forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal de Nutty (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-nutty-12184.html)

Nutty 28 ian 2013 14:15:34

Jurnal de Nutty
 
Zic sa incerc. Tin jurnal cu pix si hartie de ceva vreme, dar poate nu-mi strica unul mai inchegat, plasat aici.
De cateva zile tot citesc si citesc pe aici si tot am senzatia ca nu am reusit sa descopar decat mica parte din ce poate sa-mi ofere acest portal. Sper sa ma "incadrez" cat mai curand...

Nutty 28 ian 2013 14:20:10

Re: Jurnal de Nutty
 
Luni, 28 ian

Masa 1 (12:30) - de obicei mananc mai devreme, dar azi am stat acasa.
2 oua prajite in unt: 180 cal, 1 carb, 12 prot
5 chiftelute: 95 cal, 4 carb, 9 prot
si o jumatate de felie de negresa low carb: 50 cal, 1.5 carb, 2 prot

elene94 28 ian 2013 15:21:51

Re: Jurnal de Nutty
 
Citat:

Anterior postat de Nutty (Post 1213283)
Luni, 28 ian

Masa 1 (12:30) - de obicei mananc mai devreme, dar azi am stat acasa.
2 oua prajite in unt: 180 cal, 1 carb, 12 prot
5 chiftelute: 95 cal, 4 carb, 9 prot
si o jumatate de felie de negresa low carb: 50 cal, 1.5 carb, 2 prot

Bine ai venit!>:D<
Ti-ai cantarit cu trebuie alimentele si ai apreciat corect valoarea lor calorica? Sa nu fi prea indulgenta cu tine, caci 5 chiftelute e greu de crezut ca pot avea 100kcal. La cum le face mami, de exemplu, una are 50kcal. Am avut o perioada in care obisnuiam sa cantaresc la gram tot ce papam, asa ca stiu ce zic:D
A doua chestie e ca e foarte importanta calitatea alimentelor, nu doar cantitatea ei, a.i. untul prajit nu te va ajuta deloc sa slabesti. E grasime + alte 20/40 % chestii. Nu poti scapa de grasimea ta ingerand-o pe a altcuiva(principiu Dukan). Poti face din cele 2 oua o omleta delicioasa fara ulei, in care poti adauga, dupa gust, condimente, ceapa(grabeste arderile), o feliuta de bacon sau ciuperci(iami).

Ai multe optiuni, dar primul pas spre slabire e o alimentatie mai sanatoasa, caci legumele nu te vor ingrasa niciodata, indiferent de cantitate!

Si a3a chestie, micul dejun e luat cam tarziu, daca nu cumva te-ai trezit dupa ora 11, caz in care e ok. Altfel, sa stii ca e ft important sa mananci ceva in primele 90min de cand te-ai trezit, altfel scade metabolismul si iti este si mai foame pe parcursul zilei.

Sper ca nu te-ai suparat pentru ce am zis aici, m-am gandit sa-ti dau niste tips din experianta personala. Te pup si sper sa ne auzim la mai putine kilograme! Bye>:D<>:D<

coco23 28 ian 2013 18:55:06

Re: Jurnal de Nutty
 
Buna, caloriile sunt sigur subapreciate. Nu am indoiala:)
Ouale sa le fierbi, sunt mai sanatoase asa. Asta e, ai maincat si tu cand ai putut, nu suntem toti roboti:P
Mai vino cu meniuri, asa ne ajutam mai bine:)
Pupici si bafta!

Citat:

Anterior postat de Nutty (Post 1213283)
Luni, 28 ian

Masa 1 (12:30) - de obicei mananc mai devreme, dar azi am stat acasa.
2 oua prajite in unt: 180 cal, 1 carb, 12 prot
5 chiftelute: 95 cal, 4 carb, 9 prot
si o jumatate de felie de negresa low carb: 50 cal, 1.5 carb, 2 prot


Nutty 28 ian 2013 22:06:45

Re: Jurnal de Nutty
 
Buna fetelor, multumesc de oprire in jurnalul meu si de sfaturi. Totusi, tin sa mentionez doua lucruri.
1. Caloriile chiftelutelor nu au fost subapreciate, au fost calculate in functie de totalul de pe cutie (nu sunt facute in casa).
2. Eu am tinut o vreme o dieta keto, care cere foarte multa grasime. Acum sunt in curs de a schimba spre o dieta mai clasica, una care tine cont de calorii si nu de procent grasimi vs proteine si carbs. Totusi, ca sa nu-mi aiuresc organismul de tot (ca oricum l-am aiurit destul in ultima vreme), timp de o saptamana voi pastra primele mese ale zilei mai grase un pic, iar seara voi baga carbohidrati sanatosi, sa-l reobisnuiesc. Asadar nu ma certati pentru grasimi inca :)

Eu apreciez orice sfat, nu ma intelegeti gresit, dar vreau sa intelegeti ce-i in capul meu de mananc asa momentan :)

Nutty 28 ian 2013 22:16:25

Re: Jurnal de Nutty
 
Gustare I:
negresa low carb (am exagerat un pic cu ea azi): 150 cal, 10 carb, 15 prot

Masa II:
salata cu varza, 2 rosii, ceapa verde si cativa stropi de ulei de masline, care zice calculatorul ca ar face 153 de calorii. Eu zic 250, pentru siguranta.

Asadar ajung la 725 de calorii pe toata ziua. Cam putin... Poate de aia mi-a si fost foame :) De maine planuiesc sa ma tin de treaba si sa mananc la timp (studenteste? nu nu!)

Nutty 29 ian 2013 11:14:40

Re: Jurnal de Nutty
 
Citat:

Anterior postat de Nutty (Post 1213745)
Asadar ajung la 725 de calorii pe toata ziua.

Calculatorul de la meniu zice 1147 de calorii. O sa aleg sa-l cred pe el. Ca sa nu mai incarc aici cu o mie de mesaje, o sa scriu tot meniul seara, dintr-o singura lovitura.
Moama, ce pofta imi e de un fruct zemos! Un pepene galben... mmm!:x

Nutty 29 ian 2013 20:56:14

Re: Jurnal de Nutty
 
Mic dejun, ora 7:45
Sardine in sos tomat, La Grande Famiglia - 219 cal
Sarlota ciocolata, marca Nutty - 286 cal

Gustare 1, ora 12:00
Nuci macadamia - 288 cal

Prânz, ora 14:20
Castraveti murati (1) - 4 cal
Cascaval cu nuca -161 cal
Ou fiert (3) - 233 cal

Gustare 2, ora 17:30
Banane/Banana - 89 cal

Cina, ora 20:15
Muschi tiganesc - 116 cal
Telemea de vaca - 273 cal
Rosii - 11 cal
Ceapa verde - 5 ca;

Total ingerat:1685. Depasit bugetul cu 121 cal. Trebuie sa inlocuiesc gustarile formate din nuci sau alune cu un fruct.
Prost si cu apa, am ajuns la 1l jumate azi. Mai bine decat de obicei, dar slabut fata de cei doi litri si pe care vreau sa-i beau.

Voi cum va convingeti sa beti apa?

Nutty 30 ian 2013 12:27:32

Re: Jurnal de Nutty
 
Am intocmit azi o lista de alimente pe care ar trebui sa le consum in cantitati cat mai mici, si in nici un caz crude. Sa fie fierte sau la aburi, ca sa le scada enzimele negative. Aceste restrictii se datoareaza faptului ca am hipotiroidism. Iata lista:

Soia
Porumb
Morcovi
Cartofi dulci
Bok choy (varza chinezeasca), Varza de Buxelles, Varza, Verzaturi din familia verzelor
Broccoli, Broccoli chinezesc, Broccolini
Conopida
Nap, nap turcesc, Rutabaga
Gulie
Frunze de mustar, Mustar, Watercress
Ridiche alba, Ridiche rosie, Ridichi in general
Manioc (se foloseste in tapioca)
Babassu (nuca de cocos gasita in palmierii din Africa sau Brazilia, uleiul e auriu, limpede)
Mei
Piersici
Alune
Seminte de pin
Spanac
Capsune

Cel mai tare sufar la partea cu piersicile si capsunele, dar spre norocul meu exista o gramada de alte fructe delicioase. Uitasem de varza, drept dovada ca am mancat chiar zilele astea si mai am o jumatate care ma asteapta in fridgider.. O sa fac o mancare gatita din ea, macar s-o mai "inmoi".

Nutty 01 feb 2013 17:40:23

Re: Jurnal de Nutty
 
Lista destul de cuprinzatoare cu indice glicemic al indulcitorilor:

Indulcitor Tip IG
Maltodextrin Sugar 110
Maltose Sugar 105
Dextrose Sugar 100
Glucose Sugar 100
Trehalose Sugar 70
HFCS-42 Modified Sugar 68
Sucrose Sugar 65
Caramel Modified Sugar 60
Golden Syrup Modified Sugar 60
Inverted Sugar Modified Sugar 60
Refiners Syrup Modified Sugar 60
HFCS-55 Modified Sugar 58
Maple Syrup Natural Sugar 54
Honey Natural Sugar 50
Sorghum Syrup Natural Sugar 50
Lactose Sugar 45
Cane Juice Sugar Extract 43
Barley Malt Syrup Modified Sugar 42
HSH Sugar Alcohol 35
Coconut Palm Sgr Natural Sugar 35
Maltitol Sugar Alcohol 35
HFCS-90 Modified Sugar 31
Brown Rice Syrup Modified Sugar 25
Fructose Sugar 25
Galactose Sugar 25
Agave Syrup Modified Sugar 15
Xylitol Sugar Alcohol 12
Glycerol Sugar Alcohol 5
Sorbitol Sugar Alcohol 4
Lactitol Sugar Alcohol 3
Isomalt Sugar Alcohol 2
Mannitol Sugar Alcohol 2
Erythritol Sugar Alcohol 1
Yacon Syrup Natural Sweetener 1
Oligofructose Sugar Fiber 1
Inulin Sugar Fiber 1
Brazzein Natural Sweetener 0
Curculin Natural Sweetener 0
Glycyrrhizin Natural Sweetener 0
Luo Han Guo Natural Sweetener 0
Miraculin Natural Sweetener 0
Monellin Natural Sweetener 0
Pentadin Natural Sweetener 0
Stevia Natural Sweetener 0
Thaumatin Natural Sweetener 0
Acesulfame K Artificial Sweetener 0
Alitame Artificial Sweetener 0
Aspartame Artificial Sweetener 0
Cyclamate Artificial Sweetener 0
Neotame Artificial Sweetener 0
Saccharin Artificial Sweetener 0
Sucralose Artificial Sweetener 0


Ora este GMT +2. Ora este acum 09:00:10.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO