forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal Smileee (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-smileee-12293.html)

Smileee 14 mai 2013 15:08:43

Jurnal Smileee
 
1 ataşament(e)

Hello, slabute :)!
Ma numesc Catii, am 16 ani, sunt in clasa a 9-a si vara trecuta m-am hotarat ca trebuie sa slabesc.Ce m-a determinat sa iau aceasta hotarare?Jignirile, rautatile si faptul ca nu mai aveam incredere in mine :(. Cu pasi mici, am reusit, apoi in fiecare zi mai invatam cate ceva, chiar si despre infometare. M-au "atras" promisiunile gen "10 kg jos in 2 saptamani", si am incercat totul. Mancam numai mere si iaurt, faceam sport pana cand numai puteam si plangeam in momentul in care vedeam ca nu e ceea ce credeam eu. Am slabit, dar din pacate acum am probleme de sanatate minore si pe deasupra sunt bulimica. Da, sunt! Si mi-e rusine. Mi-e rusine de cat mananc si de faptul ca apoi vomit tot si o iau de la capat. ~VREAU SA SCHIMB ASTA!!~Cum? Am adunat informatii despre alimentatie, sport, sper sa am si incurajarile voastre si stiu ca ii am pe cei dragi alaturi de mine. Mi-am alcatuit propria "dieta", care vreau sa-mi fie stil de viata:
5 portii de legume /zi *o portie=o leguma proaspata=o cana de legume preparate
3-4 portii de fructe/zi *o portie=1 fruct mediu=200 gr de pepene, ananas=1/2 cana de fructe de padure, capsuni, cirese, visine. !!orice fruct, rar banane
3 portii de proteine/zi *o portie=1 iaurt mare degresat=1 cana de lapte degresat= 50 gr branza slaba= 100 gr carne de pui/peste(slaba) --cantarita nepreparata
2 portii de cereale integrale/zi *1 portie=30 gr de cereale tip fulgi, muesli=1 felie de paine= 2 linguri de orez brun/paste integrale/mamaliga
1 portie de desert dietetic/saptamana : inghetata, serbet, budinca -- facute in casa
Cat despre sport, de saptamana viitoare o sa merg la sala+niste exercitii acasa+mers cu bicicleta+alergat+plimbari lungiiii cu prietenii. Am de unde sa aleg :)).
~Vreau sa fiu sanatoasa, sa slabesc, sa zambesc, sa iubesc~ :)
Va urez la toate o zi, o saptamana, o luna, un an superb si vreau sa va felicit pentru tot ceea ce faceti! :-*


Youlightupmyworld 14 mai 2013 15:57:02

re: Jurnal Smileee
 
Buna:*
Pai in primul rand felicitari ca te-ai decis sa ni te alaturi. Sper sa gasesti aici un plus de sustinere si poate o sa reusesti sa treci peste problema cu bulemia...nu trebuie sa iti fie rusine aici, pentru ca din cate am reusit eu sa vad(nu sunt de mult timp pe site) ne sustinem indiferent de greselile pe care le face in alimentatie/viata si incercam sa ne dam sfaturi ca sa reusim sa devenim mai sanatoase. Asa ca succes in lupta cu kg si inca odata bun venit >:D<

Smileee 14 mai 2013 16:35:39

re: Jurnal Smileee
 
Citat:

Anterior postat de Youlightupmyworld (Post 1259756)
Buna:*
Pai in primul rand felicitari ca te-ai decis sa ni te alaturi. Sper sa gasesti aici un plus de sustinere si poate o sa reusesti sa treci peste problema cu bulemia...nu trebuie sa iti fie rusine aici, pentru ca din cate am reusit eu sa vad(nu sunt de mult timp pe site) ne sustinem indiferent de greselile pe care le face in alimentatie/viata si incercam sa ne dam sfaturi ca sa reusim sa devenim mai sanatoase. Asa ca succes in lupta cu kg si inca odata bun venit >:D<


Multumesc pentru incurajari :-*. Imi doresc foarte mult sa reusesc, si o voi face. Azi am trecut prin inca un episod de bulimie, mi-e tot mai greu, pentru asta am hotarat sa ma alatur voua. Vreau sa trec peste aceasta perioada si sa uit. :*. Inca o data, mersi pt. cuvintele frumoase si iti urez succes >:D< . Te mai astept in "casuta" mea. :-*

rozica1965 14 mai 2013 16:42:26

re: Jurnal Smileee
 
Citat:

Anterior postat de Smileee (Post 1259767)

Multumesc pentru incurajari :-*. Imi doresc foarte mult sa reusesc, si o voi face. Azi am trecut prin inca un episod de bulimie, mi-e tot mai greu, pentru asta am hotarat sa ma alatur voua. Vreau sa trec peste aceasta perioada si sa uit. :*. Inca o data, mersi pt. cuvintele frumoase si iti urez succes >:D< . Te mai astept in "casuta" mea. :-*

Bine ai venit si din partea mea!!!!! Esti o copilita,din cate vad!!!>:D<>:D<

Smileee 14 mai 2013 16:58:08

re: Jurnal Smileee
 
Citat:

Anterior postat de rozica1965 (Post 1259770)

Bine ai venit si din partea mea!!!!! Esti o copilita,din cate vad!!!>:D<>:D<


Multumesc :-*. Da, sunt o copilita, fara experienta. Incerc sa invat din greseli, incerc sa nu mai fac aceleasi greseli si sper sa reusesc ceea ce-mi propun. >:D<

rozica1965 14 mai 2013 17:11:16

re: Jurnal Smileee
 
Citat:

Anterior postat de Smileee (Post 1259772)

Multumesc :-*. Da, sunt o copilita, fara experienta. Incerc sa invat din greseli, incerc sa nu mai fac aceleasi greseli si sper sa reusesc ceea ce-mi propun. >:D<

Multa bafta Cati si vei vedea ca slabutele te vor ajuta!
Incearca sa reduci la maxim carbohidratii iar seara obligatoriu sa mananci proteine cu legume!

Smileee 14 mai 2013 17:23:32

re: Jurnal Smileee
 
Citat:

Anterior postat de rozica1965 (Post 1259774)

Multa bafta Cati si vei vedea ca slabutele te vor ajuta!
Incearca sa reduci la maxim carbohidratii iar seara obligatoriu sa mananci proteine cu legume!


Multumesc de sfat!! Voi incerca, dar momentan vreau sa respect planul meu, vreau sa scap de bulimie, apoi voi reduce total carbohifratii. Pasi mici :)) :-*:-*

ieucumine 14 mai 2013 18:36:04

re: Jurnal Smileee
 
Buna Cati,
Si eu am chestia asta de vreo 3 luni...sau am avut-o? Cert e ca de o luna si ceva merg la psiholog si "crizele" de genul s-au redus la una, maxim 2 pe saptamana. Si acum cand o mai fac, nu mai infulec ca o salbatica, mananc incet, dar tot la asta ajung. Sfatul meu este sa vorbesti cu ai tai si sa mergi la psiholog pentru ca ajuta mult. Pana atunci, gaseste-ti alte activitati, iesi cu prietenii, pentru ca o sa-ti fie aiurea sa infuleci de fata cu ei:)
Daca vrei, ne mai auzim, mi-ar placea sa am cu cine discuta mai pe larg despre asta!
Bine ai venit si mult spor :)

Smileee 14 mai 2013 21:24:05

re: Jurnal Smileee
 
Citat:

Anterior postat de ieucumine (Post 1259806)
Buna Cati,
Si eu am chestia asta de vreo 3 luni...sau am avut-o? Cert e ca de o luna si ceva merg la psiholog si "crizele" de genul s-au redus la una, maxim 2 pe saptamana. Si acum cand o mai fac, nu mai infulec ca o salbatica, mananc incet, dar tot la asta ajung. Sfatul meu este sa vorbesti cu ai tai si sa mergi la psiholog pentru ca ajuta mult. Pana atunci, gaseste-ti alte activitati, iesi cu prietenii, pentru ca o sa-ti fie aiurea sa infuleci de fata cu ei:)
Daca vrei, ne mai auzim, mi-ar placea sa am cu cine discuta mai pe larg despre asta!
Bine ai venit si mult spor :)


Ce mult mi-as dori sa trec si eu peste asta. O sa merg la psihologul scolii, cat de curand. Am nevoie de asta :). Multumesc de sfat :-* Mi-ar placea sa vorbim despre toate astea, mi-ar face bine, poate as realiza cat rau imi fac. Vreau sa ma opresc. Incerc de acum inainte ca atunci cand mai am aceste "crize" sa ies afara din casa, sa alerg, sa sun un prieten, sa uit de mancare, sa nu mai irosesc bani pe dulciuri si prostii, si sa pastrez banii pentru hainele pe care le visez sa le port la vara :3.
Iti urez mult succes si zile minunate >:D<!
 
Citat:

Impreuna vom reusi, daca ne dorim!


Smileee 14 mai 2013 21:42:03

re: Jurnal Smileee
 
De maine o sa scriu aici absolut tot ceea ce am sa mananc :). Sper ca totul sa fie frumos, pt ca stiu ca usor n-o sa-mi fie. Voi reusi!! (asta imi spun acum, asta o sa-mi spun maine, asta o sa-mi spun tot timpul).
Prieteni+zambete+alimentatie sanatoasa+sport+familia=CEVA PERFECT=SUCCES!!
:x
Va urez o noapte linistita! :-*
http://24.media.tumblr.com/tumblr_lz...wz4zo1_500.png


Ora este GMT +2. Ora este acum 06:30:37.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO