forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal onutzza93 (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-onutzza93-8082.html)

ioa93 07 feb 2011 21:12:40

Jurnal onutzza93
 
buna... ma numesc oana , am 17 ani;)) si mi-as dor sa ma alatur voua si sa adopt un stil de viata cat mai sanatos. In copilarie am fost foarte slabuta , dar treptat am luat in greutate si datorita faptului ca am devenit mai "sedentara" ca sa zic asa. Va rog sa ma ajutati:(

LicuriciColorat 07 feb 2011 21:30:14

Re: Jurnal onutzza93
 
Buna Oana
faptul ca vrei sa ai o alimentatie sanatoasa si sa faci sport e bine
insa tu ai 50kg,vrei sa mai slabesti?
eu cred ca nu ai nevoie,ai greutatea ideala pt inaltimea ta
eventual sa papi sanatos,sa faci sport pt a te modela;)

ioa93 07 feb 2011 21:40:50

Re: Jurnal onutzza93
 
da, asta vreau defapt sa imi modelez... nu sunt foarte sigura ca am 50 kg, asa mi s-a spus in urma cu vreo 2 saptamani cand ne`a cantarit la scoala, dar avea un cantar dinaala ca la piaat ca sa spun asa... si eu as vrea sa am picioarele putin mai subtiri si sa scap de celulita si vergeturi:D

LicuriciColorat 07 feb 2011 21:48:06

Re: Jurnal onutzza93
 
Citat:

Anterior postat de onutzza93 (Post 514536)
da, asta vreau defapt sa imi modelez... nu sunt foarte sigura ca am 50 kg, asa mi s-a spus in urma cu vreo 2 saptamani cand ne`a cantarit la scoala, dar avea un cantar dinaala ca la piaat ca sa spun asa... si eu as vrea sa am picioarele putin mai subtiri si sa scap de celulita si vergeturi:D

oricum kg nu prea conteaza
sa zicem ca a fost bun cantarul
in primul rand o alimentatie sanatoasa inseamna sa elimini mancarurile nocive din alimentatie care sunt vinovate de celuluta noastra:prajelile,dulciurile din comert si in exces papate,fast-food-ul,sucurile,patiseriile,mancarea grasa,pastele si painea alba
alimentatie sanatoasa:fructe,legume,cereale,carne slaba de pui/peste/vita la cuptor/gratar/fierte,paine neagra,lactatele si ouale+2l apa/zi,3 mese si 2 gustari pe zi-respectat cu sfintenie si nu mai putin de 1000cal daca vrei sa slabesti,daca te mentii poti papa linistita fara sa'ti calculezi caloriile doar sa fie cal din alimente sanatoase
sport pt modelare:pilates,fitness,tae-bo(e cardio dar si modeleaza)
pt celulita si vergeturi:exfoliant din zat de cafea+masaj zilnic cu crema anticelulitica+alimentatie sanatoasa si sport=celulita mai putina
mult succes,daca ai intrebari nu ezita sa ne raspunzi
scrie'me un exp de meniu de al tau dintr'o zi;)

ioa93 08 feb 2011 12:25:07

Re: Jurnal onutzza93
 
meniul meu intr`o zi consta in:
mic dejun la ora 7( cam devreme zic eu dar merg la scoala si fac cam o jumate de ora pe jos:d) : o felie de paine neagra cu crema de branza/ o felie de paine cu margarina si dulceata + un crenvusti sau un iaurt casa buna cu fulgi de secara
ca si gustare la scoala mai mananc un corn cu gem si o portocala sau un mar
la la 14:30 iau pranzul: mancare gatita(orez fiert simplu cu o salata de cruditati sau alte mancaruri )
ca gustare mai mananc apoi morcov( il mananc de regula in fiecare zi)
iar la cina pe la 18:mananc un bol cu spua(ador supa)
tin sa mentionez ca beau 2 litri de apa pe zi si nu obisnuiesc sa mananc paste , mancaruri grase si nici prajeli:d
dar ... spre rusinea mea mai mananc dulciutri cum ar fi ciocolata

LicuriciColorat 08 feb 2011 15:14:14

Re: Jurnal onutzza93
 
Citat:

Anterior postat de onutzza93 (Post 515224)
meniul meu intr`o zi consta in:
mic dejun la ora 7( cam devreme zic eu dar merg la scoala si fac cam o jumate de ora pe jos:d) : o felie de paine neagra cu crema de branza/ o felie de paine cu margarina si dulceata + un crenvusti sau un iaurt casa buna cu fulgi de secara
ca si gustare la scoala mai mananc un corn cu gem si o portocala sau un mar
la la 14:30 iau pranzul: mancare gatita(orez fiert simplu cu o salata de cruditati sau alte mancaruri )
ca gustare mai mananc apoi morcov( il mananc de regula in fiecare zi)
iar la cina pe la 18:mananc un bol cu spua(ador supa)
tin sa mentionez ca beau 2 litri de apa pe zi si nu obisnuiesc sa mananc paste , mancaruri grase si nici prajeli:d
dar ... spre rusinea mea mai mananc dulciutri cum ar fi ciocolata


si eu micul dejun il iau la 7 fara 15 dar asta e
micul dejun e oki,mai rarut doar crenvusti,in rest e oki,poti papa niste sunca de pui mai slaba,legume,iaurt,lapte cu cereale la micul dejun chiar si cu musli,luate de la plafar bineinteles
un corn?..eh asta nu e prea sanatos,incerca de exp in loc de corn niste alune,nuci sau migdale,in jur de 15 bucati cam asa is mai satioase si mai sanatoase
la pranz sper ca papi si proteine,gen carne de pui la gratar,daca pestele nu'ti place,poti incerca pui sau vita(muschi) facute dietetic
iar la cina poti papa linistita supa si legume cu branzica
per total e oki meniul tau
si nu'ti fie rusine,toata lumea se mai rasfata din cand in cand cu ceva bun,daca ai prea des pofta de cioco,incerca cioco amaruie cu 75%cacao e sanatoasa
sport?ca sa te modelezi ai nevoie de sport,te'ai gandit la vreunu anume?

ioa93 08 feb 2011 16:24:52

Re: Jurnal onutzza93
 
in legatura cu sportu mai fac acasa , imi place foarte mult sa sar coarda dar de la inceputul lunii viitoare vreau sa merg la aerobic.... ;)) ...sper ca ma ajuta la ceva:D

mvthebest 10 feb 2011 18:03:25

Re: Jurnal onutzza93
 
Citat:

Anterior postat de onutzza93 (Post 515685)
in legatura cu sportu mai fac acasa , imi place foarte mult sa sar coarda dar de la inceputul lunii viitoare vreau sa merg la aerobic.... ;)) ...sper ca ma ajuta la ceva:D

Aerobicul e super:x:x ti-l recomand.
Eu dupa 1h aerobic sunt praf:)),dar imi place mult e funny!

ioa93 11 feb 2011 20:53:58

Re: Jurnal onutzza93
 
si te`a ajutat la ceva?
adica salbesti sau iti lucrezi corpul?

mvthebest 23 feb 2011 22:22:32

Re: Jurnal onutzza93
 
Citat:

Anterior postat de onutzza93 (Post 521420)
si te`a ajutat la ceva?
adica salbesti sau iti lucrezi corpul?

Imi lucreaza corpul.
Daca ar fi mancat si sanatos si as fi slabit,dar nah:-s.
Mie imi place mult.


Ora este GMT +2. Ora este acum 03:05:50.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO