forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal Rallara-O noua etapa a vietii (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-rallara-noua-etapa-vietii-12770.html)

Rallara 27 mai 2019 23:02:19

Re: Jurnal Rallara-O noua etapa a vietii
 
Citat:

Anterior postat de mika_me (Post 1445298)
[FONT="Georgia"][COLOR="Purple"]Buna!

Oh, Doamne cat te inteleg. Eu am 10 ani in care am slabit, m am ingrasat...apoi m am tot ingrasat...

Amuzant cum...cand aveam 65 de kg, ma gandeam ca eu niciodata n o sa am peste 70. Cand am trecut de 70...am zis ca n o sa ating niciodata 80. Iata ma la aproape 100 kg. Si nici nu s vreo inalta:))

Ma uit in oglinda si nu ma recunosc. E ca si cum aceste kg ma inghit cu totul si mi mananca tineretea, frumusetea. Faptul ca sunt unde sunt mi se datoreaza in exclusivitate. Am avut momente in care am mai obosit, momente in care am fost nesimtita si toate repercusiunile..se vad cu ochiul liber.

Realitatea e ca suntem singurele care ne putem ajuta intr un mod palpabil si concret. Uite, eu am sprijin. Moral, financiar, you name it. Dar daca psihicul meu nu e unde trebuie, restul chiar nu mai conteaza. Nu ma poate ajuta nimeni, cat ma pot ajuta eu. Trebuie doar sa vreau.

Te asteapta un drum lung si anevoios, dar nu imposibil de parcurs. I should know..suntem in aceeasi barca!

Mult succes!!

Ma bucur ca dam la vasle impreuna in aceeasi barca >:):x
Am impresia ca avem multe in comun, ma regasesc in cuvintele tale si te inteleg, e adevarat ce spui. Depinde doar de noi. Putem primi ajutor din diverse surse si sprijin din partea celor apropiati dar pana la urma tot de noi tine sa iesim la suprafata. Si eu am sprijin dar degeaba.
Unde mai pui ca parca am doua persoane opuse in mine. Imi vad atat de clar obiectivul si nu imi doresc nimic mai mult decat sa fiu sanatoasa, iar dupa o vreme parca mi se pune un val de ceata peste minte si uit tot, dintr-o data nu mai e important!:|8-}
Sper sa reusim Mika! Ca eu sunt satula.:))

Rallara 27 mai 2019 23:39:03

Re: Jurnal Rallara-O noua etapa a vietii
 
Buna seara,

Nu vreau sa incep negativ dar nu am mers la alergat pentru ca a plouat si m-am simtit obosita.:D Nu-i bai ca merg maine :)

Ma gandeam sa fac o lista a motivelor pentru care nu reusesc sa ajung la kilogramele dorite. Poate ajuta daca le identific si le vad scrise.

Propriul sabotaj - fara sa imi dau seama caut in secret motive sa esuez ca sa ma recompensez cu vechile obiceiuri nesanatoase

Lipsa de incredere in reusita finala - dupa atatea esecuri repetate tind sa nu mai cred nici eu ca voi ajunge la kilogramele visate

Lenea - mi-e efectiv lene sa gatesc sanatos dupa o vreme si sa fac sport cand ar trebui

Plictiseala - ma plictisesc de rutina sportului si mancarii. Iar ca sa variez trebuie timp si energie, ambele imi lipsesc de multe ori, ca nu mai vorbesc de lenea mentionata.

Ma descurajez mult prea usor - imi amintesc de una dintre ultimele incercari esuate, dupa o saptamana de tras la cura si alergat, cantarul mi-a aratat +1.2kg. Am crezut ca mor pe loc pentru ca eram parca la a 6-a saptamana de dieta sanatosasa si de obicei de la a 4-a o las balta. Am depus un extra efort ca sa fiu tradata de cantar. Desi am incercat sa imi zic e masa musculara, rusii, retinere apa, etc, mi-a fost de ajuns sa ma 'razbun'... pe mine.

Sunt prea severa cu mine Nu apreciez suficient un rezultat bun ca deja ma gandesc la urmatorul kilogram ce trebuie dat jos, la lungul drum ce e in fata sau mai rau, odata ce am calcat stramb nu imi revin decat dupa mult timp de 'porceala' pentru ca consider lupta pierduta.

Poate ar mai fi de adaugat dar maine trebuie sa merg la servici:))
Toate astea merg mana in mana, nici nu cred ca as putea face un clasament din punct de vedere al importantei, cand abandonez lupta le simt toate la un loc in acelasi timp. Nu stiu cum sa combat acesti factori, dar macar azi le-am trecut negru pe alb... daca e un psiholog pe aici sa imi dea de stire:D

Am sa incerc sa le atac cu tactica 'obiceiului'. Despre asta alta data.

Va pup, noapte buna!

GCM 28 mai 2019 01:45:28

Re: Jurnal Rallara-O noua etapa a vietii
 
Wellcome back, Raluca!

Cred ca mai toate au incercat sa resusciteze intr-un fel sau altul dieta....Diana, Claudia...mie mi-a fost rusine sa mai ies din gaura. Posed muuulte muuulte kg, si tanjesc dupa vremurile cand abdomenul meu era plat. Ma simt greoaie, bolnava, obosita, umflata, urata, disgratioasa....dar ma uit la minunea mea de nici 6 luni si imi promit ca voi face tot ce pot sa nu o las sa treaca prin ce trec eu.
Sper sa reusesc sa ma ambitionez alaturi de tine!

Te pup cu drag si dor!

adinico 28 mai 2019 07:42:38

Re: Jurnal Rallara-O noua etapa a vietii
 
Neata Raluca! iti doresc mult succes in ceea ce ti-ai propus si oricat de greu, lene, plictiseala iti va fi uneori nu renunta la visul tau si la o stare de sanatate fizica cat si psihica mai buna! puterea sta in noi, nu reusim tot timpul ca derapajele apar si sunt oarecum firesti, important e sa nu fie pe termen lung, sa le acceptam ca am gresit si sa NU RENUNTAM!
SUNTEM AICI SI TE ASTEPTAM SA FACEM LUCRURI BUNE IMPREUNA! >:D<

Zoe 28 mai 2019 08:33:57

Re: Jurnal Rallara-O noua etapa a vietii
 
Citat:

Anterior postat de Rallara (Post 1445301)
Propriul sabotaj
Lipsa de incredere in reusita finala
Lenea
Sunt prea severa cu mine

mă înscriu şi eu la motivele astea. :))
la mine se adaugă stresul de la muncă şi nu numai.
dar avem cam aceleaşi ţeluri finale, mă gândesc că trebuie să se poată, dacă amândouă vrem :)

orhidee 28 mai 2019 08:51:10

Re: Jurnal Rallara-O noua etapa a vietii
 
La mine "propriul sabotaj" este mare cat Casa Poporului ! Daca pe asta l-as putea elimina... cu restul nu as avea probleme! Poate doar cu stresul...
Aseara pentru ca eram necajita, aveam pofta de dulce... Asa functionez eu... la suparare vreau dulce...:( Inainte fumam (m-am lasat de vreo 5 ani), dar acum gandul imi umbla nebuneste la toate dulciurile din lume...
I-am zis sotului ca vreau ceva dulce, dar n-a comentat nimic... s-a facut ca nu ma aude...de fapt, tot eu l-am rugat acum cateva luni sa ma ajute si sa nu imi mai cumpere dulce cand vreau...
Vazand ca dorinta imi este ignorata, m-am dus la frigider, am luat o lingurita de miere ... si gata... Oricum, gandul mi-a ramas la prajitura pe care mi-o doream, dar macar paguba (ma refer la caloriile ingerate) a fost mai mica...:D

alina_neamt 28 mai 2019 09:01:44

Re: Jurnal Rallara-O noua etapa a vietii
 
Toate cedam, o luam de la capăt... Da e aiurea când după o luna de dieta vezi +1,5kg...dar după următoarea luna vedeai - 3 kg și atunci ce bineeeee te simțeai...
Fa sport când poți ca chef e cam greu sa îl ai...
Zi faina!

Rallara 28 mai 2019 10:24:19

Re: Jurnal Rallara-O noua etapa a vietii
 
Citat:

Anterior postat de GCM (Post 1445302)
Wellcome back, Raluca!

Cred ca mai toate au incercat sa resusciteze intr-un fel sau altul dieta....Diana, Claudia...mie mi-a fost rusine sa mai ies din gaura. Posed muuulte muuulte kg, si tanjesc dupa vremurile cand abdomenul meu era plat. Ma simt greoaie, bolnava, obosita, umflata, urata, disgratioasa....dar ma uit la minunea mea de nici 6 luni si imi promit ca voi face tot ce pot sa nu o las sa treaca prin ce trec eu.
Sper sa reusesc sa ma ambitionez alaturi de tine!

Te pup cu drag si dor!

Vai Codris ce ma bucur sa te vad si pe tine online! M-ai facut sa rad cu primul rand:)):)) Oare ce fac fetele... sper ca sunt slabe!! Of.. stiu ce zici. Ai o scumpete de fetita!!:x:x:x Eu? Eu ce sa zic ca nici nu am facut bebe! Si da, si eu ma simt la fel, exact cum ai scris, toate le simt si eu!
Sper si eu Codris drag!!!!
Te pup fii tare!!

Rallara 28 mai 2019 10:36:48

Re: Jurnal Rallara-O noua etapa a vietii
 
Citat:

Anterior postat de adinico (Post 1445306)
Neata Raluca! iti doresc mult succes in ceea ce ti-ai propus si oricat de greu, lene, plictiseala iti va fi uneori nu renunta la visul tau si la o stare de sanatate fizica cat si psihica mai buna! puterea sta in noi, nu reusim tot timpul ca derapajele apar si sunt oarecum firesti, important e sa nu fie pe termen lung, sa le acceptam ca am gresit si sa NU RENUNTAM!
SUNTEM AICI SI TE ASTEPTAM SA FACEM LUCRURI BUNE IMPREUNA! >:D<

Vai Adinico ce frumos mi-ai scris, multumesc din suflet :x
Asa sa fie!
Mi-am promis sa vin aici cat de des pot si sa va citesc, sa scriu si sa ma implic.
Tu ce faci, sper ca ai o zi buna!:)

Rallara 28 mai 2019 10:46:00

Re: Jurnal Rallara-O noua etapa a vietii
 
Citat:

Anterior postat de Zoe (Post 1445315)


mă înscriu şi eu la motivele astea. :))
la mine se adaugă stresul de la muncă şi nu numai.
dar avem cam aceleaşi ţeluri finale, mă gândesc că trebuie să se poată, dacă amândouă vrem :)

Buna Zoe>:D<
Multumesc de vizita. Da, stresul la munca... am scapat de el deocamdata, voi vedea pana cand#:-sDe aceea m-am gandit ca ar fi bine sa revin pe site, imi permite timpul acum ca situatia la munca s-a stabilizat.
Cu cat suntem mai multe cu atat mai bine! Ma bucur ca suntem impreuna :x
Te pup!


Ora este GMT +2. Ora este acum 22:47:21.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO