forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal Resli (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-resli-10387.html)

Resli 07 oct 2011 15:27:04

Jurnal Resli
 
Buna slabutelor , as dori sa fac si eu parte din acest frumos colectiv :)
Ma numesc Dana , am 28 de ani si sunt mamica de 1 an de zile , nu m-am ingrasat foarte tare in timpul sarcinii dar dupa am pus 20 kg din cauza faptului ca am prins perioada de iarna cu bebe mic nu am putut face mare lucru si socrii mei ne-au cumparat 2 porci .. imaginati-va :-s plus ca m-am apucat de fumat iar dupa ce am terminat cu alaptatul si cu fumatul vine si cafeaua indulcita si cola si dulciuri si mancaruri nesanatoase , dar de 1 luna m-am lasat de fumat si m-am apucat de slabit si de facut sport . Am hotarat totodata sa si tin post miercurea si vinerea ca sa ma scot carnea din sistem, am inlocuit carnea grasa cu piept de pui si curcan si painea alba cu paine facuta in casa de secara, uleiul de floarea soarelui cu ulei de masline si dulciurile cu pofta in cui :P .
De exemplu azi cand m-am trezit am baut 1 cana de ceai verde ( care e substitutul cafelei de cand nu mai fumez) , 1 L de ceai 3 frati patati pentru ten si dezintoxicare , dupa care la 9.30 am alergat 5 km (am banda acasa) , la 10.10 am mancat 3 felii de paine prajita cu niste fasole batuta la 15.00 o portie de varza calita cu mamaliga si probabil voi mai manca inca o portie de varza caci dupa ora 19.00 nu mai mananc nimic , si dupa ce adoarme bebe mai fac o tura de 3-4 km de alergare . A si beau cel putin 3 L de apa pe zi .. si cam asa o tin zilnic de 1 luna , bineinteles schimb meniul dar ca si calorii pe acolo sunt mai mult sau mai putin . Astept parerile voastre , va pup

Slabuta 07 oct 2011 18:01:16

Re: Jurnal Resli
 
Citat:

Anterior postat de Resli (Post 812123)
Buna slabutelor , as dori sa fac si eu parte din acest frumos colectiv :)
Ma numesc Dana , am 28 de ani si sunt mamica de 1 an de zile , nu m-am ingrasat foarte tare in timpul sarcinii dar dupa am pus 20 kg din cauza faptului ca am prins perioada de iarna cu bebe mic nu am putut face mare lucru si socrii mei ne-au cumparat 2 porci .. imaginati-va :-s plus ca m-am apucat de fumat iar dupa ce am terminat cu alaptatul si cu fumatul vine si cafeaua indulcita si cola si dulciuri si mancaruri nesanatoase , dar de 1 luna m-am lasat de fumat si m-am apucat de slabit si de facut sport . Am hotarat totodata sa si tin post miercurea si vinerea ca sa ma scot carnea din sistem, am inlocuit carnea grasa cu piept de pui si curcan si painea alba cu paine facuta in casa de secara, uleiul de floarea soarelui cu ulei de masline si dulciurile cu pofta in cui :P .
De exemplu azi cand m-am trezit am baut 1 cana de ceai verde ( care e substitutul cafelei de cand nu mai fumez) , 1 L de ceai 3 frati patati pentru ten si dezintoxicare , dupa care la 9.30 am alergat 5 km (am banda acasa) , la 10.10 am mancat 3 felii de paine prajita cu niste fasole batuta la 15.00 o portie de varza calita cu mamaliga si probabil voi mai manca inca o portie de varza caci dupa ora 19.00 nu mai mananc nimic , si dupa ce adoarme bebe mai fac o tura de 3-4 km de alergare . A si beau cel putin 3 L de apa pe zi .. si cam asa o tin zilnic de 1 luna , bineinteles schimb meniul dar ca si calorii pe acolo sunt mai mult sau mai putin . Astept parerile voastre , va pup

Buna Dana si bine ai venit printre noi :)
Multa sanatate copilasului tau.

Sunt reguli de bun simt cele pe care ti le-ai propus, iti doresc sa te tii de ele cat mai mult. :)

M-am uitat pe meniul tau:
Painea prajita este foarte prajita sau doar putin uscata?
Cam ce portii de mancare ai? Ajungi la minimul de 1000 kcal/zi?
Ce rezultate ai obtinut pana acum?

Felicitari pentru activitatea fizica, este foarte bine :)

Resli 07 oct 2011 18:46:22

Re: Jurnal Resli
 
Putin pusa la cuptor cat sa prinda un bronz :P , la inceputul regimului aveam 70 kg si am 1.70 cm dupa o luna am ajuns la 67 kg , portiile sunt normale , cum mancam si inainte si da ajung la 1000 kcal/zi chiar cred ca ajung la 1500 pt ca de obicei mananc si carne , azi am tinut post dar ieri spre exemplu am mancat la micul dejun 3 felii de paine prajita date cu usturoi si am amestecat 2 rosii cu oregano si niste ulei de masline si sare si am pus peste paine , la pranz am mancat un orez cu somon si dupa amiaza 2 rosii cu branza si 2 felii de paine , deci cred ca depasesc 1000 kcal fara probleme, dar eu nu incerc sa tin o dieta pentru 1 luna ci pentru tot restul vietii , de aceea nu imi impun restrictii foarte mari si incerc sa compensez prin sport . Va pup

aussie_girl 07 oct 2011 18:50:24

Re: Jurnal Resli
 
hi Resli, bine ai venit. Ai dat peste un loc fain care cu siguranta te va ajuta..intr-un fel sau altul. Mie mi se pare ca faci totul bine: apa bauta, exercitiile, mancatul. Plus ai zis c anu vrei sa tii o dieta ci ca vrei sa poti manca din toate cate putin. "Cat eputin" cred ca ala e secretul!

Succese si mai vorbim!

sa-ti traiasca puiul!:)

Resli 08 oct 2011 09:58:08

Re: Jurnal Resli
 
am revenit dupa tura de 5 km de alergare si micul dejun care a constat in 2 felii de paine cu cascaval la cuptor, 100 g branza de vaci cu ceapa verde si boia si inca 2 felii de paine prajita si 250 g de fresh de portocale si mere stiu ca e cam mult dar dimineata mananc bine ca dupa ora 19.00 nu mai mananc nimic si pe la 20.00 alerg si cu alergarea de dimineata ma lsa lesinata dupa cantitate de mancare mai maricica

nicoleta100 08 oct 2011 10:08:08

Re: Jurnal Resli
 
Citat:

Anterior postat de Resli (Post 812123)
Buna slabutelor , as dori sa fac si eu parte din acest frumos colectiv :)
Ma numesc Dana , am 28 de ani si sunt mamica de 1 an de zile , nu m-am ingrasat foarte tare in timpul sarcinii dar dupa am pus 20 kg din cauza faptului ca am prins perioada de iarna cu bebe mic nu am putut face mare lucru si socrii mei ne-au cumparat 2 porci .. imaginati-va :-s plus ca m-am apucat de fumat iar dupa ce am terminat cu alaptatul si cu fumatul vine si cafeaua indulcita si cola si dulciuri si mancaruri nesanatoase , dar de 1 luna m-am lasat de fumat si m-am apucat de slabit si de facut sport . Am hotarat totodata sa si tin post miercurea si vinerea ca sa ma scot carnea din sistem, am inlocuit carnea grasa cu piept de pui si curcan si painea alba cu paine facuta in casa de secara, uleiul de floarea soarelui cu ulei de masline si dulciurile cu pofta in cui :P .
De exemplu azi cand m-am trezit am baut 1 cana de ceai verde ( care e substitutul cafelei de cand nu mai fumez) , 1 L de ceai 3 frati patati pentru ten si dezintoxicare , dupa care la 9.30 am alergat 5 km (am banda acasa) , la 10.10 am mancat 3 felii de paine prajita cu niste fasole batuta la 15.00 o portie de varza calita cu mamaliga si probabil voi mai manca inca o portie de varza caci dupa ora 19.00 nu mai mananc nimic , si dupa ce adoarme bebe mai fac o tura de 3-4 km de alergare . A si beau cel putin 3 L de apa pe zi .. si cam asa o tin zilnic de 1 luna , bineinteles schimb meniul dar ca si calorii pe acolo sunt mai mult sau mai putin . Astept parerile voastre , va pup

salutare!!!!
bine ai venit!!!>:D<>:D<>:D<
felicitari pt sport!!
multa sanatate si multi pupici pr copilasul tau!!!:x:x:x
Citat:

Anterior postat de Resli (Post 812215)
Putin pusa la cuptor cat sa prinda un bronz :P , la inceputul regimului aveam 70 kg si am 1.70 cm dupa o luna am ajuns la 67 kg , portiile sunt normale , cum mancam si inainte si da ajung la 1000 kcal/zi chiar cred ca ajung la 1500 pt ca de obicei mananc si carne , azi am tinut post dar ieri spre exemplu am mancat la micul dejun 3 felii de paine prajita date cu usturoi si am amestecat 2 rosii cu oregano si niste ulei de masline si sare si am pus peste paine , la pranz am mancat un orez cu somon si dupa amiaza 2 rosii cu branza si 2 felii de paine , deci cred ca depasesc 1000 kcal fara probleme, dar eu nu incerc sa tin o dieta pentru 1 luna ci pentru tot restul vietii , de aceea nu imi impun restrictii foarte mari si incerc sa compensez prin sport . Va pup

daca ai 1000-1500kcal e bine!!! e important sa nu fie sub 1000kcal!
Citat:

Anterior postat de Resli (Post 812497)
am revenit dupa tura de 5 km de alergare si micul dejun care a constat in 2 felii de paine cu cascaval la cuptor, 100 g branza de vaci cu ceapa verde si boia si inca 2 felii de paine prajita si 250 g de fresh de portocale si mere stiu ca e cam mult dar dimineata mananc bine ca dupa ora 19.00 nu mai mananc nimic si pe la 20.00 alerg si cu alergarea de dimineata ma lsa lesinata dupa cantitate de mancare mai maricica

sa iti fie de bine!!!:D

Resli 08 oct 2011 10:33:01

Re: Jurnal Resli
 
Intrebare . Cum imi pun link-ul jurnalului la semnatura caci am incercat la modifica semnatura , la link sa dau copy paste si imi zice invalid file, multumesc

Resli 08 oct 2011 16:02:25

Re: Jurnal Resli
 
Meniul zilei
Mic dejun

paine prajita -250 kcal
cascaval - 170 kcal
branza - 170 kcal
fresh -130 kcal
Chiftelute de somon la cuptor + piure de spanac cu brocoli
paine -133 kcal
patrunjel - 18kcal
somon 232 kcal
ceapa 20 kcal
usturoi 30 kcal
spanac 23 kcal
brocoli 18 kcal

Gustare
STRUGURI -120 Kcal
TOTAL - 1394 Kcal

Resli 09 oct 2011 10:34:52

Re: Jurnal Resli
 
Buna dimineata fetelor ! Si totusi cred ca pe undeva gresesc cu mancarea deoarece nu mai reusesc sa misc cantarul nici cu 10 g in minus ufff sper sa nu ma abata de la scopul meu , am o digestie excelenta si mananc cam 1400 kcal pe zi si consum in jusr de 650 kcal prin sport ... Nu inteleg de ce nu mai dau jos :( HELP!!!!!!

just21 09 oct 2011 11:20:26

Re: Jurnal Resli
 
Buan resli!.Am vazut ca ai scris in concursul nostru!.ITi multumesc foarte mult pentru toate cuvintele frumoase pe care ni le-ai adresat.Ai perfecta dreptate in ceea ce spui.:-*Te astetp sa ne mai dai sfaturi cand poti.:*..


p.s...in legatura cu faptul ca nu poti sa misti cantarul, eu ma gandesc sa mai scazi putin nr de calorii, incearca sau daca mai poti mareste nr de ore de sport.Incearca asa si poate reusesti.:*:*:*


Ora este GMT +2. Ora este acum 16:07:28.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO