Jurnal de nou inceput
 
Salut Nou Jurnal si dragi Slabute!

Am deschis un nou subiect, cum vechiul jurnal a fost arhivat... stiu stiu, e vina mea ca nu am mai dat prin casuta:(
Spre deosebire de alta data cand jurnalele anterioare mi-au fost arhivate pentru ca de rusine nu mai scriam nimic, de data aceasta m-am tinut de treaba. Chiar daca nu am scris, nu am abandonat lupta cu mine si cu stilul de viata sanatos. Nu vreau sa zic "lupta cu kilogramele in plus" pentru ca nu cred ca la asta se rezuma tot. Mai ales pentru cineva care are un istoric de 14 ani on-off de binge-eating si bulimie. Daca ma cramponez in kilograme si in ceea ce vad in oglinda, ajung iar de unde am plecat, adica de la o stare de dezgust fata de propria persoana si acelasi cerc vicios.

Atunci daca mi-a mers destul de bine lunile astea, de ce un nou jurnal?
Pentru ca mi-e frica sa nu recad, pentru ca sunt in cea mai buna forma fizica din viata mea si am ajuns sa vad kilograme si muschi pe care nu i-am mai vazut de cel putin 4-5 ani.
Dar mai am perioade cand ma lasa moralul si mai fac cate un episod de binge si purge. Drept, mai rar, cam o data pe luna sau la 2 luni, iar binge-urile s-au rarit drastic fata de luni de zile cand mancam zilnic mii de calorii (gen 8000 10000, de se soca Rozica cum pot). Si oarecum asta a venit de la sine, o data cu sportul si mancatul sanatos, fara sa ma abtin si sa ma frustrez.
Mi-e frica doar ca am ajuns de mai multe ori sa am succes cu stilul sanatos si apoi sa se intample ceva si sa o iau iar pe panta cu emotional eating si sa las balta tot. Trebuie sa fiu vigilenta si constiincioasa!
Chiar daca nu scriu decat rar, Slabute e o mare parte din viata mea, de ani de zile inca. Ma ajuta sa ma monitorizez. Recunosc ca uneori sunt prea dependenta de site. Dar tocmai pentru ca ma ajuta sa ma disciplinez. Nu am ajuns la faza de Intuitive eating. Trebuie sa controlez ce bag in gura, ca sa nu o dau pe panta 'totul sau nimic'. Stiu ca nu e un comportament normal, dar asa reusesc sa tin in frau tulburarea alimentara, de care sincer nu stiu daca am sa ma vindec complet vreodata. In sensul sa pot sa fiu o persoana normala care nu analizeaza tot ce manaca si calorii si tot.

Scuze de roman si de lipsa de coerenta poate draga Jurnal nou, dar azi am simtit nevoia sa scriu. Promit (a mia oara) sa dau mai des pe la tine indiferent de vesti.

O zi frumoasa!

deadcountess 11 iun 2016 13:34:26

Re: Jurnal de nou inceput
 
Bine ai revenit >:D<

Dupa mine intuitive eating e o faza pt mentinere, corpul nu este programat de la natura sa slabeasca :-??

Succes %%-

alina_neamt 11 iun 2016 14:15:06

Re: Jurnal de nou inceput
 
Bine ai revenit!
Uneori ai nevoie de alta pareri in afara celor de pe langA tine ori poate vrei sa ceri ajutor si nu are cine sa iti sara in ajutor!

A manca e un lucruu natural dar noi, oamenii, mancam ca sa ne simtim bine nu ca sa traim! Traim intr-un secol al vitezei si asta se reflecta si in alimentatie! Stramosii nostri pentru a manca plecau la vanatoare(faceau miscare) si tot ce ingerau era 100% din natura. In schimb noi procesam tot, nu facem miscare( pentru mancare nici atat) si mancam ce apucam si cand apucam. Trebuie sa ne educam culinar! Trebuie sa facem sport ! Trebuie sa nu ne mai lasam prada gusturilor!
Mult succes in ceea ce ti-ai propus! Si asa cum ziceai si tu , pe sit gasesti fete care te pot incuraja!

miaumiau 15 iun 2016 10:35:58

Re: Jurnal de nou inceput
 
Salut draga J,

Azi ma simt cam moale si vulnerabila. Am multe ganduri si nesiguranta pentru viitor motiv pentru care nu reusesc sa ma odihnesc prea bine. Problema mea cu mancatul nocturn nu e nici pe de parte rezolvata, dar incerc sa aleg variante sanatoase, chiar daca orele sunt total nepotrivite. Si cum nu am dormit mai multe de cateva ore, ma simt epuizata.
Iar la mine primul trigger pentru binge e oboseala. Asa ca dau vina pe oboseala pentru prajitura pe care am mancat-o mai dimineata. Ziua unei colege la serviciu si nu am refuzat deloc.
Scriu ca poate asa devin mai responsabila si sa previn mentalitatea de 'totul sau nimic' si sa o dau in bara in restul zilei, ci sa ma rezum doar la prajitura avuta deja, cu atat mai mult ca azi trebuie sa fiu cuminte ca maine e raportul saptamanal.
Asa ca draga J, tine-mi pumnii! ;)

Poate revin mai tarziu!

rozica1965 15 iun 2016 12:10:35

Re: Jurnal de nou inceput
 
Citat:

Anterior postat de miaumiau (Post 1414666)
Salut draga J,

Azi ma simt cam moale si vulnerabila. Am multe ganduri si nesiguranta pentru viitor motiv pentru care nu reusesc sa ma odihnesc prea bine. Problema mea cu mancatul nocturn nu e nici pe de parte rezolvata, dar incerc sa aleg variante sanatoase, chiar daca orele sunt total nepotrivite. Si cum nu am dormit mai multe de cateva ore, ma simt epuizata.
Iar la mine primul trigger pentru binge e oboseala. Asa ca dau vina pe oboseala pentru prajitura pe care am mancat-o mai dimineata. Ziua unei colege la serviciu si nu am refuzat deloc.
Scriu ca poate asa devin mai responsabila si sa previn mentalitatea de 'totul sau nimic' si sa o dau in bara in restul zilei, ci sa ma rezum doar la prajitura avuta deja, cu atat mai mult ca azi trebuie sa fiu cuminte ca maine e raportul saptamanal.
Asa ca draga J, tine-mi pumnii! ;)

Poate revin mai tarziu!

E bine ca ai mancat prajitura dimineata...seara ar fi fost mai grav(de aici rezulta faptul ca nu inteleg de ce Rina ne pune sa mancam seara dulce:-/) !
Cat despre slabiri si reingrasari.......toate am trecut prin asta ! Nu esti singura ! Suntem aici sa ne sustinem una pe alta......si daca ai participa mai des la discutii,ar fi si mai bine!>:D<

deadcountess 15 iun 2016 23:00:07

Re: Jurnal de nou inceput
 
Citat:

Anterior postat de miaumiau (Post 1414666)
Salut draga J,

Azi ma simt cam moale si vulnerabila. Am multe ganduri si nesiguranta pentru viitor motiv pentru care nu reusesc sa ma odihnesc prea bine. Problema mea cu mancatul nocturn nu e nici pe de parte rezolvata, dar incerc sa aleg variante sanatoase, chiar daca orele sunt total nepotrivite. Si cum nu am dormit mai multe de cateva ore, ma simt epuizata.
Iar la mine primul trigger pentru binge e oboseala. Asa ca dau vina pe oboseala pentru prajitura pe care am mancat-o mai dimineata. Ziua unei colege la serviciu si nu am refuzat deloc.
Scriu ca poate asa devin mai responsabila si sa previn mentalitatea de 'totul sau nimic' si sa o dau in bara in restul zilei, ci sa ma rezum doar la prajitura avuta deja, cu atat mai mult ca azi trebuie sa fiu cuminte ca maine e raportul saptamanal.
Asa ca draga J, tine-mi pumnii! ;)

Poate revin mai tarziu!

Ai dreptate, asta e cel mai important, sa ai putrerea sa continui dupa o greseala, o singura prajitura nu ingrasa pe nimeni, renuntarea in schimb da, e ca si cum ai alege sa ramai intinsa pe jos in loc sa te ridici cand te impiedici si cazi. :)

miaumiau 17 iun 2016 08:22:20

Re: Jurnal de nou inceput
 
Salut dragi Slabute si draga J,

Multumesc mult de sustinere!
Am incheiat ziua bine si m-am tinut de treaba si ieri, in ciuda oboselii si a unor evenimente neplacute. Incerc sa ma fortez sa nu mai cedez in fata mancatului emotional.:)
Sper sa reusesc sa am un weekend conform ca voi face o iesire in alta parte si trebuie sa ma adaptez cu mancatul in functie de ce va fi disponibil. Eu prefer sa am rutina mea ca altfel nu ma pot controla, dar am sa incerc.

O zi frumoasa si un weekend lipsit de tentatii va doresc!

deadcountess 29 iun 2016 19:39:33

Re: Jurnal de nou inceput
 
Citat:

Anterior postat de miaumiau (Post 1415148)
Salut dragi Slabute si draga J,

Multumesc mult de sustinere!
Am incheiat ziua bine si m-am tinut de treaba si ieri, in ciuda oboselii si a unor evenimente neplacute. Incerc sa ma fortez sa nu mai cedez in fata mancatului emotional.:)
Sper sa reusesc sa am un weekend conform ca voi face o iesire in alta parte si trebuie sa ma adaptez cu mancatul in functie de ce va fi disponibil. Eu prefer sa am rutina mea ca altfel nu ma pot controla, dar am sa incerc.

O zi frumoasa si un weekend lipsit de tentatii va doresc!

Ce mai faci, cum mai esti? Nu ai mai scris demult :-s

miaumiau 30 iun 2016 14:51:38

Re: Jurnal de nou inceput
 
Salut Slabutelor si draga Jurnal,

Scuze de absenta dar nu mi-am dat seama cum au trecut saptamanile. Am fost conforma cu dieta si sport si chiar mandra de cateva ori cand era cat pe ce sa cedez, dar am reusit sa ma mobilizez cumva.
Din pacate luni am mancat numai prostii, un binge cum nu am mai avut de foarte mult timp, cred ca peste 10000 cal, dar controlat si constient si fara mustrari, a fost alegerea mea. Problema ca si astazi mi-e rau si ma simt foarte umflata si cu tranzitul dereglat. Am sarit de la 63 kg duminica la 66 kg ieri doar dupa binge-ul de luni, desi de marti am mancat normal. E drept ca nu am mai facut sport saptamana aceasta ca m-am simtit balonata si grea.
Sper sa imi fie invatatura de minte... a mia oara. Pentru ca desi a fost constient, apoi m-am simtit oribil, din nou dezgustata si dezamagita de mine.
Maine voi fi clar cu plus. Asta e, vina mea.
Sper doar sa ma pot mobiliza din nou.

Pe maine la raport!
O zi frumoasa!:)

deadcountess 30 iun 2016 15:07:58

Re: Jurnal de nou inceput
 
Se mai intampla >:D<

Eu azi am de gand sa mananc prajitura >:) asta e am vazut prajitura mea preferata la oferta si am cumparat, nimeni nu se poate abtine o viata intreaga.
Sper totusi sa nu o mananc pe toata intr-o zi :))


Ora este GMT +2. Ora este acum 11:51:13.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO