forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal TheNext (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-thenext-10138.html)

TheNext 30 aug 2011 07:58:10

Jurnal TheNext
 
Buna la toata lumea! Azi e (iarasi) prima mea zi de dieta. :) Singura cu care am reusit sa slabesc (si singura pe care am tinut-o)...candva a fost Montignac. Si principiile lui le am atat de bine imprimate in creier ca chiar daca am mancat de-aiurea in ultimul an, la fiecare bucatica de mancare mi-am zis "asta-i bine, asta-i nu-i bine" :) Dar probabil pentru ca obiectivul propus il uit dupa 2 saptamani mi-e greu sa-mi amintesc ca vreau sa slabesc. Am 32 de ani, 2 copii, si 75 de kilograme. Am o cyclette pe care o folosesc din an in paste dar in timpul scolii merg cu alte mame pe jos pt vreo 50 minute in fiecare dimineata (imediat dupa ce ducem copii la scoala). Si in modul asta dadusem jos kg fara nici o dieta si cu zile in care mancam dulciuri. Am nevoie de "colege de slabit" cu care sa ma confrunt, sa schimb idei de meniuri si la care sa cer ajutor in momentele riscante. :) Imi amintesc ca, glumind cu mamele cu care merg, ziceam ca practic ar trebui sa avem un numar de telefon al unei persoane de sustinere, la care sa apelam (cum au persoanele dependente de alcool etc) la care sa suni imediat "ce esti in primejdie" :D
Vreau sa ajung la 65 de kg si sa ma mentin acolo pt ceva timp. Anul trecut ajunsesem la 67 apoi...am plecat in Romania! Iu-huuu: dupa 6 ani ca nu fusesem voiam sa gust ORICE si dusa am fost. Pe curand!

TheNext 30 aug 2011 21:06:37

Re: Jurnal TheNext
 
Am trecut cu brio peste prima zi de dieta! ;;) Vreau sa reusesc sa fac in fiecare zi 40 minute de cyclette (ca astazi), sa merg la culcare cel tarziu la 23.00, sa nu-mi pierd ambitia deloc dar stiu ca, frecventand forumul asta, nu o sa se intample! In plus mi-am scos la imprimanta o poza de cand aveam 55 de kg! Pe frigider cu ea! O sa ma cantaresc lunea si sper sa se vada rezultatele! Optimism fetelor, optimism! Noapte buna!

Roxii 30 aug 2011 22:35:39

Re: Jurnal TheNext
 
Citat:

Anterior postat de TheNext (Post 775161)
Am trecut cu brio peste prima zi de dieta! ;;) Vreau sa reusesc sa fac in fiecare zi 40 minute de cyclette (ca astazi), sa merg la culcare cel tarziu la 23.00, sa nu-mi pierd ambitia deloc dar stiu ca, frecventand forumul asta, nu o sa se intample! In plus mi-am scos la imprimanta o poza de cand aveam 55 de kg! Pe frigider cu ea! O sa ma cantaresc lunea si sper sa se vada rezultatele! Optimism fetelor, optimism! Noapte buna!

Buna si bine ai venit!>:D<Sa`ti traiasca copilasii!Iar tie felicitari pentru sport!Daca o tii tot asa va fi totul ok!De mancat ce mananci?Sa nu cumva sa scazi sub 1000 de calorii,ba chiar ti`as recomanda 1300-1400 pt inceput ca sa ai de unde sa scazi cand vei stagna.Si nu uita,3 mese+2 gustari!Ce trebuie sa elimini nu cred ca mai trebuie sa iti repet,pt ca vad ca la capitolul teorie stii totul.Te pup si mult succes!:-*

lonely 31 aug 2011 08:47:59

Re: Jurnal TheNext
 
Hello!!!
Multumesc de vizita. Eu nu mananc dulciuri si zahar pe zi doar o lingurita intr-o cana de cafea, dimineata. La paine am renuntat din prima zi dar am reintrodus de doua zile 2 felii de paine intermediara prajita dimineata. La precedentele mele diete am slabit fara paine si cu calorii mai putine pe zi. Chiar ieri imi faceam un calcul cam cate calorii ingeram pe zi. 2200!!! Si asta la o singura masa pe zi, seara in jur de 19-20 uneori si mai tarziu. N-am mai tinut o dieta de 2 ani......... poate mai mult. M-am complacut, am vegetat efectiv fara sa ma gandesc la mine. Dar gata!!!! Stiu ca voi slabi, de fapt stiu ca vom slabi toate. Pentru ca ne-am propus asta si pentru ca ne tinem de un regim echilibrat. Pupici si o zi - cum spunea un coleg de-al meu - "maxima"!

TheNext 31 aug 2011 18:51:50

Re: Jurnal TheNext
 
Roxii, merci pentru sfaturi! :) Cum spuneai tu, la teorie sunt ok, vreau doar sa raman constanta cu ajutorul vostru. De calorii nu-mi spune nimic ca as innebuni sa tot calculez. Felicitari fetelor care sunt atat de precise si rabdatoare! Eu incerc sa mananc cat mai sanatos, un stil incrucisat cu principiile lui Monti. Altceva nu ma convinge. :) Pupici si tie!

Ionely, eu am renuntat si la lingurita aia pt ca am invatat ca zaharul cere zahar! Nu vreau nici inlocuitori, nimic pana cand nu o sa slabesc apoi poate o sa-mi conced cate ceva. Daca am chef de dulce mananc fructe, de orice fel. De fapt am renuntat si la cafea chiar daca nu eram o bautoare inraita. Asigura-te ca te odihnesti bine noaptea: te ajuta muuuult psihologic si fizic a doua zi pentru a nu cadea in ispita.

Roxii 31 aug 2011 20:21:39

Re: Jurnal TheNext
 
Citat:

Anterior postat de TheNext (Post 776029)
Roxii, merci pentru sfaturi! :) Cum spuneai tu, la teorie sunt ok, vreau doar sa raman constanta cu ajutorul vostru. De calorii nu-mi spune nimic ca as innebuni sa tot calculez. Felicitari fetelor care sunt atat de precise si rabdatoare! Eu incerc sa mananc cat mai sanatos, un stil incrucisat cu principiile lui Monti. Altceva nu ma convinge. :) Pupici si tie!

Cu placere!Nu trebuie sa stai sa calculezi,nu toata lumea o face,insa incearca sa mananci intr`o zi asa cum mananci de obicei si sa calculezi doar pt a stii cam la cate calorii te situezi deoarece uneori organismul nu da semne de infometare chiar dak mananci sub 1000 de calorii,lucru nu tocmai bun.Dak pt tn Monti a dat rezultate atunci bazeaza`te pe ea in continuare.>:D<

VentoFreddo 31 aug 2011 21:13:29

Re: Jurnal TheNext
 
Buna,Next,iti urez si eu bun-venit si bafta cu dieta.Daca te-ai hotarat din nou la Montignac,vino in gasca Monty,acolo e sustinere,voie buna si acel "nr de urgenta" pr care-l cautai;)
Cati ani au copilasii?Sa fie sanatosi si sa creasca mari!
O seara buna!:)

TheNext 01 sep 2011 00:09:55

Re: Jurnal TheNext
 
Buna VentoFreddo! Te rog sa ma crezi ca inca nu am avut timp sa intru peste tot pe forum. Am vazut o gramada de titluri interesante si abia astept sa va citesc. Copiii mei au 6 si aproape 8, multumesc! Tu ai copii? (termin de scris mesajul si intru sa-ti citesc jurnalul, asta daca nu are 150 de pagini:D - asta era apropos de un alt subiect....) Eu in seara asta m-am indelungit la telefon cu cumnata mea, am terminat de curatat bucataria si era cat pe ce sa nu fac cyclette. (azi nu am avut timp) Vedeam in ceata de oboseala dar mi-am facut forta si am facut juma' de ora totusi. Abia am iesit de sub dus si am intrat pe forum. Deja e trecut de 12 noaptea dar macar 2 mesaje tot tre' sa scriu. :D
Wow, inlocuiesc "dependenta de zahar" cu "dependenta de forum"! ;) Asta e bine!

VentoFreddo 01 sep 2011 10:45:59

Re: Jurnal TheNext
 
Sa-ti traiasca!>:D<
Asa tarziu te culci mereu?ca sfatul meu ar fi mai bine o ora de somn in plus decat sport asa tarziu...:)
Uite un link catre fetele care tin Montignac,si eu bantui pe acolo,in jurnalul meu nu am mai intrat de cateva luni:">am fost lipsa de pe site o perioada;;)
http://forum.slabute.ro/dieta-michel...-9426-322.html
Pupici si o zi frumoasa!>:D<

lonely 01 sep 2011 14:37:00

Re: Jurnal TheNext
 
Deci chiar nu pot!!! Nu pot bea cafeaua fara o lingurita de zahar. E ca si cum as lua inghitituri de algocalmin fiola. Sunt doua chestii la care nu renunt momentan. Cafeaua si tigara.:(
Sa-ti traiasca bebeii! Bebica mea e mai mare.......... are 15 ani. :)
Ia sa vezi tu ce repede ai sa slabesti........... offfffffff, doar eu am stat pana m-am facut cat o mica Fulga.


Ora este GMT +2. Ora este acum 17:11:45.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO