Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Jurnal Pasiune... A New Thin Me

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
 
 
Opţiuni subiect
  #11 (permalink)  
Vechi 13 oct 2010, 09:16:55
lovemyself's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 05 mar 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 37
Dieta: Personalizata
Date: 160cm, 58kg
Mesaje: 1.078
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Pasiune... A New Thin Me

Bine ai venit pasiune

Eu chiar sa vreau sa te felicit pentru atitudinea ta fata de acest circuit..diete-sport-odihna.
Esti foarte organizata si asta nu-ti poate aduce decat beneficii.
Mananci curat(pasul cel mai important) ai grija si de psihicul tau(ca pana la urma cam el ne ajuta sau nu in acest drum spre o viata sanatoasa si fericita din toate punctele de vedere) prin urmare sunt absolut convinsa ca o sa obtii rezultatele visate fara simti ca te privezi de prea multe si fara a ti se parea un chin.
Mi-a facut placere sa citesc post-ul tau mai lung..mai mult m-a surptins intr-un mod tare placut sa vad ca exista si persoane care nu sunt obsedate doar pentru a vedea kg in minuns pe cantar sau doar pentru a fi slabe si atat fara a acorda atentie si altor detalii extrem de importante..masa musculara..organziare,multa rabdare pentru a ajunge acolo si pentru a mentine treaba asta..
Plus ca atunci cand ai suficienta masa musculara poti sa ajustezi apoi..cum bine ai facut tu..te axezi o perioada pe cardio..faci mici schimbari in alimentatie si tot asa..
Bravo

Iti urez mult succes in drumul tau si am sa te citesc cu placere
__________________
Nemancat noaptea II -Alexandra-
lovemyself, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1917 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1400 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #12 (permalink)  
Vechi 13 oct 2010, 09:23:05
UluceanuAnaMaria's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 06 mar 2010
Locaţie: Craiova, Romania
Vârsta: 30
Dieta: Personalizata
Date: 166cm, 62kg
Mesaje: 761
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Pasiune... A New Thin Me

Buna dimineata! Ti-am citit povestea si nu am putut sa nu ma regasesc si eu partial in ea.. De fapt, cred ca pentru toate slabitul devine la un moment dat o obsesie.. Unele dintre noi reusesc sa treaca peste etapa asta, dar altii.. mai greu..

Imi plac noile principii dupa care te ghidezi, mi se par foarte bune, si mai ales imi place idea de 70% mancare bio. Sanatatea, inainte de toate..

Sa ai o zi frumoasa, lipsita de tentatii!
UluceanuAnaMaria, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
UluceanuAnaMaria, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2090 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1573 kcal/zi. Pentru a slăbi 1 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1832 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #13 (permalink)  
Vechi 13 oct 2010, 10:13:56
pasiune's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 09 oct 2010
Locaţie: -, Franta
Vârsta: 40
Dieta: Frugal and Fulfilled
Date: 166cm, 58kg
Mesaje: 406
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Pasiune... A New Thin Me

Buna fetelor,

Multumesc din suflet pentru interventiile voastre. Imi dau seama ce post lung am scris si inca aveam impresia ca nu am spus mare lucru :-)))). In weekend am mai mult timp sa citesc si alte jurnale de pe forum si sa intervin si eu dar deocamdata abia ma regasec pe forum :-)).

Cum in seara asta o sa ajung foarte tarziu acasa scriu deja ce am mancat de dimineata si ce o sa mananc in timpul zilei (pranzul si gustarea sunt pregatite in cutiuta si le am cu mine la munca).

Zi de post azi.
Ca de obiciei, menu "raw food" de dimineata :-)))


MD: Miam-O-Fruit (o reteta cu foarte multe beneficii aspura sanatatii)
1/2 banana + 1/2 suc lamaie + 2 linguri ulei rapita + 1 lingura seminte de in macinate + 1 lingura seminte de susan macinate + cateva migdale (5-8) si polen presarat deasupra
Total: aprox. 400cal; 6g Prot; 20g Glucide; 34g Lipide

O sa descriu altadata cum se amesteca toate ingredientele retetei si mai ales beneficiile ei asupra sanatatii si siluetei.

Pranz: 2 linguri rase orez + 100g tofu + o cana de dovlecei (300cal, 15g Prot, 20g Glucide)
Gustare1: Shake de proteine (70cal, 15g Prot, 0 glucide, 0 lipide)

Pana acum: 770kcal.
Cina: ??? ma duc pe la o prietena care are numai "junk food" in casa. O sa testez terenul si o sa vad....pe urma

Pup la toate, sa aveti o zi reusita!
  #14 (permalink)  
Vechi 13 oct 2010, 10:24:59
pasiune's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 09 oct 2010
Locaţie: -, Franta
Vârsta: 40
Dieta: Frugal and Fulfilled
Date: 166cm, 58kg
Mesaje: 406
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Pasiune... A New Thin Me

Observatie:
Urasc sa scriu caloriile si glucidele si lipidele pentru ca le cunosc pe de rost si caci au fost obsesive ani lungi in viata mea. Eram un adevarat calculator de calorii : imi puneai in fata 10 portii de alimente si stiam sa-ti spun exact compozitia lor.Dar mi-am dat seama mult mai tarziu cat de reductor, devalorizant si stupid este sa rezumam o masa doar la un ansamblu de calorii si nutrimenti. O masa are o incarcatura foarte speciala pentru fiecare, spirituala, energetica, afectiva.... si cum zicea Herodote "mancarea unuia poate fii otrava altuia".
Dar scriu totusi caloriile doar aici pe forum pentru ca am vazut ce practic si fain e cand citim jurnale sa avem si aceste amanunte langa.

Caloriile sunt importante dar NU INSEAMNA TOTUL. Este o sinergie de mai multi factori care va face ca o masa este asimilata intr-un fel si alta intr-un alt fel. Si este o mare diferenta intre A MANCA si A ASIMILA ceea ce mancam. Putem "manca" fara a ne simti si a fii "hraniti" cu adevarat.

Gata, inchei aici ca nu ma mai opresc. Mi-am facut "doza" de expresie pe ziua de azi!
O zi reusita si concentrare pe obiectiv!
  #15 (permalink)  
Vechi 14 oct 2010, 09:36:30
pasiune's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 09 oct 2010
Locaţie: -, Franta
Vârsta: 40
Dieta: Frugal and Fulfilled
Date: 166cm, 58kg
Mesaje: 406
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Pasiune... A New Thin Me

Buna dimineata slabutelor!

Sa continui jurnalul de ieri:
la prietena pe care am vizitat-o, tot ce am gasit mai bun de mancat de a fost un amestec de migdale si diverse soiuri de nuci crude nesarate neprajite. Calitativ am fost multumita, gustativ multumita, cantitativ am fost multumita caci am mancat "doar" o punguta. Insa valoarea energetica a "pungutei" mi-a explodat contul de calorii: am mancat aprox 140g ceea ce inseamna 770kcal.
Deci cu o singura punguta amarata de nuci am mancat cat am mancat in restul zilei: tot 770cal.

Total pe ziua de ieri: 1540cal.
Activitate: 1h de mers pe jos.

Dar sunt multumita caci le-am mancat cu drag si stiu ca nu e in fiecare zi asa.

Sa revenim la meniul de azi. Il scriu de-acum si zic diseara daca l-am respectat sau nu.

MD: 20g paine + 50g branza din lapte crud (aprox. 225 cal)
Pranz: 1 ou fiert + 6 sushis facute in casa (maxim 450 cal)
Cina: un flan facut in casa cu 2 oua + 200ml lapte degresat + Stevia (indulcitor natural) = 240 cal

Total: 915cal

Activitate: 1h de Callanetics

O zi reusita va doresc!
  #16 (permalink)  
Vechi 17 oct 2010, 21:56:44
pasiune's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 09 oct 2010
Locaţie: -, Franta
Vârsta: 40
Dieta: Frugal and Fulfilled
Date: 166cm, 58kg
Mesaje: 406
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Pasiune... A New Thin Me

Buna sera jurnalule,

Nu te-am mai vizitat caci mi-e frica sa nu incep sa focalizez prea rau pe "slabit", pe numarat calorii... Paradoxal, cand ma simt "libera", fara "presiune" atunci functionez cel mai bine. Cand incep sa scriu si sa fac lucrurile prea "mecanic" sau incep sa-mi fac promisiuni, devin o experta imi a sabota singura eforturile si sa fac exact invers.
Greutatea azi e tot de 56.4kg dar e bine avand in vedere ca nu m-am infomat deloc si chiar am mancat mai mult ca de obicei (cam 1500cal media pe saptamana). Insa am inceput sa privilegiez mai mult carbohidratii decat proteinele si nu-mi place caci imi dau mai multa pofta de manacare si nu ma satura la fel ca proteinele. In plus am o slabiciune pentru fulgii si taratele de ovaz si de multe ori prefer sa mananc un bol de fulgi seara iar ca sa nu-mi depasesc caloriile pe zi nu mai mananc proteine. La pranz, imi impart farfuria in 3: legume, proteine, carbo dar pe toata ziua nr de proteine ramane prea mic. Si resimt asta cand fac sport mai ales si apetitul care e mai mare.
Cele 3 probleme ale mele care trebuie sa le rezolv sunt: culcatul devreme incat sa ma 8 ore pe seara (am tendinta sa mananc mai mult si fara foame cand sunt obosita), mancatul "emotional" (mai ales la contrarietati) si in special faptul ca fac "fixuri" cu unele alimente. Mi se pune pata pe unul si mananc acel aliment zilnic in detrimentul celorlalte. Inainte eram obsedata cu merele iar de un an jumate cu fulgii de ovaz. Bine macar cu sunt alimente cat de cat "sanatoase" dar si asa, cand devine excesiv nu e bine.
Weekendul asta ma uitam ce retete sa mai fac si m-am uitat pe site la retetele dietetice. Si am vazut multe retete super faine din regimul South Beach. Aveam chef sa le incerc pe toate mai ales ca am cartea cu toate retetele. Rasfoind cartea m-a izbitit dintr-o data ispita sa fac Faza1 a regimului din mai multe motive:
- de un an de zile slabesc foarte echilibrat, mancat cam tot ce am chef dar un kg pe luna aproape si recunosc ca as vrea sa vad 3 kg duse mai repede.
- cum avem de gand sa fac o mare parte din retetele South Beach fiindca imi plac am zis ca va fii usor sa o tin
- faza 1 nu dureaza decat 2 saptamani si nu-mi fac griji ca ar pune probleme asupra sanatatii ci dincontra o sa ma mai libereze de pofta pentru carbo si sa-mi reguleze glicemia
- iar "the big challenge" ramane sa ma elibererz de dependenta de fulgi de ovaz caci numai asta mananc seara in ciuda faptului ca dimineata si la pranz schimb tot timpul
- ma simt destul de echilibrata in capul meu incat sa nu mai cad in capcana dietelor de altadata si stiu cum sa ma mentin.
- mi se pare mai motivant sa vin aici si sa scriu reusitele si nereusitele mele legate de faza asta a regimului decat sa vin sa scriu de ce am avut pofta sa mananc in ziua aia sau aia.

De maine deci: Faza 1 a regimului South Beach pana la sfarsitul lunii. In cele 3 zile de post pe care le tin mananc din meniurile vegetariene ale dietei (exista si o versiune pentru vegetarieni). In mare, carnea e inlocuita cu tofu si unele substituturi din soia, gustarile cu seminte si nuci + oua si branza (la mine va fii cu tofu).

Am inceput sa citesc mai multe jurnale pe site si sa ma uit la albumele slabutelor dar sunt slabute cu asa vechime si jurnale cu mai mult de 500 de pagini caci nu reusesc s-o mai dau la capat insa e placut sa vin pe site si sa fac lectura. Iar legat de albume, am vazut unele transformari care m-au motivat extraordinar de mult. In special la fete care erau cam cum eram eu cu cateva kg in plus, cu aceeasi conformatie si care au aujuns acolo unde nici nu mai speram sa visez ca as putea ajunge. De cand sunt mica toata lumea imi spune ca asta imi e "conformatia" si ca oricat as slabi tot nu o sa fiu ca slabuta X sau Y. Si adevarul e ca si mie imi intrase in cap ca in afara sa ma hranesc ca o anorexica nu o sa reusesc niciodata doar printr-o alimentatie echilibrata. Insa pozele din albumele pe care le-am vazut mi-au demonstrat contrariul si am avut ca un fel de revelatie. Si eu pot! si mai ales: chiar o sa reusesc!!!
Sa-mi tineti pumnii!
O seara frumoasa si saptamana viitoare sa fim si mai slabute!
  #17 (permalink)  
Vechi 26 oct 2010, 22:11:22
andra_aly's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă SeniorSlăbuţă Senior
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 27 nov 2009
Locaţie: Sibiu/Roma, Italia
Vârsta: 34
Dieta: Stil de viata sanatos
Date: 166cm, 60kg
Mesaje: 21.862
Aprecieri acordate: 847
Am fost apreciat(a) de 1.470 ori in 478 mesaje
Implicit Re: Jurnal Pasiune... A New Thin Me

Buna seara Vad ca ai planuri mari si ca esti si motivata de pozele din albumele fetelor deci asta este foarte bine
Suntem alaturi de tine
O chestie vroiam sa iti spun:
Citat:
La pranz, imi impart farfuria in 3: legume, proteine, carbo dar pe toata ziua nr de proteine ramane prea mic.
Nu sunt de acord aici. nu trebuie sa amesteci proteinele cu carbohiidratii la o masa. Este o regula destul de imprtanta
Iti doresc mult succes
  #18 (permalink)  
Vechi 27 oct 2010, 10:20:42
pasiune's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 09 oct 2010
Locaţie: -, Franta
Vârsta: 40
Dieta: Frugal and Fulfilled
Date: 166cm, 58kg
Mesaje: 406
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Pasiune... A New Thin Me

Merci pentru interventie si urari insa nu avem aceeasi viziune a lucrurilor.
Regula "disociarii" este cea mai dezastruaosa pe termen lung! Ea duce la carenta proteica, pierderea mesei musculare, celula organismului care nu este "hranita" iar de problemele digestive nici nu mai vorbesc. Pierderea enzimelor va face ca nu vei mai fii capabila niciodata sa digeri corect pe urma o masa cu proteine si carbo. De-aici vine si faimoasa senzatie de a fi mai "lejer", mai "usor" dupa o masa disociata. Toate carentele astea dupa cateva luni sau ani (pentru cei mai rezistenti) duc la altele legate de neuro-transmetori, permeabilitate intestinala, etc.....
Montignanc si-a adus contributia cu Indexul Glicemic dar nu si cu disocierea alimentelor (care oricum vine de la Shelton si de la Hay).
Nu o sa fac un curs intreg de naturopatie dar proteina pentru a fi asimilata are nevoie de insulina. Fara insulina este glucagonul care e secretat. In primul caz avem anabolism in al doilea caz catabolism (cand corpul se hraneste din distrugerea propriilor tesuturi si rezerve proteice).
Nu sunt sub nici o forma pentru consumul masiv de carbohidrati. Tot ce zic ca ei trebuie sa fie combinati cu proteina tocmai pentru ca aceasta sa fie asimilata si ca acizii ei aminati sa fie utilizati de celule si tesuturi. Carbohidratii trebuie utilizati aproape ca un "condiment" (o lingura, doua sau trei la o masa - difera de toleranta fiecaruia) dar trebuie sa fie prezenti.

Cat despre mine: nu am tinut deloc South Beach. Am facut decat cateva retete car mi-au placut mult la care am adaugat 50g de orez/paste/ etc.... (cantitate fiarta). Am ajustat doar numarul de proteine si mi-am revazut programul de somn.
Sunt la 53,9kg si sunt multumita.
  #19 (permalink)  
Vechi 06 nov 2010, 13:41:26
amy0404's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă ModelSlăbuţă Model
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 12 mar 2010
Locaţie: ., Romania
Vârsta: 41
Dieta: Personalizata
Date: 166cm, 58kg
Mesaje: 2.110
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: Jurnal Pasiune... A New Thin Me

Buna!

Trec pe la tine in casuta sa iti urez un weekend placut si insorit!

Cum merge dieta?

Succes!
__________________

amy0404, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1945 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1428 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1171 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #20 (permalink)  
Vechi 23 dec 2010, 17:27:20
pasiune's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 09 oct 2010
Locaţie: -, Franta
Vârsta: 40
Dieta: Frugal and Fulfilled
Date: 166cm, 58kg
Mesaje: 406
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Pasiune... A New Thin Me

Salutare slabutelor si jurnalul meu drag,

S-au intamplat atatea in timpul acesta ca cici nu stiu cu ce sa incep. Ce e drept e ca vin aici atunci cand nu prea mi-e bine iar cand lucrurile sunt faine te parasesc. Parca e la fel ca si cu rugaciuniile. Le facem doar cand "am picat prada ispitei", cand "am pacatuit", cand am uitat de toate angajamentele facute.....
Nici nu stiu cum sa spun ca in ciuda la toata "filozofia" mea de viata si alimentara am facut-o lata rau de tot, ca parca nici nu stiu cum de s-a putut ajunge aici. S-au legat niste lucruri intre ele catastrofale pentru silueta mea.
In octombrie ajunsesem in sfarsit la 54kg iar acum am.... 60!!!

CUM? Reteta de "sucess" a fost urmatoarea:
- am oprit pilula
- m-am lasat de fumat si de cafea
- ma "pregatesc" sa am un bebe (dar inca nu sunt insarcinata).

Deci: eu si fiancé-ul meu ne-am hotarat ca vrem un bebe ACUM (decizia a fost f mult influentata si de niste lucruri legat de locul de munca printre altele). Am oprit repede pilula (avand in vedere ca aceasta pilula anticonceptionala - desi cu multe efecte negative pentru alte fete - mie imi facea f bine; ginecoloaga mi-a recomandat-o si ca un tratament pentru niste probleme de ciclu si ovare). Si bineinteles am oprit si fumatul.

Rezultatul: imediat cum am oprit pilula m-am "umflat" 2kg in primele saptamani si inca aprox 1kg pe urma. Dar nu era vorba de grasime caci aveam aceleasi dimensiuni peste tot chiar daca era super deprimant sa vad cifra pe cantar. Faptul sa opresc tigarile asa "brusc" fara o pregatire "psihologica" si "emotionala" m-a facut iar sa cred ca am un "vid" mare in viata mea, mi-a dat pofta de dulciuri si de alte porcarii pe care le-am mancat ca o sparta. Si daca tot am oprit tigarile am oprit si cafeaua caci la mine ele mergeau impreuna (ori amandoua ori nimic). Mi-am luat la dureri de cap si la efecte de dezintoxicare de nu va pot explica. Bravo celor care nu s-au intoxicat niciodata cu "drogurile" astea!

Nu ma mai interesa nimic din toate principiile mele, parca eram o drogata dupa dulciuri. In viata mea nu am fost in halul asta. Un alt motiv pentru care am marit considerabil cantitatiile de mancare a fost pentru ca mi-a fost prea frica ca dupa toate tampenile pe care le-am facut cu alimentatia si dietele inainte, corpul meu a avut rau de suferit si ca o sa-mi fie f greu sa raman insarcinata. Am culpabilizat in ultimul hal si ma gandeam cu groaza ca am anumite probleme ginecologice si ca viitorul bebe poate nu o sa se dezvolte corect. dar AM EXAGERAT. Toate sentimentele astea de VID, SCHIMBARE, CULPABILITATE, STRES, EMOTII MARI CU TOATE + schimbarea hormonala ... au facut ca m-am aruncat cu totul in frigider.

Si partea cea mai proasta e ca de disperare... tot mai fumez una doua... De nervi, de panica, de frustrare nu stiu.... Dar la inceputul anului e clar ca le elimin complet. Nu vreau sa-mi mai controleze ele viata....

Nu am crezut sa fiu asa de "slaba" la minte dar totusi am fost. Parca eram in "transa", parca nu mai eram eu... Nu puteam sa controlez nici cel mai mic lucru.

Trebuie sa precizez ca desi sunt o fata care are nevoie permanenta de "noutati" (adica lucruri suplimentare car VIN in viata mea), urasc schimbarile rapide mai ales cand e vorba SA INNLOCUIESC, SA INLATUR lucrurui din viata mea....

De-asta mi s-a circuitat toata instalatia.... Dar nu pot sa cred totusi cand ma urc pe cantar....

Acum mi-am mai revenit, dar ma oboseste gandul s-o iau de la capat si mi-e un pic frica de ce o sa fac daca apare un bebe in burtica cat de curand... Cum o sa ma alimentez incat nici el sa nu sufere dar nici silueta mea.

Deocamdata am venit sa va fac o cronica disperata din ultimele saptamani dar de dieta incep dupa Sabatori. Nici nu are sens sa incep inainte caci ma intorc in tara de sarbatori la familie si e clar ca nu prea o sa fie loc de manacrea cea mai dietetica. O sa incerc doar sa limitez "dezastrul" si sa nu mai pun nici macar un gram in plus.

Pe urma planul de bataie e sa tin:
- 2 saptamani Scarsdale ( a fost singura dieta adevarata car mi-a corespuns la peste 70% caci autorizeaza si un fruct pe ici pe colo, si un pic de carbo, de iaurt, etc...)
- 2 saptamani de "dieta mea personalizata (principiile mele de la prima pagina)
- 2 sapt. Scarsdale
- 2 personalizata
- 2 Scarsdale, etc.....

Acum am scris cat pentru toate zilele cat am lipsit de la raport :-)).
Nu stiu cine o sa aiba curajul sa citeasca dar pup toate slabutele si sper sa stau cat mai mult printre voi si va dau vesti mai stralucite.

Ultima dată editat de pasiune; 23 dec 2010 at 17:36:52.
 

Informatii despre slabit
alimentatie, greutate, jurnal, kilograme, sanatos, slabire

Opţiuni subiect

Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Jurnal Trixy - Be thin, healthy and happy Trixy26 Arhiva jurnale slabit 156 15 nov 2012 10:25:23
Let's say hellow to our new life - Jurnal Strawberry strawberry Arhiva jurnale slabit 22 13 sep 2012 19:11:29
Ari's new life Ari02 Arhiva jurnale slabit 27 15 mai 2010 09:26:47
jurnal taly..*quod me nutrit me destruit* Lady Lara Arhiva jurnale slabit 12 20 apr 2010 21:08:16

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole