Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Jurnal RaluR

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
 
 
Opţiuni subiect
  #11 (permalink)  
Vechi 08 mar 2012, 16:52:10
RaluR's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 28 feb 2012
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 39
Dieta: Montignac
Date: 168cm, 86.9kg
Mesaje: 258
Aprecieri acordate: 132
Am fost apreciat(a) de 224 ori in 94 mesaje
Implicit Re: Jurnal RaluR

Citat:
Anterior postat de Georgii Vezi mesajul
Bine ai venit in comunitatea slabutelor.
Sunt multe slabute pe aici, vechi, noi.. toate am fost sfatuite si conduse pe drumul unei vieti sanatoase si indemnate spre a face sport.
Sa-ti traiasca fetita, sa creasca mare!
Am vazut ca tii Monti, este o dieta buna si daca te tii de ea da rezultate ft bune.
Ne poti arata un meniu dintr-o zi obisnuita? Sport faci/ vei face?
Nu uita minim 1200-1300 cal/ zi( asta depinde si de metabolism si caloriile zilnice care iti sunt destinate) si minim 2 l de lichide- apa, ceai.
Daca ai vreo nelamurire sau simti nevoie de a vorbi cu cineva, iti stau la dispozitie!
Mult succes!
Multumesc, Georgii!

Cum scriam mai sus, undeva, n-am facut in viata mea sport, insa poti citi mai sus ce fel de miscare m-am apucat sa fac. Lichide beau, fie apa, fie ceai, mi-am luat vreo 4 feluri pe care le alternez. Printre ele si ceai verde chinezesc antiadipos si un ceai de slabit de la Naturavit. Ai sa razi, poate, dar imi face bine psihic, ma ajuta la autosugestionare, daca scrie pe cutie ca ajuta la slabit! Asta nu inseamna ca iau toate porcariile, nu...
Nu am numarat caloriile dar daca iti spun ce am mancat ieri, spre exemplu, poate stii tu cam pe unde ma incadrez.

Dimineata: Fulgi de ovaz cu iaurt cu 0,1% grasime (cam 200 g iaurt, fulgi nu stiu...)
Gustare: un sfert de ananas crud
Pranz: Omleta din 2 oua cu 2 ciuperci, o felie de cascaval si 2 degete mai subtirele de macrou afumat + 5 masline light + un castronel mic de salata dintr-o rosie, jumate de ardei rosu si o bucatica de castravete (fara nimic peste ele)
Gustare: 2 mandarine
Cina: 2 clatite Monti (am gasit pe-aici o reteta) cu gem fara zahar.

Dupa cum vezi, nu prea imi plac mancarurile monotone, chiar daca mananc cate putin, imi place sa am multe culori in farfurie.
RaluR, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2153 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1636 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 862 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #12 (permalink)  
Vechi 08 mar 2012, 17:06:18
floricica0vesela's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 02 aug 2010
Locaţie: ., Romania
Vârsta: 37
Dieta: montignac-man
Date: 163cm, 69.7kg
Mesaje: 2.697
Aprecieri acordate: 1.774
Am fost apreciat(a) de 3.227 ori in 1.132 mesaje
Implicit Re: Jurnal RaluR

2 observatii am:
1. ananasul are IG 45, deci il poti manca inainte de micul dejun, daca acesta din urma urmeaza sa fie glucidic, in rest, la gustari, nu merge inainte de mese lipidice (pranzul tau) decat daca ai lasat 3 ore intre gustare si pranz
poti alege alte fructe, din lista cu IG mic ca si gustari

2. daca ai avut mic dejun glucidic, e bine ca cina sa fie protido lipidica, altfel ai prea multi carbohidrati in meniu si prea putine proteine, si nu te ajuta sa slabesti.

per total, e bine cat mananci, insa incearca sa mananci mai multe proteine, aai sa slabesti mai bine
altfel, ai sa slabesti din masa musculara, nu din grasime
  #13 (permalink)  
Vechi 08 mar 2012, 17:17:18
Georgii's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cu ExperienţăSlăbuţă cu Experienţă
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 22 iun 2011
Locaţie: B., Spania
Vârsta: 28
Dieta: Limitare + sport= dieta perfecta :))
Date: 169cm, 52kg
Mesaje: 3.349
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 3 ori in 3 mesaje
Implicit Re: Jurnal RaluR

Citat:
Anterior postat de RaluR Vezi mesajul
Multumesc, Georgii!

Cum scriam mai sus, undeva, n-am facut in viata mea sport, insa poti citi mai sus ce fel de miscare m-am apucat sa fac. Lichide beau, fie apa, fie ceai, mi-am luat vreo 4 feluri pe care le alternez. Printre ele si ceai verde chinezesc antiadipos si un ceai de slabit de la Naturavit. Ai sa razi, poate, dar imi face bine psihic, ma ajuta la autosugestionare, daca scrie pe cutie ca ajuta la slabit! Asta nu inseamna ca iau toate porcariile, nu...
Nu am numarat caloriile dar daca iti spun ce am mancat ieri, spre exemplu, poate stii tu cam pe unde ma incadrez.

Dimineata: Fulgi de ovaz cu iaurt cu 0,1% grasime (cam 200 g iaurt, fulgi nu stiu...)
Gustare: un sfert de ananas crud
Pranz: Omleta din 2 oua cu 2 ciuperci, o felie de cascaval si 2 degete mai subtirele de macrou afumat + 5 masline light + un castronel mic de salata dintr-o rosie, jumate de ardei rosu si o bucatica de castravete (fara nimic peste ele)
Gustare: 2 mandarine
Cina: 2 clatite Monti (am gasit pe-aici o reteta) cu gem fara zahar.

Dupa cum vezi, nu prea imi plac mancarurile monotone, chiar daca mananc cate putin, imi place sa am multe culori in farfurie.

Cred ca am citit super repede, omit unele detalii importante . My bad!
Imi pare super rau sa aud ca nu ai facut sport dar mi-ai adus zambetul pe buze cand ai zis ca te vei apuca. Nu rad de tine la faza cu ceaiul.. ai zis asta de parca m-ai cunoaste( nu prea sunt de acord cu ceaiurile minune si etc.) dar dat fiind ca e ceai si e antiadipos.. e ok. Sa nu te lasi oricum dusa de nas cu minciunile din supermarketuri cu produse minune de slabit in 5 zile sau mai stiu eu ce.( doar un sfat!)

Legat de meniu... sa vedem:

micul dejun- depinde cati fulgi de ovaz ai pus, mai mult de 50gr nu cred- deci ar veni fulgii/50gr 140 de calorii si iaurtul 80 de calorii.
prima gustare... probabil 60 de calorii, depinde cate grame avea.. daca avea 100 vine vreo 50-60
pranzul...se orienteaza undeva spre 300 de calorii, sper sa nu omit ceva
gustarea 2... ~50- 60 de calorii
cina- depinde cate grame aveau, au 190cal/ 100gr si gemul ~ 40-50 calorii, depinde de gramaj. Tin sa fac o precizare, la cina incearca sa faci schimb cu pranzul, nu e bine seara sa papi carbo asa grei, fie ele conforme sau nu. Daca ai face schimb cina cu pranzul, ar fi perfect, asta ca un sfat de viitor.
Imi vine greu sa calculez fara grame concrete, dar le-am gandit asa aproximativ.
Ai avea 875-880 ceea ce este foarte putin, nu trebuie sa fie mai putin de 1000-1100, este infometare! Incearca sa mananci mai mult.. daca ai asa putine calorii, cand vei stagna ce mai faci? Pt sanatatea ta nu scade sub 1100!
__________________


Atunci când este dificil să înduri, poţi să înduri. Atunci când este imposibil să faci, este posibil să fie făcut."
Georgii, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1980 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1463 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #14 (permalink)  
Vechi 08 mar 2012, 20:02:26
RaluR's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 28 feb 2012
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 39
Dieta: Montignac
Date: 168cm, 86.9kg
Mesaje: 258
Aprecieri acordate: 132
Am fost apreciat(a) de 224 ori in 94 mesaje
Implicit Re: Jurnal RaluR

Floricica:
1. Wow, multumesc mult! Eu am adaptat orele de masa la programul meu astfel: 9 mic dejun, 12 gustare, 2 pranz, 5 gustare, 7 cina. Deci nu am 3 ore intre gustare si pranz, o sa mananc ananas dimineata. Mai obisnuiesc, daca ma trezesc mai devreme (stau acasa acum si Mara se trezeste abia pe la 9) sa mananc si imediat dupa ce ma scol un fruct, daca am cel putin o ora pana la micul dejun. Citisem despre ananas ca necesita pentru digerare mai multe calorii decat ofera la schimb, ergo - ajuta la slabit. Si imi si place. Dar daca are IG asa mare... evitam! Oricum e cam scump!
2. Mie imi era frica de contrariul, sa nu mananc prea multe lipide! Inca nu ma pot obisnui cu ideea ca pot manca grasimi fara sa se depuna. Oricum, asta s-a intamplat ieri, in general si pranzul si cina sunt protidice.

Eu traiesc cu speranta ca slabesc mai mult din grasime, fiindca asa se explica, zic eu, ca pe cantar am doar 2 kilograme jumate in minus, dar m-am subtiat vizibil! Si desi folosesc un lapte de corp normal, nimic anti-celulitic, imi pare si ca unele zone arata mai putin... afectate. Dar sa nu ma bucur ca tiganul... Sa vedem cat tine minunea!

Georgi!!!!! Nu pot sa cred ca ies asa putine calorii!!!!!! Incredibil! Eu chiar m-am saturat! Se pare ca nici conform Montignac nu a fost ok cina de ieri, o sa repar greseala. Nici o grija, legat de produsele minune, imi doresc sa slabesc sanatos. N-o sa iau pastile sau chestii de-astea. Dar imi place ceaiul in general, alb, verde, negru, rosu... sau din plante. Beau cu placere, dar de-aia spuneam... Beam si inainte ceai verde, cumparam de la magazine specializate, ba cu ananas, ba cu iasomie... dar parca daca scrie pe el antiadipos... e mai eficient!!!!

Imediat ce iau indemnizatia luna asta imi iau si cantar alimentar sau cum se numeste. Stiu ca e foarte ieftin, dar s-a intamplat sa fac ceva investitii in casa luna asta, mi-am depasit bugetul si am facut niste datorii. Dar cum cantaresc ce mananc? Inainte sa prepar, cantaresc ingredientele?

Va multumesc mult, fetelor!
RaluR, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2153 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1636 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 862 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #15 (permalink)  
Vechi 09 mar 2012, 02:33:53
floricica0vesela's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 02 aug 2010
Locaţie: ., Romania
Vârsta: 37
Dieta: montignac-man
Date: 163cm, 69.7kg
Mesaje: 2.697
Aprecieri acordate: 1.774
Am fost apreciat(a) de 3.227 ori in 1.132 mesaje
Implicit Re: Jurnal RaluR

Raluca, cantarirea mancarii e in functie de cate portii faci.
daca gatesti fiecare portie de mancare proaspata, adica cat mananci o data, da, cantaresti fiecare ingredient, il treci in calculatorul de calorii, si seara afli cat ai mancat.

daca gatesti mai multe portii (supe, tocanite etc.), cantaresti ingredientele, le treci in calculatorul de calorii, vezi totalul de calorii, proteine, grasimi, carbohidrati pentru toata oala de mancare, apoi cantaresti produsul final, cata mancare ai obtinut. cantitatea de mancare obtinuta are atatea calorii etc, cate ai obtinut in calculatorul de calorii din toate ingredientele.
raportezi totul la 100g, si astfel stii cate calorii, proteine, grasimi si carbohidrati are 100 g din mancarea ta.

poti sa mananci linistita ananas, inainte de micul dejun. la fel kiwi sau mango, prune uscate.

si sa nu iti fie frica de grasimi.
da, nu e bine sa mananci prajit, insa sunt mult mai sanatoase lactatele semidegresate in locul celor 0%, uleiul de masline crud, in salate, e minunat, iar carnea slaba te va ajuta sa slabesti mai bine decat cerealele, pastele sau orezul mancate seara
migdalele si nucile au grasimi bune care iti protejeaa inima si creierul

toate celule din organismul tau sunt formate din grasimi si proteine, deci ai nevoie de ele ca reinnoirea celulelor sa decurga normal si sa nu iti imbatraneasca pielea si organele.
  #16 (permalink)  
Vechi 09 mar 2012, 10:55:43
Georgii's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cu ExperienţăSlăbuţă cu Experienţă
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 22 iun 2011
Locaţie: B., Spania
Vârsta: 28
Dieta: Limitare + sport= dieta perfecta :))
Date: 169cm, 52kg
Mesaje: 3.349
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 3 ori in 3 mesaje
Implicit Re: Jurnal RaluR

Citat:
Anterior postat de RaluR Vezi mesajul
Floricica:
1. Wow, multumesc mult! Eu am adaptat orele de masa la programul meu astfel: 9 mic dejun, 12 gustare, 2 pranz, 5 gustare, 7 cina. Deci nu am 3 ore intre gustare si pranz, o sa mananc ananas dimineata. Mai obisnuiesc, daca ma trezesc mai devreme (stau acasa acum si Mara se trezeste abia pe la 9) sa mananc si imediat dupa ce ma scol un fruct, daca am cel putin o ora pana la micul dejun. Citisem despre ananas ca necesita pentru digerare mai multe calorii decat ofera la schimb, ergo - ajuta la slabit. Si imi si place. Dar daca are IG asa mare... evitam! Oricum e cam scump!
2. Mie imi era frica de contrariul, sa nu mananc prea multe lipide! Inca nu ma pot obisnui cu ideea ca pot manca grasimi fara sa se depuna. Oricum, asta s-a intamplat ieri, in general si pranzul si cina sunt protidice.

Eu traiesc cu speranta ca slabesc mai mult din grasime, fiindca asa se explica, zic eu, ca pe cantar am doar 2 kilograme jumate in minus, dar m-am subtiat vizibil! Si desi folosesc un lapte de corp normal, nimic anti-celulitic, imi pare si ca unele zone arata mai putin... afectate. Dar sa nu ma bucur ca tiganul... Sa vedem cat tine minunea!

Georgi!!!!! Nu pot sa cred ca ies asa putine calorii!!!!!! Incredibil! Eu chiar m-am saturat! Se pare ca nici conform Montignac nu a fost ok cina de ieri, o sa repar greseala. Nici o grija, legat de produsele minune, imi doresc sa slabesc sanatos. N-o sa iau pastile sau chestii de-astea. Dar imi place ceaiul in general, alb, verde, negru, rosu... sau din plante. Beau cu placere, dar de-aia spuneam... Beam si inainte ceai verde, cumparam de la magazine specializate, ba cu ananas, ba cu iasomie... dar parca daca scrie pe el antiadipos... e mai eficient!!!!

Imediat ce iau indemnizatia luna asta imi iau si cantar alimentar sau cum se numeste. Stiu ca e foarte ieftin, dar s-a intamplat sa fac ceva investitii in casa luna asta, mi-am depasit bugetul si am facut niste datorii. Dar cum cantaresc ce mananc? Inainte sa prepar, cantaresc ingredientele?

Va multumesc mult, fetelor!
Eu nu stiu cantitatea exacta, am aproximat. Si eu beau ceai verde, de musetel, de menta... .
Ar fi super daca ti-ai lua cantar, asa ai sti cate calorii ai zilnic.Pai depinde la ce te referi, eu cand eram la dieta cantaream mancarea dupa ce o preparam, nu inainte. Acum depinde... daca faci o salata, cantaresti la ingrediente, daca faci o mancarica cu carne sa zicem... carnea nu o cantaresc inainte ci dupa, la asta nici eu nu sunt sigura. Dar mai bine dupa
__________________


Atunci când este dificil să înduri, poţi să înduri. Atunci când este imposibil să faci, este posibil să fie făcut."
Georgii, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1980 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1463 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #17 (permalink)  
Vechi 10 mar 2012, 10:52:50
RaluR's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 28 feb 2012
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 39
Dieta: Montignac
Date: 168cm, 86.9kg
Mesaje: 258
Aprecieri acordate: 132
Am fost apreciat(a) de 224 ori in 94 mesaje
Implicit Re: Jurnal RaluR

si sa nu iti fie frica de grasimi.
da, nu e bine sa mananci prajit, insa sunt mult mai sanatoase lactatele semidegresate in locul celor 0%, uleiul de masline crud, in salate, e minunat, iar carnea slaba te va ajuta sa slabesti mai bine decat cerealele, pastele sau orezul mancate seara
migdalele si nucile au grasimi bune care iti protejeaa inima si creierul

Daca tu, slabuta cu vechime, imi spui ca pot manca lactate degresate, eu asa o sa fac. Dar in carte am citit ca ori-ori. Adica complet degresate la mesele glucidice, ori lactate fara zer la cele lipidice. Iar branzeturi fara zer sa stii ca am mancat, deviza vietii mele este: there's never too much cheese. Si m-am bucurat sa aflu ca le pot manca.

Paste si orez n-am mancat pana acum. Mi-am luat faina din grau integrala zilele trecute dar am avut ceva activitate si n-am avut timp sa fac nici paine, nici paste.

Oricum, desi inca nu modific tickerul, ca mi-e teama de eventualele oscilatii, eu ma cantaresc aproape in fiecare dimineata (STIU, STIU ca nu e ok, dar crede-ma ca mi-e greu sa ma abtin, acum la inceput. Ideea e ca desi azi mi-a venit menstruatia, si de obicei cantaresc mai mult, azi am 75 kg, cu 1 kg mi putin ca acum 2 zile. Ma simt asa de incurajata! Nu am nici 3 saptamani de cand am inceput sa slabesc si am 3,5 kg in minus. Sunt pregatit sufleteste ca la un moment dat voi slabi din ce in ce mai incet, dar e foarte important pentru mine ca pana atunci voi fi dat deja jos cateva kilograme importante si deja voi arata mai bine.

Iar cel mai benefic aspect este ca mi-am aratat mie ca pot sa tin un regim si nu simt ca e o corvoada. Pot trai sanatos!!!
RaluR, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2153 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1636 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 862 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #18 (permalink)  
Vechi 15 mar 2012, 10:18:10
RaluR's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 28 feb 2012
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 39
Dieta: Montignac
Date: 168cm, 86.9kg
Mesaje: 258
Aprecieri acordate: 132
Am fost apreciat(a) de 224 ori in 94 mesaje
Implicit Re: Jurnal RaluR

Ocupata cum sunt cu mutatul la curte (URAAAA) si gasitul chiriasilor pentru apartamentul din Bucuresti, n-am avut timp sa scriu.

Dar nu vreau sa uit de tot sa scriu ca am mancat saptamana trecuta macrou afumat in omleta. EXCELENT!
Pus primul in tigaie, imi ofera o baza grasa in care catelul de usturoi maruntit si ciupercile maruntite si ele (dau gust mai bun decat daca sunt taiate in bucati mari - daca aveti rabdare va recomand chiar sa le dati pe razatoare, veti avea o surpriza foarte placuta) sa isi elibereze aromele inainte sa torn ouale batute. Pe langa toate beneficiile pe care le aduce macroul: Macroul scade trigliceridele

Nu spun ca am descoperit eu America, dar asta mi-a venit mie sa fac, n-am citit nicaieri, si a fost delicios!

Inca un pont: eu nu prea mananc sarat de obicei, asa ca pun numai putin macrou sa nu imi sareze prea tare omleta, si o mananc impreuna cu o salata mare de cruditati in care nu pun nimic.
RaluR, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2153 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1636 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 862 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #19 (permalink)  
Vechi 15 mar 2012, 11:38:52
RaluR's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 28 feb 2012
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 39
Dieta: Montignac
Date: 168cm, 86.9kg
Mesaje: 258
Aprecieri acordate: 132
Am fost apreciat(a) de 224 ori in 94 mesaje
Implicit Re: Jurnal RaluR

Nu-mi vad mesajul cu macroul, poate ca trebuie validat de un admin, inca nu m-am prins cum functioneaza site-ul...

MA MUT LA TARA!!!!!!! Nu mai pot dormi noaptea de nerabdare! Si raportat la faptul ca vreau sa slabesc, atunci cand dorm visez la:

1. salate de cruditati crescute in gradina mea (deja se ocupa cineva, in schimbul a jumatate din recolta, sa imi puna pe ditamai terenul tot ce-mi trece prin cap!)
2. carne si legume pe gratar cu foc de lemne (sotul meu e maniac cu gratarul, avantaj - eu)
3. ciorbe cu legume din gradina mea si carne de animale crescute in curte (eu n-o sa am decat gaini in prima faza)
4. oua fierte sau omlete din oua nestampilate, nestresate, ne-nimic!
5. gustari aproape exclusiv din fructe din gradina mea: zmeura, nuci, gutui, mere, prune, zarzare, struguri.
6. paine si paste din faina integrala IEFTINE si BUNE (varul-vecinul de vis-a-vis e agricultor iar moara e aproape)
7. multa miscare in aer liber fiindca de gradina cu flori ma ocup personal (plus gospodarie mai mare de intretinut, curte de maturat etc.)

Incerc sa nu ma gandesc acum si la dezavantaje, fiindca oricum m-am gandit inainte sa iau decizia si erau clar mai putine decat avantajele.

Si daca pana in toamna nu ajung la silueta visata... Nici nu vreau sa imi imaginez...
RaluR, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2153 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1636 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 862 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #20 (permalink)  
Vechi 17 mar 2012, 09:55:14
RaluR's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 28 feb 2012
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 39
Dieta: Montignac
Date: 168cm, 86.9kg
Mesaje: 258
Aprecieri acordate: 132
Am fost apreciat(a) de 224 ori in 94 mesaje
Implicit Re: Jurnal RaluR

Am mai pierdut un kilogram!!! 4,5 in total, in 25 de zile. Am citit acum si o poveste de succes a unei Slabute 2011. Cea a Mihaelei 1006, daca am retinut bine. Si mi-am propus sa fiu si eu Slabuta 2012! Mai am 12 kilograme pana la capatul tickerului, care e, cica, greutatea ideala pentru mine. Nu am inventat eu cifra de nebuna.

Asa ca Doamne-ajuta! Si pe voi, pe toate, fetelor, sa ajungeti unde v-ati propus!!

CHIAR SE POATE!
RaluR, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2153 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1636 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 862 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
 

Informatii despre slabit
calorii, dieta, jurnal, jurnale, mamici, ralur, sanatos, slabit

Opţiuni subiect

Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole