forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal paula - 20 de ani - minus 15 kg (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-paula-20-ani-minus-15-kg-11202.html)

paula91 03 mar 2012 23:46:20

Jurnal paula - 20 de ani - minus 15 kg
 
salutare slabutelor,
Numele meu este Paula, am 20 ani si mi-am propus sa devin slabuta.
Pentru inceput, cred ca ar fi frumos sa va spun care e povestea mea cu kilogramele in plus si alte cele.
De cand am stiu am fost un copil mai dolofan, nu am fost niciodata grasa-grasa, dar am avut mereu cateva kg in plus, kg care se vedeu si mai tare din cauza ca sunt tare mica de inaltime. As putea spune ca asta e din familie, ca si mama si bunica din partea mamei sunt la fel si eu am mostenit genetic chestia asta.
Am decis ca e timpul sa slabesc pentru ca ma gandeam eu ca mi-e mai usor sa slabesc acum decat la 30 de ani.
Am incercat sa tin diverse cure de slabire, acum 2 ani am luat chiar si niste pastile pentru slabit pe baza de tomate cu ajutorul carora am dat jos cam 6 kg intr-o luna, si nici nu s-au pus la loc. Ma gandeam eu apoi ca nu e in regula sa iau pastile asa ca am renuntat.
Principala mea problema este ca nu mananc mult si totusi nu slabesc. Nu mi-am calculat la sange caloriile insa nu cred ca mananc mai mult de 1000-1200 calorii pe zi. De vreo 2 saptamani mananc mai mult cruditati si chiar daca nu am slabit, ma simt ma energica si mai bine.
Am inceput sa fac si sport, practic Kangoo Jumps de 2-3 ori pe saptamana si imi place foarte mult. Niciodata nu am fost o adepta a sportului insa ma bucur ca acum am gasit ceva ce imi place.
De povestit, va mai povestesc eu si cu alta ocazie.
Daca v-am placut, va mai astept in vizita.
Sa aveti un weekend minunat!

Chriselle 04 mar 2012 00:11:41

Re: Jurnal paula - 20 de ani - minus 15 kg
 
Citat:

Anterior postat de paula91 (Post 965299)
salutare slabutelor,
Numele meu este Paula, am 20 ani si mi-am propus sa devin slabuta.
Pentru inceput, cred ca ar fi frumos sa va spun care e povestea mea cu kilogramele in plus si alte cele.
De cand am stiu am fost un copil mai dolofan, nu am fost niciodata grasa-grasa, dar am avut mereu cateva kg in plus, kg care se vedeu si mai tare din cauza ca sunt tare mica de inaltime. As putea spune ca asta e din familie, ca si mama si bunica din partea mamei sunt la fel si eu am mostenit genetic chestia asta.
Am decis ca e timpul sa slabesc pentru ca ma gandeam eu ca mi-e mai usor sa slabesc acum decat la 30 de ani.
Am incercat sa tin diverse cure de slabire, acum 2 ani am luat chiar si niste pastile pentru slabit pe baza de tomate cu ajutorul carora am dat jos cam 6 kg intr-o luna, si nici nu s-au pus la loc. Ma gandeam eu apoi ca nu e in regula sa iau pastile asa ca am renuntat.
Principala mea problema este ca nu mananc mult si totusi nu slabesc. Nu mi-am calculat la sange caloriile insa nu cred ca mananc mai mult de 1000-1200 calorii pe zi. De vreo 2 saptamani mananc mai mult cruditati si chiar daca nu am slabit, ma simt ma energica si mai bine.
Am inceput sa fac si sport, practic Kangoo Jumps de 2-3 ori pe saptamana si imi place foarte mult. Niciodata nu am fost o adepta a sportului insa ma bucur ca acum am gasit ceva ce imi place.
De povestit, va mai povestesc eu si cu alta ocazie.
Daca v-am placut, va mai astept in vizita.
Sa aveti un weekend minunat!

Buna Paula!

Ai facut alegerea potrivita sa iti deschizi un jurnal ca sa poti discuta cu slabutele :)
Se poate ca genetic sa ai o predispozitie pentru ingrasat dar asta nu inseamna ca nu o sa reusesti sa fii slabuta asa cum iti doresti.
Esti sigura ca nu mananci decat 1000 - 1200 de calorii pe zi?
Ca sa poti sa observi asta cu exactitate de sfatuiesc sa folosesti calculatorul nutritional. Iar daca ai un cantar pentru alimente pe care poti cantari la gramaj te sfatuiesc sa il folosesti iar daca nu ai sa stii ca se merita sa investesti bani in unul. Te va ajuta sa iti monitorizezi mult mai bine caloriile consumate.
Pana una alta iti doresc mult succes si daca ai intrebari nu ezita sa ni le pui.
Apropo, ce dieta te-ai hotarat sa urmezi? Sau din moment ce ne spui de calorii inteleg ca hipocalorica este dieta aleasa? :D
Si ca tot suntem in preajma Martisorului iti doresc o primavara frumoasa in care sa realizezi tot ce iti doresti, inclusiv sa devii o slabuta :)

Olime 04 mar 2012 00:29:50

Re: Jurnal paula - 20 de ani - minus 15 kg
 
Bine ai venit Paula>:D<
Am venit la tine in vizita sa-ti urez mult succes si sa fii sigura ca aici o sa gasesti tot suportul si informatiile de care ai nevoie!
Tii vreo dieta anume?

paula91 04 mar 2012 13:50:48

Re: Jurnal paula - 20 de ani - minus 15 kg
 
hello,
ma bucur ca ati trecut pe la mine.
Am vazut ca m-ati intrebat de dieta... nu tin o dieta anume, adica un gasita e net sau in vreo carte. Am for la nutritionist acum vreo 2 ani insa regimul pe care mi l-a dat presupunea sa mananc cam de 2 ori mai mult decat as manca eu in mod normal, si am renuntat. Sunt sigura ca pe termen lung ar fi dat rezultate, insa la inceput m-as fi ingrasat si asta m-ar fi alarmat si mai tare.
In ceea ce priveste alimentatia actuala, mananc multe salate, sau cel putin mai multe decat inainte. Imi plac foarte mult salatele, in special cea ce cu ton, si as manca-o in fiecare zi.... nu stiu totusi daca ar fi bine. Mancare gatita mananc o data pe zi. In rest mananc ca si desert mere sau pomelo.
Am renuntat la sucuri si beau doar apa plata/ceai la iesirile in oras, si dulciuri sau chipsuri nu am mai mancat de cateva luni bune.
Dupa cum spuneam, nu am slabit de cand am adoptat obiceiurile astea alimentare, cel putin nu in kilograme; mi se pare totusi ca blugii imi sunt putin mai largi, se poate sa fi slabit putin.
Facand kangoo de 2 saptamani, m-am masurat si am dat jos 4 cm din partea de sus a picioarelor, fapt care ma face sa fiu perseverenta.

Imi recomandati voi o dieta anume? Care sa nu fie foarte stricta pentru ca sunt la facultate si nu as putea urma o dieta stricta.

Va multumesc!

paula91 04 mar 2012 13:53:19

Re: Jurnal paula - 20 de ani - minus 15 kg
 
Citat:

Anterior postat de Chriselle (Post 965309)
Buna Paula!

Ai facut alegerea potrivita sa iti deschizi un jurnal ca sa poti discuta cu slabutele :)
Se poate ca genetic sa ai o predispozitie pentru ingrasat dar asta nu inseamna ca nu o sa reusesti sa fii slabuta asa cum iti doresti.
Esti sigura ca nu mananci decat 1000 - 1200 de calorii pe zi?
Ca sa poti sa observi asta cu exactitate de sfatuiesc sa folosesti calculatorul nutritional. Iar daca ai un cantar pentru alimente pe care poti cantari la gramaj te sfatuiesc sa il folosesti iar daca nu ai sa stii ca se merita sa investesti bani in unul. Te va ajuta sa iti monitorizezi mult mai bine caloriile consumate.
Pana una alta iti doresc mult succes si daca ai intrebari nu ezita sa ni le pui.
Apropo, ce dieta te-ai hotarat sa urmezi? Sau din moment ce ne spui de calorii inteleg ca hipocalorica este dieta aleasa? :D
Si ca tot suntem in preajma Martisorului iti doresc o primavara frumoasa in care sa realizezi tot ce iti doresti, inclusiv sa devii o slabuta :)

Iti multumesc draga mea, o primavara frumoasa si tie!

stripmymind 04 mar 2012 17:20:08

Re: Jurnal paula - 20 de ani - minus 15 kg
 
Citat:

Anterior postat de paula91 (Post 965779)
hello,
ma bucur ca ati trecut pe la mine.
Am vazut ca m-ati intrebat de dieta... nu tin o dieta anume, adica un gasita e net sau in vreo carte. Am for la nutritionist acum vreo 2 ani insa regimul pe care mi l-a dat presupunea sa mananc cam de 2 ori mai mult decat as manca eu in mod normal, si am renuntat. Sunt sigura ca pe termen lung ar fi dat rezultate, insa la inceput m-as fi ingrasat si asta m-ar fi alarmat si mai tare.
In ceea ce priveste alimentatia actuala, mananc multe salate, sau cel putin mai multe decat inainte. Imi plac foarte mult salatele, in special cea ce cu ton, si as manca-o in fiecare zi.... nu stiu totusi daca ar fi bine. Mancare gatita mananc o data pe zi. In rest mananc ca si desert mere sau pomelo.
Am renuntat la sucuri si beau doar apa plata/ceai la iesirile in oras, si dulciuri sau chipsuri nu am mai mancat de cateva luni bune.
Dupa cum spuneam, nu am slabit de cand am adoptat obiceiurile astea alimentare, cel putin nu in kilograme; mi se pare totusi ca blugii imi sunt putin mai largi, se poate sa fi slabit putin.
Facand kangoo de 2 saptamani, m-am masurat si am dat jos 4 cm din partea de sus a picioarelor, fapt care ma face sa fiu perseverenta.

Imi recomandati voi o dieta anume? Care sa nu fie foarte stricta pentru ca sunt la facultate si nu as putea urma o dieta stricta.

Va multumesc!

Buna Paula >:D<
Avem aproape aceeasi varsta si aproape acelasi numar de kilograme de slabit :D
Asa ca voiam sa iti urez bun venit si pune-te pe treaba! :)) Ca doar trebuie sa fim frumoase si slabute la vara la mare, nu? ;;)
E posibil sa ti se fi parut ca e multa mancare in regimul recomandat de nutritionista dar sa stii ca si restrictionarea severa a aportului caloric (sub 1000 kcal) duce, in final, la incetinirea metabolismului si deci, la acumularea de kg pt ca organismul se obisnuieste cu putine calorii si i se pare ca daca le depasesti trebuie sa le stocheze ca depozite de grasime pentru alte situatii "de criza".
Mie mi se pare ca mananci corect actualmente (ai grija insa sa nu exagerezi cu fructele; maxim 2/zi, mancate cu 30 de minute inainte de masa sau ca gustare si consumate doar in prima parte a zilei) dar pentru a te ajuta nu vrei sa ne scrii exact-exact ce mananci intr-o zi? Asa pot sa te sfatuiasca slabutele cu experienta asupra meniului :)
Felicitari pentru faptul ca faci sport constant! Ajuta, de asemenea, la accelerarea metabolismului.
Iti doresc o primavara minunata si sa auzim numai de bine :-*

P.S.: La ce facultate esti?

happygirldiana 04 mar 2012 19:15:48

Re: Jurnal paula - 20 de ani - minus 15 kg
 
Buna, Paula si bine ai venit printre slabute!>:D< Sper sa stai cat mai mult aici si sa iti atingi scopul, iar cand ti-l vei fi atins sa ramai acolo, la greutatea dorita.

Eu nu o sa ma mai apuc sa repet ceea ce bine au spus slabutele dinaintea mea, ar fi inutil.Cu putina vointa si perseverenta ai sa reusesti sa ajungi unde ti-ai propus.Vreau sa iti spun ca aici o sa gasesti sustinere mereu, slabutele iti vor fi alaturi si la bine si la greu si o sa iti prinda foarte bine acest lucru.

In incheiere iti las 2 linkuri foarte utile iar pe viitor, daca vei avea nevoie de ajutor, nu ezita sa apelezi la noi.Pentru asta suntem aici.

Iata si linkurile: Ghidul slabutelor incepatoare si Am nevoie de ajutor!

Bafta!

Arria 05 mar 2012 09:24:24

Re: Jurnal paula - 20 de ani - minus 15 kg
 
Neata Paula!

Am venit si eu in vizita pe la tine sa iti urez succes in lupta cu kilogramele!

http://www.goodlightscraps.com/conte...ood-luck-5.gif

Niculae Roxana 05 mar 2012 15:45:14

Re: Jurnal paula - 20 de ani - minus 15 kg
 
Buna draga Paula!

Bine ai venit in comunitatea noastra....dupa cum vezi aici este locul unde gasesti fete foarte dragute si saritoare....sustinem si promovam stilul de viata sanatos....ne ajutam una pe alta atunci cand este cazul....si impreuna reusim sa ajungem asa cum ne-am dorit....
Este foarte important ca ai renuntat la obiceiurile nesanatoase....si daca vei continua cu o alimentatie sanatoasa+sport....la care sa adaugi si gandire pozitiva si optimism...cu siguranta schimbarea va fi totala....atat a aspectului fizic cat si a ta ca persoana.....
Toate iti suntem alaturi...nu ezita sa ne pui intrebari atunci cand ai nelamuriri.....sa ne povestesti trairile starile prin care treci....lasa-ne sa te ajutam sa-ti indeplinesti visul....sa ai o noua viata....mult mai sanatoasa si frumoasa.....

Iti doresc o primavara minunata!
Pup dulce!

paula91 05 mar 2012 22:01:51

Re: Jurnal paula - 20 de ani - minus 15 kg
 
Buna seara fetelor,
tocmai ce m-am intors de la Kangoo, sunt franta dar ma simt foarte bine.
Va multumesc tuturor celor care ati trecut pe la mine in vizita.
Astazi imi voi scrie meniul cu ce am mancat toata ziua si voi face bilantul, sper sper sa fie bine. Daca doriti va invit sa trageti cu ochiul pe acolo si sa-mi bagati de vina cu ce am gresit, ca doar abateri exista :)).
Sa aveti o seara minunata!


Ora este GMT +2. Ora este acum 18:03:11.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO