forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal Rallara-O noua etapa a vietii (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-rallara-noua-etapa-vietii-12770.html)

Rallara 27 mai 2019 16:22:31

Jurnal Rallara-O noua etapa a vietii
 
Buna slabutelor!

Incerc sa slabesc de 7 ani daca va vine sa credeti fara sa izbutesc sa ajung la greutatea visata, ~60kg. In decursul acestor ani am slabit si m-am reingrasat si mereu am avut ambitie sa reincep dar problema mea e ca nu imi mentin interesul constant - desi trag tare la inceput dupa o vreme scurta sau lunga abandonez lupta. Si asta e cel mai rau pentru corpul nostru. Sa tot incercam. Bine era cand aveam 20 si ceva de ani, multe se schimba dupa 30 de ani. Metabolismul isi spune cuvantul si tocmai de asta simt ca e acum ori niciodata, cu cat trece mai mult timp cu atat e mai greu. Cat conteaza sa nu fi tinut cure de slabire si sa fii tanara... si ce dificil e pentru aceia dintre noi care avem un istoric yo-yo.

Pana la 16 ani am fost mereu plinuta si nu ma simteam deloc bine in pielea mea. Apoi am inceput sa mananc putin si sa fiu mai activa iar in clasa a 10 am ajuns la 57.5kg, cea mai mica greutate pe care am avut-o in viata mea. Doamne ce mult timp a trecut de atunci si totusi parca a fost ieri. Si acum imi amintesc ce bucuroasa eram in fiecare dimineata cand ma imbracam, cand ieseam cu prieteni, puteam sa cumpar orice haine pentru ca orice venea pe mine ca pe manechin. Dar fericirea a durat doar pana in anul 2 de facultate, deci cam 4-5 ani. Din pacate viata buna si confortabila alaturi de partenerul meu de atunci, serviciul si facultatea nu s-au pupat si treptat am ajuns la 63, 64. Nu m-am prea alarmat sincer pentru ca nu aratam rau deloc, dar pentru ca nu am luat masuri atunci (Doamne cat regret acum), incet incet am ajuns la 70 si chiar 73. Iar in 2012 m-am inscris aici pe forum si cu un entuziasm de neoprit mi-am propus sa slabesc macar 10 kg. Ei... si uite asa tot in sus si in jos am fost de 7 ani. Ca azi! sa cantaresc 95.
Unul dintre factorii principali pentru care am pus ultimele 20kg de la ~74kg la ~94kg e si faptul ca am trecut prin niste schimbari majore in viata mea si care desi nu ar trebui sa justifice asemenea fluctuatii la nivel corporal, iata!

Asa ca sunt din nou la capat de drum. :)
Nici nu stiu de unde sa incep ca mi-e si frica sa imi fac planuri de bataie. Vreau sa o iau incet si ma duc la alergat in seara asta. Meniul saptamana asta va fi mai 'rebel' pentru ca nu am planificat nimic si va trebui sa ma gandesc ce drum sa apuc ca am incercat cam tot ce-i drept. Stiu toata teoria dar mai greu cu practica. Voi incepe saptamana viitoare luni cu un meniu mai la slabit, sapt asta tai din paine si dulciuri sa ma pregatesc moralmente, si incep sportul 1x /2zile. Probabil voi recurge la bine stiuta dieta sanatoasa - fara prajeli, dulciuri, fainoase, paine, etc si sport.

Sunt foarte determinata sa incep o noua etapa in viata mea, muuuult asteptata! Asa cum am zis, e acum ori niciodata, trebuie sa mearga de data asta fetelor!!

Va pup!:-*

Rallara 27 mai 2019 16:24:57

Re: Jurnal Rallara-O noua etapa a vietii
 
27.05.2019 = 95Kg :D

Doamne, ma uitam la tickerul meu... ''mi-au ramas doar 32kg'':))

orhidee 27 mai 2019 16:56:06

Re: Jurnal Rallara-O noua etapa a vietii
 
Iti doresc sa indeplinesti tot ceea ce ti-ai propus! :)
Lupta cu kilogramele este extrem de dificila... din pacate, cum uitam de ea...vin kilogramele din nou... din ce in ce mai multe...

Rallara 27 mai 2019 17:19:44

Re: Jurnal Rallara-O noua etapa a vietii
 
Citat:

Anterior postat de orhidee (Post 1445288)
Iti doresc sa indeplinesti tot ceea ce ti-ai propus! :)
Lupta cu kilogramele este extrem de dificila... din pacate, cum uitam de ea...vin kilogramele din nou... din ce in ce mai multe...

Mersi de incurajare Orhidee, ca bine zici... dupa fiecare incercare esuata cu atat mai multe kg de grasime punem inapoi... de doua ori mai usor si mai repede si tot de doua ori le dam jos mai greu!8-|

Ce imi place semnatura ta, zici ca e fix pentru mine!
"Dacă te-ai saturat sa o iei de la început, încetează sa mai renunți." ;))


orhidee 27 mai 2019 17:28:06

Re: Jurnal Rallara-O noua etapa a vietii
 
Citat:

Anterior postat de Rallara (Post 1445291)
Mersi de incurajare Orhidee, ca bine zici... dupa fiecare incercare esuata cu atat mai multe kg de grasime punem inapoi... de doua ori mai usor si mai repede si tot de doua ori le dam jos mai greu!8-|

Ce imi place semnatura ta, zici ca e fix pentru mine!
"Dacă te-ai saturat sa o iei de la început, încetează sa mai renunți." ;))

Am scris vorbele astea la semnatura pentru ca mi-am propus sa nu mai am perioade in care sa nu ma mai intereseze cantarul... Asa am ajuns la greutatea asta uriasa si nu vreau sa se mai intample de aici incolo...
Ochiul vigilent indreptat zilnic spre cantar e obligatoriu... La mine e musai sa fie zilnic si nu cum se zice in teorie ca e bine sa te cantaresti saptamanal... Intr-o saptamana de "neatentie" pot lua, fara probleme... si 5 kg...:(

Rallara 27 mai 2019 18:00:14

Re: Jurnal Rallara-O noua etapa a vietii
 
Citat:

Anterior postat de orhidee (Post 1445292)

Am scris vorbele astea la semnatura pentru ca mi-am propus sa nu mai am perioade in care sa nu ma mai intereseze cantarul... Asa am ajuns la greutatea asta uriasa si nu vreau sa se mai intample de aici incolo...
Ochiul vigilent indreptat zilnic spre cantar e obligatoriu... La mine e musai sa fie zilnic si nu cum se zice in teorie ca e bine sa te cantaresti saptamanal... Intr-o saptamana de "neatentie" pot lua, fara probleme... si 5 kg...:(

Daca e un lucru ce am invatat in astia 7 ani de citit carti, site-uri si vorbit cu oameni e ca fiecaruia i se aplica propriile reguli. Sunt atatia factori ce trebuie luati in considerare, istoric dietetic si medical, varsta, genetica si proportia masei corporale... ca sa nu mai mentionez ca la nivel sentimental toti suntem diferiti si aceeasi factori pot aduce rezultate spectaculoase pentru unii sau exact opusul in cazul altora. >:D<

orhidee 27 mai 2019 20:58:14

Re: Jurnal Rallara-O noua etapa a vietii
 
Citat:

Anterior postat de Rallara (Post 1445293)
Daca e un lucru ce am invatat in astia 7 ani de citit carti, site-uri si vorbit cu oameni e ca fiecaruia i se aplica propriile reguli. Sunt atatia factori ce trebuie luati in considerare, istoric dietetic si medical, varsta, genetica si proportia masei corporale... ca sa nu mai mentionez ca la nivel sentimental toti suntem diferiti si aceeasi factori pot aduce rezultate spectaculoase pentru unii sau exact opusul in cazul altora. >:D<

Adevarat ...

alina_neamt 27 mai 2019 21:47:48

Re: Jurnal Rallara-O noua etapa a vietii
 
Succes maxim în ceea ce ți-ai propus! Voința trebuie să îți fie la cote maxime. Dacă odată clachezi nu trebuie sa abandonezi ci trebuie să te ridici și sa îți amintești de țelul tău. Drumul e presărat cu frustrări, cu reușite, cu oboseala, cu stagnari....dar la sfârșitul sau te vei minuna de ceea ce ai realizat!
Găsește dieta potrivita, sportul adecvat și dă-i bice ca vei reuși! :) :) :)

mika_me 27 mai 2019 22:29:54

Re: Jurnal Rallara-O noua etapa a vietii
 
[FONT="Georgia"][COLOR="Purple"]Buna!

Oh, Doamne cat te inteleg. Eu am 10 ani in care am slabit, m am ingrasat...apoi m am tot ingrasat...

Amuzant cum...cand aveam 65 de kg, ma gandeam ca eu niciodata n o sa am peste 70. Cand am trecut de 70...am zis ca n o sa ating niciodata 80. Iata ma la aproape 100 kg. Si nici nu s vreo inalta:))

Ma uit in oglinda si nu ma recunosc. E ca si cum aceste kg ma inghit cu totul si mi mananca tineretea, frumusetea. Faptul ca sunt unde sunt mi se datoreaza in exclusivitate. Am avut momente in care am mai obosit, momente in care am fost nesimtita si toate repercusiunile..se vad cu ochiul liber.

Realitatea e ca suntem singurele care ne putem ajuta intr un mod palpabil si concret. Uite, eu am sprijin. Moral, financiar, you name it. Dar daca psihicul meu nu e unde trebuie, restul chiar nu mai conteaza. Nu ma poate ajuta nimeni, cat ma pot ajuta eu. Trebuie doar sa vreau.

Te asteapta un drum lung si anevoios, dar nu imposibil de parcurs. I should know..suntem in aceeasi barca!

Mult succes!!

Rallara 27 mai 2019 22:48:44

Re: Jurnal Rallara-O noua etapa a vietii
 
Citat:

Anterior postat de alina_neamt (Post 1445296)
Succes maxim în ceea ce ți-ai propus! Voința trebuie să îți fie la cote maxime. Dacă odată clachezi nu trebuie sa abandonezi ci trebuie să te ridici și sa îți amintești de țelul tău. Drumul e presărat cu frustrări, cu reușite, cu oboseala, cu stagnari....dar la sfârșitul sau te vei minuna de ceea ce ai realizat!
Găsește dieta potrivita, sportul adecvat și dă-i bice ca vei reuși! :) :) :)

Multumesc de incurajare Alina,>:D< deviza mea pana de curand a fost 'vorba multa, saracia omului, treci la treaba!'. Dar nu a functionat, drept urmare sunt aici, nu stiu care e cheia succesului si in ce fel sa fac ca sa imi aduc motivatia la cote maxime, in special sa o mentin acolo. Sper ca revenind pe site ma va ajuta >:D<

Rallara 27 mai 2019 23:02:19

Re: Jurnal Rallara-O noua etapa a vietii
 
Citat:

Anterior postat de mika_me (Post 1445298)
[FONT="Georgia"][COLOR="Purple"]Buna!

Oh, Doamne cat te inteleg. Eu am 10 ani in care am slabit, m am ingrasat...apoi m am tot ingrasat...

Amuzant cum...cand aveam 65 de kg, ma gandeam ca eu niciodata n o sa am peste 70. Cand am trecut de 70...am zis ca n o sa ating niciodata 80. Iata ma la aproape 100 kg. Si nici nu s vreo inalta:))

Ma uit in oglinda si nu ma recunosc. E ca si cum aceste kg ma inghit cu totul si mi mananca tineretea, frumusetea. Faptul ca sunt unde sunt mi se datoreaza in exclusivitate. Am avut momente in care am mai obosit, momente in care am fost nesimtita si toate repercusiunile..se vad cu ochiul liber.

Realitatea e ca suntem singurele care ne putem ajuta intr un mod palpabil si concret. Uite, eu am sprijin. Moral, financiar, you name it. Dar daca psihicul meu nu e unde trebuie, restul chiar nu mai conteaza. Nu ma poate ajuta nimeni, cat ma pot ajuta eu. Trebuie doar sa vreau.

Te asteapta un drum lung si anevoios, dar nu imposibil de parcurs. I should know..suntem in aceeasi barca!

Mult succes!!

Ma bucur ca dam la vasle impreuna in aceeasi barca >:):x
Am impresia ca avem multe in comun, ma regasesc in cuvintele tale si te inteleg, e adevarat ce spui. Depinde doar de noi. Putem primi ajutor din diverse surse si sprijin din partea celor apropiati dar pana la urma tot de noi tine sa iesim la suprafata. Si eu am sprijin dar degeaba.
Unde mai pui ca parca am doua persoane opuse in mine. Imi vad atat de clar obiectivul si nu imi doresc nimic mai mult decat sa fiu sanatoasa, iar dupa o vreme parca mi se pune un val de ceata peste minte si uit tot, dintr-o data nu mai e important!:|8-}
Sper sa reusim Mika! Ca eu sunt satula.:))

Rallara 27 mai 2019 23:39:03

Re: Jurnal Rallara-O noua etapa a vietii
 
Buna seara,

Nu vreau sa incep negativ dar nu am mers la alergat pentru ca a plouat si m-am simtit obosita.:D Nu-i bai ca merg maine :)

Ma gandeam sa fac o lista a motivelor pentru care nu reusesc sa ajung la kilogramele dorite. Poate ajuta daca le identific si le vad scrise.

Propriul sabotaj - fara sa imi dau seama caut in secret motive sa esuez ca sa ma recompensez cu vechile obiceiuri nesanatoase

Lipsa de incredere in reusita finala - dupa atatea esecuri repetate tind sa nu mai cred nici eu ca voi ajunge la kilogramele visate

Lenea - mi-e efectiv lene sa gatesc sanatos dupa o vreme si sa fac sport cand ar trebui

Plictiseala - ma plictisesc de rutina sportului si mancarii. Iar ca sa variez trebuie timp si energie, ambele imi lipsesc de multe ori, ca nu mai vorbesc de lenea mentionata.

Ma descurajez mult prea usor - imi amintesc de una dintre ultimele incercari esuate, dupa o saptamana de tras la cura si alergat, cantarul mi-a aratat +1.2kg. Am crezut ca mor pe loc pentru ca eram parca la a 6-a saptamana de dieta sanatosasa si de obicei de la a 4-a o las balta. Am depus un extra efort ca sa fiu tradata de cantar. Desi am incercat sa imi zic e masa musculara, rusii, retinere apa, etc, mi-a fost de ajuns sa ma 'razbun'... pe mine.

Sunt prea severa cu mine Nu apreciez suficient un rezultat bun ca deja ma gandesc la urmatorul kilogram ce trebuie dat jos, la lungul drum ce e in fata sau mai rau, odata ce am calcat stramb nu imi revin decat dupa mult timp de 'porceala' pentru ca consider lupta pierduta.

Poate ar mai fi de adaugat dar maine trebuie sa merg la servici:))
Toate astea merg mana in mana, nici nu cred ca as putea face un clasament din punct de vedere al importantei, cand abandonez lupta le simt toate la un loc in acelasi timp. Nu stiu cum sa combat acesti factori, dar macar azi le-am trecut negru pe alb... daca e un psiholog pe aici sa imi dea de stire:D

Am sa incerc sa le atac cu tactica 'obiceiului'. Despre asta alta data.

Va pup, noapte buna!

GCM 28 mai 2019 01:45:28

Re: Jurnal Rallara-O noua etapa a vietii
 
Wellcome back, Raluca!

Cred ca mai toate au incercat sa resusciteze intr-un fel sau altul dieta....Diana, Claudia...mie mi-a fost rusine sa mai ies din gaura. Posed muuulte muuulte kg, si tanjesc dupa vremurile cand abdomenul meu era plat. Ma simt greoaie, bolnava, obosita, umflata, urata, disgratioasa....dar ma uit la minunea mea de nici 6 luni si imi promit ca voi face tot ce pot sa nu o las sa treaca prin ce trec eu.
Sper sa reusesc sa ma ambitionez alaturi de tine!

Te pup cu drag si dor!

adinico 28 mai 2019 07:42:38

Re: Jurnal Rallara-O noua etapa a vietii
 
Neata Raluca! iti doresc mult succes in ceea ce ti-ai propus si oricat de greu, lene, plictiseala iti va fi uneori nu renunta la visul tau si la o stare de sanatate fizica cat si psihica mai buna! puterea sta in noi, nu reusim tot timpul ca derapajele apar si sunt oarecum firesti, important e sa nu fie pe termen lung, sa le acceptam ca am gresit si sa NU RENUNTAM!
SUNTEM AICI SI TE ASTEPTAM SA FACEM LUCRURI BUNE IMPREUNA! >:D<

Zoe 28 mai 2019 08:33:57

Re: Jurnal Rallara-O noua etapa a vietii
 
Citat:

Anterior postat de Rallara (Post 1445301)
Propriul sabotaj
Lipsa de incredere in reusita finala
Lenea
Sunt prea severa cu mine

mă înscriu şi eu la motivele astea. :))
la mine se adaugă stresul de la muncă şi nu numai.
dar avem cam aceleaşi ţeluri finale, mă gândesc că trebuie să se poată, dacă amândouă vrem :)

orhidee 28 mai 2019 08:51:10

Re: Jurnal Rallara-O noua etapa a vietii
 
La mine "propriul sabotaj" este mare cat Casa Poporului ! Daca pe asta l-as putea elimina... cu restul nu as avea probleme! Poate doar cu stresul...
Aseara pentru ca eram necajita, aveam pofta de dulce... Asa functionez eu... la suparare vreau dulce...:( Inainte fumam (m-am lasat de vreo 5 ani), dar acum gandul imi umbla nebuneste la toate dulciurile din lume...
I-am zis sotului ca vreau ceva dulce, dar n-a comentat nimic... s-a facut ca nu ma aude...de fapt, tot eu l-am rugat acum cateva luni sa ma ajute si sa nu imi mai cumpere dulce cand vreau...
Vazand ca dorinta imi este ignorata, m-am dus la frigider, am luat o lingurita de miere ... si gata... Oricum, gandul mi-a ramas la prajitura pe care mi-o doream, dar macar paguba (ma refer la caloriile ingerate) a fost mai mica...:D

alina_neamt 28 mai 2019 09:01:44

Re: Jurnal Rallara-O noua etapa a vietii
 
Toate cedam, o luam de la capăt... Da e aiurea când după o luna de dieta vezi +1,5kg...dar după următoarea luna vedeai - 3 kg și atunci ce bineeeee te simțeai...
Fa sport când poți ca chef e cam greu sa îl ai...
Zi faina!

Rallara 28 mai 2019 10:24:19

Re: Jurnal Rallara-O noua etapa a vietii
 
Citat:

Anterior postat de GCM (Post 1445302)
Wellcome back, Raluca!

Cred ca mai toate au incercat sa resusciteze intr-un fel sau altul dieta....Diana, Claudia...mie mi-a fost rusine sa mai ies din gaura. Posed muuulte muuulte kg, si tanjesc dupa vremurile cand abdomenul meu era plat. Ma simt greoaie, bolnava, obosita, umflata, urata, disgratioasa....dar ma uit la minunea mea de nici 6 luni si imi promit ca voi face tot ce pot sa nu o las sa treaca prin ce trec eu.
Sper sa reusesc sa ma ambitionez alaturi de tine!

Te pup cu drag si dor!

Vai Codris ce ma bucur sa te vad si pe tine online! M-ai facut sa rad cu primul rand:)):)) Oare ce fac fetele... sper ca sunt slabe!! Of.. stiu ce zici. Ai o scumpete de fetita!!:x:x:x Eu? Eu ce sa zic ca nici nu am facut bebe! Si da, si eu ma simt la fel, exact cum ai scris, toate le simt si eu!
Sper si eu Codris drag!!!!
Te pup fii tare!!

Rallara 28 mai 2019 10:36:48

Re: Jurnal Rallara-O noua etapa a vietii
 
Citat:

Anterior postat de adinico (Post 1445306)
Neata Raluca! iti doresc mult succes in ceea ce ti-ai propus si oricat de greu, lene, plictiseala iti va fi uneori nu renunta la visul tau si la o stare de sanatate fizica cat si psihica mai buna! puterea sta in noi, nu reusim tot timpul ca derapajele apar si sunt oarecum firesti, important e sa nu fie pe termen lung, sa le acceptam ca am gresit si sa NU RENUNTAM!
SUNTEM AICI SI TE ASTEPTAM SA FACEM LUCRURI BUNE IMPREUNA! >:D<

Vai Adinico ce frumos mi-ai scris, multumesc din suflet :x
Asa sa fie!
Mi-am promis sa vin aici cat de des pot si sa va citesc, sa scriu si sa ma implic.
Tu ce faci, sper ca ai o zi buna!:)

Rallara 28 mai 2019 10:46:00

Re: Jurnal Rallara-O noua etapa a vietii
 
Citat:

Anterior postat de Zoe (Post 1445315)


mă înscriu şi eu la motivele astea. :))
la mine se adaugă stresul de la muncă şi nu numai.
dar avem cam aceleaşi ţeluri finale, mă gândesc că trebuie să se poată, dacă amândouă vrem :)

Buna Zoe>:D<
Multumesc de vizita. Da, stresul la munca... am scapat de el deocamdata, voi vedea pana cand#:-sDe aceea m-am gandit ca ar fi bine sa revin pe site, imi permite timpul acum ca situatia la munca s-a stabilizat.
Cu cat suntem mai multe cu atat mai bine! Ma bucur ca suntem impreuna :x
Te pup!

adinico 28 mai 2019 10:57:31

Re: Jurnal Rallara-O noua etapa a vietii
 
Pai asa sa faci Raluca sa te tii de promisiune si sa ne auzim aici cat poti de des, nu de alta dar el putin pe mine comunitatea frumoasa a fetelor de aici ma tine pe linia de plutire ca iata dupa 8 ani de zile aciulea cu plusuri cu minusuri ma agat de site-ul acesta ca sa nu renunt la lupta :)...>:D<

Rallara 28 mai 2019 11:02:43

Re: Jurnal Rallara-O noua etapa a vietii
 
Citat:

Anterior postat de orhidee (Post 1445319)
La mine "propriul sabotaj" este mare cat Casa Poporului ! Daca pe asta l-as putea elimina... cu restul nu as avea probleme! Poate doar cu stresul...
Aseara pentru ca eram necajita, aveam pofta de dulce... Asa functionez eu... la suparare vreau dulce...:( Inainte fumam (m-am lasat de vreo 5 ani), dar acum gandul imi umbla nebuneste la toate dulciurile din lume...
I-am zis sotului ca vreau ceva dulce, dar n-a comentat nimic... s-a facut ca nu ma aude...de fapt, tot eu l-am rugat acum cateva luni sa ma ajute si sa nu imi mai cumpere dulce cand vreau...
Vazand ca dorinta imi este ignorata, m-am dus la frigider, am luat o lingurita de miere ... si gata... Oricum, gandul mi-a ramas la prajitura pe care mi-o doream, dar macar paguba (ma refer la caloriile ingerate) a fost mai mica...:D

Buna Orhidee!>:D<

Nu esti singura si eu fac la fel. Din pacate nu numai cand sunt stresata. Si cand sunt suparata, plictisita sau bucuroasa. Practic... tot timpul as putea manca!

O lingurita de miere nu e rau deloc dupa pararea mea. >:D<
Ar trebui sa avem o linie telefonica de urgenta, eu cu siguranta am nevoie dupa ora 8pm.;))

Felicitari ca te-ai putut lasa de fumat!<:-P

Te pup!

lidiuta 28 mai 2019 11:03:02

Re: Jurnal Rallara-O noua etapa a vietii
 
Asa e, asa e, ne agatam de forum, altfel o luam in sus cu kilogramele.
Succes, Raluca, ai identificat clar motivele ce te impiedica sa slabesti, nu-ti ramane decat sa treci la treaba si incet incet sa iti intaresti in primul rand motivatia.:)

Rallara 28 mai 2019 11:08:01

Re: Jurnal Rallara-O noua etapa a vietii
 
Citat:

Anterior postat de alina_neamt (Post 1445320)
Toate cedam, o luam de la capăt... Da e aiurea când după o luna de dieta vezi +1,5kg...dar după următoarea luna vedeai - 3 kg și atunci ce bineeeee te simțeai...
Fa sport când poți ca chef e cam greu sa îl ai...
Zi faina!

Stiu si probabil ca asa si ar fi fost de as fi asteptat!
Corect m-ai facut sa rad, ai dreptate :)) Cheful vine mancand, mereu imi zic!!
Te pup

Rallara 28 mai 2019 11:09:50

Re: Jurnal Rallara-O noua etapa a vietii
 
Citat:

Anterior postat de adinico (Post 1445331)
Pai asa sa faci Raluca sa te tii de promisiune si sa ne auzim aici cat poti de des, nu de alta dar el putin pe mine comunitatea frumoasa a fetelor de aici ma tine pe linia de plutire ca iata dupa 8 ani de zile aciulea cu plusuri cu minusuri ma agat de site-ul acesta ca sa nu renunt la lupta :)...>:D<

Multumesc Adinico>:D<>:D<

Rallara 28 mai 2019 11:11:40

Re: Jurnal Rallara-O noua etapa a vietii
 
Citat:

Anterior postat de lidiuta (Post 1445333)
Asa e, asa e, ne agatam de forum, altfel o luam in sus cu kilogramele.
Succes, Raluca, ai identificat clar motivele ce te impiedica sa slabesti, nu-ti ramane decat sa treci la treaba si incet incet sa iti intaresti in primul rand motivatia.:)

Multumesc de vizita Lidiuta, cu curaj inainte :D
Succes si tie >:D<

Rallara 28 mai 2019 11:50:37

Re: Jurnal Rallara-O noua etapa a vietii
 
Citat:

Anterior postat de Rallara (Post 1445301)

Propriul sabotaj - fara sa imi dau seama caut in secret motive sa esuez ca sa ma recompensez cu vechile obiceiuri nesanatoase

Lipsa de incredere in reusita finala - dupa atatea esecuri repetate tind sa nu mai cred nici eu ca voi ajunge la kilogramele visate

Lenea - mi-e efectiv lene sa gatesc sanatos dupa o vreme si sa fac sport cand ar trebui

Plictiseala - ma plictisesc de rutina sportului si mancarii. Iar ca sa variez trebuie timp si energie, ambele imi lipsesc de multe ori, ca nu mai vorbesc de lenea mentionata.

Ma descurajez mult prea usor - imi amintesc de una dintre ultimele incercari esuate, dupa o saptamana de tras la cura si alergat, cantarul mi-a aratat +1.2kg. Am crezut ca mor pe loc pentru ca eram parca la a 6-a saptamana de dieta sanatosasa si de obicei de la a 4-a o las balta. Am depus un extra efort ca sa fiu tradata de cantar. Desi am incercat sa imi zic e masa musculara, rusii, retinere apa, etc, mi-a fost de ajuns sa ma 'razbun'... pe mine.

Sunt prea severa cu mine Nu apreciez suficient un rezultat bun ca deja ma gandesc la urmatorul kilogram ce trebuie dat jos, la lungul drum ce e in fata sau mai rau, odata ce am calcat stramb nu imi revin decat dupa mult timp de 'porceala' pentru ca consider lupta pierduta.

Buna slabute,

Ar mai fi de adaugat ca sunt si o persoana care trebuie impinsa de la spate.

Ma gandeam aseara ca asemenea factori contribuie la un esec total. Nu e de mirare ca nu reusesc sa slabesc -prin urmare vreau sa incep sa fac lista asta mai scurta daca vreau sa am ceva sanse de reusita.

Primul lucru care il pot elimina e lenea.

Citisem intr-o carte ca ne descotorosim de obiceiurile proaste prin creearea altui obicei sanatos care daca repetat constant fara intrerupere creaza dupa un timp un automatism in creier si il facem fara sa ne mai gandim - sau mai precis fara sa ne mai punem intrebari legate de chef si importanta, moment in care intervine lenea.

Cu siguranta functioneaza pentru ca am aplicat tehnica asta la mici amanunte care ma sacaiau si care m-au facut sa fiu mai ordonata intr-un cuvant. Mi-am facut niste reguli le pot zice care de cand am citit cartea le aplic si azi si inca functioneaza. Nu am aplicat-o la sport pentru ca mi-a fost frica de esec sincer. Dar o voi face si o sa va tin la curent cum merge.

O sa le iau pe rand, cum scap de una incep cu cealalta si o sa incerc sa nu uit de ele pentru ca am impresia ca sunt motivele pentru care nu ajung nicaieri si sunt satula sa ma invart in cerc.

Va pup!

mika_me 28 mai 2019 16:55:45

Re: Jurnal Rallara-O noua etapa a vietii
 
Citat:

Anterior postat de Rallara (Post 1445300)
Ma bucur ca dam la vasle impreuna in aceeasi barca >:):x

Sper sa reusim Mika! Ca eu sunt satula.:))

Si eu sper sa reusim...eu mai ales pentru ca am inceput sa ma gandesc la perspectiva unui bebe si parca n as vrea sa fiu atat de inconstienta sa plec de la bun inceput cu atatea kg in plus...Unde mai pui cate complicatii pot aduce acestea pentru sarcina=((. Ca sa nu mi zic daca as mai pune inca vreo 10-12 kg pe langa ce am acum, cred ca as cadea intr o depresie crunta. Nici nu m as putea bucura de sarcina. Eu nici nu am fost si nici nu sunt genul de femeie cu instinct matern dezvoltat inainte de vreme. Mereu ultracerebrala (mai putin cand vine vorba de slabit~X(, n as paria doar pe faptul ca odata ramasa insarcinata mi s ar schimba la 180 de grade perspectiva. Bucuria unui copil mi ar fi mereu umbrita de kg in plus:-s. Visez sa ajung nu la 52 de kg, asa cum ma vizualizez eu ca fiind ideala. dar mi ar placea sa pot scadea la 65 de kg..adica sa ma aflu in limte normoponderale. Asa ca intr-adevar, sper din suflet ca de aceasta data, totul sa se incheie cu o reusita;;)

Citat:

Anterior postat de Rallara (Post 1445301)
Buna seara,

Nu vreau sa incep negativ dar nu am mers la alergat pentru ca a plouat si m-am simtit obosita.:D Nu-i bai ca merg maine :)

Ma gandeam sa fac o lista a motivelor pentru care nu reusesc sa ajung la kilogramele dorite. Poate ajuta daca le identific si le vad scrise.

Propriul sabotaj - fara sa imi dau seama caut in secret motive sa esuez ca sa ma recompensez cu vechile obiceiuri nesanatoase

Lipsa de incredere in reusita finala - dupa atatea esecuri repetate tind sa nu mai cred nici eu ca voi ajunge la kilogramele visate

Lenea - mi-e efectiv lene sa gatesc sanatos dupa o vreme si sa fac sport cand ar trebui

Plictiseala - ma plictisesc de rutina sportului si mancarii. Iar ca sa variez trebuie timp si energie, ambele imi lipsesc de multe ori, ca nu mai vorbesc de lenea mentionata.

Ma descurajez mult prea usor - imi amintesc de una dintre ultimele incercari esuate, dupa o saptamana de tras la cura si alergat, cantarul mi-a aratat +1.2kg. Am crezut ca mor pe loc pentru ca eram parca la a 6-a saptamana de dieta sanatosasa si de obicei de la a 4-a o las balta. Am depus un extra efort ca sa fiu tradata de cantar. Desi am incercat sa imi zic e masa musculara, rusii, retinere apa, etc, mi-a fost de ajuns sa ma 'razbun'... pe mine.

Sunt prea severa cu mine Nu apreciez suficient un rezultat bun ca deja ma gandesc la urmatorul kilogram ce trebuie dat jos, la lungul drum ce e in fata sau mai rau, odata ce am calcat stramb nu imi revin decat dupa mult timp de 'porceala' pentru ca consider lupta pierduta.

Poate ar mai fi de adaugat dar maine trebuie sa merg la servici:))
Toate astea merg mana in mana, nici nu cred ca as putea face un clasament din punct de vedere al importantei, cand abandonez lupta le simt toate la un loc in acelasi timp. Nu stiu cum sa combat acesti factori, dar macar azi le-am trecut negru pe alb... daca e un psiholog pe aici sa imi dea de stire:D

Am sa incerc sa le atac cu tactica 'obiceiului'. Despre asta alta data.

Va pup, noapte buna!

Esti alergatoare de fel? Intreb, pentru ca o gramada de antrenori mi au spus ca la cate kg am in plus, ar trebui sa evit activitatile care imi pot afecta incheieturile...Eu spre exemplu, urmez niste antrenamente circuit..in care se combina sesiuni scurte de cardio cu exercitii cu gantere/propria greutate. Facand o comparatie, potrivit centurii/ceasului care imi monitorizeaza activitatea fizica/activitatea cardiaca, mereu am am ars mai multe calorii si grasime prin circuitele acestea, decat prin cardio:>

Achiesez si eu la motivele tale.

SABOTAJ?! Hell yeah>:)...chiar prin propria mi nesimtire si delasare. Asta e si o urmare a nenumaratelor diete incepute si neduse la capat, a neneumaratelor esecuri, a nenumaratelor slabiri si ingrasari extra...E ca si cum undeva in adancul meu e o voce care imi spune "oricum esti grasa, oricum nu reusesti sa mai slabesti..de ce te ai mai chinui?"

LIPSA DE INCREDERE IN REUSITA FINALA
Well, cum sa mai m incredere cand am ani intregi de esecuri in spate??!? Pe de alta parte faptul ca dorinta de a slabi inca mai palpaie acolo, mititica, e un semn ca sunt mai puternica decat mi am imaginat. Si dorinta aia n o sa se stinga niciodata. S ar stinge daca m as accepta asa cum sunt....dar eu nu ma iubesc asa cum sunt, pentru ca cea din oglinda..nu sunt eu. Oricat de crud ar suna, aia nu sunt eu. Nu inteleg de ce am ales sa ma pierd in asemenea hal?!? De ce n am fost in stare sa trag semnalul de alarma cand lucrurile erau mai putin grave decat acum....Am de scapat de o a fata de 10-12 ani aka 40 kg:-o

LENEA
Eh....cu gatitutl mai e cum mai e, desi uneori e mai usor sa gatesti ceva rapid si mai putin sanatos, decat o mancare ca la carte, care sa nu dauneze dietei. Dar cand vine vorba de sport, nu cred ca e neaparat vorba de lene, ci de faptul ca acele kg se resimt la fiecare exercitiu pe care l faci. Si e frustrant si e o corvoada sa vezi ca pe unele nu reusesti sa le faci sau arati ultracaraghios incercand sa le executi. Parca simtit ca nici nu lucrezi cum trebuie si ajungi sa te lasi dupa ceva timp, pentru ca ai senzatia ca daca nu faci totul la punct si virgula, nu functioneaza.

PLICTISEALA
Aici merge mana in mana, asa cum ai spus si tu, cu punctul de mai sus. Dar cheia succesului aici e sa te mentii motivata. Eu cred ca trebuie sa avem rabdare pana vedem acele rezultate evidente. Adica nu 1-2 kg sau 2-3 cm pierduti ci cel putin 7-8 kg. Alea se vad..alea se simt. Trebuie sa avem puterea de a trece de acel punct. Niste schimbari evidente, sesizate si de cei din jur reprezinta o mare motivatie. Problema e ca nu am mai ajuns de mult timp acolo. De ce? pentru ca....

NU MAI AM RABDARE
Vreau acum si vreau tot...si cumva e normal sa fie asa...vreau sa nu mai fiu grasa, vreau sa fiu slaba...vreau sa pot purta orice, sa nu trebuiasca sa ascund una sau alta. Vreau sa nu mai am senzatia ca lumea se uita la mine si ma judeca. Nu ca as da neaparat prea multi bani pe ce spune lumea, but still...nu traiesc in jungla si din pacate, imaginea conteaza:-s
Cel mai trist e ca atunci cand eram slaba...nu ma vedeam slaba...De acolo a inceput totul.
Daca as fi avut atunci mintea pe care o am acum, cred ca as fi fost in cea mai buna forma a vietii mele. Ma uit la poze si spun "Doamne cat de slaba eram!! De ce m oi fi vazut eu grasa?"..Raspunsul il am deja...multe din prietenele mele aveau peste 1.70 si picioare pe masura.Ma comparam cu ele. Eu am 1.62 si sunt o fata cu forme, Picioarele mele au o musculatura dezvoltata ca urmare a 6 ani de gimnastica. Cand eram slaba eram super bine proportionata. Sani si fund exact atat cat trebuie si abdomen plat prin care se zareau niscaiva patratele. Dar pentru ca picioarele nu erau niste bete, am tras concluzia ca trebuie sa mai slabesc.

si uite cat de bine mi a mers!:)):))

S avem succes zic...nu m a prins vara cu corp pe masura, dar zau daca nu ies din vara cu cel putin 15 kg in minus:))

Rallara 28 mai 2019 17:49:45

Re: Jurnal Rallara-O noua etapa a vietii
 
Citat:

Anterior postat de mika_me (Post 1445349)


Si eu sper sa reusim...eu mai ales pentru ca am inceput sa ma gandesc la perspectiva unui bebe si parca n as vrea sa fiu atat de inconstienta sa plec de la bun inceput cu atatea kg in plus...Unde mai pui cate complicatii pot aduce acestea pentru sarcina=((. Ca sa nu mi zic daca as mai pune inca vreo 10-12 kg pe langa ce am acum, cred ca as cadea intr o depresie crunta. Nici nu m as putea bucura de sarcina. Eu nici nu am fost si nici nu sunt genul de femeie cu instinct matern dezvoltat inainte de vreme. Mereu ultracerebrala (mai putin cand vine vorba de slabit~X(, n as paria doar pe faptul ca odata ramasa insarcinata mi s ar schimba la 180 de grade perspectiva. Bucuria unui copil mi ar fi mereu umbrita de kg in plus:-s. Visez sa ajung nu la 52 de kg, asa cum ma vizualizez eu ca fiind ideala. dar mi ar placea sa pot scadea la 65 de kg..adica sa ma aflu in limte normoponderale. Asa ca intr-adevar, sper din suflet ca de aceasta data, totul sa se incheie cu o reusita;;)



Esti alergatoare de fel? Intreb, pentru ca o gramada de antrenori mi au spus ca la cate kg am in plus, ar trebui sa evit activitatile care imi pot afecta incheieturile...Eu spre exemplu, urmez niste antrenamente circuit..in care se combina sesiuni scurte de cardio cu exercitii cu gantere/propria greutate. Facand o comparatie, potrivit centurii/ceasului care imi monitorizeaza activitatea fizica/activitatea cardiaca, mereu am am ars mai multe calorii si grasime prin circuitele acestea, decat prin cardio:>

Achiesez si eu la motivele tale.

SABOTAJ?! Hell yeah>:)...chiar prin propria mi nesimtire si delasare. Asta e si o urmare a nenumaratelor diete incepute si neduse la capat, a neneumaratelor esecuri, a nenumaratelor slabiri si ingrasari extra...E ca si cum undeva in adancul meu e o voce care imi spune "oricum esti grasa, oricum nu reusesti sa mai slabesti..de ce te ai mai chinui?"

LIPSA DE INCREDERE IN REUSITA FINALA
Well, cum sa mai m incredere cand am ani intregi de esecuri in spate??!? Pe de alta parte faptul ca dorinta de a slabi inca mai palpaie acolo, mititica, e un semn ca sunt mai puternica decat mi am imaginat. Si dorinta aia n o sa se stinga niciodata. S ar stinge daca m as accepta asa cum sunt....dar eu nu ma iubesc asa cum sunt, pentru ca cea din oglinda..nu sunt eu. Oricat de crud ar suna, aia nu sunt eu. Nu inteleg de ce am ales sa ma pierd in asemenea hal?!? De ce n am fost in stare sa trag semnalul de alarma cand lucrurile erau mai putin grave decat acum....Am de scapat de o a fata de 10-12 ani aka 40 kg:-o

LENEA
Eh....cu gatitutl mai e cum mai e, desi uneori e mai usor sa gatesti ceva rapid si mai putin sanatos, decat o mancare ca la carte, care sa nu dauneze dietei. Dar cand vine vorba de sport, nu cred ca e neaparat vorba de lene, ci de faptul ca acele kg se resimt la fiecare exercitiu pe care l faci. Si e frustrant si e o corvoada sa vezi ca pe unele nu reusesti sa le faci sau arati ultracaraghios incercand sa le executi. Parca simtit ca nici nu lucrezi cum trebuie si ajungi sa te lasi dupa ceva timp, pentru ca ai senzatia ca daca nu faci totul la punct si virgula, nu functioneaza.

PLICTISEALA
Aici merge mana in mana, asa cum ai spus si tu, cu punctul de mai sus. Dar cheia succesului aici e sa te mentii motivata. Eu cred ca trebuie sa avem rabdare pana vedem acele rezultate evidente. Adica nu 1-2 kg sau 2-3 cm pierduti ci cel putin 7-8 kg. Alea se vad..alea se simt. Trebuie sa avem puterea de a trece de acel punct. Niste schimbari evidente, sesizate si de cei din jur reprezinta o mare motivatie. Problema e ca nu am mai ajuns de mult timp acolo. De ce? pentru ca....

NU MAI AM RABDARE
Vreau acum si vreau tot...si cumva e normal sa fie asa...vreau sa nu mai fiu grasa, vreau sa fiu slaba...vreau sa pot purta orice, sa nu trebuiasca sa ascund una sau alta. Vreau sa nu mai am senzatia ca lumea se uita la mine si ma judeca. Nu ca as da neaparat prea multi bani pe ce spune lumea, but still...nu traiesc in jungla si din pacate, imaginea conteaza:-s
Cel mai trist e ca atunci cand eram slaba...nu ma vedeam slaba...De acolo a inceput totul.
Daca as fi avut atunci mintea pe care o am acum, cred ca as fi fost in cea mai buna forma a vietii mele. Ma uit la poze si spun "Doamne cat de slaba eram!! De ce m oi fi vazut eu grasa?"..Raspunsul il am deja...multe din prietenele mele aveau peste 1.70 si picioare pe masura.Ma comparam cu ele. Eu am 1.62 si sunt o fata cu forme, Picioarele mele au o musculatura dezvoltata ca urmare a 6 ani de gimnastica. Cand eram slaba eram super bine proportionata. Sani si fund exact atat cat trebuie si abdomen plat prin care se zareau niscaiva patratele. Dar pentru ca picioarele nu erau niste bete, am tras concluzia ca trebuie sa mai slabesc.

si uite cat de bine mi a mers!:)):))

S avem succes zic...nu m a prins vara cu corp pe masura, dar zau daca nu ies din vara cu cel putin 15 kg in minus:))

Hello:))


Le-ai punctate pe toate la fix din nou, nici nu mai am ce sa adaug:))
De bebe... mda si eu in aceeasi oala. Nu sunt defel inzestrata cu sentiment matern... niciodata nu am fost. Imi doresc un copil dar nu stiu daca e in carti pentru noi... amandoi trebuie sa slabim si partenerul meu nici nu vrea sa mai auda. Are si el cam 105kg si toata viata a tinut cure si diete saracul ca mi-e si mila sa mai ii zic ceva. E satul si el. Dar macar eu sa slabesc ca si asa ceasul biologic e cam la ora 12...

Alergatoare? Nu, chiar deloc, nu imi place sa alertg si bine inteles ca nici nu mi-e bun cel mai probabil la greutatea mea! Am exagerat data trecuta cand m-am reapucat de alergat , acum cam 2 luni si am avut gambele umflate si tari -datorita solicitarii evident... asa ca a trebuit sa ma opresc din cauza durerilor. Mergeam zilnic la alergat 30min. Am hotarat acum ca voi merge o data la 3-4 zile alternand cu exercitii de diferite feluri acasa... Vreau sa continui sa alerg pentru ca am vazut cele mai bune rezultate alergand. O sa vad ce si cum si ma opresc daca vad ca nu e de bine, promit.

Cum am putut uita de Lipsa de rabdare! Ai perfecta dreptate. Pai nu mai am rabdare deloc nici eu, clar. Inca un motiv, super.>:):)) Se lungeste lista...

Succes sa fie! Si eu imi doresc la fel!

mika_me 28 mai 2019 20:05:57

Re: Jurnal Rallara-O noua etapa a vietii
 
Hai ca se poate!

Uite, daca iti e de folos, iti las un model de workout pe care l fac eu.

Circuit 1 - Cardio
50 jumping jacks
25 mountain climbers
15 burpees (beginner)
50 high knees (beginner)

Circuit 2 - Arms
24 bicep curls (eu folosesc greutati de 3kg each)
15 shoulder press (3kg)
15 upright rows (3 kg)
15 tricep kickbacks (2 kg)
15 hammer curls (3 kg)
15 tricep dips

Circuit 3 - Legs/Butt
25 squats
25 butt lifts (bridge)
20 donkey kicks (each leg)
25 calf raises (cu greutati de 2 kg in maini)
25 dumbell plie squat

Circuit 4 - Abs
25 crunches
20 oblique crunches
25 bicycles
25 in&outs
25 masin twists

Se fac curcuitele astea unul dupa altul, cu pauza daca e nevoie. Se face tot workout ul de 2-3 ori. Greutatile pot fi si mai mici si mai mari, in functie de nivel.

;)

mika_me 28 mai 2019 20:07:59

Re: Jurnal Rallara-O noua etapa a vietii
 
La mine sotul e slim fit.Bine, de ceva timp, mai mult slim decat fit, pentru ca nu a prea avut timp de sport in ultimul timp....pfff..oricum e un norocos, mananca orice si cam oricand si se mentine. Presiunea e cu atat mai mare cand el arata bine..si apar eu bondoaca langa el:>

GCM 28 mai 2019 20:47:15

Re: Jurnal Rallara-O noua etapa a vietii
 
Citat:

Anterior postat de mika_me (Post 1445358)
La mine sotul e slim fit.Bine, de ceva timp, mai mult slim decat fit, pentru ca nu a prea avut timp de sport in ultimul timp....pfff..oricum e un norocos, mananca orice si cam oricand si se mentine. Presiunea e cu atat mai mare cand el arata bine..si apar eu bondoaca langa el:>

God! Parca vb de mine si my mister slim :)):)):)), avem aceeasi greutate!

Ps, a auzit careva de metabolic balance?

Zoe 29 mai 2019 04:43:27

Re: Jurnal Rallara-O noua etapa a vietii
 
Citat:

Anterior postat de GCM (Post 1445361)
Ps, a auzit careva de metabolic balance?

există pe net cel puţin un studiu într-un nr. journal of nutrition and metabolism, plătit de o companie metabolic balance; am pus mai jos doar concluziile. îl găsiţi uşor cu google. am senzaţia că şi ei spun că succesul depinde mai degrabă de echipa de consultanţi decât de dieta propriu-zisă:

Program Adherence and Effectiveness of a Commercial Nutrition Program: The Metabolic Balance Study
Cornelia Meffert and Nikolaus Gerdes
J Nutr Metab. 2010; 2010: 197656.
Published online 2010 Dec 21.


Participation in the nutrition program led to long-term improvements in health status and HRQOL. The effectiveness of the program has probably to be attributed to the high degree of adherence to the program's basic rules. Comparing various diets, Sacks et al. [14] found that the success of a weight reduction program is not primarily due to a particular type of diet but depends to a great extent on adherence to the program. That corresponds with our results. The main reasons for the high degree of compliance in our study sample appear to be individually designed nutrition plans and personal counseling that bind the clients to “their” nutrition program.

We conclude that program adherence turns out to be a major factor of successful long-term weight reduction, which leads us to recommend a shift of focus. The emphasis of any dietary program should be set on both, the aspect of nutrition as well as the aspect of motivation. One should closely look at the link between motivation and highly individualized weight reduction programs. Psycho-social aspects of compliance will have to be given more consideration in future research.

GCM 29 mai 2019 07:50:42

Re: Jurnal Rallara-O noua etapa a vietii
 
Citat:

Anterior postat de Zoe (Post 1445364)


există pe net cel puţin un studiu într-un nr. journal of nutrition and metabolism, plătit de o companie metabolic balance; am pus mai jos doar concluziile. îl găsiţi uşor cu google. am senzaţia că şi ei spun că succesul depinde mai degrabă de echipa de consultanţi decât de dieta propriu-zisă:

Program Adherence and Effectiveness of a Commercial Nutrition Program: The Metabolic Balance Study
Cornelia Meffert and Nikolaus Gerdes
J Nutr Metab. 2010; 2010: 197656.
Published online 2010 Dec 21.


Participation in the nutrition program led to long-term improvements in health status and HRQOL. The effectiveness of the program has probably to be attributed to the high degree of adherence to the program's basic rules. Comparing various diets, Sacks et al. [14] found that the success of a weight reduction program is not primarily due to a particular type of diet but depends to a great extent on adherence to the program. That corresponds with our results. The main reasons for the high degree of compliance in our study sample appear to be individually designed nutrition plans and personal counseling that bind the clients to “their” nutrition program.

We conclude that program adherence turns out to be a major factor of successful long-term weight reduction, which leads us to recommend a shift of focus. The emphasis of any dietary program should be set on both, the aspect of nutrition as well as the aspect of motivation. One should closely look at the link between motivation and highly individualized weight reduction programs. Psycho-social aspects of compliance will have to be given more consideration in future research.

multumesc Zoitico! Eram curioasa daca a incercat careva!

Rallara 29 mai 2019 10:29:06

Re: Jurnal Rallara-O noua etapa a vietii
 
Citat:

Anterior postat de mika_me (Post 1445357)
Hai ca se poate!

Uite, daca iti e de folos, iti las un model de workout pe care l fac eu.

Circuit 1 - Cardio
50 jumping jacks
25 mountain climbers
15 burpees (beginner)
50 high knees (beginner)

Circuit 2 - Arms
24 bicep curls (eu folosesc greutati de 3kg each)
15 shoulder press (3kg)
15 upright rows (3 kg)
15 tricep kickbacks (2 kg)
15 hammer curls (3 kg)
15 tricep dips

Circuit 3 - Legs/Butt
25 squats
25 butt lifts (bridge)
20 donkey kicks (each leg)
25 calf raises (cu greutati de 2 kg in maini)
25 dumbell plie squat

Circuit 4 - Abs
25 crunches
20 oblique crunches
25 bicycles
25 in&outs
25 masin twists

Se fac curcuitele astea unul dupa altul, cu pauza daca e nevoie. Se face tot workout ul de 2-3 ori. Greutatile pot fi si mai mici si mai mari, in functie de nivel.

;)

Mersi frumos!! uh suna bine!>:D<>:D<Sper sa le pot face!>:)>:D<

Rallara 29 mai 2019 10:58:48

Re: Jurnal Rallara-O noua etapa a vietii
 
Neata fetelor!>:D<

Greu sa alergi la 95kg nene!!
Pauza urmatoarele 3 zile...

23min
2.30km
207kcal
6km/h

Am mai si mers la pas, nu am alergat non stop ca nu m-au tinut picioarele:)

Trebuie sa ma gandesc la ce mancare sa aleg incepand de saptamana urmatoare...:-<

Fetelor stiu cum e sa ai langa tine un barbat subtire, am fost langa unul pentru 8 ani si sincer nu mi-e dor deloc de cum ma simteam de fiecare data cand ieseam undeva, mai ales ca si el considera ca ar fi slabesc...

Va pup!

GCM 29 mai 2019 12:04:03

Re: Jurnal Rallara-O noua etapa a vietii
 
Citat:

Anterior postat de Rallara (Post 1445381)
Neata fetelor!>:D<

Greu sa alergi la 95kg nene!!
Pauza urmatoarele 3 zile...

23min
2.30km
207kcal
6km/h

Am mai si mers la pas, nu am alergat non stop ca nu m-au tinut picioarele:)

Trebuie sa ma gandesc la ce mancare sa aleg incepand de saptamana urmatoare...:-<

Fetelor stiu cum e sa ai langa tine un barbat subtire, am fost langa unul pentru 8 ani si sincer nu mi-e dor deloc de cum ma simteam de fiecare data cand ieseam undeva, mai ales ca si el considera ca ar fi slabesc...

Va pup!

Ralu, al meu niciodata nu a zis nimic legat de kg mele, dar sincer simt eu ca nu mai e cum a fost si il inteleg pentru simplul fapt ca nici eu nu ma mai suport...:-s:-s

Rallara 29 mai 2019 12:17:14

Re: Jurnal Rallara-O noua etapa a vietii
 
Citat:

Anterior postat de GCM (Post 1445382)
Ralu, al meu niciodata nu a zis nimic legat de kg mele, dar sincer simt eu ca nu mai e cum a fost si il inteleg pentru simplul fapt ca nici eu nu ma mai suport...:-s:-s

Te inteleg Codris... hai sa incercam sa ramanem optimiste si sa folosim asta ca motivatie:)>:D<
Cum merge treaba la tine... ce faci acum legat de sport/dieta? Ai inceput sau te pregatesti sa incepi ca mine:))

mika_me 29 mai 2019 21:05:25

Re: Jurnal Rallara-O noua etapa a vietii
 
Citat:

Anterior postat de Rallara (Post 1445381)
Fetelor stiu cum e sa ai langa tine un barbat subtire, am fost langa unul pentru 8 ani si sincer nu mi-e dor deloc de cum ma simteam de fiecare data cand ieseam undeva, mai ales ca si el considera ca ar fi slabesc...

Va pup!

Adevarul e ca al.meu mi a spus ca trebuie sa slabesc si nu l judec, chiar daca pe.undeva doare.
Dar intrebarea lui a fost pertinenta: tu esti fericita asa? Poti spune ca te accepti asa cum esti? Mi a spus ca ma iubeste oricum (avem destui ani impreuna), dar simte cum kg in plus ma schimba nu doar fizic, ci si in atitudine. Ca s mai retrasa, mai trista. Si apoi, daca unui om ii pasa de tine, te trage de maneca atunci cand sari calul. Eu n am inceput sa ma ingras de ieri de azi, a fost un proces in ani de zile. Nu mi a zis niciodata nimic, pentru ca eram inca the old me. Dar in ultimul an...simt si eu ca m am schimbat. De aia ma si lupt sa ies din "gaura" asta:-o. Pentru ca inca sunt tanara si pentru ca e pacat de anii astia pe care nu mi i mai da nimeni inapoi.:-s

alina_neamt 29 mai 2019 21:20:30

Re: Jurnal Rallara-O noua etapa a vietii
 
Citat:

Anterior postat de mika_me (Post 1445357)
Hai ca se poate!

Uite, daca iti e de folos, iti las un model de workout pe care l fac eu.

Circuit 1 - Cardio
50 jumping jacks
25 mountain climbers
15 burpees (beginner)
50 high knees (beginner)

Circuit 2 - Arms
24 bicep curls (eu folosesc greutati de 3kg each)
15 shoulder press (3kg)
15 upright rows (3 kg)
15 tricep kickbacks (2 kg)
15 hammer curls (3 kg)
15 tricep dips

Circuit 3 - Legs/Butt
25 squats
25 butt lifts (bridge)
20 donkey kicks (each leg)
25 calf raises (cu greutati de 2 kg in maini)
25 dumbell plie squat

Circuit 4 - Abs
25 crunches
20 oblique crunches
25 bicycles
25 in&outs
25 masin twists

Se fac curcuitele astea unul dupa altul, cu pauza daca e nevoie. Se face tot workout ul de 2-3 ori. Greutatile pot fi si mai mici si mai mari, in functie de nivel.

;)

Ceva de genu asta sunt antrenamentele lui jillian Michaels! Le ador! 30 de min, dacă le faci cum trebuie, 5-6 zile din 7, rezultatele se vad...
Eu acum le fac de 4 luni. Recunosc ca la capitolul alimentație am mai mers și pe aratura... Daca eram mai restrictiva era și mai bine, dar... Decât nimic e bine și asa!


Ora este GMT +2. Ora este acum 07:43:44.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO