forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal de slabit fecian (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-slabit-fecian-12587.html)

fecian 10 sep 2014 16:47:54

Jurnal de slabit fecian
 
Buna tuturor!

Vazand din exemplele celorlate ca pastrarea unui jurnal ajuta foarte mult la moral si la motivare am decis sa imi fac si eu unul.

Aici trebuie sa fiu sincera cu mine insami, un alt mod de a ma face sa nu trisez (ca-s buna la asta)...

In primul rand cate ceva despre mine: Ma numesc Felicia, am 34 de ani si (rusine mie) am ajuns la greutatea de 74 de kg :-o:-o:-o:-o. Nu as fi crezut niciodata ca voi ajunge pana aici, dar uite ca 2 sarcini, anii, stresul, lipsa de activitate si iubirea de dulce (:x) m-au adus in situatia asta. Asta e, acum sa fiu barbata si sa imi asum consecintele.

Asa ca de o saptamana m-am hotarat: fara dulciuri (desi la servici mai trisez, caci mai sunt ocazii), sport (minim 3 ori pe saptamana, maxim 6) (la pranz la sala si seara exercitii HIIT). Ma gandeam sa merg pe Atkins, insa cred ca balansul e cheia in toate. Asa ca am personalizat dieta:
- dimineata chiar diversificat dar consistent (gen clatita proteica cu sunca si cascaval la gril) sau mamaliga cu mozarella si smantana, sau variatii
- pranz carne (vita, pui) cu salata (depinde ce au la cantina) sau legume fierte (brocolli, conopida, mixuri de legume)
- seara salate (cu ou sau carne) sau la fel, carne cu legume

O sa incerc sa ma cantaresc doar o data pe saptamana caci ma frustreaza sa vad ca nu am nici un rezultat (de 1 saptamana sunt la fel)...

Voi incerca in fiecare vineri sa ma cantaresc.


Cam atat despre mine! Va doresc o zi frumoasa si success la slabit!
(asa cum imi doresc si mie)

serendipity9 10 sep 2014 16:53:50

Re: Jurnal de slabit fecian
 
Bine ai venit si multa bafta ! :*

Michelina 10 sep 2014 20:51:21

Re: Jurnal de slabit fecian
 
Citat:

Anterior postat de fecian (Post 1360778)
Buna tuturor!

Vazand din exemplele celorlate ca pastrarea unui jurnal ajuta foarte mult la moral si la motivare am decis sa imi fac si eu unul.

Aici trebuie sa fiu sincera cu mine insami, un alt mod de a ma face sa nu trisez (ca-s buna la asta)...

In primul rand cate ceva despre mine: Ma numesc Felicia, am 34 de ani si (rusine mie) am ajuns la greutatea de 74 de kg :-o:-o:-o:-o. Nu as fi crezut niciodata ca voi ajunge pana aici, dar uite ca 2 sarcini, anii, stresul, lipsa de activitate si iubirea de dulce (:x) m-au adus in situatia asta. Asta e, acum sa fiu barbata si sa imi asum consecintele.

Asa ca de o saptamana m-am hotarat: fara dulciuri (desi la servici mai trisez, caci mai sunt ocazii), sport (minim 3 ori pe saptamana, maxim 6) (la pranz la sala si seara exercitii HIIT). Ma gandeam sa merg pe Atkins, insa cred ca balansul e cheia in toate. Asa ca am personalizat dieta:
- dimineata chiar diversificat dar consistent (gen clatita proteica cu sunca si cascaval la gril) sau mamaliga cu mozarella si smantana, sau variatii
- pranz carne (vita, pui) cu salata (depinde ce au la cantina) sau legume fierte (brocolli, conopida, mixuri de legume)
- seara salate (cu ou sau carne) sau la fel, carne cu legume

O sa incerc sa ma cantaresc doar o data pe saptamana caci ma frustreaza sa vad ca nu am nici un rezultat (de 1 saptamana sunt la fel)...

Voi incerca in fiecare vineri sa ma cantaresc.


Cam atat despre mine! Va doresc o zi frumoasa si success la slabit!
(asa cum imi doresc si mie)

Planul e super - tot ce conteaza e sa reusesti sa te tii de el macar 6 luni de zile. Abia atunci poti spune ca vezi rezultate si te vei simti incurajata sa continui tot restul vietii cu o dieta sanatoasa si miscare.
Mult succes si.. asteptam sa vedem evolutia.

Aeerdna 11 sep 2014 06:50:31

Re: Jurnal de slabit fecian
 
Neata Felicia! Am trecut pe la tine sa iti urez mult succes! Si sa nu te dai batuta pana nu ajungi la greutatea dorita! Pupici :-*

fecian 11 sep 2014 09:12:35

Re: Jurnal de slabit fecian
 
Buna dimineata! multumesc de mesajele de incurajare!
Chiar sunt determinata sa reusesc. Trebuie! Asa ca nu ma dau batuta.
Probabil din cauza ca nu am mai facut de foarte mult timp sport la cantar am ramas la fel, dar tonusul meu e ceva mai bun.
Azi la pranz imi propun sa alerg jumatate de ora pe banda, 10 minute de vaslit, 10 pe crosstrainer, 5 minute pe scari (5 minute de intensitate medie), si alte 10 minute tras la fiare (pentru a mentine masa musculara).

Aseara nu am reusit sa fac decat jumate din antrenamentele HIIT, eram terminata (dupa 1 ora la sala la pranz). Plus copii erau si ei obositi, asa ca ne-am culcat o data cu gainile (la 8,30)...

Dar la 6 eram fresh :D.Data viitoare o sa ma si scol din pat la 6 poate fac si ceva treaba pana plec la servici .

fecian 15 sep 2014 11:12:08

Re: Jurnal de slabit fecian
 
deci am slabit fix...0,2 kg...dupa 2 saptamani!!!! :-o:-o
Niciodata nu am avut asa o proasta performanta.Si chiar m-am abtinut de la toate. x-(x-(

Cred totusi ca, desi am destule fibre, proteine bune, iaurt...imi lipsesc alimente ce fermenteaza, caci efectiv fac la 2-3 zile...

Azi de exemplu am baut o cana de lapte cu cafea si 1 lingurita de miere, imediat m-am dus la toaleta.

Totusi ce alte alimente sa introduc pentru a ajuta fermentatia?

Precizez ca nu mananc fructe (pana acum am evitata, caci am avut ceva probleme in trecut). Dar oare e un pas OK?
La fructe ma gandesc: capsuni, fructe de padure, mere, portocale. Voi ce ziceti?

Va doresc o zi frumoasa! >:D<

Michelina 15 sep 2014 11:16:20

Re: Jurnal de slabit fecian
 
Citat:

Anterior postat de fecian (Post 1361263)
deci am slabit fix...0,2 kg...dupa 2 saptamani!!!! :-o:-o
Niciodata nu am avut asa o proasta performanta.Si chiar m-am abtinut de la toate. x-(x-(

Cred totusi ca, desi am destule fibre, proteine bune, iaurt...imi lipsesc alimente ce fermenteaza, caci efectiv fac la 2-3 zile...

Azi de exemplu am baut o cana de lapte cu cafea si 1 lingurita de miere, imediat m-am dus la toaleta.

Totusi ce alte alimente sa introduc pentru a ajuta fermentatia?

Precizez ca nu mananc fructe (pana acum am evitata, caci am avut ceva probleme in trecut). Dar oare e un pas OK?
La fructe ma gandesc: capsuni, fructe de padure, mere, portocale. Voi ce ziceti?

Va doresc o zi frumoasa! >:D<

M-as baga sa-ti dau sfaturi daca as avea vreun rezultat. Eu am mancat si fructe in saptamana care a trecut si desi nu am avut probleme cu tarnzitul ... n-am slabit deloc. Un fruct pe zi mancat singur - neasociat cu alte alimente nu cred ca iti poate dauna. Dar nici eu nu mai stiu ce dauneaza si ce nu.

fecian 15 sep 2014 11:43:06

Re: Jurnal de slabit fecian
 
Citat:

Anterior postat de Michelina (Post 1361264)


M-as baga sa-ti dau sfaturi daca as avea vreun rezultat. Eu am mancat si fructe in saptamana care a trecut si desi nu am avut probleme cu tarnzitul ... n-am slabit deloc. Un fruct pe zi mancat singur - neasociat cu alte alimente nu cred ca iti poate dauna. Dar nici eu nu mai stiu ce dauneaza si ce nu.

Michelina, mersi de suport. Macar stiu ca nu sunt singura.

Ce ma frapeaza e ca intotdeauna am avut rezultate, oricat de prost faceam regimul, tot obtineam ceva.

Totusi cred ca e un pic asociata cu faptul ca fac sport. Altfel nu pot intelege de ce nu se vede deloc.
La corp ma simt mai bine, in sensul ca pot face exercitii mai indelungate, pot face exercitii cardio ceva mai grele (ca inainte eram zero) si parca la picioare arat mai bine...dar nu atat cat sa se vada lde altii. b-)

Michelina 15 sep 2014 11:57:52

Re: Jurnal de slabit fecian
 
Citat:

Anterior postat de fecian (Post 1361267)
Michelina, mersi de suport. Macar stiu ca nu sunt singura.

Ce ma frapeaza e ca intotdeauna am avut rezultate, oricat de prost faceam regimul, tot obtineam ceva.

Totusi cred ca e un pic asociata cu faptul ca fac sport. Altfel nu pot intelege de ce nu se vede deloc.
La corp ma simt mai bine, in sensul ca pot face exercitii mai indelungate, pot face exercitii cardio ceva mai grele (ca inainte eram zero) si parca la picioare arat mai bine...dar nu atat cat sa se vada lde altii. b-)

Eu incerc sa ma gandesc ca e ca un test - sa vad cat de determinata sunt sa slabesc.

fecian 15 sep 2014 16:18:32

Re: Jurnal de slabit fecian
 
Citat:

Anterior postat de Michelina (Post 1361272)


Eu incerc sa ma gandesc ca e ca un test - sa vad cat de determinata sunt sa slabesc.

Asa ma gandesc si eu...ma toto auto motivez...dar pana cand???:-w


Ora este GMT +2. Ora este acum 07:50:11.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO