forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal de slabit "Un nou inceput" - Youlightupmyworld (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-slabit-nou-inceput-youlightupmyworld-12151.html)

Youlightupmyworld 02 ian 2013 19:01:36

Jurnal de slabit "Un nou inceput" - Youlightupmyworld
 
Buna tuturor ! :)
M-am hotarat intr-un final sa ma apuc de slabit asa cum trebuie. Un nou an, un nou inceput. Gata! Nu se mai poate asa! Sper din tot sufletul sa primesc suport din partea voastra si sa gasesc forta necesara sa slabesc 38 kg. Cand eram mica, eram plinuta dar de cate ori aveam probleme cu stomacul si mancam paine prajita cu branza, intr-o saptamana slabeam. Ei bine acum gresesc o gramada in alimentatia mea, stiu asta, insa nu sunt suficient de hotarata.
Pai sa va zic cate ceva despre cum obijnuiesc sa mananc. Incep orele dimineata asa ca aproape niciodata nu mananc acasa. Prima masa este undeva in jurul orei 9:20/10:20 si de cele mai multe ori imi cumpar ceva de la magazin in loc sa imi iau ceva de acasa. Dupa ore servesc pranzul pe la 1 jumate, 2 fara ceva. Intre mese ciugulesc o gramada de chestii ( nu e bine stiu :( ) si apoi ultima masa este undeva in jurul orei 7-7 jumate- 8. Si ar fi destul de bine daca masa de seara ar fi cu adevarat ultima mancare mancata insa tind sa mai iau cateva bucatele de ciocolata sau uneori popcorn la un film bun. Stiu, sunt destul de dezordonata in ce mananc dar anul asta TREBUIE neaparat sa fac o schimbare.
Inca nu m-am hotarat asupra unei diete, pentru ca nu m-a incantat niciodata taierea brusca a anumitor feluri de mancare. Am citit ceva timp despre WW si dupa calculele mele pot manca 24 puncte/zi. Sunt un pic sceptica in privinta acestei diete pentru ca o gramada de lume a zis ca este mai mult un stil de viata, pentru ca trebuie urmat in continuare ca sa nu vina la loc kg pierdute. Tinand cont de toate asta o sa incerc sa urmez principiile dietei WW, o sa incerc sa ma incadrez in 1200- maxim 1300 kalorii / zi. O sa incerc sa reduc cat mai mult din mancarurile bogate in grasimi, portiile de mancare si o sa incerc sa tai din portia zilnica de coca-cola. Fac cu "Six Weeks Challenge" sport de 3 ori pe saptamana pe consola wii si uneori daca am timp si in restul zilelor in care nu sunt programate exercitiile. Sper ca de data asta sa reusesc sa ma tin de slabit si la vara sa ajung la plaja cu cateva kg mai slaba.
Accept orice sfat, orice critica, orice care sa ma faca sa ajung la 55 de kg. O sa incerc sa imi inregistrez fiecare meniu. O sa ma descarc aici, in jurnalul meu de "viitoare slabuta" si o sa incerc sa ma tin cu adevarat de acest nou stil de viata.
P.S: S-ar putea sa mai fac mici greseli de ortografie asa ca imi cer scuze de pe acum :D
O zi buna !

WhiteAngel 02 ian 2013 19:44:30

re: Jurnal de slabit "Un nou inceput" - Youlightupmyworld
 
Buna si bine ai venit ! >:D<
esti din craiova? :) si eu sunt ;))

pai vad ca te`ai informat destul de bine in ceea ce priveste un regim de slabire si ca nu trebuie sa ne infometam .. asta e prima regula .. WW este o dieta sanatoasa, un fel de hipocalorica cu puncte in loc de calorii .. deci eu zic ca nu are rost sa numeri caloriile daca numeri punctele :-??
in orice caz, eu pe toate fetele le sfatuiesc sa adopte o alimentatie echilibrata si sport ! initial iti poti numara caloriile ca sa iti dai seama pe unde trebuie sa te incadrezi, dar cand vezi ca ai inceput sa inveti cum sta treaba eu zic sa te opresti .. altfel ar putea devenii o obsesie si nu e bine .. o spun din proprie experienta .. incepusem sa ma gandesc la tot ce mananc, cate calorii si grame are orice aliment .. si chiar reduceam din portii pentru ca mi se parea prea mult .. asa ca mai bine previi lucrul asta si mananci asa cum iti cere organismul :P conteaza mai mult din ce provin acele calorii, nu neaparat numarul lor .. eu slabesc si cu 1500, daca sunt din proteine bune, carbohidrati buni, grasimi sanatoase :)
multa bafta in ceea ce ti`ai propus ! >:D< te pup :-*

oanna14 02 ian 2013 21:00:15

re: Jurnal de slabit "Un nou inceput" - Youlightupmyworld
 
Citat:

Anterior postat de Youlightupmyworld (Post 1195843)
Buna tuturor ! :)
M-am hotarat intr-un final sa ma apuc de slabit asa cum trebuie. Un nou an, un nou inceput. Gata! Nu se mai poate asa! Sper din tot sufletul sa primesc suport din partea voastra si sa gasesc forta necesara sa slabesc 38 kg. Cand eram mica, eram plinuta dar de cate ori aveam probleme cu stomacul si mancam paine prajita cu branza, intr-o saptamana slabeam. Ei bine acum gresesc o gramada in alimentatia mea, stiu asta, insa nu sunt suficient de hotarata.
Pai sa va zic cate ceva despre cum obijnuiesc sa mananc. Incep orele dimineata asa ca aproape niciodata nu mananc acasa. Prima masa este undeva in jurul orei 9:20/10:20 si de cele mai multe ori imi cumpar ceva de la magazin in loc sa imi iau ceva de acasa. Dupa ore servesc pranzul pe la 1 jumate, 2 fara ceva. Intre mese ciugulesc o gramada de chestii ( nu e bine stiu :( ) si apoi ultima masa este undeva in jurul orei 7-7 jumate- 8. Si ar fi destul de bine daca masa de seara ar fi cu adevarat ultima mancare mancata insa tind sa mai iau cateva bucatele de ciocolata sau uneori popcorn la un film bun. Stiu, sunt destul de dezordonata in ce mananc dar anul asta TREBUIE neaparat sa fac o schimbare.
Inca nu m-am hotarat asupra unei diete, pentru ca nu m-a incantat niciodata taierea brusca a anumitor feluri de mancare. Am citit ceva timp despre WW si dupa calculele mele pot manca 24 puncte/zi. Sunt un pic sceptica in privinta acestei diete pentru ca o gramada de lume a zis ca este mai mult un stil de viata, pentru ca trebuie urmat in continuare ca sa nu vina la loc kg pierdute. Tinand cont de toate asta o sa incerc sa urmez principiile dietei WW, o sa incerc sa ma incadrez in 1200- maxim 1300 kalorii / zi. O sa incerc sa reduc cat mai mult din mancarurile bogate in grasimi, portiile de mancare si o sa incerc sa tai din portia zilnica de coca-cola. Fac cu "Six Weeks Challenge" sport de 3 ori pe saptamana pe consola wii si uneori daca am timp si in restul zilelor in care nu sunt programate exercitiile. Sper ca de data asta sa reusesc sa ma tin de slabit si la vara sa ajung la plaja cu cateva kg mai slaba.
Accept orice sfat, orice critica, orice care sa ma faca sa ajung la 55 de kg. O sa incerc sa imi inregistrez fiecare meniu. O sa ma descarc aici, in jurnalul meu de "viitoare slabuta" si o sa incerc sa ma tin cu adevarat de acest nou stil de viata.
P.S: S-ar putea sa mai fac mici greseli de ortografie asa ca imi cer scuze de pe acum :D
O zi buna !

Buna !(scuze,inca nu iti stiu numele,dar sper ca il voi afla)
Ma bucur sa vad ca esti ambitioasa si ca esti dispusa sa faci anumite sacrificii pentru a ajunge acolo unde ti-ai propus.
Din ce ai spus tu reiese ca esti cam de seama mea:)Si eu m-am chinuit si ma chinui de ceva timp sa scap de kilogramele in plus.
Ai luat o foarte buna decizie in momentul in care te-ai hotarat sa nu urmezi o dieta anume;dar sa stii ca daca vrei sa te mentii dupa ce slabesti,trebuie sa adopti un stil de alimentatie echilibrat.Nu-ti face griji,organismul tau se va obisnui.Spre exemplu,eu am tinut Rina si timp de 2 luni am mancat doar fructe la micul dejun.Acum,dupa cateva luni bune,nu pot consuma decat fructe la micul dejun pentru ca asa m-am obisnuit.
Imi place ca ai luat initiativa in ceea ce priveste sportul!Bravo!
Un singur sfat: Slabeste incet si sigur !!
Pupici>:D<

Youlightupmyworld 02 ian 2013 21:01:42

re: Jurnal de slabit "Un nou inceput" - Youlightupmyworld
 
Hei , da sunt din Craiova :*. Inainte de Craciun am incercat sa mananc cam 1300 kalorii/zi, mi-a iesit cat de cat. Si de ce am scris mai sus o sa ma apuc de maine pentru ca am avut o gramada de aniversari in familie + Craciunul si anul nou si am zis ca nu are rost sa incep o dieta calumea inainte de Craciun, pentru ca la cum ma stiu sigur nu ma abtineam. Cred ca o sa merg pe WW pana la urma ca imi place destul de mult ca poti manca aproape orice, in cantitati acceptabile. Bafta si tie in continuare si multumesc pentru feedback :*:*

Youlightupmyworld 02 ian 2013 21:07:23

re: Jurnal de slabit "Un nou inceput" - Youlightupmyworld
 
Citat:

Anterior postat de oanna14 (Post 1195898)
Buna !(scuze,inca nu iti stiu numele,dar sper ca il voi afla)
Ma bucur sa vad ca esti ambitioasa si ca esti dispusa sa faci anumite sacrificii pentru a ajunge acolo unde ti-ai propus.
Din ce ai spus tu reiese ca esti cam de seama mea:)Si eu m-am chinuit si ma chinui de ceva timp sa scap de kilogramele in plus.
Ai luat o foarte buna decizie in momentul in care te-ai hotarat sa nu urmezi o dieta anume;dar sa stii ca daca vrei sa te mentii dupa ce slabesti,trebuie sa adopti un stil de alimentatie echilibrat.Nu-ti face griji,organismul tau se va obisnui.Spre exemplu,eu am tinut Rina si timp de 2 luni am mancat doar fructe la micul dejun.Acum,dupa cateva luni bune,nu pot consuma decat fructe la micul dejun pentru ca asa m-am obisnuit.
Imi place ca ai luat initiativa in ceea ce priveste sportul!Bravo!
Un singur sfat: Slabeste incet si sigur !!
Pupici>:D<

Buna Oana :*. Pai ma cheama Ana, am uitat sa mentionez la inceput. Da, mi-am dat seama de greselile pe care le fac in alimentatie si de maine o sa imi repet mereu ca trebuie sa fac o schimbare. Cu ambitia nu stau foarte bine, dar se apuca si mama cu mine si cu ajutorul vostru o sa imi fie mai usor. Vroiam sa ma apuc si eu de Rina, insa am probleme cu stomacul si nu pot sa mananc multe fructe, asa sunt de cand eram mica :-??. Oricum o sa urmez WW pana la urma. Te pup si mersi pentru comentariu :*

Creatsa 02 ian 2013 21:22:01

re: Jurnal de slabit "Un nou inceput" - Youlightupmyworld
 
Buna Ana si bine ai venit printre noi !>:D<
O sa ai mult sprijin din partea noastra,a slabutelor si impreuna vom reusi !Bafta >:D<


Youlightupmyworld 02 ian 2013 21:26:19

re: Jurnal de slabit "Un nou inceput" - Youlightupmyworld
 
Citat:

Anterior postat de Creatsa (Post 1195909)
Buna Ana si bine ai venit printre noi !>:D<
O sa ai mult sprijin din partea noastra,a slabutelor si impreuna vom reusi !Bafta >:D<


Multumesc >:D<
Sper, pentru ca imi doresc cu adevarat sa fac o schimbare anul asta 8->

spinny 02 ian 2013 21:39:50

re: Jurnal de slabit "Un nou inceput" - Youlightupmyworld
 
Citat:

Anterior postat de Youlightupmyworld (Post 1195912)

Multumesc >:D<
Sper, pentru ca imi doresc cu adevarat sa fac o schimbare anul asta 8->

Salut!
Si eu mi-as fi numit jurnalul la fel, "Un nou inceput"
Este un an nou, in care speram sa facem ceva ce nu am facut in anul care a trecut, nu?
Succes!
Succes si tie, si mie, si tuturor care vor sa schimbe ceva in 2013!
Eu am asa, un feeling ca va fi un an bun!

Creatsa 02 ian 2013 21:41:29

re: Jurnal de slabit "Un nou inceput" - Youlightupmyworld
 
Citat:

Anterior postat de Youlightupmyworld (Post 1195912)

Multumesc >:D<
Sper, pentru ca imi doresc cu adevarat sa fac o schimbare anul asta 8->

Si eu la fel >:D<>:D<
Ce varsta ai draga mea?:)Poti pune niste poze daca vrei sa ne cunoastem mai bine:D

Youlightupmyworld 02 ian 2013 22:18:57

re: Jurnal de slabit "Un nou inceput" - Youlightupmyworld
 
Citat:

Anterior postat de spinny (Post 1195915)
Salut!
Si eu mi-as fi numit jurnalul la fel, "Un nou inceput"
Este un an nou, in care speram sa facem ceva ce nu am facut in anul care a trecut, nu?
Succes!
Succes si tie, si mie, si tuturor care vor sa schimbe ceva in 2013!
Eu am asa, un feeling ca va fi un an bun!

Asa e, succes noua care vrem sa schimbam ceva anul acesta. Sper ca va fi un an bun !


Ora este GMT +2. Ora este acum 16:24:55.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO