forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal Ralutchi33 - Nu pot singura! (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-ralutchi33-nu-pot-singura-11586.html)

Ralutchi33 11 mai 2012 08:07:06

Jurnal Ralutchi33 - Nu pot singura!
 
Am ajuns la depresie grava din cauza kilogramelor!

Sunt mamica unui baietel de 5 luni. Problema este ca dupa ce am nascut am inceput sa ma ingras tot mai mult - de la aproximativ 75 kg, am ajuns acum la 93.. e groaznic, mai ales ca urmeaza sa ma intorc la serviciu in decembrie. Va rog mult, am nevoie de ajutor pentru ca simt ca nu mai rezist asa!

lacra81 11 mai 2012 08:35:46

re: Jurnal Ralutchi33 - Nu pot singura!
 
Citat:

Anterior postat de Ralutchi33 (Post 1036566)
Sunt mamica unui baietel de 5 luni. Problema este ca dupa ce am nascut am inceput sa ma ingras tot mai mult - de la aproximativ 75 kg, am ajuns acum la 93.. e groaznic, mai ales ca urmeaza sa ma intorc la serviciu in decembrie. Va rog mult, am nevoie de ajutor pentru ca simt ca nu mai rezist asa!

buna >:D<
eu am 2 copii:P
e greu cand vezi ca acul cantarului tot urca :(ai luat ceva masuri ?
adica cu papica ,ceva miscare:-/
tb sa incepi sa mananci la ore fixe (la inc e mai greu dar bea apa intre mese :D)
si incepe un program de sport ...gasesti pe net ..gen tae bo,start walking .....
la cat mai multe kg in minus;)

lacra81 11 mai 2012 08:38:49

re: Jurnal Ralutchi33 - Nu pot singura!
 
si papica fara prajeli..fiert sau la cuptor cu multe salate (acum avem de unde alege:P)fara dulciuri ,sucuri carbo ...mai mult apa plata sau suc prep in casa fara adaos de zahar>:D<
cam ce papi acum ?

Khali 11 mai 2012 08:39:47

re: Jurnal Ralutchi33 - Nu pot singura!
 
Buna, Raluca,

Sa fii convinsa ca multe pe acest site ne-am confruntat nu o data cu un asemenea sentiment..ca si cum am fi intr-un corp pe care nu-l meritam, care ne tine prizoniere, pentru ca noi stim ca meritam ceva mai frumos de atat.

Primul lucru pe care trebuie sa il faci este sa incepi prin a te concentra pe aspectele pozitive ale vietii tale - identific, din datele putine de aici, ca esti sanatoasa, ca esti mamica, faptul ca ai un bebelus, sunt cateva minuni pe care viata ni le ofera, noi le luam in mod gratuit si uneori nu ne dam seama ca reprezinta un miracol de fapt.

Al doilea ar fi sa te gandesti ca, pentru a nu mentine disperarea care te-a cuprins, trebuie neaparat sa faci ceva, nu se poate sa continui in acelasi ritm ca si pana acum.

Al treilea este sa ne spui daca te-ai gandit la un plan, daca nu, te putem ajuta sa il concepi.

Sunt multe mamici pe site care au slabit sau slabesc, deci oricat de ocupata ai fi, se poate. Trebuie doar sa vrei. Deci, vrei cu adevarat? :)

lacra81 11 mai 2012 09:10:48

re: Jurnal Ralutchi33 - Nu pot singura!
 
pt casuta ta cea noua>:D<
http://1.bp.blogspot.com/_mBX3tqT-Lw...cu+violete.jpg

nell4you 11 mai 2012 09:19:08

re: Jurnal Ralutchi33 - Nu pot singura!
 
Citat:

Anterior postat de Ralutchi33 (Post 1036566)
Sunt mamica unui baietel de 5 luni. Problema este ca dupa ce am nascut am inceput sa ma ingras tot mai mult - de la aproximativ 75 kg, am ajuns acum la 93.. e groaznic, mai ales ca urmeaza sa ma intorc la serviciu in decembrie. Va rog mult, am nevoie de ajutor pentru ca simt ca nu mai rezist asa!


Bine ai venit!

Si eu am un baietel de un an si cand am terminat cu alaptatul aveam 119.6, pe langa cele din sarcina am mai luat si in timpul alaptatului.

Si acum dupa schimbarea stilului de viata tot am mai multe ca tine, dat incet incet or sa disparea ele. Eu tin o dieta si fac sport cand ma lasa piticul:)

Daca te putem ajuta cu ceva suntem prin zona:)

Animis23 11 mai 2012 12:02:13

Re: Jurnal Ralutchi33 - Nu pot singura!
 
Nu dispera! Nimeni nu poate singur, intr-adevar. De-asta e comunitatea asta asa incredibila, pentru ca oricine are posibilitatea sa nu faca drumul asta singur.

Baza e simpla: fara prajeli, fara fainoase, fara dulciuri, fara sucui carbogazoase, mancat la ore fixe, cel putin 2 l de apa si un pic de miscare, de exemplu Start walking pentru inceput, gasesti pe youtube.

Si optimism! :D Am putut si putem atatea sa slabim, o sa reusesti si tu, daca asta iti doresti cu adevarat!

Ralutchi33 11 mai 2012 12:51:29

Re: Jurnal Ralutchi33 - Nu pot singura!
 
E incredibil!! Nu ma asteptam sa primesc atatea incurajari!

Lacra81, iti multumesc mult! Am multe de invatat la capitolul gatit sanatos, dar sunt total gata sa ma informez si sa urmez un plan. Incerc sa nu mananc prajeli, cat mai usor seara. Dulciurile sunt pentru mine un drog - toate lucrurile care ma nemultumesc sau ma fac nefericita sunt estompate pentru ceva timp de dulciuri. Cat despre sport, merg mult pe jos, plimbari in pas cat mai alert cu caruciorul.
Iti multumesc mult pentru suport! Sa ai o zi buna!

Khali, esti foarte draguta.. sunt convinsa ca in comunitatea slabutelor, fiecare dintre noi a avut asa momente de cumpana. Stiu ca sunt multe lucruri pentru care trebuie sa fiu recunoscatoare. Incerc sa imi revin, doar ca la mine e o stare de spirit permanenta asta. Sunt convinsa ca asta s-ar schimba intr-o oarecare masura daca as slabi. Asa ca vreau foarte mult sa slabesc!!! :). Cat despre plan, nu, nu am unul.
O zi frumoasa!

Ralutchi33 11 mai 2012 12:54:10

Re: Jurnal Ralutchi33 - Nu pot singura!
 
Citat:

Anterior postat de nell4you (Post 1036671)
Bine ai venit!

Si eu am un baietel de un an si cand am terminat cu alaptatul aveam 119.6, pe langa cele din sarcina am mai luat si in timpul alaptatului.

Si acum dupa schimbarea stilului de viata tot am mai multe ca tine, dat incet incet or sa disparea ele. Eu tin o dieta si fac sport cand ma lasa piticul:)

Daca te putem ajuta cu ceva suntem prin zona:)

Nell4you, sa-ti traiasca baietelul, muulti ani inainte :).

Incerc asa cum ai spus, sa schimb stilul de viata si, cu siguranta or sa apara si rezultate!

Pupici

Ralutchi33 11 mai 2012 12:57:34

Re: Jurnal Ralutchi33 - Nu pot singura!
 
Citat:

Anterior postat de Animis23 (Post 1036841)
Nu dispera! Nimeni nu poate singur, intr-adevar. De-asta e comunitatea asta asa incredibila, pentru ca oricine are posibilitatea sa nu faca drumul asta singur.

Baza e simpla: fara prajeli, fara fainoase, fara dulciuri, fara sucui carbogazoase, mancat la ore fixe, cel putin 2 l de apa si un pic de miscare, de exemplu Start walking pentru inceput, gasesti pe youtube.

Si optimism! :D Am putut si putem atatea sa slabim, o sa reusesti si tu, daca asta iti doresti cu adevarat!

Animis23, felicitari pentru cat de mult ai realizat pana acum! Iti multumesc pentru sfaturi - exact ceea ce imi trebuie - cat despre optimism, aici cred ca e cea mai mare problema :).

O zi frumoasa si la cat mai mult kg in minus ;)


Ora este GMT +2. Ora este acum 09:24:50.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO