forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal viitoare slabuta - Daniela (danielam) (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-viitoare-slabuta-daniela-danielam-10885.html)

Danielam 06 ian 2012 19:59:20

Jurnal viitoare slabuta - Daniela (danielam)
 
Buna fetelor!

este pentru prima data cand postez un mesaj pe un forum, insa am mare nevoie de ajutor!

Voi incepe cu o scurta prezentare: ma numesc Daniela, am 26 ani, 1,70 si am ajuns in momentul acesta la 88 kg. Am avut de mai multe ori variatii mari de greutate, slabit 10-15 si pus la loc, de 2 ori cu ajutorul unui nutritionist iar alteori prin infometare. Acum am reusit performanta de a pune peste 30 kg. Problema este ca nu mai reusesc sa ma controlez. Este un mancat bolnav, mananc cat mananc dupa care imi pare rau, ma simt vinotata si imi propun ca din acest moment sa incep dieta. Niciodata nu reusesc insa sa o fac. Simptomele sunt cam aceleasi ca si la bulimie, mai putin provocarea varsaturilor. Merg la aerobic de 5 ori pe saptamana de jumatate de an insa nu reusesc sa ma mobilizez in provinta dietei.

Please help, cum va mobilizati voi?

Va doresc o seara frumoasa! :-*

Niculae Roxana 06 ian 2012 20:24:09

re: Jurnal viitoare slabuta - Daniela (danielam)
 
Citat:

Anterior postat de Danielam (Post 892635)
Buna fetelor!

este pentru prima data cand postez un mesaj pe un forum, insa am mare nevoie de ajutor!

Voi incepe cu o scurta prezentare: ma numesc Daniela, am 26 ani, 1,70 si am ajuns in momentul acesta la 88 kg. Am avut de mai multe ori variatii mari de greutate, slabit 10-15 si pus la loc, de 2 ori cu ajutorul unui nutritionist iar alteori prin infometare. Acum am reusit performanta de a pune peste 30 kg. Problema este ca nu mai reusesc sa ma controlez. Este un mancat bolnav, mananc cat mananc dupa care imi pare rau, ma simt vinotata si imi propun ca din acest moment sa incep dieta. Niciodata nu reusesc insa sa o fac. Simptomele sunt cam aceleasi ca si la bulimie, mai putin provocarea varsaturilor. Merg la aerobic de 5 ori pe saptamana de jumatate de an insa nu reusesc sa ma mobilizez in provinta dietei.

Please help, cum va mobilizati voi?

Va doresc o seara frumoasa! :-*

Buna Daniela si bine ai venit in comunitatea slabutelor>:D<....ce ma bucur sa vad ca ne inmultim numeric pe zi ce trece:D
Te inteleg prin ce treci si ce simti...probabil majoritatea dintre noi am trecut prin aceleasi lucruri cand am intrat pe forum...dar...impreuna ...am reusit sa ne schimbam principiile ....am gasit o motivatie puternica...am invatat sa avem vointa si incredere in noi insele si sa fim mai optimiste.:)
Asa ca...daca primul pas l-ai facut deja:D...ti-ai facut un jurnal si ai decis sa n-i te alaturi:)....motivatie eu zic ca ai...nu trebuie decat sa intrii zilnic pe forum...sa inveti sa-ti postezi meniul zilnic pt a putea sa reparam greselile pe care le faci pt a avea un stil de viata sanatos....sa te uiti peste dietele de pe forum si sa-ti alegi una care se potriveste stilului tau de viata....si restul vine pe parcurs....noi suntem langa tn...si ori de cate ori ai nevoie de un sfat...sustinere...sau de o prietena alaturi...eu una sunt aici langa tn....si poti intra chiar si in jurnalul meu sa-mi scrii daca simti nevoia:D
Felicitari pt sport...este foarte important sa fie inclusa in viata ta...si ajuta in combaterea kg....la tonifiere....rezistenta fizica etc.
Te pup dulce! O seara linistita!:-*>:D<

Danielam 06 ian 2012 23:29:03

re: Jurnal viitoare slabuta - Daniela (danielam)
 
Buna Roxana!

Iti multumesc frumos pentru incurajari! Voi incepe sa postez meniurile si sper ca de data asta sa gasesc motivatia pentru a reusi!

Felicitari pentru kg pierdute!

O seara frumoasa iti doresc! Te pup!

Sand 06 ian 2012 23:45:03

re: Jurnal viitoare slabuta - Daniela (danielam)
 
Citat:

Anterior postat de Danielam (Post 892635)
Please help, cum va mobilizati voi?

Nu permit gandurile distructive si obiceiurilor proaste sa-mi conduca viata. Au fost si inca mai sunt obiceiuri proaste lipite de mine. Tot ce vreau este sa ma imbunatatesc per total de la an la an si atunci fac un efort de vointa sa mai dau cate un sut unui obicei prost si sa-l inlouiesc cu altul bun. Ia timp chestia asta, consuma energie dar are niste urmari mult prea placute ca sa renunt la tehnica asta. Sunt si unele obiceiuri proaste extraordinar de dulci si suave absolut innamorate de mine si ... eu de ele. Astea sunt cel mai greu de tinut in suturi pana dispar insa nu imposibil. Ti se mai face si dor de ele un timp dar pana la urma le uiti...si le lasi in plata domnului.

Mai pe scurt, incepe sa te schimbi daca vrei sa vezi schimbari. Succes!

Niculae Roxana 07 ian 2012 00:41:14

re: Jurnal viitoare slabuta - Daniela (danielam)
 
Citat:

Anterior postat de Danielam (Post 892799)
Buna Roxana!

Iti multumesc frumos pentru incurajari! Voi incepe sa postez meniurile si sper ca de data asta sa gasesc motivatia pentru a reusi!

Felicitari pentru kg pierdute!

O seara frumoasa iti doresc! Te pup!

Hello!>:D<

Nu ai pentru ce:-*....imi place sa dau sfaturi si sa fiu alaturi de slabutele incepatoare...pt ca si eu la randul meu am fost ajutata de slabute cand eram la inceput de drum...cu ajutorul lor....am ridicat capul din pamant...sunt plina de viata..increzatoare...am o vointa de fier....si mai am putin si ajung la greutatea dorita.:D
Pai...motivatie poti gasi in orice....chiar si intr-o poza cu un manechin care-ti place lipita pe frigider...asta am facut eu:)).....tb s-o faci pt tine....sa te simti din nou bine in pielea ta...sa mergi cu capul sus pe strada...sa fii mandra de corpul tau...sa fii plina de viata si sanatoasa....sa poti imbraca perechea de pantaloni de piele care ti-a placut atat de mult...dar n-ai indraznit s-o cumperi....sa intrii intr-o pereche de jeansi masura S.....si sa stai cu orele la shopping:))

Ms mult...daca vrei poti si tu sa ai rezultate ca ale mele...:D

Noapte buna! Te pup!:-*>:D<

Niculae Roxana 07 ian 2012 12:13:50

Re: Jurnal viitoare slabuta - Daniela (danielam)
 
http://isanam.com/scraps/weekend/weekend-graphics-1.jpg

Weblespash 08 ian 2012 02:11:35

Re: Jurnal viitoare slabuta - Daniela (danielam)
 
Citat:

Anterior postat de Danielam (Post 892635)
Buna fetelor!

este pentru prima data cand postez un mesaj pe un forum, insa am mare nevoie de ajutor!

Voi incepe cu o scurta prezentare: ma numesc Daniela, am 26 ani, 1,70 si am ajuns in momentul acesta la 88 kg. Am avut de mai multe ori variatii mari de greutate, slabit 10-15 si pus la loc, de 2 ori cu ajutorul unui nutritionist iar alteori prin infometare. Acum am reusit performanta de a pune peste 30 kg. Problema este ca nu mai reusesc sa ma controlez. Este un mancat bolnav, mananc cat mananc dupa care imi pare rau, ma simt vinotata si imi propun ca din acest moment sa incep dieta. Niciodata nu reusesc insa sa o fac. Simptomele sunt cam aceleasi ca si la bulimie, mai putin provocarea varsaturilor. Merg la aerobic de 5 ori pe saptamana de jumatate de an insa nu reusesc sa ma mobilizez in provinta dietei.

Please help, cum va mobilizati voi?

Va doresc o seara frumoasa! :-*

Buna Daniela , suntem bucuroase sa te avem printre noi :* ! Bine , adevarul ca si eu sunt cam noua p-aici din punctul de vedere al postarilor :) In ceea ce priveste planul tau de slabit , eu sunt sigura si am incredere in tine ca vei reusi , am reusit si eu...altii de ce nu ar face-o , cu ce sunt mai prejos decat mine ? asa , il alta ordine de idei , revenind la subiect ce pot sa-ti zic este ca trebuie sa te inarmezi cu foarte multa rabdare dar si cu speranta ca totul va fi bine ( si o sa fie ai sa vezi , psihicul conteaza enorm de mult ) si sa renunti la ideea de DIETA si sa accepti totul ca pe un nou stil de viata , unul sanatos , echilibrat din care alimentatia sanatoasa , sportul si odihna nu lipsesc.Observ ca ai mai tinut cure de slabire insa nu au avut nici un succes ( heh , parca ma vad pe mine aici acum cativa ani buni ) , de aceea metabolismul tau este dat peste cap , ai rata metabolica mica pentru ca el nu stie ce sa faca , ba incepi o cura , ba te lasi de ea...iti dau cateva sfaturi din proprie experienta :) :
- renunta la dulciuri , alcool , fumat , carne de porc , paine , zahar
-consuma cereale deoarece au multe fibre ( eu una dimineata consum fulgi de ovaz , secara , orz , zici ca-s cal :)) )
-nu supune organismul la o schimbare drastica deodata , incearca usor , usor sa elimini chestiile nasoale din alimentatie pentru ca daca scazi brusc toate chestiile asta si adopti o dieta hipocalorica , sa zicem ca tu mananci 800 de calorii pe zi atunci el va reactiona la randul lui pentru ca nu e prost , e baiat destept.
-cum ziceam mai sus , trebuie sa uiti de termenul de CURA sau DIETA si sa-l inlocuiesti cu termenul MOD DE VIATA
-mesele trebuie sa fie la ore fixe ( eu de exemplu luam micul dejun la 9 , pranzul la 13 si cina la 17 )
-consuma fructe ( strugurii sunt interzisi in schimb bananele pot fi consumate dar nu in fiecare zi si sa fie consumate la masa de dimineata , de exemplu tai o banana felii si o pui intr-un iaurtel ) dar nu in cantitati mari. Limiteaza-te la 1 , maxim 2 fructe pe zi , trateaza-le ca pe un desert pentru ca si ele au zaharuri ascunse.
-consuma legume proaspete , nu consuma CARTOFI , FASOLE , MAZARE
-fereste-te de uleiul de floarea soarelui , inlocuieste-te cu cel de masline
-consuma lactate , insa nu si cascaval...eu iti zic sincer ca nu sunt adepta chestiilor drastice cum ar fi lapte cu 0,1 % grasime , ala nu mai e lapte , e apa curata...chiar si acum cand inca-s in procesul de slabire consum cu 3% grasime pentru ca nu-l pot suferi p-ala cu 0,1 si nici 1,5
-in legatura cu sportul ce pot sa-ti zic este ca : faci de prea multe ori aerobic pe saptamana , iti dau un sfat care mi l-a dat si mie la sala instructorul meu : aerobicul se face de maxim 3 ori pe saptamana . Introdu in antrenamentul tau greutatile , o sa vezi ca o sa slabesti mult mai repede daca combini aerobicul cu exercitii care implica greutatile. Daca intr-o zi faci aerobic nu mai alergi pe banda sau faci bicicleta pentru ca tot miscare aerobica e aia , te bagi pe greutati , pe aparatele cu greutati pentru ca e anaerobica treaba.Nu te feri de aparatele astea pentru ca o sa slabesti mai repede decat iti inchipui si in loc de grasime o sa pui masa musculara. Acum nu te gandi ca te pun sa tragi de fiare :))))
-nu lasa rutina sa intervina nici in alimentatie , nici in antrenament
-de 4 ori te duci la sala pe saptamana ? daca te duci doar de 4 ori , fa doar de 2 ori aerobic...eu ma duc de 6 ori pe saptamana si de aceea fac de 3 ori..
Sunt multe de zis , eu ti-am impartasit din experienta mea ca doar am trecut prin chestia asta si stiu cum e , e o lupta a naibii de grea dar nu trebuie sa pleci de la inceput cu ideea asta pentru ca nu vei reusi sa obtii ce-ti doresti. Daca vrei sa ma intrebi ceva , eu sunt langa tine si iti raspund :)
Acum ma duc la somn ca la 8 sunt in picioare si la 10 o tai la sala . Te pup !

Niculae Roxana 09 ian 2012 08:34:13

Re: Jurnal viitoare slabuta - Daniela (danielam)
 
http://www.goodlightscraps.com/conte...morning-17.jpg

mika_me 09 ian 2012 09:58:20

Re: Jurnal viitoare slabuta - Daniela (danielam)
 
Citat:

Anterior postat de Danielam (Post 892635)
Buna fetelor!

este pentru prima data cand postez un mesaj pe un forum, insa am mare nevoie de ajutor!

Voi incepe cu o scurta prezentare: ma numesc Daniela, am 26 ani, 1,70 si am ajuns in momentul acesta la 88 kg. Am avut de mai multe ori variatii mari de greutate, slabit 10-15 si pus la loc, de 2 ori cu ajutorul unui nutritionist iar alteori prin infometare. Acum am reusit performanta de a pune peste 30 kg. Problema este ca nu mai reusesc sa ma controlez. Este un mancat bolnav, mananc cat mananc dupa care imi pare rau, ma simt vinotata si imi propun ca din acest moment sa incep dieta. Niciodata nu reusesc insa sa o fac. Simptomele sunt cam aceleasi ca si la bulimie, mai putin provocarea varsaturilor. Merg la aerobic de 5 ori pe saptamana de jumatate de an insa nu reusesc sa ma mobilizez in provinta dietei.

Please help, cum va mobilizati voi?

Va doresc o seara frumoasa! :-*

Buna Daniela!
trebuie sa identifici motivele pentru care te refugiezi in mancare...mananci pentru ca iti place sa mananci sau mananci ca sa compensezi altceva..poate o problema, o dezamagire..lipsa a ceva...orice ar fi, trebuie sa faci un efort si sa cauti solutii, altele decat mancarea..
e bine ca nu ai ajuns la acel nivel in care, simtindu-te vinovata, sa mergi si iti provoci varsaturi...deci situatia poate fi destul de usor remediata...
dupa cum zicea si roxana, poti intra pe site la diete, sa studiezi si sa vezi care dintre ele ti se potriveste...
cele mai eficiente diete sunt cele low carb (dar ele cer in acelasi timp si anumite eforturi, pe care nu toata lumea le poate face..mai ales l ainceput de drum intr-ale slabitului)..de aceea poate ar fi bine sa o iei pas cu pas..
-sa renunti la dulciuri(ideal ar fi nici macar sa nu mai gusti o buna perioada de timp, pentru ca zaharul provoaca dependenta..si odata ce gusti o sa simti nevoia de mai mult, daca nu ai autocontrol)..
-sa renunti la sucuri...astea doua ar fi cele mai importante...
usor usor redu tot ce inseamna paine si paste fainoase...stabileste-ti un target de maxim 3-4 kg slabite pe luna, vezi numarul de calorii pe ar trebui sa-l mananci si respecta-l...
si nu in ultimul rand..sportul..fara el.ai sanse sa slabesti..dar slabesti mai incet si nu chiar frumos...
parca spuneai ca faci sport deja...dar vezi tu..dieta fara sport si sport fara dieta..nu prea e ok...acestea doua merg mana in mana...
concluzia e ca totul tine de tine...trebuie sa iti impui anumite lucruri..va fi greu in primele zile, poate iti va veni sa lasi totul balta(marturisesc ca in primele zile de dieta as fi mancat si varul de pe pereti:)))..dar apoi te obisnuiesti...si treptat iti va fi din ce in ce mai usor!
Multa bafta!;)

Danielam 09 ian 2012 11:14:46

Re: Jurnal viitoare slabuta - Daniela (danielam)
 
Buna fetelor!

Va multumesc tuturor pentru sustinere!

Diete am tot tinut si am avut si rezultate, unele chiar foarte bune, insa niciodata nu am reusit sa le mentin mai mult de 1 an. De vreo 2 ani nu mai reusesc deloc :( stiu ca este o dependenta si ca oricare alta poate fi invinsa, stiu ca dupa un timp indelungat fara dulciuri organismul nu le mai cere (asta pana le da de gust din nou), insa e tare greu sa le opresc…sucuri beau foarte rar, poate un pahar de pepsi la 1 luna sau mai rar, de fumat nu mai fumez de 1 an si jumatate (a fost si asta un motiv pentru care am ajuns sa mananc in felul acesta), iar sport fac de 5 ori pe saptamana, insa de 2 ori fac cardio (step), 1 tonifiere si de 2 ori port de bras (este o combinative de pilates cu dans). Am evitat exercitiile cu greutati pentru ca sincer nu-mi permit sa platesc un personal trainer, si am mers pe idea ca decat niste exercitii nesupravegheate, facute incorect mai bine aerobic.

Cea mai mare problema este aceea de a uita idea de cura. Mi-e greu sa ma gandesc ca trebuie sa-mi scot definitiv din alimentatie diverse alimente nesanatoase iar asta ma face sa scap din nou in ele, “doar astazi”.

Voi incerca sa elimin usor usor alimentele problema si sa ma axez pe o dieta low carbs.

Va doresc o saptamana frumoasa tuturor! >:D<


Ora este GMT +2. Ora este acum 09:38:02.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO