forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal Pumpkin (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-pumpkin-9650.html)

Pumpkin 10 iul 2011 16:09:34

Jurnal Pumpkin
 
Buna tuturor!
Numele meu este Cosmina, am 19 ani, 1,60 m si aproximativ 60 kg. Mi-am facut contul cand eram o slabuta de 55 kg, dar imi doream mai putin, ca na, omul nu se multumeste cu ce are, vrea din ce in ce mai mult sau, in cazul meu, mai putin:)) Intre timp am terminat clasa a 12-a, chiar si anul I de facultate, dar am reusit sa acumulez 9 kg:-s toate de cand m-am mutat la camin... Am inceput sa beau cola zilnic, aproape inlocuisem apa, sa mananc dulciuri, fast food o data la 2 saptamani, toate la ore tarzii. Programul nu imi permitea sa mananc la ore fixe.. aveam zile in care stateam aproape toata ziua nemancata la facultate, iar cand ajungeam seara la camin mancam incontinuu pana la ore tarzii in noapte.
De cand am luat vacanta pana acum am reusit sa slabesc 4,4 kg (de la 64 cat aveam la sfarsitul sesiunii) prin simpla eliminare din alimentatie a sucurilor carbogazoase, a dulciurilor si micsorarea cantitatilor de paine si prajeli si am incercat sa mananc in jur de 1000-1200 cal/zi. Greseala mea este ca sunt o persoana sedentara, dar de 3 zile am inceput sa fac Start Walking.. e singurul sport care imi place:)) dar cu ajutorul vostru sper sa reusesc sa imi cultiv "ambitia" si sa scap restul kg:D

Pumpkin 10 iul 2011 20:50:42

Re: Jurnal Pumpkin
 
M-am hotarat ca de maine sa incep sa imi postez meniurile, dar intervine urmatoarea problema... De cand sunt in vacanta ma trezesc numai la ore tarzii, 11-12, si de obicei luam direct masa de pranz, o gustare si cina, dar nu cred ca e prea bine. Cum sa fac? :)

Pumpkin 11 iul 2011 19:07:42

Re: Jurnal Pumpkin
 
Buna! Vad ca e cam pustiu pe aici pe la mine :-s Meniul pe ziua de astazi a constat in:
- Dimineata: iaurt activia cu fulgi de porumb: 251 cal
- Pranz: salata din rosii, castraveti si salata verde cu piept de pui la gratar si crap la gratar: 255 cal
- Gustare: visine si caise: 208 cal
- Cina: salata de vinete cu paine (cam multa :() si ghiveci de legume: 358 cal
In total 1072 cal, cam putin dar nu stiu ce sa mai mananc.. nu vreau sa exagerez seara :)
+ 30 min start walking si 30 min bicicleta.

VentoFreddo 11 iul 2011 19:57:02

Re: Jurnal Pumpkin
 
Buna,Pumpkin>:D<
Bine ai revenit!Bine ca ti-ai dat seama ca mancai aiurea,incet incet o sa slabesti,dar incearca sa mananci mai mult de 1050 de cal pe zi,incepe cu 1200-1300,o sa slabesti oricum,pt ca vii de la un stil de viata in care aveai sigur peste 2000 de cal:)
Ai cam multi carbo,asa la prima vedere,in meniu...La paine renunta treptat,salata de vinete se mananca bine si pe felii de ardei grasi(eu pe felii de rosii),si chiar pe o felie de branza;)
Foloseste calculatorul de calorii de pe site,asa iti monitorizezi si valorile nutritionale si incearca sa ai mai multe proteine,grasimi bune(baga alune,migdale,nuci),si carbo cat mai mici.
Succes!>:D<>:D<>:D<

Pumpkin 11 iul 2011 20:21:11

Re: Jurnal Pumpkin
 
>:D<Buna VentoFredoo! In primele saptamani de dieta am depasit de multe ori chiar si 1400 cal, deci nu ma feresc de mancare, doamne fereste:)) In ultimele zile nu stiu ce a fost cu mine, pur si simplu nu mai simt nevoia sa mananc.. am mai ramas si in pana de idei. Daca stii cateva retete, te rog sa imi recomanzi :D.. eu gatesc pt toata familia si trebuie sa fac combinatii astfel incat sa nu ramana nimeni nemancat:)) Imi place insa ideea cu salata de vinete si ardeii. Voi incerca!

Pumpkin 12 iul 2011 20:57:55

Re: Jurnal Pumpkin
 
Astazi am avut un program mega haotic si un meniu pe masura :( A trebuit sa merg la facultate (in Bucuresti) pt ca mi-au trecut notele gresit in catalog asa ca nu am avut timp de nimic, iar cand am ajuns acasa, moarta de oboseala, foame si nervoasa ca nu am reusit sa rezolv, m-am abtinut ce m-am abtinut, exceptand paharul de bere, pana seara, cand am mancat de am stins..:((

Md: Activia mic dejun: 198 cal (nu l-am terminat pe tot, dar pun totusi cal pt tot paharul)
Covrig: 37 cal
Gustarea 1: Prigat nectar kiwi: 130 cal
Pranz: Ghiveci de legume: 80 cal
Costita afumata: 138 cal
Bere: 151 cal
Gustarea 2: castraveti in otet si o bucata de branza. Proasta combinatie! :))
Cina: ei bine, aici am dat-o raaaaaau in bara :(
Ciorba de vita: 162 cal
Branza (era de fapt un cas putin sarat): 243 cal
Paine de secara: 26 cal
Cartofi prajiti: nu stiu cantitatea exacta, am ciugulit cativa de la mama, asa ca am aproximat...192 cal
Total: 1419...:(


Pumpkin 13 iul 2011 20:48:51

Re: Jurnal Pumpkin
 
Astazi am avut un meniu cat de cat ok, zic eu.. Fructe, o masa buna la pranz si chiftelute de dovlecei la cina :) M-am trezit cam tarziu pt micul dejun, asa ca am luat o gustare mai maricica..
Gustare:
caise 144
Pranz:
ciorba de vita cu un sfert de felie de paine de secara 295
telemea de vaca: 73
Gustare:
visine, nectarine si inca o caisa: 123
Cina:
chiftele de dovlecei (au fost prajite, dar pt ca in calculator nu am gasit decat la cuptor am pus o cantitate mai mare in meniu. Nu cred ca e corect... ) aproximativ 435
Total: 1070

dumitritsa91 14 iul 2011 16:25:02

Re: Jurnal Pumpkin
 
Citat:

Anterior postat de Pumpkin (Post 717779)
Buna tuturor!
Numele meu este Cosmina, am 19 ani, 1,60 m si aproximativ 60 kg. Mi-am facut contul cand eram o slabuta de 55 kg, dar imi doream mai putin, ca na, omul nu se multumeste cu ce are, vrea din ce in ce mai mult sau, in cazul meu, mai putin:)) Intre timp am terminat clasa a 12-a, chiar si anul I de facultate, dar am reusit sa acumulez 9 kg:-s toate de cand m-am mutat la camin... Am inceput sa beau cola zilnic, aproape inlocuisem apa, sa mananc dulciuri, fast food o data la 2 saptamani, toate la ore tarzii. Programul nu imi permitea sa mananc la ore fixe.. aveam zile in care stateam aproape toata ziua nemancata la facultate, iar cand ajungeam seara la camin mancam incontinuu pana la ore tarzii in noapte.
De cand am luat vacanta pana acum am reusit sa slabesc 4,4 kg (de la 64 cat aveam la sfarsitul sesiunii) prin simpla eliminare din alimentatie a sucurilor carbogazoase, a dulciurilor si micsorarea cantitatilor de paine si prajeli si am incercat sa mananc in jur de 1000-1200 cal/zi. Greseala mea este ca sunt o persoana sedentara, dar de 3 zile am inceput sa fac Start Walking.. e singurul sport care imi place:)) dar cu ajutorul vostru sper sa reusesc sa imi cultiv "ambitia" si sa scap restul kg:D

asa am patit-o si eu,am ajuns la bucuresti si din cauza bauturii si a dulciurilor am pus 10 kg pe mine:(((pe care le regret amarnic si nu mai stiu ce sa fac sa scap de ele cat mai curand...macar de 5kg as vrea sa scap in 3 sapt.

bafta in continuare si treci pe la mine in jurnal;):*

dumitritsa91 14 iul 2011 16:57:47

Re: Jurnal Pumpkin
 
atunci o sa scriu eu la tine in jurnal;))pai sa stii ca bucurestiul e de vina:))si daca as fi avut o oglinda mare in care sa ma vad zilnic poate nu ajingeam asa:-<
eu sunt la sociologie.tu la ce fac esti?

Pumpkin 14 iul 2011 17:00:34

Re: Jurnal Pumpkin
 
La geografie.. mai exact mediu :> Inainte sa ma mut la camin aveam 55 kg si ma credeam grasa! Iti dai seama ce soc am avut cand am vazut 64 :))


Ora este GMT +2. Ora este acum 23:08:06.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO