forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal simosymo :) (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-simosymo-11763.html)

simosymo 01 aug 2012 19:07:51

Jurnal simosymo :)
 
Dragile mele,
Nu este prima oara cand intru aici, va citesc postarile de luni bune si pe foarte multe dintre voi va admir pentru ce faceti pentru voi cat si pentru membrele forumului. Imi doresc si eu foarte mult sa adopt un stil de viata sanatos si de aici am de la cine sa invat asta.
De astazi dimineata citesc si tot citesc pe acest forum si m-am hotarat ce mi s-ar potrivi cel mai bine pentru a slabi si mai ales pentru a-mi schimba stilul de viata : dieta Montignac.
Asa ca am trecut la atac: astazi am facut gimnastica 1 ora dimineata si dupa ce am studiat tot felul de meniuri aici, dar nu am avut timp sa gatesc si am mancat:
MD (ora10.00) - branza feta, rosie, castravete, ardei si un ou fiert tare
P - la fel ca MD + - toate cu 1 feliuta de paine neagra
C - 2 sarmalute traditionale (aici cred ca am gresit, nu? deoarece contin orez alb)

2 litri apa, 1 cafea

Prapadeala 01 aug 2012 20:12:16

Re: Jurnal simosymo :)
 
Citat:

Anterior postat de simosymo (Post 1104486)
Dragile mele,
Nu este prima oara cand intru aici, va citesc postarile de luni bune si pe foarte multe dintre voi va admir pentru ce faceti pentru voi cat si pentru membrele forumului. Imi doresc si eu foarte mult sa adopt un stil de viata sanatos si de aici am de la cine sa invat asta.
De astazi dimineata citesc si tot citesc pe acest forum si m-am hotarat ce mi s-ar potrivi cel mai bine pentru a slabi si mai ales pentru a-mi schimba stilul de viata : dieta Montignac.
Asa ca am trecut la atac: astazi am facut gimnastica 1 ora dimineata si dupa ce am studiat tot felul de meniuri aici, dar nu am avut timp sa gatesc si am mancat:
MD (ora10.00) - branza feta, rosie, castravete, ardei si un ou fiert tare
P - la fel ca MD + - toate cu 1 feliuta de paine neagra
C - 2 sarmalute traditionale (aici cred ca am gresit, nu? deoarece contin orez alb)

2 litri apa, 1 cafea

Buna Simo,

nu stiu foarte multe despre Montignac, dar din ce am mai citit ai gresit si la cina si la pranz. La cina, asa cum ai ghicit si tu, datorita orezului, iar la pranz ai combinat painea cu proteinele si lipidele, iar la monti, glucidele nu se amesteca cu lipidele.

Mai multe cred ca ti-ar fi util sa afli de la fetele care tin monti http://forum.slabute.ro/dieta-michel...ml#post1104107

In rest, bine ai venit si sper sa iti indeplinesti obiectivul.

Cati ani ai? Sport faci? Povesteste-ne mai multe despre tine :)

simosymo 02 aug 2012 04:57:03

Re: Jurnal simosymo :)
 
Bine te-am gasit,
Tin sa iti multumesc pentru informatii. Deocamdata nu ma prea descurc in forum. Da, am gresit si la pranz, ai dreptate.
Am 44 de ani, casatorita de 22 de ani, doi copii mari - 18 si 20 de ani. Duc o viata sedentara, insa din cand in cand mai fac sport, la care renunt destul de repede.
De cand ma stiu ma lupt cu kg. in plus...la 14 ani aveam 67 de kg, iar acum vreau sa-mi schimb stilul de viata. Vreau sa am o alimentatie sanatoasa, sa fac miscare si cum am mai spus cred ca dieta Montignac mi s-ar potrivi cel mai bine, fiindca nu pot sa ma infometez, din cauza unui ulcer la stomac pe care l-am facut datorita repetatelor cure de slabire pe care le-am tinut de-a lungul timpului.

simosymo 02 aug 2012 07:53:03

Re: Jurnal simosymo :)
 
Draga jurnalule,
Sunt foarte fericita. Chiar daca am gresit pe ici pe colo ieri cu dieta, astazi am mai putin cu 800 gr., cred ca asta se datoreaza si sportului.
Astazi mi-am inceput ziua cu o cafeluta slaba, fara zahar (bineinteles) dupa care am facut din nou 1 ora de sport. Mi-am propus toata luna aceasta cat sunt in concediu de odihna sa fac in fiecare dimineata cate o ora de sport si sa ma obisnuiesc cu dieta Montignac, pe care vreau sa o adopt pentru tot restul vietii. Deocamdata sunt o nestiutoare in ce priveste aceasta dieta, dar am cartea lui Montignac pe care am mai citit-o, pe sarite ce e drept, dar de data asta o voi citi cap - coada pentru a intelege mai bine in ce consta.
Meniul pe care mi l-am propus pentru astazi este:
MD (ORA 10.00) - fulgi de ovaz cu iaurt
P (ORA 14.00) - piept de pui la gratar cu salata de legume (sau cu mazare scazuta - depinde daca sunt acasa sau la strand :) )
G (ORA 16.00) - 2 mere (mici, de vara)
C (ORA 18.30) - branza feta cu rosii, ardei si castravete
- 2 l. de apa

rozica1965 04 aug 2012 11:11:21

Re: Jurnal simosymo :)
 
Bine ai venit si din partea mea Simo! Cu toate ca vad ca esti inregistrata de mult timp,felicitari pt faptul ca in sfarsit te-ai hotarat sa ne scrii!>:D<>:D<

simosymo 05 aug 2012 22:42:36

Re: Jurnal simosymo :)
 
Bine te-am gasit Rozica,
Dupa ce am citit ce mi-ai scris ti-am vazut tikerul si am zis: UAU !!! cum ai reusit sa slabesti atat de mult ? Nu-mi spune ca doar cu ajutorul acestui site ! Indiferent cum ai reusit, te felicit din tot sufletul pentru ca stiu cata vointa iti trebuie.

Twisty 06 aug 2012 14:30:13

Re: Jurnal simosymo :)
 
Buna Simo>:D<!
Cum merge dieta?Ce sport faci?:)
Sa ai o zi frumoasa in continuare>:D<!

simosymo 08 aug 2012 09:44:57

Re: Jurnal simosymo :)
 
Bun gasit Twsty,
Merge destul de bine. M-ai gresesc uneori...mai manac cate un dulce (constienta fiind ca nu e voie :) ) dar totusi am reusit sa dau jos 2 kg intr-o saptamana.
Mi-am descarcat de pe youtube niste exercitii foarte bune si astea le-am facut cateva zile, dar acum fiind in concediu merg in fiecare zi la strand si inot.
Multumesc, la fel iti doresc si tie.

rozica1965 08 aug 2012 10:26:52

Re: Jurnal simosymo :)
 
Citat:

Anterior postat de simosymo (Post 1107107)
Bine te-am gasit Rozica,
Dupa ce am citit ce mi-ai scris ti-am vazut tikerul si am zis: UAU !!! cum ai reusit sa slabesti atat de mult ? Nu-mi spune ca doar cu ajutorul acestui site ! Indiferent cum ai reusit, te felicit din tot sufletul pentru ca stiu cata vointa iti trebuie.

Hai sa iti fac si tie un scurt istoric al slabirii mele....
Cand am intrat eu aici,slabisem deja cam 40 de kg in aproape 4 luni. Aveam 141 cand am descoperit Slabutele. Eu aveam ceva idei despre slabit,dar aici am putut studia mai bine cum se slabeste sanatos. Mi-am cules fel de fel de reguli din diferite diete si mi-am inventat una personala. Acest site m-a tinut mobilizata,conectata permanent la slabit,nu m-a lasat sa renunt,nu m-a lasat sa ma intorc de unde am plecat! Eu chiar sunt dependenta de Slabute precum drogatii de droguri! Nu laud site-ul gratuit,fara acoperire,ca nu castig nimic material,viata mea chiar a depins de el......In viata reala,multe persoane de talie forte cum am fost eu,chiar daca incearca sa slabeasca,la un moment dat renunta,pt ca lupta noastra,a celor cu obezitate morbida este mult mai grea decat a celor doar supraponderali! Lupta noastra cu kg este de lunga durata si la un moment dat te plictisesti si renunti! Ei ,tocmai de asta zic ca Slabute.ro nu m-a lasat sa renunt,mi-a salvat viata,m-a ajutat sa ajung si eu un om normal,caci eu acum,asa ma simt,chiar daca nu sunt inca,UN OM NORMAL!!!!!!!!!

Twisty 24 sep 2012 10:19:52

Re: Jurnal simosymo :)
 
https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.n...81059650_n.jpg


Ora este GMT +2. Ora este acum 00:37:50.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO