forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal SandsofTime - De la Flubber la fit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-sandsoftime-flubber-fit-10129.html)

SandsofTime 29 aug 2011 22:50:42

Jurnal SandsofTime - De la Flubber la fit
 
Buna, ma bucur ca v-am gasit intamplator si ca mi-ati aparut in cale exact cand aveam cea mai mare nevoie.

Acum, o mica poveste a evolutiei mele dpdv al greutatii:
Si eu m-am luptat si continui sa ma lupt cu stratul adipos in exces din organism inca de prin gimnaziu, cand am inceput sa iau in greutate. Stilul de viata sedentar si-a spus cuvantul, am inceput sa stau mai mult in casa si sa mananc foarte nesanatos, ma rog, mancam ce se gatea in casa. Dulciuri existau mereu cu toate ca daca am fructe nu simt nevoia de ciocolata/prajituri si alte minunatii hipercalorice. Cel mai mult am avut pe la finalul clasei a 8-a, 68kg la 1.60 (nu am mai crescut mult in inaltime de atunci, doar 3 cm), evident ca nu imi placea ce vad in oglinda si in vara aia am inceput sa ma informez despre alimentatia corecta si am inceput sa mananc mult mai sanatos. Am renuntat la paine o perioada de 2-3 ani (acum mananc ocazional paine integrala/graham), cartofi prajiti nu am mai mancat de foarte multa vreme (de fapt nu imi amintesc cand a fost ultima oara), dulciuri cat mai rar, apa si atat (evit sucurile pe cat de mult posibil, nici nu imi mai place gustul lor). Prin micile schimbari am ajuns la 62-63kg pe perioada liceului. Spre finalul liceului am mai tras un pic de mine si am ajuns la 59-60kg, dar totusi problema mea principala a ramas: tot stil de viata sedentar aveam si am pierdut multa masa musculara si mai putina grasime decat ar fi trebuit, daca as fi facut sport de la bun inceput acum nu as mai fi avut acum 29.7% procentaj de grasime.

Ma gandesc cat trag organele si oasele mele pentru atata grasime si de-asta am decis ca vreau un corp fit pe dinafara si dinautru, vreau sa fiu o persoana activa si mult mai flexibila, mai ales ca am 21 de ani si ma simt ca la 40 uneori (sunt si lenesa din fire, dar daca imi gasesc o motivatie serioasa nu ma las pana nu reusesc - sanatatea a fost mereu pentru mine pe primul loc, asa ca...sa imi misc fundul de pe scaun si sa bag niste sport ca altfel nu prind 40 de ani hehe).

Sport
Dupa o cercetare atenta a ofertei legate de sport in casa, am ales P90x pentru ca am auzit multe lucruri pozitive despre el si asta voi face in urmatoarele 90 de zile, voi face postari pe la 30 si 60 de zile de asemenea ca sa vedeti ce rezultate poate oferi. Este dificil intr-adevar, unele exercitii nu le pot executa pana la capat, anumite aplecari pentru care va trebui sa dobandesc mai multa flexibilitate, tractiunile unde e vai si-amar de mine si fara scaun n-am nicio sansa, de flotari nu mai zic ca fac girly push-ups, in genunchi, sper sa prind forta dupa 30 de zile sa le execut corect. Cert este ca transpir si consum calorii, ma agit sa execut cat mai bine si simt cum ard muschii, febra musculara va dura ceva pana imi intru in ritm.

As fi vrut sa fac si jogging, dar nu stiu, am o problema legata de faptul ca nu arat asa de bine (e totul in capul meu, stiu - chestia asta mi-a ramas din generala pentru ca atunci primeam comentarii foarte rautacioase cand mergeam singura pe strada, pana mi-am format si eu gandirea si parerile) si plus ca transpir imediat, nu pot sa alerg nici mult (simt ca imi pierd aerul) si am o senzatie foarte aiurea cand lumea se holbeaza la mine, stiu ca nu ar trebui sa fiu asa, ca o fac pentru mine, dar imi lasa un gust amar tara asta in general cu mentalitate cat mai inchisa si stupida. Eu acum arat destul de decent si nu am mai auzit lucruri rautacioase de ceva vreme (dimpotriva), dar cred ca experientele precedente au lasat anumite traume. Partea buna este ca nu arat slabiciune in niciun fel, m-am intarit psihologic si am invatat sa profit de partile mele bune si sa le las sa iasa la suprafata mereu.

Deja cred ca v-am plictisit cu prima mea postare pentru ca este ceva mai lunga, dar asta e stilul meu, am tendinta sa tot analizez si sa explic. Per total, voi trage cat mai tare de mine sa ajung de la o chestie "verde" gelatinoasa la un corp frumos sculptat cum ar fi acesta:

http://executivejiujitsu.com/wp-cont...dow-Boxing.jpg

Alexik 29 aug 2011 23:21:02

Re: Jurnal SandsofTime - De la Flubber la fit
 
Buna , bine ai venit>:D<
De ce nu incerci ceva mai usor , totusi? pana prinzi rezistenta?
Daca transpiri nu neaparat consumi mai multe calorii:P

SandsofTime 29 aug 2011 23:29:56

Re: Jurnal SandsofTime - De la Flubber la fit
 
Nu este nici foarte greu in ansamblu, sunt doar cateva exercitii care imi provoaca dificultati, nu vreau sa stagnez cu ceva mai usor sau sa evoluez mai greu, pot sa fac majoritatea exercitiilor din P90x Lean corect si de el vreau sa ma tin, stiu ca pot. Consumul de calorii sigur exista pentru ca fac ce trebuie, simt ca imi lucreaza muschii/cresc bataile inimii, deci nu doar transpiratia e singurul semn ca fac ceva bine. Multumesc ca ai trecut pe aici. *hug*

Alexik 29 aug 2011 23:36:29

Re: Jurnal SandsofTime - De la Flubber la fit
 
Citat:

Anterior postat de SandsofTime (Post 774327)
Nu este nici foarte greu in ansamblu, sunt doar cateva exercitii care imi provoaca dificultati, nu vreau sa stagnez cu ceva mai usor sau sa evoluez mai greu, pot sa fac majoritatea exercitiilor din P90x Lean corect si de el vreau sa ma tin, stiu ca pot. Consumul de calorii sigur exista pentru ca fac ce trebuie, simt ca imi lucreaza muschii/cresc bataile inimii, deci nu doar transpiratia e singurul semn ca fac ceva bine. Multumesc ca ai trecut pe aici. *hug*

Ok , atunci spor la sport si sa reusesti sa faci si celelalte ex:-*

SandsofTime 30 aug 2011 15:41:12

Re: Jurnal SandsofTime - De la Flubber la fit
 
I love cardio! :x Din programele pe care le-am facut pana acum (saptamana trecuta a fost una de proba in care am vrut sa vad daca pot sa ma tin de ele si am ajuns la concluzia ca pot), cardio x, kenpo, core synergistics sunt cele preferate.
Programul pentru primele 3 saptamani este asa:

Day 1 – Core Synergistics
Day 2 – Cardio X
Day 3 – Shoulders and Arms, Ab Ripper X
Day 4 – Stretching X
Day 5 – Legs and Back, Ab Ripper X
Day 6 – Kenpo X
Day 7 – Rest or X Stretch

Cel mai dificil mi s-a parut Ab Ripper X + tractiuni, la ele am de lucrat cel mai mult, dar voi reusi cu timpul.

Un alt dezavantaj este programul meu dezorganizat de somn cand vine vorba de mancare. Eu nu pot manca noaptea, dar uneori ma bag la somn la 4-5 dimineata si ultima gustare o am la 21, mi s-a intamplat sa adorm la 8-9 dimineata si sa mananc la 22 un fruct ceea ce e total gresit, sunt prea multe ore. De-asta voi incerca sa ma bag la somn mai devreme sa pot manca 3 mese normale in timpul zilei, ca altfel apuc doar 2 si cam atat. Partea buna este ca mereu am mancat multe fructe si legume si nu imi vine greu sa mananc sanatos din punctul asta de vedere. Cam atat pe ziua de azi, spor la miscare!

SandsofTime 31 aug 2011 16:43:20

Re: Jurnal SandsofTime - De la Flubber la fit
 
Azi am avut Shoulders&Arms +Ab Ripper X, cu primul m-am descurcat mai bine (nu am luat asa multe pauze de 20-30 sec pentru apa si prosop), dar la Ab Ripper vai, simteam cum imi arde abdomenul si intr-adevar am lucrat cat am putut de bine, dar fara vreo 4-5 pauze de 20-30 sec din programul de 20 de minute pentru abdomen nu as fi rezistat. Adica am pus pauza la program, apa + prosop, play si continuam. Dar imi place nespus de mult, mi se pare ceva nou si cred ca de-asta. Probabil dupa 30 de zile o sa il injur pe Tony Horton cand imi spune keep going. :)) Viitorul suna bine, sa scapam de "sunculite"!

RedOnion 31 aug 2011 19:41:49

Re: Jurnal SandsofTime - De la Flubber la fit
 
Wow, de unde a aparut atata motivare? S-a mutat toata la tine acasa? :-o
Acuma pe bune, imi place mult cum scrii, si te urmaresc de la deschiderea jurnalului, am citit pana si raspunsurile date altor fete. Ai har motivational, te stii la chestii de gen :D

Acuma, ca sa keep track of the results mai bine, fa-ti poze regulat, gen o data pe saptamana, sa ai o amintire si o trecere in revista vizibila a lucrurilor. Si pe forum se consemneaza, si poti vedea in bara de "evolutie" schimbarile pe care le-ai inregistrat, dar altceva inseamna sa le si vezi :) Plus ca e motivant, observi mai bine schimbarile care exista fata de inceput, si ceea ce iti doresti in continuare :D

O singura observatie am: daca nu cumva vrei sa dezvolti muschi de performanta, acorda-le o macar o zi-doua pe sapt de pauza, spre a se relaxa, spre a se forma si toate alea:P S-a mai scris despre asta si poate motivele le stii chiar si singura. Plus ca nu trebuie sa devii atat de axata pe sport, risti s-o dai in extreme. Ai grija de tine :)

SandsofTime 31 aug 2011 19:58:39

Re: Jurnal SandsofTime - De la Flubber la fit
 
Hehe, multumesc. Da, ma pricep la cuvinte mai ales cand e vorba de un subiect ce ma intereseaza. Oricum muschii ii lucrez cu greutati doar 2 zile pe saptamana, restul sunt mai mult cardio, am 2 zile de stretching, deci am timp sa ma odihnesc. Par foarte axata pe sport, dar 60 minute pe zi (un pic mai mult in zilele cu 2 programe) dedicate miscarii nu mi se pare mult, tinand cont ca stau foarte mult timp la calculator, voi incepe si facultatea si iar stat pe scaun, trebuie sa ma misc cumva. :) Acum am vazut ca avem aceeasi varsta, nice.

RedOnion 31 aug 2011 20:21:47

Re: Jurnal SandsofTime - De la Flubber la fit
 
Avem aceeasi varsta, ne mai place si sportul, suntem si ambitioase (bine, eu am zile cu varf si zile cu prapastie...) si cred ca o sa reusim amandoua sincer :D Eu sunt fericita ca deja dupa 3 saptamani vad rezultate si mai ales le simt. La cantar, parerea mea e ca se observa mai putin pentru ca grasimea cantareste mai putin decat muschi... Asa ca sa nu ne amagim, e cam normal sa fie mai mici rezultatele numerice :)

Sunt incantata sa te cunosc. Hm, cum te cheama? Eu sunt Mihaela :)

SandsofTime 31 aug 2011 20:27:22

Re: Jurnal SandsofTime - De la Flubber la fit
 
Da, eu oricum am % grasime ridicat si ma intereseaza mult sa il scad, chiar daca dupa masuratori nu pare, am mai multa grasime decat muschi. :))

Catalina, imi pare bine.


Ora este GMT +2. Ora este acum 19:20:30.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO