Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Jurnalul - Anca

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
 
 
Opţiuni subiect
  #1 (permalink)  
Vechi 18 nov 2010, 20:50:20
ancutseek's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 16 nov 2010
Locaţie: Deva, Romania
Vârsta: 31
Dieta: stil de viata sanatos
Date: 169cm, 56kg
Mesaje: 52
Aprecieri acordate: 1
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Post Jurnalul - Anca

Hello ! sunt noua pe aici si nah.... am zis sa imi incep si eu jurnalul acesta cu scopul de a-mi impartasi povestea ...
in luna iunie aveam 70 de kg... greutatea pe care o aveam de aproximativ 2 ani.. ma mentinsem la 70 de kg desi eu vroiam sa slabesc... insa nu aveam nici motivatia nici vointa necesara din pacate. Insa minunea s-a produs in luna iulie, cand, venind din vacanta pe care o petrecusem in Italia... ajunsesem la concluzia ca nu se mai poate si chiar imi doream o schimbare in viata mea. asa ca am decis sa elimin definitiv: bauturile carbogazoase (sucurile), painea, dulciurile, uleiul, prajelile, aproape orice mancare gatita de mami ... deci in prealabil decisesem sa am un stil de viata sanatos. Am inceput sa caut diferite diete pe net... si incepusem cu cea disociata gen: 1 zi: fructe+2l apa, a 2-a zi: legume+2l apa; a 3-a zi: fructe+legume+2l apa; a 4-a zi: banane+lapte; a 5-a zi: carne de pui fiarta si salata+2l apa; a 6-a zi: carne de pui/vita la gratar+salata+2 l apa ; si apoi se repetau zilele. Am gasit eu vointa necesara si am tinut cu sfintenie acest regim cam 2 saptamani in care slabisem peste 5 kg. Nu-mi venea sa cred si apoi au urmat si alte diete gen cea cu varza si cea disociata pe 3 zile...
In fine... dupa inca 2 diete care cuprindeau tot aceleasi alimente: fructe, legume, carne pui/vita/peste... in luna septembrie aveam -10 kg
bine.. mentionez ca faceam sport adica eram tot timpul activa.. fiind in vacanta aveam timp dar nu m-am dus la sala. ci doar alergam si faceam exercitii...
Toate bune si frumoase ... incepuse scoala.. si dupa 1 saptamana deja incepusem sa ma satur de exclamatia: " Ce-ai slabit! " ... desi imi doream atat de mult sa o aud si ma simteam atat de fericita ... la un moment dat ma saturasem de aceleasi explicatii despre cum am slabit si etc

in momentul acesta am 57 de kg si nu stiu... mai mult decat dorinta de a slabi acum s-a instalat obsesia de a nu ma ingrasa din nou.. dorinta de a ma mentine. Observ ca daca mananc putin din alimentele pe care nu le-am mai consumat de 5 luni .. imediat ma ingras
Ma bucur ca nu mai simt nevoia sa beau suc ci imi pun intrebarea: de ce suc si nu apa plata? sau sa mananc paine...

Acum mananc in fiecare dimineata 1 iaurt mic + cativa samburi de nuca ( si o data pe saptamana cate un ou fiert). apoi un mar sau o grefa... un fruct. la pranz mananc ce am gatit gen varza "calita" (fiarta) cu bulion si ciuperci sau branza slaba de vaca sau peste .. sau salate... apoi la 1 jum plec la scoala unde mai mananc 2 mere sau alte fructe.

offff astazi am mancat cam multe fructe: 1 grefa, 3 kiwi, 2 mere, 1 portocala, 2 clementine, 1 pomelo si un strugure. Problema e ca mi se pare ca am mancat mult desi poate totalul caloriilor nu e atat de mare... incerc sa nu depasesc 1000 de kcal pe zi desi sunt zile in care nu depasesc nici 600-700...


mi-as dori sa am un meniu zilnic echilibrat si sa ma mentin in acelasi timp. stau tot cu teama de a nu ma ingrasa din nou. E groaznic sentimentul... pt ca tot timpul am impresia ca mananc prea mult..

va astept sfaturile cu mare placere..
ancutseek, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2019 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1502 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 728 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #2 (permalink)  
Vechi 19 nov 2010, 11:36:35
Slabuta's Avatar
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: Jurnalul - Anca

Citat:
Anterior postat de ancutseek Vezi mesajul
Hello ! sunt noua pe aici si nah.... am zis sa imi incep si eu jurnalul acesta cu scopul de a-mi impartasi povestea ...
in luna iunie aveam 70 de kg... greutatea pe care o aveam de aproximativ 2 ani.. ma mentinsem la 70 de kg desi eu vroiam sa slabesc... insa nu aveam nici motivatia nici vointa necesara din pacate. Insa minunea s-a produs in luna iulie, cand, venind din vacanta pe care o petrecusem in Italia... ajunsesem la concluzia ca nu se mai poate si chiar imi doream o schimbare in viata mea. asa ca am decis sa elimin definitiv: bauturile carbogazoase (sucurile), painea, dulciurile, uleiul, prajelile, aproape orice mancare gatita de mami ... deci in prealabil decisesem sa am un stil de viata sanatos. Am inceput sa caut diferite diete pe net... si incepusem cu cea disociata gen: 1 zi: fructe+2l apa, a 2-a zi: legume+2l apa; a 3-a zi: fructe+legume+2l apa; a 4-a zi: banane+lapte; a 5-a zi: carne de pui fiarta si salata+2l apa; a 6-a zi: carne de pui/vita la gratar+salata+2 l apa ; si apoi se repetau zilele. Am gasit eu vointa necesara si am tinut cu sfintenie acest regim cam 2 saptamani in care slabisem peste 5 kg. Nu-mi venea sa cred si apoi au urmat si alte diete gen cea cu varza si cea disociata pe 3 zile...
In fine... dupa inca 2 diete care cuprindeau tot aceleasi alimente: fructe, legume, carne pui/vita/peste... in luna septembrie aveam -10 kg
bine.. mentionez ca faceam sport adica eram tot timpul activa.. fiind in vacanta aveam timp dar nu m-am dus la sala. ci doar alergam si faceam exercitii...
Toate bune si frumoase ... incepuse scoala.. si dupa 1 saptamana deja incepusem sa ma satur de exclamatia: " Ce-ai slabit! " ... desi imi doream atat de mult sa o aud si ma simteam atat de fericita ... la un moment dat ma saturasem de aceleasi explicatii despre cum am slabit si etc

in momentul acesta am 57 de kg si nu stiu... mai mult decat dorinta de a slabi acum s-a instalat obsesia de a nu ma ingrasa din nou.. dorinta de a ma mentine. Observ ca daca mananc putin din alimentele pe care nu le-am mai consumat de 5 luni .. imediat ma ingras
Ma bucur ca nu mai simt nevoia sa beau suc ci imi pun intrebarea: de ce suc si nu apa plata? sau sa mananc paine...

Acum mananc in fiecare dimineata 1 iaurt mic + cativa samburi de nuca ( si o data pe saptamana cate un ou fiert). apoi un mar sau o grefa... un fruct. la pranz mananc ce am gatit gen varza "calita" (fiarta) cu bulion si ciuperci sau branza slaba de vaca sau peste .. sau salate... apoi la 1 jum plec la scoala unde mai mananc 2 mere sau alte fructe.

offff astazi am mancat cam multe fructe: 1 grefa, 3 kiwi, 2 mere, 1 portocala, 2 clementine, 1 pomelo si un strugure. Problema e ca mi se pare ca am mancat mult desi poate totalul caloriilor nu e atat de mare... incerc sa nu depasesc 1000 de kcal pe zi desi sunt zile in care nu depasesc nici 600-700...


mi-as dori sa am un meniu zilnic echilibrat si sa ma mentin in acelasi timp. stau tot cu teama de a nu ma ingrasa din nou. E groaznic sentimentul... pt ca tot timpul am impresia ca mananc prea mult..

va astept sfaturile cu mare placere..
Bun venit printre slabute Anca

Cu parere de rau nu ai slabit aceste kg intr-un mod sanatos. Sanatos inseamna alimente sanatoase, nicidecum diete drastice.

Exact ce spui si tu, 600 kcal, maxim 1000 kcal este infometare intr-un cuvant.

Nu acoperi nici macar metabolismul bazal care este esential pentru a trai si exista.

O dieta sanatoasa inseamna 3 mese si 1-2 gustari pe zi, inseamna alimente din toate categoriile pentru a asigura necesarul de macronutrienti, dar cu eliminarea fast-food-urilor, prajelilor, bauturilor carbogazoase, grasimilor nocive...

Deci, fara disociata pe zile (gen 1 lapte, 1 fructe...), fara ciorba de varza....

Minim 1200 kcal, plus sport, rezultatele vor fi mai mult decat frumoase.
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii
  #3 (permalink)  
Vechi 19 nov 2010, 13:25:16
Roxii's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 30 apr 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 31
Dieta: Mentinere
Date: 163cm, 48kg
Mesaje: 3.308
Aprecieri acordate: 4
Am fost apreciat(a) de 2 ori in 2 mesaje
Implicit Re: Jurnalul - Anca

Citat:
Anterior postat de ancutseek Vezi mesajul
Hello ! sunt noua pe aici si nah.... am zis sa imi incep si eu jurnalul acesta cu scopul de a-mi impartasi povestea ...
in luna iunie aveam 70 de kg... greutatea pe care o aveam de aproximativ 2 ani.. ma mentinsem la 70 de kg desi eu vroiam sa slabesc... insa nu aveam nici motivatia nici vointa necesara din pacate. Insa minunea s-a produs in luna iulie, cand, venind din vacanta pe care o petrecusem in Italia... ajunsesem la concluzia ca nu se mai poate si chiar imi doream o schimbare in viata mea. asa ca am decis sa elimin definitiv: bauturile carbogazoase (sucurile), painea, dulciurile, uleiul, prajelile, aproape orice mancare gatita de mami ... deci in prealabil decisesem sa am un stil de viata sanatos. Am inceput sa caut diferite diete pe net... si incepusem cu cea disociata gen: 1 zi: fructe+2l apa, a 2-a zi: legume+2l apa; a 3-a zi: fructe+legume+2l apa; a 4-a zi: banane+lapte; a 5-a zi: carne de pui fiarta si salata+2l apa; a 6-a zi: carne de pui/vita la gratar+salata+2 l apa ; si apoi se repetau zilele. Am gasit eu vointa necesara si am tinut cu sfintenie acest regim cam 2 saptamani in care slabisem peste 5 kg. Nu-mi venea sa cred si apoi au urmat si alte diete gen cea cu varza si cea disociata pe 3 zile...
In fine... dupa inca 2 diete care cuprindeau tot aceleasi alimente: fructe, legume, carne pui/vita/peste... in luna septembrie aveam -10 kg
bine.. mentionez ca faceam sport adica eram tot timpul activa.. fiind in vacanta aveam timp dar nu m-am dus la sala. ci doar alergam si faceam exercitii...
Toate bune si frumoase ... incepuse scoala.. si dupa 1 saptamana deja incepusem sa ma satur de exclamatia: " Ce-ai slabit! " ... desi imi doream atat de mult sa o aud si ma simteam atat de fericita ... la un moment dat ma saturasem de aceleasi explicatii despre cum am slabit si etc

in momentul acesta am 57 de kg si nu stiu... mai mult decat dorinta de a slabi acum s-a instalat obsesia de a nu ma ingrasa din nou.. dorinta de a ma mentine. Observ ca daca mananc putin din alimentele pe care nu le-am mai consumat de 5 luni .. imediat ma ingras
Ma bucur ca nu mai simt nevoia sa beau suc ci imi pun intrebarea: de ce suc si nu apa plata? sau sa mananc paine...

Acum mananc in fiecare dimineata 1 iaurt mic + cativa samburi de nuca ( si o data pe saptamana cate un ou fiert). apoi un mar sau o grefa... un fruct. la pranz mananc ce am gatit gen varza "calita" (fiarta) cu bulion si ciuperci sau branza slaba de vaca sau peste .. sau salate... apoi la 1 jum plec la scoala unde mai mananc 2 mere sau alte fructe.

offff astazi am mancat cam multe fructe: 1 grefa, 3 kiwi, 2 mere, 1 portocala, 2 clementine, 1 pomelo si un strugure. Problema e ca mi se pare ca am mancat mult desi poate totalul caloriilor nu e atat de mare... incerc sa nu depasesc 1000 de kcal pe zi desi sunt zile in care nu depasesc nici 600-700...


mi-as dori sa am un meniu zilnic echilibrat si sa ma mentin in acelasi timp. stau tot cu teama de a nu ma ingrasa din nou. E groaznic sentimentul... pt ca tot timpul am impresia ca mananc prea mult..

va astept sfaturile cu mare placere..
Buna Anca si bine ai venit!In primul rand felicitari pentru kg slabitedar...nu imi place modul in care ai facut`o.Ceea ce ai facut tu se numeste infometare,de aceea si pui pe tine de cate ori mananci ceva ce pana acum nu mancai600-700 de calorii nu`ti asigura nici macar necesarul minim de mancare pentru ca organismul tau sa fie sanatos.Si daca acum,la mentinere mananci asa putin,pai la cura cat mancai?Eu sunt mentinere si mananc 1600 de calorii pe zi,deci dublu fata de cat mananci tu
__________________
Jurnal Roxii

Cursul dragostei adevarate nu a fost niciodata neted. – William Shakespeare
Roxii, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Foarte activ, este de 2044 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1527 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #4 (permalink)  
Vechi 19 nov 2010, 23:56:20
ancutseek's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 16 nov 2010
Locaţie: Deva, Romania
Vârsta: 31
Dieta: stil de viata sanatos
Date: 169cm, 56kg
Mesaje: 52
Aprecieri acordate: 1
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: Jurnalul - Anca

Citat:
Anterior postat de Roxii Vezi mesajul


Buna Anca si bine ai venit!In primul rand felicitari pentru kg slabitedar...nu imi place modul in care ai facut`o.Ceea ce ai facut tu se numeste infometare,de aceea si pui pe tine de cate ori mananci ceva ce pana acum nu mancai600-700 de calorii nu`ti asigura nici macar necesarul minim de mancare pentru ca organismul tau sa fie sanatos.Si daca acum,la mentinere mananci asa putin,pai la cura cat mancai?Eu sunt mentinere si mananc 1600 de calorii pe zi,deci dublu fata de cat mananci tu



buna ! bine... stiu ca nu am slabit intocmai intr-un mod 100% sanatos dar nu pot sa zic ca "m-am infometat"... nu a trecut 1 zi fara sa mananc ceva .. ca am mancat mai putin decat trebuie.. e adevarat dar am vrut cu orice pret sa-mi ating scopul de a slabi pana la inceperea scolii...


offff e foarte aiurea pt ca traiesc cu obsesia zilnica de a nu ma ingrasa la loc.. in fiecare zi am impresia ca mananc "mai mult" decat ziua precedenta si asta s-ar putea sa ma "coste" ...
cum fac ore de dupa masa mananc micul dejun regulat .. si fructe ca gustari...
dar masa de seara nu exista pt mine.. eventual fructe
oricum eu aproximez caloriile ... ce pot sa fac ? cred ca daca m-as apuca acum sa mananc 1600 de calorii automat m-as ingrasa.... si parca totusi as vrea sa mai slabesc inca vreo 2 kg .

help ....
ancutseek, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2019 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1502 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 728 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #5 (permalink)  
Vechi 20 nov 2010, 00:23:57
Roxii's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 30 apr 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 31
Dieta: Mentinere
Date: 163cm, 48kg
Mesaje: 3.308
Aprecieri acordate: 4
Am fost apreciat(a) de 2 ori in 2 mesaje
Implicit Re: Jurnalul - Anca

Citat:
Anterior postat de ancutseek Vezi mesajul
buna ! bine... stiu ca nu am slabit intocmai intr-un mod 100% sanatos dar nu pot sa zic ca "m-am infometat"... nu a trecut 1 zi fara sa mananc ceva .. ca am mancat mai putin decat trebuie.. e adevarat dar am vrut cu orice pret sa-mi ating scopul de a slabi pana la inceperea scolii...


offff e foarte aiurea pt ca traiesc cu obsesia zilnica de a nu ma ingrasa la loc.. in fiecare zi am impresia ca mananc "mai mult" decat ziua precedenta si asta s-ar putea sa ma "coste" ...
cum fac ore de dupa masa mananc micul dejun regulat .. si fructe ca gustari...
dar masa de seara nu exista pt mine.. eventual fructe
oricum eu aproximez caloriile ... ce pot sa fac ? cred ca daca m-as apuca acum sa mananc 1600 de calorii automat m-as ingrasa.... si parca totusi as vrea sa mai slabesc inca vreo 2 kg .

help ....
A te infometa nu inseamna neaparat sa stai nemancata cu zilele.Poate tu nici nu simti foame,in schimb organismul tau te va penaliza pentru asta.Ca dovada faptul ca stai mereu cu teama sa nu te ingrasi.Foarte rau ca nu mananci cina,nu ar trebui sa sari peste nici o masa.Cel mai bn ar fi sa iti cumperi un cantar de bucatarie,ca sa estimezi corect cam cat mananci zilnic.Nu a zis nimeni sa te apuci sa mananci 1600 de calorii,nici eu nu am mancat de la inceput atat,ci am crescut treptat,cu cate 50-100 de calorii pe saptamana pentru a evita ingrasareaSi ce e cel mai important este ca trebuie sa mai introduci si alimente interzise,insa va trebui s`o faci cu limita si cel putin pt inceput nu zilnic
__________________
Jurnal Roxii

Cursul dragostei adevarate nu a fost niciodata neted. – William Shakespeare
Roxii, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Foarte activ, este de 2044 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1527 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #6 (permalink)  
Vechi 22 nov 2010, 19:53:51
ancutseek's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 16 nov 2010
Locaţie: Deva, Romania
Vârsta: 31
Dieta: stil de viata sanatos
Date: 169cm, 56kg
Mesaje: 52
Aprecieri acordate: 1
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: Jurnalul - Anca

Citat:
Anterior postat de Roxii Vezi mesajul


A te infometa nu inseamna neaparat sa stai nemancata cu zilele.Poate tu nici nu simti foame,in schimb organismul tau te va penaliza pentru asta.Ca dovada faptul ca stai mereu cu teama sa nu te ingrasi.Foarte rau ca nu mananci cina,nu ar trebui sa sari peste nici o masa.Cel mai bn ar fi sa iti cumperi un cantar de bucatarie,ca sa estimezi corect cam cat mananci zilnic.Nu a zis nimeni sa te apuci sa mananci 1600 de calorii,nici eu nu am mancat de la inceput atat,ci am crescut treptat,cu cate 50-100 de calorii pe saptamana pentru a evita ingrasareaSi ce e cel mai important este ca trebuie sa mai introduci si alimente interzise,insa va trebui s`o faci cu limita si cel putin pt inceput nu zilnic
sunt constienta de chestia asta.... o sa incerc de acum sa mananc putin mai mult si sa imi cantaresc fiecare portie.
acum trec printr-o perioada mai grea cu tezele si am foarte mult de invatat... am mai inceput sa am si ore de dupa masa de la 1:30 la 7:30 si e destul de aiurea programul.. nu m-am acomodat inca ...... din cauza asta cred ca am inceput sa mananc pe baza de stres .. mai mult

deci chiar ma streseaza obsesia asta de a nu ma ingrasa iar... nu ma mai pot concentra la celelalte chestii cum o faceam inainte


nu stiu ce sa mai fac ........
ancutseek, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2019 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1502 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 728 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #7 (permalink)  
Vechi 24 nov 2010, 19:47:48
ancutseek's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 16 nov 2010
Locaţie: Deva, Romania
Vârsta: 31
Dieta: stil de viata sanatos
Date: 169cm, 56kg
Mesaje: 52
Aprecieri acordate: 1
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: Jurnalul - Anca

buna din nou !
incerc sa tin cont si in acelasi timp sa pun in aplicare sfaturife primite pana acum si chiar vreau sa fac o schimbare in alimentatia mea de pana acum .. dar sper ca fara sa am vreo consecinta neplacuta (sa ma ingras)

meniul meu de astazi:
la micul dejun am avut 1 iaurt Milli 150g + cativa samburi de nuca + 1 mar
la pranz am mancat o "tocana de cartofi" adica: ciuperci + cartofi fierti impreuna si 2 pulpe de pui fierte fara pielita
apoi ca gustare am mancat 1 grapefruit
dupa masa am mancat 2 mere

cam atat mie mi se pare mult... adica mult fata de cat mancam pana acum ...
sper sa nu ma trezesc cu "surprize" ...
ancutseek, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2019 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1502 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 728 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #8 (permalink)  
Vechi 28 nov 2010, 11:24:10
mvthebest's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă ModelSlăbuţă Model
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 24 aug 2009
Locaţie: -, Romania
Vârsta: 32
Date: 165cm, 71kg
Mesaje: 13.622
Aprecieri acordate: 9
Am fost apreciat(a) de 59 ori in 49 mesaje
Implicit Re: Jurnalul - Anca

Citat:
Anterior postat de ancutseek Vezi mesajul
buna din nou !
incerc sa tin cont si in acelasi timp sa pun in aplicare sfaturife primite pana acum si chiar vreau sa fac o schimbare in alimentatia mea de pana acum .. dar sper ca fara sa am vreo consecinta neplacuta (sa ma ingras)

meniul meu de astazi:
la micul dejun am avut 1 iaurt Milli 150g + cativa samburi de nuca + 1 mar
la pranz am mancat o "tocana de cartofi" adica: ciuperci + cartofi fierti impreuna si 2 pulpe de pui fierte fara pielita
apoi ca gustare am mancat 1 grapefruit
dupa masa am mancat 2 mere

cam atat mie mi se pare mult... adica mult fata de cat mancam pana acum ...
sper sa nu ma trezesc cu "surprize" ...
Ai mancat bine,dar la cina ce ai papat? Doar 2 mere?
Fructele nu inlocuiesc mesele,fructele le papam ca si gustare.
Ce sport ai facut?
mvthebest, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 2214 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1697 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #9 (permalink)  
Vechi 02 dec 2010, 20:09:11
ancutseek's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 16 nov 2010
Locaţie: Deva, Romania
Vârsta: 31
Dieta: stil de viata sanatos
Date: 169cm, 56kg
Mesaje: 52
Aprecieri acordate: 1
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Unhappy Re: Jurnalul - Anca

Citat:
Anterior postat de mvthebest Vezi mesajul


Ai mancat bine,dar la cina ce ai papat? Doar 2 mere?
Fructele nu inlocuiesc mesele,fructele le papam ca si gustare.
Ce sport ai facut?

pai dat fiind faptul ca pana la 7 sunt la scoala... mananc doar fructe seara pt ca nu mananc dupa ora 6 si nah... stiu ca nu e prea bine dar nu am incotro
sport... fac in fiecare zi exercitii Pillates pt abdomen si coapse... cate 30 min .. cat imi ajunge timpul.
intrebare: e sau nu e voie sa mancam cartofi ? pt eu nu stiu ce sa imi mai fac de mancare.. ma gandeam la cativa cartofi taiati , fierti cu morcovi, ciuperci si apoi pasta de tomate. E buna?
ceva sugestii de feluri de mancare ? pls.. pt ca zilnic ma cert cu mama pt ca ea imi spune sa mananc paine si cartofi si bla bla iar eu cu frica mea de a nu manca prea mult ca sa nu ma ingras iar.. o sa innebunesc
am senzatia aia aiuuuuuuuurea ca ma ingras de pe o zi pe alta mancand mai nimic..
gen: dimineata 8: 1 iaurt+mar
la 10: branza slaba de vaca...
la 12: ceva gatit.. o portie... zilele astea am avut tarta aceea cu spanac si branza insa eu am facut-o cu varza si branza de vaca .. si oua. nu stiu cate calorii poate sa aibe o portie
si pana seara mai mananc ceva fructe si uneori pufuleti la scoala..

ieri am facut salam de biscuiti cu fratele meu si am mai mancat asa cate o feliuta.
offfff
chiar am nevoie de ajutorul vostru!

ancutseek, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2019 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1502 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 728 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #10 (permalink)  
Vechi 05 dec 2010, 15:40:46
CarolinaDogaru's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 05 dec 2010
Locaţie: Chisinau, Moldova
Dieta: Sport+mincare sanatoasa
Date: 164cm, 58.1kg
Mesaje: 50
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnalul - Anca

Salut.. eu zik ca regimul tau e cam dezordonat.. Eu de ex ma pot considera o obsesionata de slabit, dar nu nr calorii, acesta e plusul. Incearca sa nu numeri calorii. Si sonsuma fructe si legume cite doresti. Stiai ca ele se digera in mai putin de jumate de ora sh pleaca.. asca ca de la ele n`ai riscul de a te ingrasa.. Succese :*
 

Informatii despre slabit
greutate, infometare, jurnal, kilograme, motivatie, sfaturi, slabit

Opţiuni subiect

Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Jurnal Anca (Anca77yvb) Anca77yvb Arhiva jurnale slabit 855 25 iun 2013 06:42:24
Ce greu e...hai ca poti, Anca! anka4iulie Arhiva jurnale slabit 102 24 dec 2010 13:30:16
Jurnalul unei reusite - Extasssy alias Anca Extasssy Arhiva jurnale slabit 2596 28 iul 2010 12:31:41
Ciorba a la Anca anca90 Retete culinare 0 17 iul 2009 15:47:14
jurnal anca...vreau sa slabesc 5 kg si cel mai important sa ma mentin :D anca90 Arhiva jurnale slabit 5 17 iul 2009 15:43:41

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole