Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Jurnal Ramo ... trebuie sa o scot la capat cumva ;)

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
 
 
Opţiuni subiect
  #1 (permalink)  
Vechi 20 apr 2010, 02:09:38
ramomic's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 03 apr 2009
Locaţie: Cluj-Napoca, Romania
Vârsta: 45
Dieta: Rina's
Date: 159cm, 86kg
Mesaje: 123
Aprecieri acordate: 1
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Jurnal Ramo ... trebuie sa o scot la capat cumva ;)

Buna fetele dragi .
Dupa cum spune si titlul jurnalului meu, trebuie sa o scot cumva la capat cu kg-ele astea incapatanate si sper ca o voi face cu ajutorul si sutinerea voastra .
Am 86 kg acum ... am slabit cu chiu cu vai 3 kg de la Craciun incoace, dar acum m-am blocat. Mai precis am coborat pana la 85.7 kg cat am acum la ticker, dar la cea mai mica abatere urc la 86 -86.4 kg.
In materie de diete am incercat cam tot, de la dieta de 13 zile, la disociat, Montignac, South Beach, Slabesti mancand (in functie de Ig ca si la Monti), Rina's, dieta dupa grupa de sange, numarat de calorii (1200-1300cal/zi). Din toate aceste diete am invatat cate ceva si incerc sa aplic acele lucruri care merg cu un stil de a manca sanatos, fara a duce la extreme nimic.

La capitole importante cum ar fi sport si lichide stau cam prost .
Adica apa beau acum mai mult de 1.5 l pe zi si sport am inceput incetuuuuuuuut sa mai practic (alergat in parc, bicicleta statica, exercitii cu gantere de 1.5 kg, genoflexiuni ...).
Aparate de gimnastica am asa: bicicleta, stepper lateral, Leg Magic. Medicul mi-a sugerat sa folosesc doar bicicleta pana mai dau ceva jos, pt.a nu solicita prea tare incheieturile.

Cu tot acest bagaj de "cunostinte" si dotari nu prea reusesc sa obtin rezultate .
Toata viata am avut probleme cu greutatea si asta m-a facut sa-mi pierd rabdarea si de multe ori speranta .

PLAN DE BATAIE:
Mancare:
- fructe diminetata (si cate o banana din cand in cand). Apropo, ce parere aveti de banane, struguri in diete?
- ciorbe cu multe legume, carnita de pui slaba (piept de obicei), smantana pt.gatit 15% grasime. La ciorba mai adaug de obicei cate o feliuta de paine cu indice glicemic scazut (cca 60gr) si ardei iute.
- pui sau cateodata porc slab cu legume si tone de salata
- sunca de curcan, rulada din piept de pui (doar piept de pui si condimente), mai rar cremvusti din piept de pui (stiu ca mezelurile nu prea isi au locul intr-o dieta, dar )
- peste cred ca voi consuma doar ton din conserva ca restul nu ma prea incanta . Am in congelator cateva rondele de rechin, dar nu prea imi fac cu ochiul. File de somon am avut cateva luni prin congelator si pana la urma l-am gatit pt.altii. Daca voi gasi pe aici retete imbietoare cu peste nu voi intarzia sa le incerc ... poate pana la urma imi dezvolt gusturile pe partea asta.
- branzeturi cat mai light (triunghiuri fitness, almette yogurt, cottage ...)
- naut fiert, linte ca leguminoase + legume in orice fel si chip
- sufleuri fara oua si faina (de ex. conopida, broccoli, dovlecei fierte + branza slaba si iaurt sau smantana 15%)
- cereale fara zahar cu lapte de soia

Lichide:
- apa mai mult de 1.5 l/zi
- ceaiuri: verde, chinezesc, codite de cirese, urzica, soc (am probleme cu retentia de lichide)
- sper sa ma limitez la o cana (250 ml) cafea; de o vreme combin cafeaua normala cu cea decaf.

Sport:
- bicicleta 30-40 min/zi
- alergat de 2-3 ori pe saptamana
- exercitii cu gantere pt.brate
- abdomene
- tae bo cardio

E a nu stiu cata oara cand imi fac astfel de planuri , dar sper ca de data asta sa reusesc cu ajutorul vostru.
Astept pareri si critici . Am citit multe jurnale (nu cap-coada) si am vazut fete cu realizari impresionante. Felicitari tuturor pt.reusite si sper sa ma laud si eu candva cu performante in ale slabitului .

Sa vad daca reusesc sa calculez ce am mancat azi, desi nu prea a fost de dieta .
Pupici fetele .
ramomic, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2022 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1505 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 989 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de ras_cristalin; 20 apr 2010 at 08:35:13. Motiv: Reclama sub 30 de mesaje
  #2 (permalink)  
Vechi 20 apr 2010, 07:52:15
Laura's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 14 aug 2009
Locaţie: Cluj, Romania
Vârsta: 36
Dieta: 1700 calorii
Date: 168cm, 59.9kg
Mesaje: 3.843
Aprecieri acordate: 2.890
Am fost apreciat(a) de 1.927 ori in 960 mesaje
Implicit Re: Jurnal Ramo ... trebuie sa o scot la capat cumva ;)

Buna Ramo
Bine te-am gasit
Exact ca si tine, imi faceam si eu planuri, si-mi impuneam sa renunt la aia si aia, si sa fac miscare, si nu reuseam...........asta pana am descoperit situl asta
Daca eu care sunt mare mare pofticioasa am reusit si tu vei reusi
Planul tau de bataie e foarte bun, doar sa te inarmezi cu multa ambitie, si rabdare, vei vedea rezultate frumoase
Orice miscare e buna, doar sa faci.........fara miscare eu nu as fi reusit sa slabesc.......deci sa faci si tu.
Multa bafta in continuare, o zi fara ispite
P.S. daca ai vreo intrebare, sa nu eziti sa ne intrebi
__________________
Gardianul de care am nevoie - jurnalul meu.

  #3 (permalink)  
Vechi 20 apr 2010, 08:37:37
Gea's Avatar
Gea Gea este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
Locul 1 la concurs  
Data înregistrării: 17 feb 2010
Locaţie: Oradea, Romania
Vârsta: 40
Dieta: Alimentatie sanatoasa
Date: 170cm, 68.5kg
Mesaje: 2.168
Aprecieri acordate: 1.045
Am fost apreciat(a) de 1.229 ori in 521 mesaje
Implicit Re: Jurnal Ramo ... trebuie sa o scot la capat cumva ;)

Multa bafta Ramo
Vad ca esti foarte organizata sunt sigura ca vei avea rezultate pe care sa le mentii.
Haide ca impreuna vom reusi
__________________
Sarcina bebe 1: 66 kg + 25 kg = 91kg
Dupa nastere: 79 kg, inceput slabire: 86.5kg
25.09.11 - 15.03.13 = - 21kg > 65.5 kg
Sarcina bebe 2: 66 kg + 16 kg = 82 kg
Dupa nastere: 75 kg, inceput slabire: 71.5 kg
12.10.15 - 20.12.15 = - 6.5kg > 65kg
Gea, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2364 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1847 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1331 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #4 (permalink)  
Vechi 20 apr 2010, 08:41:02
ras_cristalin's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă ModelSlăbuţă Model
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 09 aug 2009
Locaţie: Suceava, Romania
Vârsta: 36
Dieta: Mancare sanatoasa
Date: 171cm, 84.3kg
Mesaje: 6.253
Aprecieri acordate: 7
Am fost apreciat(a) de 163 ori in 79 mesaje
Implicit Re: Jurnal Ramo ... trebuie sa o scot la capat cumva ;)

Citat:
Anterior postat de ramomic Vezi mesajul
Buna fetele dragi .
Dupa cum spune si titlul jurnalului meu, trebuie sa o scot cumva la capat cu kg-ele astea incapatanate si sper ca o voi face cu ajutorul si sutinerea voastra .
Am 86 kg acum ... am slabit cu chiu cu vai 3 kg de la Craciun incoace, dar acum m-am blocat. Mai precis am coborat pana la 85.7 kg cat am acum la ticker, dar la cea mai mica abatere urc la 86 -86.4 kg.
In materie de diete am incercat cam tot, de la dieta de 13 zile, la disociat, Montignac, South Beach, Slabesti mancand (in functie de Ig ca si la Monti), Rina's, dieta dupa grupa de sange, numarat de calorii (1200-1300cal/zi). Din toate aceste diete am invatat cate ceva si incerc sa aplic acele lucruri care merg cu un stil de a manca sanatos, fara a duce la extreme nimic.

La capitole importante cum ar fi sport si lichide stau cam prost .
Adica apa beau acum mai mult de 1.5 l pe zi si sport am inceput incetuuuuuuuut sa mai practic (alergat in parc, bicicleta statica, exercitii cu gantere de 1.5 kg, genoflexiuni ...).
Aparate de gimnastica am asa: bicicleta, stepper lateral, Leg Magic. Medicul mi-a sugerat sa folosesc doar bicicleta pana mai dau ceva jos, pt.a nu solicita prea tare incheieturile.

Cu tot acest bagaj de "cunostinte" si dotari nu prea reusesc sa obtin rezultate .
Toata viata am avut probleme cu greutatea si asta m-a facut sa-mi pierd rabdarea si de multe ori speranta .

PLAN DE BATAIE:
Mancare:
- fructe diminetata (si cate o banana din cand in cand). Apropo, ce parere aveti de banane, struguri in diete?
- ciorbe cu multe legume, carnita de pui slaba (piept de obicei), smantana pt.gatit 15% grasime. La ciorba mai adaug de obicei cate o feliuta de paine cu indice glicemic scazut (cca 60gr) si ardei iute.
- pui sau cateodata porc slab cu legume si tone de salata
- sunca de curcan, rulada din piept de pui (doar piept de pui si condimente), mai rar cremvusti din piept de pui (stiu ca mezelurile nu prea isi au locul intr-o dieta, dar )
- peste cred ca voi consuma doar ton din conserva ca restul nu ma prea incanta . Am in congelator cateva rondele de rechin, dar nu prea imi fac cu ochiul. File de somon am avut cateva luni prin congelator si pana la urma l-am gatit pt.altii. Daca voi gasi pe aici retete imbietoare cu peste nu voi intarzia sa le incerc ... poate pana la urma imi dezvolt gusturile pe partea asta.
- branzeturi cat mai light (triunghiuri fitness, almette yogurt, cottage ...)
- naut fiert, linte ca leguminoase + legume in orice fel si chip
- sufleuri fara oua si faina (de ex. conopida, broccoli, dovlecei fierte + branza slaba si iaurt sau smantana 15%)
- cereale fara zahar cu lapte de soia

Lichide:
- apa mai mult de 1.5 l/zi
- ceaiuri: verde, chinezesc, codite de cirese, urzica, soc (am probleme cu retentia de lichide)
- sper sa ma limitez la o cana (250 ml) cafea; de o vreme combin cafeaua normala cu cea decaf.

Sport:
- bicicleta 30-40 min/zi
- alergat de 2-3 ori pe saptamana
- exercitii cu gantere pt.brate
- abdomene
- tae bo cardio

E a nu stiu cata oara cand imi fac astfel de planuri , dar sper ca de data asta sa reusesc cu ajutorul vostru.
Astept pareri si critici . Am citit multe jurnale (nu cap-coada) si am vazut fete cu realizari impresionante. Felicitari tuturor pt.reusite si sper sa ma laud si eu candva cu performante in ale slabitului .

Sa vad daca reusesc sa calculez ce am mancat azi, desi nu prea a fost de dieta .
Pupici fetele .
Bine ai venit Ramo
Eu tin acum SB si sunt incantata de cat de usor e si cat de repede se slabeste. Eu as recomanda oricarei fete intai sa scape de surplus cu o dieta de genul asta, apoi sa treaca la un stil de viata sanatos, de genul celui pe care l-ai scris tu.
E foarte important sa faci si "portion control", ca sa slabesti. Mancand foarte sanatos, dar dupa placul inimi, nu prea slabesti asa m-am mentinut eu de asta toamna incoace. Ba chiar am pus pe mine la sarbatori.
Ma bucur ca esti informata si ca esti hotarata sa te tii de treaba.
Iti urez succes mult si bafta la slabit
__________________
  #5 (permalink)  
Vechi 20 apr 2010, 11:54:15
Sibel H's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 20 apr 2010
Locaţie: .... ....., Romania
Dieta: Atkins
Date: 158cm, 47.35kg
Mesaje: 955
Aprecieri acordate: 1
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: Jurnal Ramo ... trebuie sa o scot la capat cumva ;)

Succes!Ramo...vad ca de organizat te-ai organizat bine...iti trebuie rabdare, fata de persoana ta si sa fi perseverenta...ai sa reusesti pe deplin....
__________________
http://forum.slabute.ro/jurnale-sibe...i-3587-41.htmlRade,atata timp cat respiri si Iubeste,atata timp cat traiesti !
Sibel H, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Foarte activ, este de 1928 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1411 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 637 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #6 (permalink)  
Vechi 20 apr 2010, 18:11:35
LicuriciColorat's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 05 apr 2010
Locaţie: -, Romania
Vârsta: 31
Dieta: Alimentatie sanatoasa si echilibrata+sport
Date: 166cm, 62kg
Mesaje: 8.144
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Smile Re: Jurnal Ramo ... trebuie sa o scot la capat cumva ;)

Buna Ramobine ai venit printre noi,imi place ca esti hotarata si ti-ai facut si un plan,cu rabdare si perseverenta vei reusii sa elimini kg,ai incredere in tine,desi ar trebui sa ne tinem de dieta toate mai calcam stramb uneori,dar nu-i bai eu una recuperez prin sport,mult bafta in lupta cu kg,sa ne auzim la cat mai multe kg date jos
__________________
Revolta-te iar si iar pana mieii vor devenii lei.
http://forum.slabute.ro/jurnale-slabit-adolescente/jurnal-licuricicolorat-3358-401.html#post484828
  #7 (permalink)  
Vechi 21 apr 2010, 00:17:41
ramomic's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 03 apr 2009
Locaţie: Cluj-Napoca, Romania
Vârsta: 45
Dieta: Rina's
Date: 159cm, 86kg
Mesaje: 123
Aprecieri acordate: 1
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Ramo ... trebuie sa o scot la capat cumva ;)

Fetelor ... bine ati venit in jurnalul meu . Va astept zilnic cu sfaturi si pareri despre meniul meu .
Vad ca toate faceti sport pe langa dieta si vroiam sa va intreb cu ce ati inceput. Eu azi am facut doar bicicleta stationara ca ploaia mi-a taiat cheful de alergat . Pe langa bici mai fac zilnic o gramada de treburi si ies cu pitica la plimbare ... am iesit si azi o ora. Nu stiu daca astea are rost sa le calculez la consum .
Am reusit sa alcatuiesc si primul meu meniu ... il copiez aici si apoi vin cu explcatiile.

Deci:
CALORII INGERATE
Micul dejun, ora 11:00
Apa plata, 660ml - 0 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Capsuni, 10g - 4 calorii, 0.1 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0.8 carbohidrati, 0.2 fibre, 0 sodiu, 0.5 zahar
Kiwi, 80g - 49 calorii, 0.9 proteine, 0.4 grasimi, 0 colesterol, 11.8 carbohidrati, 2.4 fibre, 0 sodiu, 7.2 zahar
Banane, 122g - 109 calorii, 1.3 proteine, 0.4 grasimi, 0 colesterol, 27.8 carbohidrati, 3.2 fibre, 0 sodiu, 14.9 zahar
Prânz, ora 14:30
Ulei de masline, Salvadori, 7ml - 58 calorii, 0 proteine, 6.4 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Ardei rosu iute, 50g - 20 calorii, 1 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 4.4 carbohidrati, 0.8 fibre, 0 sodiu, 2.7 zahar
Ciorba de pui cu legume a la Bijoux, 550ml - 112 calorii, 9.9 proteine, 1.1 grasimi, 22.6 colesterol, 6.6 carbohidrati, 2.2 fibre, 0 sodiu, 1.7 zahar
Paine multicereale, 60g - 151 calorii, 6 proteine, 2.3 grasimi, 0 colesterol, 27.8 carbohidrati, 3.8 fibre, 292.2 sodiu, 6.1 zahar
Naut gatit, fiert, fara sare, 210g - 345 calorii, 16.8 proteine, 4.2 grasimi, 0 colesterol, 56.7 carbohidrati, 14.7 fibre, 14.7 sodiu, 8.4 zahar
Apa plata, 660ml - 0 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Ceapa verde, 8g - 2 calorii, 0.1 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0.4 carbohidrati, 0.3 fibre, 0 sodiu, 0.2 zahar
Gustare 2, ora 17:00
Cottage branza proaspata 5%, Tnuva, 175g - 163 calorii, 18.4 proteine, 8.8 grasimi, 0 colesterol, 2.6 carbohidrati, 0 fibre, 875 sodiu, 0 zahar
Rosii, 92g - 17 calorii, 0.8 proteine, 0.2 grasimi, 0 colesterol, 3.6 carbohidrati, 1.1 fibre, 4.6 sodiu, 2.4 zahar
Cina, ora 20:30
Apa plata, 330ml - 0 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Telemea de vaca, 45g - 123 calorii, 8.7 proteine, 9.2 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Ridiche, 49g - 8 calorii, 0.3 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 1.7 carbohidrati, 0.8 fibre, 19.1 sodiu, 0.9 zahar
Specialitate piept pui GaLinia, Cris-Tim, 65g - 60 calorii, 10.1 proteine, 1.4 grasimi, 0 colesterol, 1.6 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 1221 calorii, (mic)74.4 proteine, 34.4 grasimi, 22.6 colesterol, 145.8 carbohidrati, 29.5 fibre, 1205.6 sodiu, 45 zahar
ACTIVITATI FIZICE
Bicicleta stationar, moderat, 25min - 250 calorii
Metabolism bazal - 1537 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 1787 calorii

Adica:
MD: - o capsuna, un kiwi, o banana
G1: - naut fiert, ceapa verde, 1/2 lingurita ulei de masline
P: - ciorba de legume cu piept de pui (se potriveste ca nr.de calorii cu ciorbita din meniu, asa ca mi-am permis sa o iau in calcul ... deocamdata nu stiu cum sa afisez un fel de mancare cu toate informatiile), o felie de paine cu IG mic, ardei iute
G2: - cottage Tnuva, o rosie
C: - o felie rulada din piept de pui (piept pui si condimente), o bucata telemea de vaca, o ridiche marisoara
Cam asta ar fi pe azi .
ramomic, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2022 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1505 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 989 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de ramomic; 21 apr 2010 at 00:19:57.
  #8 (permalink)  
Vechi 21 apr 2010, 00:36:30
ramomic's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 03 apr 2009
Locaţie: Cluj-Napoca, Romania
Vârsta: 45
Dieta: Rina's
Date: 159cm, 86kg
Mesaje: 123
Aprecieri acordate: 1
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Ramo ... trebuie sa o scot la capat cumva ;)

LAURA, RAS CRISTALIN, vad ca voi tineti SB ... care varianta?
Eu am cartea aceea mai veche (cea cu limitare la 2 rosii/zi), dar am inteles ca dieta a fost revizuita si acum este mai permisiva .
Eu am dat jos primele kg dupa nastere cu SB, dar a mers la inceput si apoi nu am mai slabit ... cu siguranta portiile au fost de vina .
Ati vazut si in meniul meu de azi ca manac destul de des ... ideea la mine e sa nu simt foamea prea tare ca atunci ma mut in frigider . Cu mancatul asta des sari foarte usor numarul de calorii daca nu alegi cu grija alimentele.
Eu trebuie musai sa combin orice dieta cu numaratul de calorii pt.a nu o da in bara. Pot spune si eu ca tin SB, dar faza II ... sau Monti (exceptie bananele si strugurii ).

As vrea tare mult sa dau 10 kg jos pt.inceput ... as fi foarte aproape de nr.de kg pe care l-am avut inainte de sarcina si as privi mai relaxata totul.

Pup toate fetele si va astept cu mare drag in jurnalul meu si de acum incolo .
ramomic, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2022 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1505 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 989 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #9 (permalink)  
Vechi 21 apr 2010, 15:42:46
Laura's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 14 aug 2009
Locaţie: Cluj, Romania
Vârsta: 36
Dieta: 1700 calorii
Date: 168cm, 59.9kg
Mesaje: 3.843
Aprecieri acordate: 2.890
Am fost apreciat(a) de 1.927 ori in 960 mesaje
Implicit Re: Jurnal Ramo ... trebuie sa o scot la capat cumva ;)

Buna Ramo
Meniul tau arata bine, nu am ce comenta
Eu tin Sb faza 1 deocamdata, azi e a 14-a zi, si am reusit sa dau jos 2.3 kg, dar nu am tinut-o la sange....am papat duminica o felie de tort, am mai trisat si saptamana trecuta cu coaja de paine proaspata cu compot, gris......etc.
Cred ca editia revizuita(cam asta tin eu) permite mai multe legume, si lapte mai mult........2 pahara de lapte pe zi(eu beau 2 pahare, iaurt, sau lapte simplu).
Rezultatele sunt bune, dar cred ca se datoreaza si faptului ca am facut sport destul de mult saptamanile astea, sau cand nu am avut timp de sport, am avut activitati multe
Bafta in continuare
O.....si cand nu poti iesi pe-afara sa faci miscare sunt aici pe site multe feluri de sport, care le poti face in casa....eu fac mult taebo...imi place mult, pentru ca-mi lucreaza frumos toate partile corpului
Sport
__________________
Gardianul de care am nevoie - jurnalul meu.

  #10 (permalink)  
Vechi 21 apr 2010, 23:36:09
ramomic's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 03 apr 2009
Locaţie: Cluj-Napoca, Romania
Vârsta: 45
Dieta: Rina's
Date: 159cm, 86kg
Mesaje: 123
Aprecieri acordate: 1
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Ramo ... trebuie sa o scot la capat cumva ;)

Buna seara .
Meniul meu pt.azi :
CALORII INGERATE
Micul dejun, ora 11:00
Apa plata, 660ml - 0 calorii
Ridiche, 33g - 6 calorii
Castraveti, 50g - 8 calorii
Rosii, 100g - 18 calorii
Ceapa rosie, 10g - 4 calorii
Ulei de masline, Salvadori, 5ml - 42 calorii
Branza topita triunghiuri, 13% grasime, Fitness, Hochland, 30g - 57 calorii
Naut gatit, fiert, fara sare, 130g - 214 calorii
Gustare 1, ora 13:00
Salam cu sunca, 70g - 137 calorii
Prânz, ora 15:02
Apa plata, 660ml - 0 calorii
Ardei rosu iute, 20g - 8 calorii
Ciorba de macris, 500ml - 82 calorii
Paine multicereale, 53g - 134 calorii
Gustare 2, ora 17:10
Branza de burduf, 115g - 434 calorii
Rosii, 74g - 14 calorii
Apa plata, 660ml - 0 calorii
Cina, ora 21:30
Fulgi din grau integral, Linia Velt, 22g - 81 calorii
Bautura Bio soia simpla, Inedit, 180ml - 38 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 1277 calorii
ACTIVITATI FIZICE
Bicicleta stationar, intens, 20min - 301 calorii
Jogging (9 km/h), 15min - 193 calorii
Metabolism bazal - 1537 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 2031 calorii
ramomic, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2022 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1505 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 989 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
 

Informatii despre slabit
dieta, jurnal, motivatie, sanatos, slabit, sport


Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Jurnal Kad_Cor -Trebuie sa reusesc kad_cor Arhiva jurnale slabit 659 23 mar 2016 09:12:11
Jurnal Sabine_28 ...punct. si de la capat Sabine_28 Arhiva jurnale slabit 3899 05 mai 2013 06:26:00
De la capat... Jurnal Mayadyz mayadyz Arhiva jurnale slabit 876 27 mai 2010 21:59:24
Trebuie sa slabesc pana la 35 de kg!!! schumi69 Sa ne ajutam barbatii! 12 27 mai 2010 00:33:47
Cate calorii trebuie consumate zilnic ca sa nu ajung la infometare? Slabuta Am nevoie de ajutor! 0 10 dec 2009 00:27:43

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole