forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal Senzy (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-senzy-9322.html)

Senzy 05 iun 2011 14:56:26

Jurnal Senzy
 
Inainte de toate as vrea sa specific ca nu vreau sa fiu criticata, daca vreti sa imi dati un sfat faceti-o dar nu ma criticati.


Acum revenind, ma numesc Diana , am 18 ani aproape. Eu probleme cu greutatea am de cand aveam 13-14 ani, cand parintii mei au plecat in strainatate iar eu am ramas cu bunicii suferind de o depresie m-am ingrasat de la 58 de kg la 65 in 9 luni. Apoi cand m-am mutat cu ai mei in italia, m-am ingrasat de la 65 la 95 intr-un an maxim 2. Apoi incet incet am slabit pana la 90, 87 respectiv. Nu am reusit sa tin diete cu un regim foarte strict. Am incercat sa mananc foarte putin.
Tin sa precizez ca de cand eram mica nu mananc de 3 4 5 ori pe zi.. ci maxim odata de 2 ori..dimineata nu am mancat niciodata , beau doar o cafea si fumez o tigara. Nu pot tine diete pe baza de peste, mi se face rau de la el, pana si de la miros. Singurul fel de carne care chiar imi place este de pui. Nu suport cerealele pe baza de orz..si cam atat. Precizez ca din cauza unei probleme de sanatate, nu pot face mult sport, doar putin si ocazional.Ati sti o dieta potrivita mie? dar care sa nu ma oblige sa mananc mai mult decat mananc acum? pentru ca m-as ingrasa.. cum am facut de atatea ori. Tinand o dieta cu 3 mese pe zi plus 2 gustari in loc sa slabesc m-am ingrasat.
Stiu ca nu este sanatos, dar eu deja cedez psihic, vreau cu orice pret sa slabesc. :(.
Sper sa pot gasi o dieta care sa ma ajute sa mananc totusi mai sanatos, si sa fie eficienta..

Multumesc slabutelor..

happygirldiana 05 iun 2011 15:05:27

Re: Jurnal Senzy
 
Citat:

Anterior postat de Senzy (Post 678745)
Inainte de toate as vrea sa specific ca nu vreau sa fiu criticata, daca vreti sa imi dati un sfat faceti-o dar nu ma criticati.


Acum revenind, ma numesc Diana , am 18 ani aproape. Eu probleme cu greutatea am de cand aveam 13-14 ani, cand parintii mei au plecat in strainatate iar eu am ramas cu bunicii suferind de o depresie m-am ingrasat de la 58 de kg la 65 in 9 luni. Apoi cand m-am mutat cu ai mei in italia, m-am ingrasat de la 65 la 95 intr-un an maxim 2. Apoi incet incet am slabit pana la 90, 87 respectiv. Nu am reusit sa tin diete cu un regim foarte strict. Am incercat sa mananc foarte putin.
Tin sa precizez ca de cand eram mica nu mananc de 3 4 5 ori pe zi.. ci maxim odata de 2 ori..dimineata nu am mancat niciodata , beau doar o cafea si fumez o tigara. Nu pot tine diete pe baza de peste, mi se face rau de la el, pana si de la miros. Singurul fel de carne care chiar imi place este de pui. Nu suport cerealele pe baza de orz..si cam atat. Precizez ca din cauza unei probleme de sanatate, nu pot face mult sport, doar putin si ocazional.Ati sti o dieta potrivita mie? dar care sa nu ma oblige sa mananc mai mult decat mananc acum? pentru ca m-as ingrasa.. cum am facut de atatea ori. Tinand o dieta cu 3 mese pe zi plus 2 gustari in loc sa slabesc m-am ingrasat.
Stiu ca nu este sanatos, dar eu deja cedez psihic, vreau cu orice pret sa slabesc. :(.
Sper sa pot gasi o dieta care sa ma ajute sa mananc totusi mai sanatos, si sa fie eficienta..

Multumesc slabutelor..

In primul rand nu avem de ce sa te criticam...si eu am inceput tot cum ai inceput tu,cam aceeasi inaltime si aceeasi greutate.si tot ce am slabit am slabit cu sport si 3 mese + 1 sau 2 gustari.Tu probabil te-ai ingrasat din cauza celor 3 mese si 2 gustari fie pentru ca era prea multa mancare,cantitativ,fie pentru ca nu ai facut sport.Inteleg ca ai o problema de sanatate dar,uite,Start walking e un sport foarte lejer,e un fel de mers mai alert.asadar,dupa parerea mea,ar trebui sa te obisnuiesti sa mananci dimineata!asta este regula de aur,cat de putin,numai mananca ceva la micul dejun.eu zic sa mai incerci o data cu 3 mese si 2 gustari,incearca sa tii o hipocalorica.1000-1200 de calorii pe zi,nu e complicat sa cantaresti mancarea si sa calculezi calorii.si,ma repet,incearca sa faci un pic de sport.azi 15 minute,maine 20 si tot asa.nu e complicat.eu am tinut hipocalorica si inca o mai tin.vad ca la mine inca da rezultate...
acum...ce sa zic,asta e parerea mea,asteapta sa vezi ce zic si alte slabute,poate au vreo dieta mai..altfel decat asta:D

happygirldiana 05 iun 2011 15:07:08

Re: Jurnal Senzy
 
mananca fructe,legume,incearca sa scoti din alimentatie tot ce inseamna prajeli,sucuri carbogazoase,chiar si asa zisele sucuri "naturale" cumparate sunt nocive.daca vrei suc ia fructe si fa-ti acasa.sau mananca fructul ca atare.cat mai putini cartofi,maioneze,sosuri,fainoase si...nu ai cum sa nu reusesti.

Senzy 05 iun 2011 15:24:50

Re: Jurnal Senzy
 
multumesc mult pentru sfaturi, eu in mod normal merg de acasa pana la scoala si inapoi pe jos, am ales eu ca asta e sportul meu zilnic, deci ar fi cam 40-50 de minute de mers mai lejer mai grabit(depinde de timp)zilnic.
de mancat dimineata e mai greu pentru ca eu deobicei ma trezesc tarziu..pe la pranz..si iau direct pranzul.. (asa imi e programul)
mancarurile grase nu mi-au placut niciodata. iar daca as manca in jur de 1200 de calorii pe zi cum ai spus m-as ingrasa pentru ca eu in mod normal nu depasesc cele 800.. am mancat fara restrictii o saptamana asa cum am fost sfatuita, si am calculat fiecare calorie, si am facut o medie, iar in medie mananc fara sa imi pun vreo restrictie, 750 -850 calorii pe zii.. mai depasesc doar uneori cand imi mai permit ceva dulce..(dar rare ori) iar atunci ma ingras..
stii vre-o solutie..?

ps. multumesc mult de ajutor.>:D<

Senzy 05 iun 2011 15:25:48

Re: Jurnal Senzy
 
Citat:

Anterior postat de happygirldiana (Post 678751)
mananca fructe,legume,incearca sa scoti din alimentatie tot ce inseamna prajeli,sucuri carbogazoase,chiar si asa zisele sucuri "naturale" cumparate sunt nocive.daca vrei suc ia fructe si fa-ti acasa.sau mananca fructul ca atare.cat mai putini cartofi,maioneze,sosuri,fainoase si...nu ai cum sa nu reusesti.

uitasem sa te citez..:-*

happygirldiana 05 iun 2011 15:30:59

Re: Jurnal Senzy
 
Citat:

Anterior postat de Senzy (Post 678761)
multumesc mult pentru sfaturi, eu in mod normal merg de acasa pana la scoala si inapoi pe jos, am ales eu ca asta e sportul meu zilnic, deci ar fi cam 40-50 de minute de mers mai lejer mai grabit(depinde de timp)zilnic.
de mancat dimineata e mai greu pentru ca eu deobicei ma trezesc tarziu..pe la pranz..si iau direct pranzul.. (asa imi e programul)
mancarurile grase nu mi-au placut niciodata. iar daca as manca in jur de 1200 de calorii pe zi cum ai spus m-as ingrasa pentru ca eu in mod normal nu depasesc cele 800.. am mancat fara restrictii o saptamana asa cum am fost sfatuita, si am calculat fiecare calorie, si am facut o medie, iar in medie mananc fara sa imi pun vreo restrictie, 750 -850 calorii pe zii.. mai depasesc doar uneori cand imi mai permit ceva dulce..(dar rare ori) iar atunci ma ingras..
stii vre-o solutie..?

ps. multumesc mult de ajutor.>:D<

eu stiu ca ce am zis mai sus la mine a mers.eu nu mancam,in anul 1 si 2 de facultate,decat o data pe zi.si inchipuieti cate calorii se strangeau.foarte putine.nici nu ma gandeam sa mananc de 3 ori pe zi pentru ca nu aveam timp.este foarte nesanatos,am aflat eu mai tarziu,sa traiesti cu atat de putine calorii.normal ca ti se pare ca nu poti manca mai mult,exact asa am patit si eu,abia reuseam,cand m-am inscris aici,sa mananc 900 de calorii si ma vaitam fetelor ca nu mai pot sa mananc.ele ma certau si imi tot spuneau ca tot ce e sub 1000 de sinucidere curata!organismul tau asa e obisnuit,dar crede-ma,din proprie experienta iti spun,dr endocrinolog,cand am mers la control mi-a spus ca una dintre cauzele pentru care m-am ingrasat a fost si faptul ca mancam aiurea,credeam eu ca daca mananc o data pe zi slabesc.uite ca am reusit sa pun pe mine in stilul asta o gramada de kg!
uite,zi-mi ce mananci tu intr-o zi.de dimineata pana seara,de 800 de calorii

Senzy 05 iun 2011 16:21:33

Re: Jurnal Senzy
 
Citat:

Anterior postat de happygirldiana (Post 678765)

eu stiu ca ce am zis mai sus la mine a mers.eu nu mancam,...


iti dau un exemplu dintr-un meniu mai vechi ca nu mananc mereu aceleasi lucruri.. cand ma trezesc beau o cana de cafea cu o lingurita de zahar si fumez o tigara
la pranz : 20-40 g paine normala, varza rosie calita 150-200 g 1 pahar cu apa.
cina: paine prajita cu ou(a fost o scapare atunci deobicei mananc cate o salata de varza..dar totusi o spun)
si intre mese mananc un mar, sau o portocala..:)


alteori mananc la pranz : mancarica de fasole in jur de 200 -300 g cu o salata de rosii si o felie 2 de paine
iar la cina mananc tot o salata

alteori imi fac piept d pui facut in tigaie FARA ULEI cu legume fierte(mai ales morcovi)
cam asta manac eu deobicei..

Senzy 05 iun 2011 18:02:08

Re: Jurnal Senzy
 
10 biscuiti simpli cu zahar(banuiesc) cate grame au si cate calorii ..stie cineva?:(

Shizuka 05 iun 2011 19:29:54

Re: Jurnal Senzy
 
Citat:

Anterior postat de happygirldiana (Post 678765)

organismul tau asa e obisnuit,dar crede-ma,din proprie experienta iti spun,dr endocrinolog,cand am mers la control mi-a spus ca una dintre cauzele pentru care m-am ingrasat a fost si faptul ca mancam aiurea,credeam eu ca daca mananc o data pe zi slabesc.uite ca am reusit sa pun pe mine in stilul asta o gramada de kg!

La fel mi-a zis si mie doctorul, ma ingras pentru ca nu mananc sau pentru ca mananc prost si dezordonat. Iar eu le fac pe ambele... Imi este foarte greu sa mananc de 5 ori pe zi, la ore fixe..parca ca ma gandesc numai la asta...mai sunt 3 ore pana sa mananc...nu pot sa ma concentrez la altceva
Stiu ca este greu la inceput, dar cand vor aparea rezultatele vei fi mandra de tine..

Senzy 05 iun 2011 21:47:52

Re: Jurnal Senzy
 
Citat:

Anterior postat de Shizuka (Post 678898)
La fel mi-a zis si mie doctorul, ma ingras pentru ca nu mananc sau pentru ca mananc prost si dezordonat. Iar eu le fac pe ambele... Imi este foarte greu sa mananc de 5 ori pe zi, la ore fixe..parca ca ma gandesc numai la asta...mai sunt 3 ore pana sa mananc...nu pot sa ma concentrez la altceva
Stiu ca este greu la inceput, dar cand vor aparea rezultatele vei fi mandra de tine..

o sa incerc sa mananc mai echilibrat:(

stii cumva cate calorii au biscuiti aia?:(


Ora este GMT +2. Ora este acum 10:00:58.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO