forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal plin de ambitie - georgika (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-plin-ambitie-georgika-8785.html)

georgika 05 apr 2011 21:01:25

Jurnal plin de ambitie - georgika
 
Buna fetelor... sunt noua pe aici. Va citesc de f mult timp si acum am decis sa-mi fac si eu cont. IMI DORESC F TARE SA SLABESC....vreau, pot si fac. Am fost mereu o slabuta, pana acum aproximativ un an, cand mancarea a devenit totul pentru mine si m-am ingrasat vreo 10 kg. Am dat jos aproximativ 5 Kg vara trecuta prin sport si alimentatie sanatoasa, dar de atunci m-am lenevit:">.....si stagnez la 61. Acum m-am ambitionat din nou si as vrea sa mai scad 10 kg in cateva luni, dar pentru inceput ma multumesc si cu 5-6 pierdute. Planul meu de bataie este: renuntat la dulciuri, mancat pana in ora 6-7 seara....si sport zilnic.
Acesta este primul meu jurnal....si sper ca daca scriu aici in fiecare zi, sa ma ajute sa rezist tentatiilor.
Mi se alatura cineva??....mi-ar prinde bine sa stiu ca nu sunt singura, sa am cu cine sa vorbesc, sa ma sfatuiesc, si sa ne sustinem reciproc.....Unde sunt mai multi puterea creste:D
>:D<>:D<>:D<

dr jekil 05 apr 2011 21:05:02

re: Jurnal plin de ambitie - georgika
 
Citat:

Anterior postat de georgika (Post 608739)
Buna fetelor... sunt noua pe aici. Va citesc de f mult timp si acum am decis sa-mi fac si eu cont. IMI DORESC F TARE SA SLABESC....vreau, pot si fac. Am fost mereu o slabuta, pana acum aproximativ un an, cand mancarea a devenit totul pentru mine si m-am ingrasat vreo 10 kg. Am dat jos aproximativ 5 Kg vara trecuta prin sport si alimentatie sanatoasa, dar de atunci m-am lenevit:">.....si stagnez la 61. Acum m-am ambitionat din nou si as vrea sa mai scad 10 kg in cateva luni, dar pentru inceput ma multumesc si cu 5-6 pierdute. Planul meu de bataie este: renuntat la dulciuri, mancat pana in ora 6-7 seara....si sport zilnic.
Acesta este primul meu jurnal....si sper ca daca scriu aici in fiecare zi, sa ma ajute sa rezist tentatiilor.
Mi se alatura cineva??....mi-ar prinde bine sa stiu ca nu sunt singura, sa am cu cine sa vorbesc, sa ma sfatuiesc, si sa ne sustinem reciproc.....Unde sunt mai multi puterea creste:D
>:D<>:D<>:D<

Buna,bine ai venit printre noi!La ce dieta te-ai gandit?

georgika 05 apr 2011 21:57:09

Re: Jurnal plin de ambitie - georgika
 
M-am gandit s aincerc sa slabesc prin alimentatie sanatoasa, hipocalorica. Marea mea problema sunt duciurile.....azi de exeplu am reusit sa stau fara sa manac ninic care sa contina zahar pana pe la 7, cand am mancat ultima masa......dupa care m-am infipt intr-o eugenie si niste ciocolata:((....si nu imi era foame, ca doar ce mancasem....si nu imi era nici foarte pofta....nu pot sa-mi explic de ce am facut asta.....a fost de ajuns sa simt putzin gustul de dulce.....si parca eram posedata.....nu ma mai puteam opri:((
De maine sper sa reusesc sa inving chestia asta....trebuie....ca vreau pana la paste sa scap macar de 2 kg:d
De maine o sa incep s ascriu aici ce mananc.....poate asa nu o sa mai trisez:D
>:D<

CrisetenO 05 apr 2011 22:57:42

Re: Jurnal plin de ambitie - georgika
 
Salut Georgica,

Bun venit intre noi! Sunt sigura ca incetul cu incetul vei ajunge la tina ta (dupa parerea mea, 10 kg sung prea multe de slabit pentru tine: acum ai devenit o femeie, nu mai esti o adolescenta, deci trupul tau se va schimba si nu-ti va mai sta bine slaba ca un pachet de oase!) Imi place si planul tau de actiune, desi as vrea sa vad si meniuri concrete.

Cat despre pofta de dulce: si mie mi-e pofta de dulce seara dupa cina. Dar uite: eu fac in fiecare seara 20 minute Turbo Jam (aerobica). Asta imi permite sa mananc putin seara (o eugenie si 2 tablete de ciocolata nu sunt un dezastru la ora sapte). De asemenea poti sa incerci sa scapi de dulciurile care te tenteaza si in loc sa iti faci tu dulciuri permisibile, cu miere de albine. Te rog nu folosi indulcitori: sunt foarte primejdiosi pentru sanatate.

Cu mult drag,

Cristina

georgika 06 apr 2011 13:07:27

Re: Jurnal plin de ambitie - georgika
 
Buna Cristina,
Ms frumos de sfaturi si incurajari>:D<
Am citit o buna parte din jurnalul tau....te felicit pentru cat de mult ai slabit, dar nu si pt felul in care ai slabit... Ma bucur ca acum esti mai bine in ceea ce priveste alimentatia... ai avut o vointa de fier si iti dorec mult succes in continuare:-*

Stiu ca 10 kg este destul de mult...in principiu imi doresc sa ajung la 53....iar apoi in fuctie de cat de multumita voi fi de rezultate o sa decid daca mai continui sau nu... imi doresc doar sa ajung la kg dorite cat mai repede.....stiu ca nu e sanatos slabitul rapid, dar cateodata imi vine sa stau mai mult nemancata o sapt doua sa scap de cateva kg .... numai sa vad ca o ia cantarul in jos.....ca de ceva timp stagneaza la minunatul nr 61:P
Doar ce m-am apucat de dieta, dar imi doresc sa vad rezultate....parca nu mai am rabdare....visez deja la momentul cand voi fi o slabutza;;)

Pana acum azi am mancat un mar si un sanvish din 2 wassa, 2 feliute de salam, branzica si cateva feliute de castravete ( asta ar fi un fel de mic dejun)

Mai pe seara am programat vreo 40-50 de min de zumba sau tae-bo cardio
>:D<>:D<>:D<

georgika 06 apr 2011 19:20:33

Re: Jurnal plin de ambitie - georgika
 
Gata cu mancarica pe ziua de azi... si nu sunt foarte mandra de mine:(
Pe langa marul si sanvishul de dimineatza am mai mancat

-in jur de ora 3 o portie de paste cu sos de rosii si ciuperci, cateva alune fara sare si o bomboana de ciocolata.....
-pe la ora 17:30 am mancat un polonic de ciorbitza de perishoare.....
-iar la 7:30 un iaurt mic danone nutridai in care am pasat un kiwi....siii....o gogoasa cu gem:((

Desi e scrisa cu rosu, stiu ca de fapt e bila neagra din meniul meu pe ziua de azi....Stiu ca nu prea arata a meniu de dieta, azi am dat-o in bara....mi-e frica sa calculez cate calorii am mancat.....

Offf...sunt suparata pe mine....asa ca acum ma bag la cele 50 min de tae-bo cardio....sa-mi inec supararea in transpiratzie:D
>:D<>:D<>:D<

georgika 07 apr 2011 22:40:48

Re: Jurnal plin de ambitie - georgika
 
dear diary,

Azi sunt foarte mandra de mine... doar ce am terminat cele 40 de min de tae-bo cardio.....sunt toata roshie si transpirata...si foarte fericita:D
Azi am fost foarte cumintica in ceea ce priveste dieta... am macat aprox 850 calorii... si cel mai important, nu m-am atins de nimic dulce:D....in afara de vreo 2 fructe:P... deci practic azi e prima zi de dieta tzinuta ca la carte
Ma simt super ca am dus ziua asta cu bine la capat.....a meritat efortul... am asa un sentiment de implinire psihic... Ca fizic inca nu se cunoaste nimic:P
Imi urez sa o tin tot asa in continuare... Si abia astept cantarirea de saptamana viitoare.....sunt sigura ca se vor vedea rezultatele daca ma tzin de treaba...

Astept in continuare sfaturi, sugestii si incurajari de la voi... Intre timp eu ma plimb prin casutzele voastre sa adun informatii despre diete si mancatul sanatos....si sa va cunosc cat de cat
>:D<>:D<>:D<

buburuzaaa 07 apr 2011 22:53:47

Re: Jurnal plin de ambitie - georgika
 
off georgi aceeasi problema ca si tine o am si eu...dulciurile.daca as renunta la ele poate as fi si eu o slabuta. rezultate fara efort nu se obtin asa ca nu ma mai vait.de multe ori am renuntat pentru cateva zile, dar apoi am luat-o de la capat si ce reusisem sa dau jos in acele zile s-au depus cu mare rapiditate dupa.:(:(. poti posta te rog un link cu exercitiile pe care le practici( tae-bo)? te pupic si sper sa reusim si noi, cele dependente de dulciuri.

CrisetenO 07 apr 2011 22:54:09

Re: Jurnal plin de ambitie - georgika
 
Salut georgika,

Bravo tie pentru sport, mai ales ca l-ai facut asa de tarziu. Din experienta mea, asa e cel mai bine!

Nu imi place insa ca mananci atat de putin. Pentru 45 minute de tae bo, ar trebui sa ajungi la CEL PUTIN 1200 kcal (metabolismul de baza). Nici eu nu sunt de acord cu felul in care am slabit eu, asa de hipocaloric, de aceea, daca suntem de aceeasi parere, vreau ca si tu sa ajungi mai sus, la 1200 kcal pe zi. OK? Incearca sa mananci proteine dupa sport, carbo inainte (nu exagera la carbo insa). Nu scoate complet din dieta pestele gras, cu ajutorul caruia poti procesa calciul din lactate sau din alte surse.

Astept sa vad si meniuri -- te superi daca le pui aici? Cu mult drag,

Cristina

georgika 08 apr 2011 22:05:15

Re: Jurnal plin de ambitie - georgika
 
Citat:

Anterior postat de buburuzaaa (Post 612663)
off georgi aceeasi problema ca si tine o am si eu...dulciurile.daca as renunta la ele poate as fi si eu o slabuta. rezultate fara efort nu se obtin asa ca nu ma mai vait.de multe ori am renuntat pentru cateva zile, dar apoi am luat-o de la capat si ce reusisem sa dau jos in acele zile s-au depus cu mare rapiditate dupa.:(:(. poti posta te rog un link cu exercitiile pe care le practici( tae-bo)? te pupic si sper sa reusim si noi, cele dependente de dulciuri.


buburuza, bine ai venit pe la mine prin jurnal>:D<
stiu fb cum e sa fii la dieta si "sa gresesti".... sentimentul ala de vinovatie....care te face sa zici lasa ca daca tot am mancat o bucata de ciocolata si am stricat ziua de azi de dieta, mai bine o manac pe toata si reiuau dieta DE MAINE..... sau de poimaine....sau...cine stie....peste cateva zile
Eu de cateva luni o tot tzin asa... ma apuc de dieta....apoi renuntz....apoi iar ma apuc.....incat m-am plictisit eu de chestia asta.....daca ma tzineam de treaba eram de mult la kg dorite
Tocmai de aceea mi-am facut jurnalul asta.....sa nu ma lase sa ma las:D
Anul trecut cam tot pe vremea asta am slabit 5 kg in aprox 1,5 luni.....le-am slabit frumos, prin macat sanatos si prin sport.... si nu le-am mai pus la loc de atunci....desi am avut perioade de mancat haotic....deci....cu mult efort, ambitie si vointa se poate:D.
Cat despre sport, eu fac dupa niste filmulete pe care le am in calculator, dar sunt sigura ca daca scrii pe youtube billy blank tae-bo cardio le gasesti.... exercitziile sunt f funny si antrenate....sper sa-tzi placa... eu datorita lui billy blank am inceput sa iubesc sportul:D
Si eu sunt sigura ca vom reusi... daca ne tinem de treaba.Hai sa ne luptam amandoua cu kg:D. Tu cat vrei sa slabesti??... tzi vreo dieta ceva??
pupici:-*


Ora este GMT +2. Ora este acum 03:21:06.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO