Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Jurnal Scorpia - Nu credeam ca dupa o nastere voi avea atatea probleme

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
 
 
Opţiuni subiect
  #1 (permalink)  
Vechi 06 nov 2010, 20:12:15
Scorpia's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 05 nov 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 43
Dieta: Rina 90
Date: 165cm, 75kg
Mesaje: 203
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Jurnal Scorpia - Nu credeam ca dupa o nastere voi avea atatea probleme

Salut,
Sunt o scorpie de 29 de ani care la 1 an si doua luni dupa nastere nu a fost in stare sa dea jos kg puse in plus.
Dar am luat-o in sfarsit pe calea cea buna!
Mi-a lipsit vointa si faptul ca am fost obligata sa iau elevit, calciu si fier pe timpul alaptarii.
Am renuntat in timpul alaptarii o luna la ele si am putut slabi 5 Kg dar ajunsesem sa ametesc in pat cand ma intorceam de pe o parte pe alta. Binenteles ca le-am pus la loc in 2 luni dupa ce am inceput sa iau vitaminele.
Ajunsesem sa ma trezesc pe la 4 dimineata cand ma rodea stomacul de foame....mancam dulciuri intr-o zi cat mananca un om sanatos care vrea sa se mentina intr-o saptamana.Pastilele mi-au dat o pofta nebuna de mancare si deabia acum, la trei luni dupa ce am oprit alaptarea si vitaminele am inceput sa ma pun pe picioare.
De o luna am inceput regimul in sine si am slabit de la 75 Kg la 72.
Ma uit in oglinda si nu ma recunosc. In toate visele ce le am sunt cum eram inainte, niciodata nu ma visez grasa.
Ma doare cand ma vad cu cineva cunoscut care ma intreaba: "Dar ce-ai patit de te-ai ingrasat asa mult!
Persoanele astea chiar nu realizeaza ca te fac sa te simti prost?
Chiar daca in felul lor iti vor binele....
De glume proaste ce sa mai zic!
Toata familia ma face in fel si chip...Dar nu am sa le mai sau aceasta ocazie...
Mi-am propus ca pana in iunie anul viitor sa am iar 55 Kg.
In nici un caz nu am sa ma grabesc pentru a nu-mi da organismul poeste cap.
Nu am nevoie de dungi pe burta sau altele.E de ajuns ca mi-i s-au lasat sanii dupa alaptare...
Si imi promit mie insami ca dupa ce voi termina cu dieta voi continua sa mananc sanatos!
  #2 (permalink)  
Vechi 06 nov 2010, 20:19:56
VentoFreddo's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă ModelSlăbuţă Model
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 11 ian 2010
Locaţie: Braila, Romania
Vârsta: 47
Dieta: sanatoasa personalizata
Date: 174cm, 65.6kg
Mesaje: 17.573
Aprecieri acordate: 7.170
Am fost apreciat(a) de 8.280 ori in 2.421 mesaje
Implicit Re: Jurnal Scorpia - Nu credeam ca dupa o nastere voi avea atatea probleme

Citat:
Anterior postat de Scorpia Vezi mesajul
Salut,
Sunt o scorpie de 29 de ani care la 1 an si doua luni dupa nastere nu a fost in stare sa dea jos kg puse in plus.
Dar am luat-o in sfarsit pe calea cea buna!
Mi-a lipsit vointa si faptul ca am fost obligata sa iau elevit, calciu si fier pe timpul alaptarii.
Am renuntat in timpul alaptarii o luna la ele si am putut slabi 5 Kg dar ajunsesem sa ametesc in pat cand ma intorceam de pe o parte pe alta. Binenteles ca le-am pus la loc in 2 luni dupa ce am inceput sa iau vitaminele.
Ajunsesem sa ma trezesc pe la 4 dimineata cand ma rodea stomacul de foame....mancam dulciuri intr-o zi cat mananca un om sanatos care vrea sa se mentina intr-o saptamana.Pastilele mi-au dat o pofta nebuna de mancare si deabia acum, la trei luni dupa ce am oprit alaptarea si vitaminele am inceput sa ma pun pe picioare.
De o luna am inceput regimul in sine si am slabit de la 75 Kg la 72.
Ma uit in oglinda si nu ma recunosc. In toate visele ce le am sunt cum eram inainte, niciodata nu ma visez grasa.
Ma doare cand ma vad cu cineva cunoscut care ma intreaba: "Dar ce-ai patit de te-ai ingrasat asa mult!
Persoanele astea chiar nu realizeaza ca te fac sa te simti prost?
Chiar daca in felul lor iti vor binele....
De glume proaste ce sa mai zic!
Toata familia ma face in fel si chip...Dar nu am sa le mai sau aceasta ocazie...
Mi-am propus ca pana in iunie anul viitor sa am iar 55 Kg.
In nici un caz nu am sa ma grabesc pentru a nu-mi da organismul poeste cap.
Nu am nevoie de dungi pe burta sau altele.E de ajuns ca mi-i s-au lasat sanii dupa alaptare...
Si imi promit mie insami ca dupa ce voi termina cu dieta voi continua sa mananc sanatos!
Bine ai venit, draga Scorpiuta(ca de la scorpie la scorpie)
Imi pare f bine ca vrei sa slabesti sanatos si in timp, o sa reusesti sigur ssi cine rade la urma rade mai bine
Pentru inceput ne poti zice cam ce meniu ai tu intr-o zi?de ex ce ai mancat azi, si la ce ore?Sport faci ceva?
Sa-ti traiasca puiul si sa se faca mare, ai fetita sau baiat?Cate intrebari...
Astept sa-mi raspunzi ..
VentoFreddo, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1858 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1341 kcal/zi. Pentru a slăbi 3.5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 954 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #3 (permalink)  
Vechi 07 nov 2010, 12:47:00
Scorpia's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 05 nov 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 43
Dieta: Rina 90
Date: 165cm, 75kg
Mesaje: 203
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Talking Re: Jurnal Scorpia - Nu credeam ca dupa o nastere voi avea atatea probleme

Buna Vento,
Merci de incurajari.
M-am indragostit din primul moment de site.Intai am citit cateva interviuri ale slabutelor ce au reusit si am vazut ca aici pot sa imi exprim ideile, nu mai vorbesc de informatii utile dar cel mai important: nu rade nimeni de mine, nu-mi plange nimeni de mila(ceea ce urasc si mai tare) si nu sunt singura ce se lupta cu kg in plus.
De doua zile de cand am ajuns pe site-ul asta incercand sa fac un calcul al caloriilor am invatat o gramada de chestii.Deja am inceput sa-mi scriu meniul zilnic si am observat ca daca o tin tot asa voi slabi mai repede decat imi doream.
Ma intrebai ce am mancat ieri.
Dimineata binenteles cafeaua cu lapte si 2 lingurite rase zahar.
La cafea si zaharul din ea nu o sa renunt niciodata!
Desi imi tot zic sa mananc dimineata ca e mai bine pt organism...pur si simplu nu intra nimic altceva.
gustare 1: iaurt 0% grasimi
gustare2 :200ml suc natural de mere ,morcovi, portocala si mandarina(cand fac sucul la baiat imi fac si mie si cred ca asta m-a pus pe picioare pe timpul sarcinii)si inca o cafeacu lapte (nu ma pot abtine si basta)
Pranz ghiveci cu legume vreo 200gr
Gustare 3 2 mere si o mandarina
Cina 200 gr ghiveci cu legume(iesise prea bun)
Cam asta a fost tot.
Calculatorul mi-a aratat pana in 900Kcal dar cred ca am ajuns pe la 1200 pt ca la ghiveci am calit ceapa,ardeiul si morcovii si am pus si ceva ciuperci ce au ceva calorii si ele
De asemeni intr-o cana de 200 ml pun jumatate cafea jumatate lapte, o beau destul de dulce fata de majoritatea deci sare un pic nr de cal.
Efort fizic nu prea fac. Decat activitatile casnice si joaca cu bebita.
Pe langa asta, cand iesim afara am de carat caruciorul(8 kg) 3 etaje si apoi pe bebita(10kg), 2 drumuri ce ma sfarsesc de puteri.
Dar e bine....ard caloriile nu fetelor?
Voi incerca sa fac ceva exercitii taebo. Am vazut ceva filmulete pe net si mi-au placut.Si nu par prea istovitoare.
Ma intrebai de bebita, il cheama Alexandru si e sufletelul meu.
Are un an si 2 luni si de 2 saptamani incoace a inceput sa mearga.Acum sa vezi ce o sa am de alergat!
Ce-a fost pana acum dar ce va fi de acum incolo!
Mi-i s-a spus ca sunt norocoasa ca am copil cuminte, chiar foarte cuminte si toata ziua ranjit. E mancacios ca tati, catoadata mai vad in el un pic din rautatea mamei cand nu-i convine ceva(atunci pot spune :da,intradevar e al meu).
Cam atat. voi incerca sa pun ceva poze cu bebita, dar nu cu mine pt ca nu ma suport cum arat.
Papa
  #4 (permalink)  
Vechi 07 nov 2010, 13:13:55
VentoFreddo's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă ModelSlăbuţă Model
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 11 ian 2010
Locaţie: Braila, Romania
Vârsta: 47
Dieta: sanatoasa personalizata
Date: 174cm, 65.6kg
Mesaje: 17.573
Aprecieri acordate: 7.170
Am fost apreciat(a) de 8.280 ori in 2.421 mesaje
Implicit Re: Jurnal Scorpia - Nu credeam ca dupa o nastere voi avea atatea probleme

Citat:
Anterior postat de Scorpia Vezi mesajul
Buna Vento,
Merci de incurajari.
M-am indragostit din primul moment de site.Intai am citit cateva interviuri ale slabutelor ce au reusit si am vazut ca aici pot sa imi exprim ideile, nu mai vorbesc de informatii utile dar cel mai important: nu rade nimeni de mine, nu-mi plange nimeni de mila(ceea ce urasc si mai tare) si nu sunt singura ce se lupta cu kg in plus.
De doua zile de cand am ajuns pe site-ul asta incercand sa fac un calcul al caloriilor am invatat o gramada de chestii.Deja am inceput sa-mi scriu meniul zilnic si am observat ca daca o tin tot asa voi slabi mai repede decat imi doream.
Ma intrebai ce am mancat ieri.
Dimineata binenteles cafeaua cu lapte si 2 lingurite rase zahar.
La cafea si zaharul din ea nu o sa renunt niciodata!
Desi imi tot zic sa mananc dimineata ca e mai bine pt organism...pur si simplu nu intra nimic altceva.
gustare 1: iaurt 0% grasimi
gustare2 :200ml suc natural de mere ,morcovi, portocala si mandarina(cand fac sucul la baiat imi fac si mie si cred ca asta m-a pus pe picioare pe timpul sarcinii)si inca o cafeacu lapte (nu ma pot abtine si basta)
Pranz ghiveci cu legume vreo 200gr
Gustare 3 2 mere si o mandarina
Cina 200 gr ghiveci cu legume(iesise prea bun)
Cam asta a fost tot.
Calculatorul mi-a aratat pana in 900Kcal dar cred ca am ajuns pe la 1200 pt ca la ghiveci am calit ceapa,ardeiul si morcovii si am pus si ceva ciuperci ce au ceva calorii si ele
De asemeni intr-o cana de 200 ml pun jumatate cafea jumatate lapte, o beau destul de dulce fata de majoritatea deci sare un pic nr de cal.
Efort fizic nu prea fac. Decat activitatile casnice si joaca cu bebita.
Pe langa asta, cand iesim afara am de carat caruciorul(8 kg) 3 etaje si apoi pe bebita(10kg), 2 drumuri ce ma sfarsesc de puteri.
Dar e bine....ard caloriile nu fetelor?
Voi incerca sa fac ceva exercitii taebo. Am vazut ceva filmulete pe net si mi-au placut.Si nu par prea istovitoare.
Ma intrebai de bebita, il cheama Alexandru si e sufletelul meu.
Are un an si 2 luni si de 2 saptamani incoace a inceput sa mearga.Acum sa vezi ce o sa am de alergat!
Ce-a fost pana acum dar ce va fi de acum incolo!
Mi-i s-a spus ca sunt norocoasa ca am copil cuminte, chiar foarte cuminte si toata ziua ranjit. E mancacios ca tati, catoadata mai vad in el un pic din rautatea mamei cand nu-i convine ceva(atunci pot spune :da,intradevar e al meu).
Cam atat. voi incerca sa pun ceva poze cu bebita, dar nu cu mine pt ca nu ma suport cum arat.
Papa
parca ma aud pe mine in primele zile pe site:nu renunt la aia, pe mine sa nu ma puneti sa fac sport ca nu fac, nu pot, micul dejun eu nu pot sa-l iau.daca citesti primele pagini ale jurnalului meu te prapadesti de ras..In schimb , dupa un an de zile, uite-ma cu mai multe kg in minus decat imi propusesem, fac si sport (walking, nu-ti trebuie mult timp, nici spatiu)-eu aveam scuza durerile de coloana si genuchi, scolioza..bagam motive, ce sa mai..Plus ca acum iau si md si gustarile, stand aici cu noi uiti multe din vechile obiceiuri, te educi, ai sa vezi..
Cafeaua aia stiu ca acum zici ca nu renunti si pace, dar macar la o lingurita de zahar nu poti sa renunti?Poti sa o inlocuiesti cu zahar de trestie, e mai putin nociv de cat cel superrafinat..Si nu exista sa nu poti renunta si la a 2 cafea..dar asta o sa vezi tu in timp
Acuma, ai vazut si tu ca ai prea putine calorii, si nu ciupercile ridica nr lor..ar trebui sa mananci 5 kile de ciuperci odata sa maresti semnificativ
Intrebare e :unde e carnita in meniul tau?O sa inveti curand si ca proteinele din carne te slabesc, pe cand carbohidratii te ingrasa..cand o sa echilibrezi meniul, in asa fel incat s aai mai putini carbo decat proteine si grasimi bune, deja ai aflat secretul unei slabiri de lunga durata si sanatoase
F important:trebuie sa introduci mancare la mic dejun..chit ca e un ousor fiert si o rosie, sau putin abranza cu o salata verde, sau o felie de paine integrala cu lapte integral..
Ce zici?md tau seamana a gustare nu a o masa..
Si acum sa vb de bebele tauEu ador copiii, am si eu un nepotel, are o saptamanaSi imi plac emult numele AlexandruSa-ti traiasca puiutul, sa fiti sanatosi!!
O duminica frumoasa!
VentoFreddo, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1858 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1341 kcal/zi. Pentru a slăbi 3.5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 954 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #5 (permalink)  
Vechi 07 nov 2010, 14:07:43
Scorpia's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 05 nov 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 43
Dieta: Rina 90
Date: 165cm, 75kg
Mesaje: 203
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Scorpia - Nu credeam ca dupa o nastere voi avea atatea probleme

Uf....si eu ma gandeam sa inlocuesc zaharul cu zahar brun...citisem ca ar fi mai bine....de asemeni sa revin la iaurturile si laptele cu 1,5 grasimi,
Am citit aici pe site ca e mai indicat iar parca astea fara grasimi nu au nici un gust!
La paine pot renunta fara probleme...nu simt nevoia...mai bine imi pun niste cereale in iaurt pentru ceva proteine si fibre.
Cu carnea e mai greu...nu-mi place fiarta nici sa ma tai...
am un gratar dar usuca rau carnea si ma lipsesc.
Azi voi face pulpe de pui cu cartofi la cuptor si voi manca una.
Alte zile mi-am facut cartofi fierti cu branza rasa si 2 oua fierte tari.
Fructe mananc zilnic, iar dupa-amiaza imi place sa mananc o rosie, un ardei capia rosu si cateva bucatele de branza la o gustare sau cina.
Un lucru bun...am putut renunta la dulciuri si prajeli.
Nu cred ca as putea renunta in totalitate la ele, spre ex de cand am inceput regimul am mancat dulce cam o data pe saptamana si putin, sub 50gr nu ca pe vremuri cand mancam o ciocolata intraga in 2 ore.
Cu cartofii prajiti e mai greu...sunt asa de buni... dar cand am vazut ca au de 6 ori mai multe calorii ca cei fierti am realizat ca nu merge asa.
Saptamana trecuta am facut pui la cuptor, cartofi prajiti si tzatzichi(e demential) si am putut sa ma limitez doar la max 50 gr de cartofi ceea ce e eu zic ca e bine.
In adolescenta am mai tinut regim.
Vroiam sa dau jos 6 Kg si dupa un an de chin cu regimuri drastice si apoi pauze cand ziceam :lasa ca o iau luni de la capat am ajuns sa pun inca 5 kg in plus.
Deabia cand am inceput sa nu ma mai gandesc toata ziua la mancare, sa imi permit din cand in cand si ceva dulce am reusit sa slabesc in vreo 4-5 luni vreo 10 kg si am ajuns pe la 55 kg de care am fost multumita.
La fel sper sa se intample si acum...si o sa incerc sa mai adaug cate ceva la meniu.
Cu privire la a doua cafea...nu prea am cum sa renunt la ea....daca nu o beau dorm pe mine toata ziua.
Acum vreo 3 luni daca vorbeai cu mine ti-as fi spus ca mor de somn sau ma simt de parca m-a batut cineva la orice ora am fi vorbit, acum sunt din ce in ce mai bine....dupa c um am spus mai devreme: paharul de suc natural m-a pus pe picioare.
Esti o draguta si voi incerca sa mananc in fiecare zi cate o bucatica de carnita de pui.(nu de alta dar pestele nu-mi place iar vita mananc rar)
  #6 (permalink)  
Vechi 07 nov 2010, 14:18:26
VentoFreddo's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă ModelSlăbuţă Model
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 11 ian 2010
Locaţie: Braila, Romania
Vârsta: 47
Dieta: sanatoasa personalizata
Date: 174cm, 65.6kg
Mesaje: 17.573
Aprecieri acordate: 7.170
Am fost apreciat(a) de 8.280 ori in 2.421 mesaje
Implicit Re: Jurnal Scorpia - Nu credeam ca dupa o nastere voi avea atatea probleme

Citat:
Anterior postat de Scorpia Vezi mesajul
Uf....si eu ma gandeam sa inlocuesc zaharul cu zahar brun...citisem ca ar fi mai bine....de asemeni sa revin la iaurturile si laptele cu 1,5 grasimi,
Am citit aici pe site ca e mai indicat iar parca astea fara grasimi nu au nici un gust!
La paine pot renunta fara probleme...nu simt nevoia...mai bine imi pun niste cereale in iaurt pentru ceva proteine si fibre.
Cu carnea e mai greu...nu-mi place fiarta nici sa ma tai...
am un gratar dar usuca rau carnea si ma lipsesc.
Azi voi face pulpe de pui cu cartofi la cuptor si voi manca una.
Alte zile mi-am facut cartofi fierti cu branza rasa si 2 oua fierte tari.
Fructe mananc zilnic, iar dupa-amiaza imi place sa mananc o rosie, un ardei capia rosu si cateva bucatele de branza la o gustare sau cina.
Un lucru bun...am putut renunta la dulciuri si prajeli.
Nu cred ca as putea renunta in totalitate la ele, spre ex de cand am inceput regimul am mancat dulce cam o data pe saptamana si putin, sub 50gr nu ca pe vremuri cand mancam o ciocolata intraga in 2 ore.
Cu cartofii prajiti e mai greu...sunt asa de buni... dar cand am vazut ca au de 6 ori mai multe calorii ca cei fierti am realizat ca nu merge asa.
Saptamana trecuta am facut pui la cuptor, cartofi prajiti si tzatzichi(e demential) si am putut sa ma limitez doar la max 50 gr de cartofi ceea ce e eu zic ca e bine.
In adolescenta am mai tinut regim.
Vroiam sa dau jos 6 Kg si dupa un an de chin cu regimuri drastice si apoi pauze cand ziceam :lasa ca o iau luni de la capat am ajuns sa pun inca 5 kg in plus.
Deabia cand am inceput sa nu ma mai gandesc toata ziua la mancare, sa imi permit din cand in cand si ceva dulce am reusit sa slabesc in vreo 4-5 luni vreo 10 kg si am ajuns pe la 55 kg de care am fost multumita.
La fel sper sa se intample si acum...si o sa incerc sa mai adaug cate ceva la meniu.
Cu privire la a doua cafea...nu prea am cum sa renunt la ea....daca nu o beau dorm pe mine toata ziua.
Acum vreo 3 luni daca vorbeai cu mine ti-as fi spus ca mor de somn sau ma simt de parca m-a batut cineva la orice ora am fi vorbit, acum sunt din ce in ce mai bine....dupa c um am spus mai devreme: paharul de suc natural m-a pus pe picioare.
Esti o draguta si voi incerca sa mananc in fiecare zi cate o bucatica de carnita de pui.(nu de alta dar pestele nu-mi place iar vita mananc rar)
faci bine ca bagi si putina carne sanatoasa in alimentatieUn alt sfat ar fi sa nu mananci nicoidata cartofii cu carne sau branza..cel mai bine ar fi sa renunti de tot la ei, da, na, prea multe vreau si eu deodata de la tineEu am renuntat, cu ajutorul dietei MOnty
Despre cafea..nu cafeaua face rau, ba chiar e recomandata pt multe, ci zaharul, prea mult..deja ai 4 lingurite pe zi, ca sa nu dormi pe tine poti bea si 3 cesti pe zi, dar LIMITEAZA ZAHARUL!!E otrava curata pt organism...
Uite, citeste topicul asta
De ce este zaharul alimentar atat de "malefic" in alimentatie?
VentoFreddo, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1858 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1341 kcal/zi. Pentru a slăbi 3.5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 954 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #7 (permalink)  
Vechi 07 nov 2010, 14:20:31
VentoFreddo's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă ModelSlăbuţă Model
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 11 ian 2010
Locaţie: Braila, Romania
Vârsta: 47
Dieta: sanatoasa personalizata
Date: 174cm, 65.6kg
Mesaje: 17.573
Aprecieri acordate: 7.170
Am fost apreciat(a) de 8.280 ori in 2.421 mesaje
Implicit Re: Jurnal Scorpia - Nu credeam ca dupa o nastere voi avea atatea probleme

La avatar e puiutul tau?e asa scuuuump..Sa-mi zic cand pui poze..si vreau una si cu tine, ca aici nu se sperie nimeni, stai linistita
VentoFreddo, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1858 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1341 kcal/zi. Pentru a slăbi 3.5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 954 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #8 (permalink)  
Vechi 07 nov 2010, 16:00:08
Scorpia's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 05 nov 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 43
Dieta: Rina 90
Date: 165cm, 75kg
Mesaje: 203
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Scorpia - Nu credeam ca dupa o nastere voi avea atatea probleme

Da, e puiutul meu, dulceata mea de baietel.
In poza aceea are un an. Ii sta asa de bine in hanorac!
Cu privire la zahar...am citit pagina la care m-ai trimis si m-am speriat...stiam de efectele nocive si de o parte din boli dar nu credeam ca poate face atat de rau.
Oricum, de o luna l-am redus la 4 lingurite pe zi fata de ...nu vreau sa ma gandesc.
Imi luam 4 prajituri de la cofetarie...si mancam cate putin din fiecare....iar in 2 zile erau date gata.
Sau imi luam un chec mare cu visini si il mancam tot odata...
Erau zile cand ma durea capul ingrozitor.....si raspunsul era ca in ziua aceea nu mancasem decat dulciuri.
Dupa ce v-am zis banuiesc ca veti fi de acord cu mine ca acum ce zahar mananc e f putin fata de pana acum.
Mai e ceva...nu stiu cat de bine am facut si cat de bun este pe termen lung pt organism:iau o pastila de crom pe zi
Farmacista mi-a zis ca acesta o sa-mi reduca pofta de dulciuri...si asa s-a intamplat.Pe flacon scrie ca cromul este necesar organismului si intervine in sinteza insulinei iar un aport ridicat de crom duce la scaderea depozitelor adipoase si a greutatii.
Poate e si influenta mentala....imi zic: acum iau crom, nu mai am nevoie de dulciuri.
Ma gandeam sa-l inlocuiesc cu mierea. Cunosc pe cineva care are stupi si as putea lua miere de la el, nu de pe piata ce contine 50% zahar.
Tot ar fi ceva....
Iar cand vb de cafea....eu nu vb de o ceasca...eu beau 2 CANI de cafea pe zi.
Daca am mult de lucru(ce inseamna in fata calculatorului) si lucrez 20 de ore din 24 beau si 4 cani, nu mai zic de tigari...Da...fumez!!!!!
Stiu...nu e bine....dar sa speram ca odata si odata ma voi lasa si de fumat.
  #9 (permalink)  
Vechi 07 nov 2010, 16:08:09
VentoFreddo's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă ModelSlăbuţă Model
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 11 ian 2010
Locaţie: Braila, Romania
Vârsta: 47
Dieta: sanatoasa personalizata
Date: 174cm, 65.6kg
Mesaje: 17.573
Aprecieri acordate: 7.170
Am fost apreciat(a) de 8.280 ori in 2.421 mesaje
Implicit Re: Jurnal Scorpia - Nu credeam ca dupa o nastere voi avea atatea probleme

Citat:
Anterior postat de Scorpia Vezi mesajul
Da, e puiutul meu, dulceata mea de baietel.
In poza aceea are un an. Ii sta asa de bine in hanorac!
Cu privire la zahar...am citit pagina la care m-ai trimis si m-am speriat...stiam de efectele nocive si de o parte din boli dar nu credeam ca poate face atat de rau.
Oricum, de o luna l-am redus la 4 lingurite pe zi fata de ...nu vreau sa ma gandesc.
Imi luam 4 prajituri de la cofetarie...si mancam cate putin din fiecare....iar in 2 zile erau date gata.
Sau imi luam un chec mare cu visini si il mancam tot odata...
Erau zile cand ma durea capul ingrozitor.....si raspunsul era ca in ziua aceea nu mancasem decat dulciuri.
Dupa ce v-am zis banuiesc ca veti fi de acord cu mine ca acum ce zahar mananc e f putin fata de pana acum.
Mai e ceva...nu stiu cat de bine am facut si cat de bun este pe termen lung pt organism:iau o pastila de crom pe zi
Farmacista mi-a zis ca acesta o sa-mi reduca pofta de dulciuri...si asa s-a intamplat.Pe flacon scrie ca cromul este necesar organismului si intervine in sinteza insulinei iar un aport ridicat de crom duce la scaderea depozitelor adipoase si a greutatii.
Poate e si influenta mentala....imi zic: acum iau crom, nu mai am nevoie de dulciuri.
Ma gandeam sa-l inlocuiesc cu mierea. Cunosc pe cineva care are stupi si as putea lua miere de la el, nu de pe piata ce contine 50% zahar.
Tot ar fi ceva....
Iar cand vb de cafea....eu nu vb de o ceasca...eu beau 2 CANI de cafea pe zi.
Daca am mult de lucru(ce inseamna in fata calculatorului) si lucrez 20 de ore din 24 beau si 4 cani, nu mai zic de tigari...Da...fumez!!!!!
Stiu...nu e bine....dar sa speram ca odata si odata ma voi lasa si de fumat.
E dulce tare..si chiar ca ii sta bine cu glugadaca nu-mi ziceai ca e baietel eu credeam ca e fetita, asa de dulce e
Multa cafea mai bei tuIn exces face rau si cafeauaDar cu pasi mici vei reusi sa-ti echilibrezi modul de a manca.Da, fata de cat mancai (dulce) ai facut un mare pas, cromul nu-ti face rau, e bun, asa e , reduce pofta de dulce mult..Si daca ai putea inlocui zaharul cu mierea ar fi de nota 10!!!E adevarat ca mierea are indice glicemic mare, da in comparatie cu zaharul e compatibila cu sanatatea, daca ai posibilitatea sa cumperi miere naturala, incearca!!
Ai facut pasi mari, dar nu trebuie sa te multumesti cu atat, ar fi ca si cum ai zice:inainte eram grav bolnava, acuma sunt mai putin..Dar tot bolnava ai fi, de ce sa nu fii sanatoasa, atat cat iti permite corpul si mintea taMai ales ca ai pt cine lupta sa fii sanatoasa toata viata, nu peste 10-20 de ani sa-ti apara cine stie ce boli si nenorociri..te gandesti ca atunci o sa iti para rau, o sa-ti zici uite ca puteam preveni..
gandeste-te putin si la aspectul asta, eu mereu zic, e inutil sa zici uite uit de asta, de maine fac astalalta..intai trebuie sa fii ferm convinsa, sa crezi cu tot corpul tau ca vei reusi si sa ai si ambitia necesara..Incet incet, incercand si gresind, si iar incercand, se disciplineaza mintea si se invata
Mult succes!!
VentoFreddo, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1858 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1341 kcal/zi. Pentru a slăbi 3.5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 954 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #10 (permalink)  
Vechi 07 nov 2010, 16:10:32
VentoFreddo's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă ModelSlăbuţă Model
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 11 ian 2010
Locaţie: Braila, Romania
Vârsta: 47
Dieta: sanatoasa personalizata
Date: 174cm, 65.6kg
Mesaje: 17.573
Aprecieri acordate: 7.170
Am fost apreciat(a) de 8.280 ori in 2.421 mesaje
Implicit Re: Jurnal Scorpia - Nu credeam ca dupa o nastere voi avea atatea probleme

Apropo, cum te cheama, ca parca scorpia nu-mi vine sa-ti zic..Eu sunt Emilia, fetele toate imi zic Emi
VentoFreddo, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1858 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1341 kcal/zi. Pentru a slăbi 3.5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 954 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
 

Informatii despre slabit
30, 40, aceasta, alaptat, ambitia, ani, avea, calorii, capat, data, dieta, duc, greutate, jurnal, jurnale, kilograme, ma, mamica, mamici, oare, pana, regim, regimul, sanatos, slabit, sper, tin, voi

Opţiuni subiect

Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Dieta dupa nastere Slabuta Dupa sarcina 18 15 apr 2012 13:35:40
Nu observa ca am slabit... Anca77yvb Motivatie 70 13 sep 2011 20:21:22
Ce ati folosit dupa nastere pentru ingrijirea voastra? ianna Dupa sarcina 3 30 nov 2010 13:02:27
Cum scap de 8 kg dupa nastere? silvana Dupa sarcina 22 11 mai 2010 10:25:43
Probleme cu picioare, dupa sarcina Olguta4ever Dupa sarcina 8 05 ian 2010 02:14:45

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole